یلدا تولد دوباره خورشید - مجله آنلاین رنگی رنگی

یلدا تولد دوباره خورشید

یلدا تولد دوباره خورشید

اگر ایرانی‌ها از همین امروز تا آخر دنیا هیچ چیزی کشف و اختراع نکنن، و اصلا هر کدوم از کشورهای دنیا هم یکی از مشاهیر ما رو به نام کشور خودشون بزنن، باز یه چیز باقی می‌مونه که تا ابد به نام ایران ثبت شده. هنوز که هنوزه هیچ تقویمی به دقت روزشمار ایرانی وجود نداره و ریاضیات و نجوم به نابغه‌ای به نام خیام کمک کرد، تا دقیق‌ترین تقویم جهان رو که منطبق با طبیعته به اسم خودش ثبت کنه. یلدا قبل از خیام هم به نام بلندترین شب سال شناخته می‌شد اما تقویم این شاعر و ریاضی‌دان بود که این دانش عجیب رو به ثبت رسوند.

همه ما می‌دونیم که یلدا طولانی‌ترین شب ساله که از فردای اون روز شب‌ها کوتاه‌تر و روزها بلندتر می‌شن. تو فرهنگ ایران باستان شب و تاریکی برادر اهریمن بودن و خورشید، آتش و نور باید به جنگ اون می‌رفتن. حالا فکر کنید برای مردمی که درباره شب این‌طوری فکر می‌کردند، طولانی‌ترین شب سال چه شب ترسناکی محسوب می‌شده. باید اون شب تا طلوع آفتاب بیدار می‌موندن تا مطمئن بشن که نور از تاریکی شکست نخورده. شب یلدا که تموم می‌شد و خورشید می‌تابید همه نفس راحتی می‌کشیدن که باز نور بود که بر ظلمت و تاریکی پیروز شد. در واقع جشن واقعی یلدا اول دیماه بود. ایرانیان باستان این روز رو تعطیل بودند و همه جا به پاس تولد دوباره خورشید جشن می‌گرفتن و مهمانی می‌دادن.

اسطوره‌شناسی هم تائید می‌کنه که ترس از پایان جهان و فرو رفتن زمین در تاریکی، در شب آخر پاییز وجود داشته. حتی آجیل شب یلدا رو که مجموعه‌ای از دانه‌های روغنی و خشکبار خام هست، سندی بر این ادعا می‌دونه که مردمی که در هراس از پایان جهان بودند، در این شب دور هم جمع می‌شدند و همه اندوخته غذایی‌شون رو که طبیعتا غذاهای قابل نگهداری مثل دانه میوه‌ها بوده می‌خوردند.

فلسفه این شب طولانی هر چی که باشه، خیلی مهمه که بعد از قرن‌ها هنوز سنت پابرجایی از نیاکان ماست. هر قوم ایر‌انی به نوعی سنت‌های این شب رو اجرا می‌کنن. تا امروز نه پیش‌بینی نیاکان ما از پایان جهان در شب یلدا محقق شد و نه پیش‌بینی نوستراداموس که به گفته اون باید یک هفته قبل کل جهان از بین می‌رفت. حالا که زمین زیر پامون سفته، اول دیماه با خیالی آسوده به آفتاب سلام کنیم و تولد دوباره‌ش رو تبریک بگیم. آفتابی که از طوانی‌ترین نبردش با تاریکی سربلند بیرون اومده، حتما می‌تونه زندگی‌هامون رو شادتر و روشن‌تر کنه.

شب یلدا

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. d.d
  ۱ دی ۱۳۹۱

  عالی
  عالی
  متشکرم
 2. بهناز
  ۱۲ آذر ۱۳۹۲

  عالیه ممنون از همه مطالبتون و انرژی بخش بودنتون…
 3. بهناز
  ۱۲ آذر ۱۳۹۲

  اگه امکان همکاری با سایتتون هست ویا رادیو رنگی یا هرقسمت ..خیلی خوشحال میشم بشه کمکی کنم و در انرژیتون شریک باشم…
 4. kosari
  ۱۶ آذر ۱۳۹۹

  ممنونم از سایت قشمگتون
  خوندن متن ها دیدن ایده هاش همیشه به من حس خوبی میده.(^_^)
 5. پری ناز
  ۲۶ آذر ۱۳۹۹

  بهترییییییین متنی بود که درباره ی یلدا خوندم
  ممنون که دنیا رو قشنگ میکنید?ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...