کارآفرین - برای موفقیت، طرز فکرتو عوض کن - رنگی رنگی

کارآفرین – برای موفقیت، طرز فکرتو عوض کن

کارآفرین – برای موفقیت، طرز فکرتو عوض کن

وی ین لیم شغل خوبش رو ترک کرد تا از مالزی به مکزیک سفر کنه و کسب و کار خودشو راه بندازه. بله، درسته: اون به یه کشور جدید با یه فرهنگ متفاوت سفر کرد تا مسیر کاری خودش رو بسازه.

در حال حاضر اون و شریکش، میشل گوتیرز، تنها کمپانی اجاره لباس تو مکزیک رو با اسم “توطئه مد” اداره می‌کنن. به نظرتون چه جور آدمی همچین ریسکی می‌کنه؟ باید بشناسیمش.

از طریق مصاحبه با وی ین، فهمیدیم چرا و چطوری شجاعت ترک امنیت شغلی و کشورش رو برای شروع ماجراهای تازه ی کارآفرین بودنش به دست آورده.

اعتقاد اصلی وی ین در رابطه با موفقیتش اینه: با عوض کردن طرز فکرت می‌تونی موانع رو راحت‌تر کنار بزنی. به جای اینکه بشینی فکر کنی که چی به نتیجه نمی‌رسه؛ در مورد این فکر کن که چی به نتیجه می‌رسه و جواب می‌ده.

سفر وی ین برای تاسیس “توطئه ی مد” مملو از موانع بوده ولی هیچ کدوم از این موانع بزرگ باعث نشده که دست از تلاش برداره. اول اینکه اون نمی‌تونسته اسپانیایی صحبت کنه! پس از همون هواپیما به مقصد مکزیک شروع می‌کنه به یادگرفتن زبون اسپانیایی. دوم اینکه آسیایی بودنش روی اینکه خیلی متواضع باشه و زیاد رک نباشه خیلی تاثیر داشت، پس برای غلبه به این ویژگی شروع کرد به نامه‌نگاری با کلی متخصص فشن و از این طریق ایده کسب و کارشو با بقیه به اشتراک گذاشت.

آخرین مانع هم این بود که شغل قبلیش موقعیت اینکه بتونه با کامپیوتر کار کنه رو ازش گرفته بود و کار با کامپیوترش تعریفی نداشت. پس شروع کرد به برقراری ارتباط زنده با زن‌های کارآفرین. با خیلیا ارتباط برقرار کرد از جمله سلست نورس، موسس نوفلیک.

درست مثل بقیه کارآفرینا، وی ین هم از خیلیا جواب نگرفت. اون بازم تسلیم نشد و اینطوری خودش رو قانع کرد: “عدم پذیرش چند نفر تورو نمی‌کشه! اگه بعضیا بهت جواب نمی‌دن، پس بدون که وقت همکاری با اونا هنوز نرسیده.”

وی ین خیلی زود یاد گرفت که فرهنگ کاری تو مکزیک با فرهنگ جا افتاده تو مالزی خیلی فرق داره و فورا روش کاری خودش رو تغییر داد. وی ین قبلا یه محافظه‌کار و ضدریسک تو زمینه پول خرج کردن بود. ولی رفته رفته فهمید که این ذهنیت مانع رشد کسب و کارش می‌شه. این طوری می‌شه که شروع می‌کنه به گشتن بین مردم تا اینکه شریک دلخواه‌شو پیدا می‌کنه. شریک وی ین، میشل، هم به صنعت مد مکزیک خیلی آشناس و هم اینکه با اخلاق و شخصیت وی ین خیلی سازگاره.

ایده اصلی و اولیه وی ین برای تجارت یه جور مبادله فشن بود، ولی بعد دید که این با فرهنگ مکزیک جور نیست، چون زنهای مکزیکی اصلا دوست ندارن لباساشون رو با زنهای دیگه عوض کنن. بنابراین ایده کسب و کارش رو عوض کرد و تصمیم به تاسیس یه شرکت اجاره لباس گرفت. وی ین میگه: “قرار نیست به خاطر یه درخت بمیری، اون طرفها یه جنگل منتظرته!”

این زن کارآفرین شجاع یه توصیه خوب برای کارآفرین‌های نوپا داره: روی ارزش‌هاتون سرسخت باشید ولی بذارید همیشه ایده‌های جدید هم به زندگی‌تون وارد بشن. باید باور داشته باشین که “بچه شما خوشگله!” حتی اگه بقیه بگن زشته. این بازی (تجارت) یه بازی بزرگه و جا برای شما هم هست.

 

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. بهناز
    ۳ خرداد ۱۳۹۶

    وای عالی بود… کاش بفهمیم همه ما توانایی پیاده کردن افکارمون رو داریم‌!
    مرسی رنگی رنگی?ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...