سفری به دنیای ادبیات – ترکیه - رنگی رنگی

سفری به دنیای ادبیات – ترکیه

سفری به دنیای ادبیات – ترکیه

سفر در دنیای ادبیات ما رو به مقصد جدیدی رسونده. ترکیه در همسایگی ما، ادبیات و تاریخ غنی داره که پرداختن بهش می‌تونه تجربه آموزنده و جذابی باشه. ادبیات این کشور رو میشه به سه بخش اصلی تقسیم کرد. دوران قبل از اسلام، دوره اسلامی و دوره متاثر از فرهنگ غرب.

ادبیات ترک قبل از اسلام رو با نام دوره دستان می‌شناسن. حدود قرن های ۳۰ و ۴۰ قبل از میلاد تا اواسط قرن ۱۱ بعد از میلاد و ورود اسلام به ترکیه رو این دوره در بر میگیره. از این زمان سنگ نوشته هایی به جا مونده که به اسم یادگاران ارهون شناخته میشن و موضوعاتشون اکثرا بر محور توصیف و تاریخ جنگ ها و پهلوانی ها بوده.

اما با ظهور اسلام در این نقطه جغرافیایی، ادبیات این کشور هم تغییرات زیادی رو به همراه داشت. در این دوره زبان و ادب فارسی هم نقش زیادی رو در شکل گیری آثار ترک زبان در منطقه آناتولی ایفا میکرد. از تاثیرگذار ترین افراد در این دوران میشه به اولیای چلبی، حکیم فضولی و شیخ غالب اشاره کرد. مولوی تاثیر عمیقی در ادبیات ترکیه داشت که میشه نقش پررنگش رو در آثار یونس امره دید.

به مرور زمان، خصوصا در ادبیات معاصر، اروپا نقش پررنگ تری رو در ادبیات ترکیه ایفا کرد و عبارات و کلمات فارسی کمتر شدن. البته به عقیده متخصصان، این دوره یکی از بهترین دوره های ادب ترکی هست و خیلی از بزرگان و برندگان نوبل که می‌شناسم مربوط به همین بازه زمانی هستن. در ادامه برخی از نویسندگان و شاعران شناخته شده رو بهت معرفی می‌کنیم تا با اون ها و آثارشون آشنا بشی.

heart3

ناظم حکمت:

این شاعر و نمایشنامه نویس، با تباری لهستانی-گرجی-فرانسوی در یونان که در زمان تولدش بخشی از امپراتوری عثمانی بود به دنیا اومد. اون رو پدر شعر نوین ترکیه هم می‌دونن. «چیزهایی که نمی‌دانستم دوستشان دارم» شعری از ناظم حکمت هست که در فهرست ۵۰ شعر برتر عاشقانه جهان هم قرار گرفته. گفته میشه که این شاعر، از حافظ و مولانا تاثیرات زیادی گرفته. در ۲۰۰۲ یونسکو، ۱۰۰ سالگی این شاعر رو با نام گذاری این سال به اسم ناظم حکمت جشن گرفت. از چهار زندان، خون حرف نمی‌زند و داستان یک وان، از جمله آثار این نویسنده هستن.

در این لینک میتونی به تعداد زیادی از اشعار ناظم حکمت در رنگی رنگی دسترسی پیدا کنی

دانلود و خرید کتاب داستان یک وان از طاقچه

 

 

عزیز نسین:

عزیز نسین از مشهورترین طنزپردازان ترکیه به حساب میاد. این هنرمند به دلیل دیدگاه های سیاسی و آثار منتقدانه تقریبا در تمام طول زندگیش تحت نظر بوده و چند بار هم به زندان رفته. کتاب چاخان با زبان طنز مخصوص نسین به نقد دروغ گویی می پردازه. اینم شد زندگی داستان کودکی خود نویسنده هست. فلان فلان شده ها از چند داستان کوتاه تشکیل شده که در هر کدوم به نقد اجتماعی و سیاسی پرداخته میشه. پخمه هم داستان مردی ساده به نام پخمه است که تلاش میکنه زندگی سالمی داشته باشه و در این بین دچار مشکلاتی میشه.

در رنگی رنگی شعرهایی از عزیز نسین رو منتشر کردیم

دانلود و خرید کتاب پخمه از عزیز نسین در فیدیبو

دانلود و خرید کتاب مگه تو مملکت شما خر نیس؟ از عزیز نسین در فیدیبو

 

 

اورهان پاموک:

اورهان پاموک، اولین و تنها برنده جایزه نوبل ادبیات ترکیه است. این جایزه رو در سال ۲۰۰۶ به دست آورد. اوج شهرت این نویسنده همزمان با انتشار رمان نام من سرخ بود. همچنین در سال ۲۰۰۲ برف رو منتشر کرد که در ضمیمه نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۴، این رمان به عنوان یکی از ۱۰ رمان برتر جهان انتخاب شد. کتاب زنی با موهای قرمز یکی از جدیدترین آثار اورهان پاموک است.

در رنگی رنگی کتاب نام من سرخ رو معرفی کردیم

در اینجا برات دو پاراگراف از کتاب نام من سرخ رو آوردیم

دانلود و خرید کتاب نام من سرخ از طاقچه

دانلود و خرید کتاب زنی با موهای قرمز از طاقچه

 

 

الیف شافاک:

احتمالا الیف شافاک رو با رمان ملت عشق و سه دختر حوا به خوبی میشناسی. خانم شافاک در سال ۲۰۱۰ برنده نشان شوالیه هنر و ادبیات از کشور فرانسه شد و بعد از اورهان پاموک در حال حاضر جایگاه خیلی مهمی در ادبیات ترکیه داره. عرفان و تصوف در کتاب «ملت عشق» محور اصلی داستانه، تاریخ عثمانی در کتاب «من و استادم» نقش پررنگی داره و نویسنده در کتاب «بهترین زمان مردن»، به جست و جوی رضایت و خوشبختی پرداخته.

در رنگی رنگی پاراگراف های زیادی از آثار الیف شافاک رو منتشر کردیم

دانلود و خرید کتاب ملت عشق از فیدیبو

دانلود و خرید کتاب سه دختر حوا از فیدیبو

 

 

علاوه بر این نویسندگان و شاعران که نقش پررنگی در معرفی دنیای ادبیات ترکیه داشتن، میشه به اُغوز آتای، یاشار کمال، گلتن آکین و اورهان ولی اشاره کرد که بهت پیشنهاد می‌کنیم خودت بیشتر راجع به آثارشون تحقیق کنی.

اگر نویسنده یا کتاب دیگه ای در دنیای ادبیات ترکیه می‌شناسی، حتما با ما و بقیه دوستان رنگی در بخش کامنت ها به اشتراک بذار.

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. فاطمه
  ۴ مرداد ۱۴۰۰

  سلاممم 🙂
  رنگی رنگی جان خط آخر به جای ترکیه نوشتید آلمان 🙂
  • رنگی رنگی
   ۶ مرداد ۱۴۰۰

   ممنون که اطلاع دادی دوست خوبم. اصلاح شدارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...