گزیده سردبیر

سفری به دنیای ادبیات – جهان عرب

اگر چه خیلی از ما از سختی یادگرفتن زبان عربی در دوران مدرسه دل خوشی نداریم اما با کمی مطالعه در ادبیات عرب و درک عمق و زیبایی نوشته ها و اشعار، ندونستن زبان عربی میتونه برامون به یک حسرت تبدیل بشه. در این بخش از مسیر زیبای سفر به دنیای ادبیات، با تعدادی از شعرا و نویسندگان عرب آشنا میشیم.

ادامه مطلب...


سفری به دنیای ادبیات – ترکیه

سفر در دنیای ادبیات ما رو به مقصد جدیدی رسونده. ترکیه در همسایگی ما، ادبیات و تاریخ غنی داره که پرداختن بهش می‌تونه تجربه آموزنده و جذابی باشه. ادبیات این کشور رو میشه به سه بخش اصلی تقسیم کرد. دوران قبل از اسلام، دوره اسلامی و دوره متاثر از فرهنگ غرب.

ادامه مطلب...


سفری به دنیای ادبیات – آلمان

بعد از گشت و گذار در قاره آمریکا، تصمیم گرفتیم دوباره به قاره سبز برگردیم. این بار نقشه سفرمون، ما رو به دنیای ادبیات آلمان رسونده. کشوری که تحت تاثیر جنگ جهانی دوم، آثار ادبی ارزشمندی رو خلق کرده و از سال های قدیم تا به همین الآن مسائل اقتصادی و دینی و تغییرات اجتماعی و سیاسی، نقش پررنگی در ادبیات این کشور ایفا میکنن. 

ادامه مطلب...


۵ پادکست فارسی که ما رو به دنیای کتاب های خوب نزدیک تر می کنند

عادت های روزانه ما به مرور زمان شخصیت ما رو شکل میدن. مثلا اگر بتونی هر روز چند صفحه از یک کتاب خوب رو بخونی، در طول زمان ذهنیت متفاوت تری پیدا می‌کنی. اگر هم تا الآن این کار رو شروع نکردی یا نمی‌دونی دفعه بعد چه چیزی بخونی هیچ اشکالی نداره. در این مطلب 5 پادکست فارسی رو بهت معرفی می‌کنیم که با معرفی کتاب ها، نویسنده ها و بررسی خلاصه آثار کمکت می‌کنن تا دفعه بعد انتخاب راحت تری داشته باشی.

ادامه مطلب...


سفری به دنیای ادبیات – آمریکای لاتین

سفر به دنیای ادبیات هنوز ادامه داره و مقصدهای زیادی باقی موندن. امروز هم نوبتش رسیده تا به سرزمینی بریم که در دهه 60 میلادی، دنیای شعر و داستانش پیشرفتی ناگهانی داشته و نمایی بین المللی پیدا کرده. این بار فقط به سراغ یک کشور نمی‌ریم. از آرژانتین و کلمبیا گرفته تا پرو، مکزیک و گواتمالا در برنامه سفر هستن و ما رو با دنیای جذاب ادبیات آمریکای لاتین آشنا می‌کنن. 

ادامه مطلب...


۵ صفحه اینستاگرام فارسی که ادبیات را در زندگی‌مان پررنگ تر می‌کنند

گشت و گذار در دنیای ادبیات، تجربه شیرینی است که شاید خیلی از ما در دنیای امروز نتونیم به اندازه کافی براش وقت بذاریم. اینجاست که شبکه های اجتماعی با محتوای ارزشمندشون می‌تونن به ما کمک کنن. در این مطلب 5 صفحه اینستاگرام فارسی رو بهت معرفی می‌کنیم که ادبیات رو در زندگی‌ات پررنگ تر می‌کنن. اگر خودت هم صفحه ای در این زمینه می‌شناسی، لطفا با ما و بقیه آدم های رنگی در بخش کامنت ها به اشتراک بگذار.

ادامه مطلب...


سفری به دنیای ادبیات – آمریکا

چمدونت رو بستی؟ سفر ما هنوز ادامه و داره و این بار قراره سوار کشتی کریستف کلمب بشیم و در ساحل ادبیات آمریکا لنگر بندازیم. همونطور که میدونی، ایالات متحده آمریکا در طول سالیان، از تمدن سرخ پوستی گرفته تا همین الآن، مقصد مهاجرت عده زیادی از مردم بوده و میزبان نژادهای گوناگونی هست. این تنوع با خودش دریایی از فرهنگ و ادب رو هم به این نقطه از کره زمین کشونده. موضوعی که در مجموع، تار و پود ادبیات ایالات متحده آمریکا رو شکل میده.

ادامه مطلب...


سفری به دنیای ادبیات – کانادا

شاید به اندازه روسیه، فرانسه و انگلیس از ادبیات کانادا نشنیده باشیم، اما این به این معنی نیست که این سرزمین ادبیات غنی خودش رو نداشته باشه. برای همین هم امروز قراره با هم سوار قطار شعر و داستان بشیم و به سراغ نویسندگان کانادایی و آثار ارزشمندشون بریم.

ادامه مطلب...