تولا چطور از سرگرمی شغل ساخت - رنگی رنگی

تولا چطور از سرگرمی شغل ساخت

تولا چطور از سرگرمی شغل ساخت

تولا مثل همه آدم‌های خلاق چند سال بعد از اینکه کارش رو شروع کرد، فهمید که هیچ لذتی از کار نمی‌بره و فقط به خاطر دریافت حقوق کار می‌کنه. فکر ساختن کسب و کاری که عاشقش باشه مثل خوره به جون تولا افتاد و همین فکر بود که اونو وادار کرد کاری که از بچگی عاشقش بود رو راه بندازه. خانواده و دوستای قدیمی تولا اونو به یاد میاوردن که از بچگی با سیم و پارچه یا هرچیزی که دم دستش بود زیورآلات می‌ساخت. این همون کاری بود که تولا عاشقش بود و از یه جایی تصمیم گرفت ساخت و فروش این چیزا رو تبدیل به شغل خودش کنه.

برای اینکه با این کارآفرین خلاق آشنا شید، این مصاحبه رو بخونید و ببنید دنیا پر از آدمایی مثل تولا آوولسیه که حتی برای پول درآوردن مسیری رو انتخاب می‌کنن که بیشتر خوشحال‌شون می‌کنه. تولا الان صاحب برند خودش یعنی “کلکسیون تارو” است که تونسته تو دنیای مد انگلیس جایی برای خودش باز کنه.

چه چیزی به تو انگیزه شروع یه کار تازه رو داد؟

بعد از دانشگاه، نتونستم بلافاصله شغلی پیدا کنم. خیلی کسل شده بودم و ساخت زیورآلات تبدیل به سرگرمی این دوره از زندگیم شد. از بچگی این کار رو دوست داشتم و تو این دوره چیزهایی ساختم و به اطرافیانم فروختم.

بعد از مدتی بالاخره شغل خوبی پیدا کردم ولی بعد از ۴ سال فهمیدم که این شغل خوشحالم نمی‌کنه و این کار اون چیزی نیست که می‌خواستم. فهمیدم که در تمام ۴ سال این کار رو فقط به خاطر پول انجام می‌دادم و هیچ عشقی نسبت بهش نداشتم.

در نهایت با پشتیبانی خانواده و دوستانم و افرادی که نظرات خوبی درباره دست سازهام داشتن، کم کم شغلم رو ترک کردم و با انگیزه مشغول به کار جدیدم شدم.

تصمیم گرفتم به حرف دلم گوش بدم و مشغول به کاری باشم که از صمیم قلبم بهش علاقه‌مندم. خب برای شروع پول لازم داشتم و تصمیم گرفتم حقوقم رو از دست ندم، کارم رو پاره وقت کردم و با سرمایه اندک شخصی کار رو شروع کردم.

در مورد کارت بیشتر توضیح می‌دی؟

اسم کار و سایت من www.shoptarocollection.com یک خط تولید زیورآلات و فشن برای زنانه. هدف ما تولید زیورآلاتیه که با بیشتر سلیقه‌ها جور باشه و در عین حال کم هزینه باشه. محصولات ما در حقیقت احساسات و شخصیت مشتریای ما رو نشون می‌ده.

مردم رو چطوری از تولیدات و کسب و کار جدیدت مطلع کردی؟

من با به اشتراک گذاشتن تصاویر و اطلاعات محصولاتم در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و توئیتر و وبلاگ شخصی‌ام تونستم مردم رو با کارهام آشنا کنم. بیرون از دنیای مجازی هم همیشه از تولیدات خودم استفاده می‌کنم و هر کسی منو می‌بینه در واقع با محصولات ما هم آشنا می‌شه.

بزرگترین چالشی تو کارت باهاش مواجه شدی چی بود و چطوری حلش کردی؟

چالش اصلی در واقع شروع کار بود. اینکه به ترسم غلبه کنم و به ندای قلبم گوش بدم. بعد از این که شروع کردم چالش جدی بالا بردن میزان فروش کارهام بود. خب باید برای شروع کار پول جمع می‌کردم، چون از قرض گرفتن هم بدم میاد، در نتیجه باید سخت کار می‌کردم. اولین کارهام رو با کمک فروشنده‌های شهرم فروختم و بازخوردی که گرفتم کمکم کرد هم ترسم رو کنار بذارم و هم کم کم به فروش خوبی برسم.

الان که این مراحل رو گذروندی چه احساسی راجع به کارت و رئیس خودت بودن داری؟

اشتیاق. من از کارم لذت می‌برم و هرچقدر که بیشتر طرح می‌زنم بیشتر احساس آرامش می‌کنم و حس می‌کنم دارم کاری رو می‌کنم که باید بکنم.

دنبال کردن رویاهام باعث می‌شه با دنیا ارتباط برقرار کنم و یک زن انگیزه‌بخش باشم. وقتی زیورآلات درست می‌کنم حس می‌کنم آدم بهتر و مفیدتری به نسبت قبل هستم و این خیلی لذت بخشه که بدونی با کاری که عاشقش هستی اعتبار کسب می‌کنی.

شده که تو این مدت انگیزه‌ات رو برای ادامه کار از دست بدی؟

هر جایی که احساس می‌کنم کم آوردم از آدمای باتجربه‌تر کمک می‌گیرم. ولی این اتفاق که بی‌انگیزه بشم خیلی کم پیش میاد. به نظر من مثبت اندیش بودن، با اعتماد به نفس بودن و شاد بودن مهم‌ترین چیزاییه که بهم کمک می‌کنه تا همیشه باانگیزه به کارم ادامه بدم.

شعار خاصی برای زندگی شغلی‌ات داری؟

آره: اگه بخواهید کار امروز رو با روش دیروز انجام بدید، فردا که برسه شغلتون از دست رفته.

چیزی که کار و زندگی به من یاد داده اینه که هرگز تسلیم نشم، چون زمان‌هایی رو که با تسلیم بودن هدر دادم، می‌تونستم صرف یاد گرفتن چیزای جدیدی بکنم.

ودر آخر توصیه‌ات به کارآفرینایی مثل خودت چیه؟

صاحب کار شدن پر از مانع و چالشه. ممکنه تو این مسیر خیلی احساس تنهایی بکنید. برای همین باید تلاش کنید تا با بقیه کارآفرینان ارتباط برقرار کنید و دوست های زیادی پیدا کنید. هر گروه تجاری به یک گروه پشتیبان خارج از محل کار نیاز داره. با افرادی که اهداف و رویاهای مشابه شما دارن معاشرت داشته باشید، از هم ایده بگیرید و به هم دیگه ایده‌هایی برای پیشرفت بدید.

 

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. niayesh
    ۱۰ اسفند ۱۳۹۳

    خوب

    ۳>ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...