شغل ات را دوست داشته باش - رنگی رنگی

شغل ات را دوست داشته باش

شغل ات را دوست داشته باش

شاید شما هم با شنیدن تغییر شغل دوستان‌تان از شهامت او شگفت‌زده شده‌اید و با خود فکر کرده‌اید کاش شما هم این جسارت را داشتید که یه شبه کارتان را به کلی تغییر دهید. فرصت‌های زیادی برای تغییر وجود دارند، اما آیا همه این تغییرات می‌‌توانند ما را خوشحال‌تر کنند؟ می‌‌توانیم به جای این سئوال که “چطور می‌‌توانم شغلی را که عاشقش هستم به دست بیاورم” از خودمان بپرسیم “چطور می‌‌توانم عاشق شغلی شوم که دارم”.
کمی‌زمان بگذارید و به این موضوع فکر کنید که چرا کار می‌کنید. شاید نتیجه این تفکر شما را شگفت زده کند.

بدانید که این کار شما نیست که شما را توصیف می‌کند، بلکه نحوه انجام آن توسط شماست که به این کار معنی می‌‌دهد.
هرکاری را می‌توان بسیار خوب انجام داد و با دلسوزی و توجه انجام داد. حالت شما وقتی سرکار هستید و نحوه برخوردتان با مردم، حتی حالت روحی‌تان، خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرند. این مسائل تاثیر عمیقی روی کسانی که با آنها کار می‌کنید، دارد.خیلی وقت‌ها شما نمی‌توانید شرایط را کنترل کنید، ولی می‌توانید انتخاب کنید در آن شرایط چطور زندگی کنید.

روی پول متمرکز نشوید. پول هیچگاه آنقدر کافی نیست که دست از استفاده آن برداریم. هر قدر که در آخر ماه پول به خانه بیاورید همیشه کارهایی هست که با این پول بکنید و همیشه کارهایی هست که اگر بیشتر پول داشتید می‌کردید. حقوق گرفتن تنها بخش کوچکی از کار شماست. دستمزد شما هر چقدر هم که بالا باشد، باز دلیلی برای شادی شما نیست. لذت از کار در جای دیگری است.

اهمیت آنچه را که انجام می‌دهید بدانید. شاید لازم باشد برای این کار خیلی فکر کنید. کمی‌ زمان بگذارید و به واقع راجع به آنچه انجام می‌دهید فکر کنید. آیا شما خدمات مهمی ‌ارائه می‌دهید؟ آیا شما محصول نهایی را کنترل می‌کنید؟ آیا نحوه انجام کار را تعیین می‌کنید؟ بعد از خود سوال کنید “اینکه من دارم این کار را انجام می‌دهم چه تفاوتی در انجام آن ایجاد کرده است؟” چشم انداز کلی نقش بزرگی در رضایتمندی شخصی و احساس خوب بودن دارد. سعی کنید به خاطر بیاورید که دلیل ورودتان به این کار در ابتدا چه بوده؟ آیا فقط برای “همان زمان” این کار را انتخاب کردید؟ آیا فعالانه به دنبال یک کار دیگر هستید؟

جرات کنید و از خودتان بپرسید آیا ارزشش را دارد؟ اگر نمی‌توانید کاری را که دوستش دارید بیابید، یا اگر می‌بینید دارید تبدیل به انسانی می‌شوید که گفته بودید هرگز نمی‌شوید، به دنبال دلایل‌ش باشید. ممکن است شما به یک کار جدید نیاز نداشته باشید تا مسیرتان را تغییر دهید. آیا کسی را که هنگام انجام کارتان هستید دوست دارید؟ اگر پاسخ منفی است، آیا می‌توانید در نحوه انجام کارتان تغییری دهید و یا معتقدید مشکل خود کار است؟ آیا لازم است شما در یک شرکت در دو پست مختلف فعالیت کنید؟ آیا کارهایی که به شما محول می‌شود غیر از کاری است که برای انجامش استخدام شده‌اید؟ اگر جواب به همه این سئوالات برای‌تان ناامیدکننده است، جرئت “نه” گفتن را در خودتان تقویت کنید. تا آنجا که می‌توانید خودتان انتخاب کنید روی چه مسائلی باید وقت بگذارید.

اینکه از خودتان بپرسید چرا کارتان را انجام می‌دهید، از شما آدمی ناراضی نمی‌سازد. این کار فقط برای آگاهی شخصی است. این آگاهی می‌تواند شما را به رضایتمندی بیشتری از کارتان برساند، احساس خوب بودن را در شما افزایش داده و کنترل‌تان را روی آنچه انجام می‌دهید کمی‌ بیشتر می‌کند. برای بعضی‌ها ممکن است زمان تغییر باشد، اگر اینطور است از این اتفاق نترسید. فکر کردن به این سئوالات یا از کاری که دوست‌ش ندارید، یک کار دوست‌داشتنی می‌سازد، یا شما را وادار به پیدا کردن کاری می‌کند که عاشق آن هستید.

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. وحید
  ۱۲ دی ۱۳۹۳

  ولی من هرکاری میکنم نمی تونم تمرکزم رو از پول به چیز دیگه ای معطوف کنم. هیج چیز هم به اندازه پول منو خوشحال نمی کنه.
 2. گلناز
  ۱۳ دی ۱۳۹۳

  خیلی وقتا فقط خود شغل نیست..
  محیط کار و اطرافیان هم خیلی تو دوست داشتن شغل تاثیر گذاره به نظرم.
  خصوصن برای خانوما
 3. افسانه
  ۱۷ دی ۱۳۹۳

  یه کم شعارگونه رنگی رنگی! منم با اینکه خانومم برام خیلی مهمه که چقدر درآمد دارم و وقتی از این نظر راضیم می تونم راحت تر برای علاقه مندی هام، کلاس هام و خیلی موارد دیگه برنامه ریزی کنم..
 4. رویا
  ۱۵ بهمن ۱۳۹۵

  من هم از شغلم راضی نیستم. از نظر مالی من رو تامین میکنه ولی از نظر عاطفی رو حی و انگیزش نه.
  شاید شغلم بد نباشه اما محیط کاری خشک باعث دلزدگی من شده.
  و من فک میکنم این خصلت ادم های رنگیه که به چیزی فراتر از پول فک میکنن.
  اگه میدونستم که میتونم شغل بهتری پیدا کنم شاید میتونستم شغلم رو ترک کنم.
 5. ندا
  ۱۷ بهمن ۱۳۹۵

  سلام من شغلم رو خیلی دوست دارم عاشق کارم هستم ولی واقعا درآمدم خیلی کمه یعنی جایی که کار میکنم حق و حقوق من رو پرداخت نمی کنه، و همین موضوع باعث شده نسبت به کارم بی اهمیت بشم… و این خیلی آزارم میده
 6. یگانه سادات
  ۹ شهریور ۱۳۹۶

  رنگی رنگی جان، من عاشق شغلم هستم.با اینکه کارم تقریبا جزء کارای سخت و حساس یه شرکت نحسوب میشه ولی همیشه سعی میکنم توش بهترین باشم.(من حسابداری میکنم)
  درسته پول نباید روی کارمون تاثیر داشته باشه، اما وقتی میبینی کارت رو از همه بهتر داری انجام میدی اما مدیرت اهمیت نمیده و تشویقت نمیکنه بی انگیزه میشی.اونموقعس که باید شهامت عوض کردن اون کار رو داشته باشیم.ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...