سفرنامه رنگی رنگی - یزد - رنگی رنگی

سفرنامه رنگی رنگی – یزد

سفرنامه رنگی رنگی – یزد

رنگی رنگی یک سبک زندگی هست برای کسانی که دوست دارن شاد تر باشند. رنگی رنگی در همه قسمت های زندگی جریان داره و ما هم تلاش می کنیم قسمت های بیشتری از زندگی رنگی رو نشونتون بدیم. برای اینکه ایده بگیرید برای ساختن زندگی به سبک خودتون :)

این بار سراغ یک کار هیجان انگیز رفتیم . پروژه ای که تیم رنگی رنگی شروع کرده و میخواهیم شما رو هم با خودمون همراه کنیم : سفر های رنگی رنگی

هر چند وقت یکبار، بار و بندیل می بندیم و می ریم به یک گوشه ایران. ایده مون اینه که بهتون نشون بدیم چطوری میشه ساده و بدون هزینه زیادی به اینور و اونور سفر کرد ؟ در این سفرها از تجربیات شخصیمون می نویسیم، آدرس هتل و رستوران هایی که رفتیم و راضی بودیم رو میگیم. از حدود هزینه ها و نحوه رسیدن به اون مکان صحبت میکنیم و هر چیزی که به نظرمون میاد یک آدم رنگی نیاز داره بدونه رو باهاتون در میون میذاریم.

سفر اولمون رو با یزد شروع کردیم.

چرا یزد ؟

چون قبلا نرفته بودیم و به هوای خنک و خوبی در زمستون داره.

چند روزه ؟

سفر ما از ۴ شنبه شب شروع شد و شنبه صبح تموم شد. یعنی نیاز نبود منتظر تعطیلی خاصی باشیم.

از کجا ؟

ما از تهران سفر رو شروع کردیم اما اطلاعات این سفرنامه برای کسانی که در هر جای ایران زندگی میکنند کاربرد داره.

چطوری ؟

۴شنبه ساعت ۸ شب از تهران سوار شدیم و صبح ساعت ۵ رسیدیم یزد. قطار ۶ تخته بود اما چون شب رو تا صبح خوابیدیم تا حد راضی کننده ای راحت بودیم. برگشت هم جمعه ساعت ۹ شب از یزد راه افتادیم و صبح ساعت ۶ صبح رسیدیم تهران. شب رو در قطار خوابیده بودیم و کافی بود وسایلمون رو بذاریم خونه و لباس عوض کنیم  و هفته کاریمون رو شروع کنیم. برای رسیدن به راه آهن تهران پیشنهاد میکنیم از BRT ولیعصر و یا مترو استفاده کنید که به ترافیک برخورد نکنید. در یزد هم از راه آهن تا هتلمون ۷ هزار تومن کرایه تاکسی دادیم. بلیط قطار هم هر طرف ۳۴ هزار تومن بود. اگر به جای کوپه، صندلی های سالنی رو انتخاب کنید میشه ۱۷ هزار تومن.

شما می تونید با هواپیما یا اتوبوس هم به یزد برسید.

اقامت گاه ؟

ما هتل مشیر  رو انتخاب کرده بودیم . این هتل یک کاروانسرای قدیمی بازسازی شده هست که دور تا دورش اتاق هست و وسطش یک حیاط بزرگ و حوض آب و تخت برای نشستن داره. خیلی حس آرامش خوبی داره ! این هتل در بلوار امامزاده هست و تا بازار بزرگ یزد ۵ دقیقه پیاده راه هست. ( بازار بزرگ جای خیلی قشنگی هست) و تا مسجد امیر چخماق و یک عالمه جای دیدنی دیگه هم ۱۰-۲۰ دقیقه پیاده راهه. ما یک اتاق دو تخته خیلی مرتب با بوفه صبحانه گرفتیم شبی ۱۳۰ هزار تومن. هتلش اینترنت هم داره و این هم شماره تماسش هست : ۰۳۵۳۶۲۲۷۰۵۰ پرسنل هتل خیلی محترم و خوش برخورد هستن . پیشنهاد می کنیم قبل حرکت اتاقتون رو رزرو کنید.

4

7

 

چیا خوردیم ؟

صبح ساعت ۷ رسیده بودیم هتل و قانونا اتاق رو ساعت ۲ بعد از ظهر باید بهمون تحویل میدادن. اتاقی که ما رزرو کرده بودیم هم پر بود. اما مسئول رزرو یک اتاق خالی رو جایگزین کرد و از همون ساعت ۷ صبح داد بهمون.بدون اینکه هزینه بیشتری بگیرن. تصمیم گرفتیم صبحانه رو داخل هتل بخوریم اما چون یک شب اقامت داشتیم منطقا فقط صبحانه روز دوم رو مهمون هتل بودیم. با نفری ۱۵ هزار تومن اون روز در کاروانسرای مشیر  صبحانه مفصلی خوردیم ( عدسی- نیمرو – حلوا ارزده – خرما – شیر – چای – پنیر – مربا – عسل – کره – خیار و گوجه – اب پرتقال و نان) .

6

5

بین روز در یک قهوه خونه در بازار چای خوردیم نفری ۱۰۰۰ تومن.

11

برای ناهار دنبال رستورانی گشتیم که در محل پر رفت و آمدی باشه و بدونیم غذاهای تازه ای داره. ما تصمیم گرفتیم جگر بخوریم و در گذر مسجد امیر چخماق، حجره محمد ذولفقار جگر و لیموناد خوردیم. شد ۱۰ هزار تومن. به عنوان هله هوله روز اول از بازار ماقوت !!! با شربت گلاب خریدیم به قیمت ۲۰۰۰ تومن و کمی میوه . شب هم در هتل کشک بادمجان و ماست و خیار و سالاد شیرازی خوردیم شد نفری ۱۰ هزار تومن.

31

روز دوم صبحانه مهمان هتل بودیم، بین روز آب میوه و خرما و لواشک خوردیم، ظهر ناهار در هتل راه ابریشم چلو کباب و کشک بادمجان و شولی خوردیم و با چای و شیرینی یزدی. عصرش در یک کافه به اسم ترنج گل گاو زبان خوردیم و شب هم در قطار بودیم. تمام خوردنی های دو نفر آدم در این دو روز حدودا ۱۰۰ هزار تومن شد.

37

کجاها رفتیم ؟

یزد خیلی جای دیدنی داره بنابراین باید چند جا رو انتخاب می کردیم. ترجیح دادیم بیشتر از اینکه بنای تاریخی ببینیم، زندگی روزمره آدمها در یزد و مکان های عمومی مثل بازار رو ببینیم. بنابراین ساعت ها در بازار بزرگ یزد قدم زدیم. طلافروشی هایی رو دیدیم که برای نگاه کردن به ویترینش باید عینک افتابی میزدیم انقدر که زیاد و زرد بودن، ترمه فروشی ها رو دیدیم. بازار فرش رفتیم. مسگری ها رو دیدیم. ادویه فروشی ها و … ( یادتون باشه جمعه ها بازار تعطیله)

14 15 17 21 22 23 24 28 29 34 35

مسجد امیر چخماق رفتیم، مسجد جامع، زندان اسکندر، موزه آب، چند تا خونه و عمارت قدیمی و خانه لاری ها. یک سری مکان زیبا هم بود که خارج از شهر بود و ما انقدر به بافت شهری یزد علاقمند شده بودیم که ترجیح دادیم تمام روز رو در شهر بگذرونیم. ما برای رفتن به این مکان ها اصلا تاکس سوار نشدیم و همه رو پیاده با نهایت مسافت ۱۰ دقیقه می رفتیم.

13 26 30 33 3638 39 40 4143 44 45

چیا با خودمون ببریم ؟

کوله پشتی رو انتخاب کنید نه چمدون. که راحت بتونید حملش کنید. ما یک دست لباس اضافه برده بودیم که نیازی نشد بهش. لباس های راحت و گشاد رو انتخاب کنید که به بدنتون نچسبه و خسته تون نکنه و از طرفی بدونید دارین به شهری می رین که اعتقادات مذهبی آدمها زیاد هست و شما در شهر اونها باید بهشون احترام بذارین. پس لباس مناسب ببرید. یک گرمکن داشتیم که فقط شبها نیاز میشد بهش. مقداری خرما و شکلات داشتیم که خیلی لازم شد. چسب زخم و چند تا دارو مثل مسکن و سرماخوردگی و مایع ضدعفونی کننده. ضد آفتاب و کرم  مرطوب کننده خیلی لازم شد ! هوای اونجا خشک هست و اگر به این آب و هوا عادت نداشته باشید پوستتون می سوزه. در هتل حوله و دمپایی و شامپو و صابون بود. نرم کننده مو با خودمون برده بودیم. شارژر موبایل و دفترچه ای برای یادداشت سفرنامه هم داشتیم. کفش راحت با خودتون ببرید.

سوغاتی ؟

ما سوغاتی نخریدیم چون نه جا داشتیم نه میخواستیم بیشتر از این هزینه کنیم. اما اگر میخواستم بخریم این گزینه ها رو داشتیم : پارچه یزدی، ظرف های مسی خیلی خوشگل، گل گاو زبان، شیرینی و پشمک و قطاب و باقلوای یزدی و زیلو !

 توریست ؟

یزد توریست داره اما نه به اندازه اصفهان و شیراز. هتل راه ابریشم محل اقامت توریست ها بود. میتونید سری به اونجا بزنید. دقیقا کنار مسجد جامع هست آدرسش. کلا توریست ها از روی trip advisor سفر می کنند و اگر این اپلیکیشن رو روی موبایلتون نصب کنید و به لیست پیشنهادی هتل و رستوران این اپ بروید خیلی توریست میبینید. اما اون جاها لزوما بهترین جاهای یزد نیستن و شاید یکی از علت هاش این باشه که راهنماهای توریست ها بیشتر با این مراکز همکاری می کنند. ولی دیدنش ضرری نداره :)

یزدی ها؟

تو یزد خیلی کم مهاجر از شهرهای دیگه دیده میشه ! شهر اصیلی هست. خیلی هوای هم رو دارن و مهربونن و خیلی هم با مسافر ها خوش برخورد بودن. لهجه شون هم به نظر ما نصف مشهدی نصف اصفهانی بود. لهجه شون به نظر ما قشنگ بود اما خودشون با نظر ما موافق نبودن.

 دوربینی که باهاش عکس گرفتیم ؟

دوربین موبایل ( آیفون)

کل هزینه سفر دو نفر آدم در یک سفر دو روزه ؟

کمتر از ۳۰۰ هزار تومان

اطلاعات دیگه ؟

از اینجا بلیط قطار بخرید

سفر به یزد

سفر نامه یزد

سفر به یزد

نقشه یزد رو می تونید از کاروانسرا به رایگان بگیرید.

یک نکته ای هم باید اضافه کنیم که : تمام شهر یزد بافت تاریخی  نداره و خیلی از بخش های شهر مدرن هست. مثل بقیه شهرهای بزرگ. ما فقط از بخش سنتی و تاریخی اش دیدن کردیم چون بقیه اش خیلی جذابیت گردشگری برای ما نداشت.

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. کیجا
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  واااااااای دلم خواست برم خیلی قشنگ تعریف کردین :)
 2. AySan
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  واااااااهاااهاهای ^____^ خیلی خووووهوهوهوب بوووود ^______^
  منم میخوام برم یزد ^___^
  عالیِ عالیِ عالی بوت ^__^ بازم ازین سفرنامه ها میخوایما ♥ خسته نباشین ای دو نفرِ رنگی :*
 3. شکوفه
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  خیلی به شهرمون خوش اومدین ولی شاید سفرنامه تون یه کم ناقص باشه.
  فکر کنم هر کی اینا رو بخونه و ببینهفکر کنه ما تو یه جایی مثل موزه زندگی می کنیم و نه این که شما فقط بافت قدیمو دیدین.
  به نظرم بهتره جاهای دیگه ای از شهر هم نشون داده بشه.حالا کجا؟این دیگه به خودتون بستگی داره.
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۵ اسفند ۱۳۹۳

   به انتهای متن اضافه شد :)
 4. بنفشه
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  سفر بخیر … رنگی رنگی چرا برنامه سفر دسته جمعی و تور نمی زاری که ماها هم بیاییم :)
 5. مریم
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  سلام
  من یزدی ام.
  خیلییییی خوش اومده بودین به شهرمون.
  کاش خبر میدادین در خدمتتون بودیم
  لذت بردم از سفرنامتون
  فقط یه چیزی که هست اینه که کد شهر یزد اخیرا عوض شده و از ۰۳۵۱ تبدیل شده به ۰۳۵ و به اول شماره ها عدد ۳ اضافه شده.
  اگه میشه لطف کنین شماره رو تصحیح کنین.
  ممنونم
  بازم بیاین به شهرمون
  عید هم حال و هوای قشنگی داره یزد
  پر از آدمای رنگی رنگی میشه شهرمون
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۵ اسفند ۱۳۹۳

   درست شد مرسی :)
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۵ اسفند ۱۳۹۳

   خیلیییی شهر خوبی دارین ! واقعا قشنگ و ارامش بخشه
 6. ساناز
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  درود بر شما
  سفرنامه خوب بود ولی یه اشتباه بزرگ درباره اسم هتل در واقع شما در هتل کاروانسرای مشیر اقامت داشتید. هتل مشیرالممالک جای دیگریست.
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۵ اسفند ۱۳۹۳

   تصحیح شد :)
 7. مرضیه
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  سلام بسیار سفرنامه جالب و کاربردی بود.
 8. ساناز
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  سپاس. من راهنمای گردشگری هستم . دفعه دیگه تشریف آوردید خبر بدید در خدمتتون باشم. دیدن شهر بهمراه اطلاعات درست و ناب درباره آن جذابیت گردشگری را صد چندان میکنه.
  همیشه در اوج باشید.
 9. سیب سبز
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  سلام. حالا که حال و هوای عیده اگه اشکال نداره یه مدل شیرینی خونگی برای عید بلدم دستورش و عکسش رو بفرستم براتون که بذارین توی سایت.
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۵ اسفند ۱۳۹۳

   بله بله ایمیل کنید
 10. MM888 محمد
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  سلام. به شهرمون خوش اومدین خیییلی.
  کاش می گفتید مهمون تون می کردم فقط یه نکته ای که همون نکته شکوفه خانوم هست، از جاهای مدرن یزد هم عکس می گرفتید خوب بود، ایشالله سفر بعدی.

  راستی دوستان اگه اومدید یزد بگید حتما در خدمتیم. ☺☺

  سایت خیلی خوبی دارید من که لینکا و عکسا و صبح بخیر و… رو عاشقشم، خواهرم هم آشپزی و شست و شو و… رو میخونه خیلی خوشش اومده.

  مرسی از سفر به شهر ما. بای.
 11. سميرا
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  ای جانم یزد,عاشقشم
  هیجان زده شدم این مطلب دیدم
 12. sevda
  ۵ اسفند ۱۳۹۳

  من عاشق سفرم و این طرح جدیدتون هم کلی بهم انرژی داد….
  خیلی خوب و روون گفتید و این باعث جذابیت بیشترش شد
 13. فریبرز
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  تو رو خدا نگین لحجه یزدی شبیه لحجه اصفهانیه..خداااااااااااااا
  من ۵ سال یزد بودم!
  یه اصفهانی
 14. نگار
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  سلام
  من هم مثله بقیه دوستان میگم که به شهرمون خوش اومدید ..
  امیدوارم که لذت برده باشید .. درسته شما به بافت تاریخی یزداومده اید ..
  جاهای دیگه ایی که میتونید سری به اون بزنید :
  آتشکده زرتشتی ها / باغ دولت آباد همراه با یه بادگیر بسیار زیبا / مسجد جامع / دخمه /
  و همچنین شهر های اطراف یزد مثله میبد ، مهریز و تفت که هرکدام به نوبه ی خودشون جاذبه های گردشگری زیادی دارند .. مثله ظروف سفالی میبد

  درسته شهر ما مثل خیلی از شهر ها سرسبز نیست .. اما مطمعنما صفا و صمیمیت بین مردمش زیاد هست ..

  امیدوارم که در شهرمون بهتون خوش بگذره ♥
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۶ اسفند ۱۳۹۳

   مسجد جامع و دخمه رو رفتیم اما چون سفر دو روزه بود نشد به بقیه جاها بریم . دفعه های بعد میریم :)
 15. فرهاد
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  با سلام
  اگه قسمت شه یزد بمونین دلتون میگیره
  افسرده میشین
  عجیب مردم یزد دوست دارن شهرشون مثل تهران و شهرای بزرگ باشه
  ولی نمیشه
  حتی جدیدا برای اینکه یه شهر پر جمعیت نشون بدن واسه خودشون ترافیک درست میکنن
  رانندگی در این شهر افتضاح هست
  شادی در این شهر حرام است
  خودشون و پاک ترین مردم ایران میدونن و اسم شهرو گذاشتن دارالعباده که حقیقتا دارالفساده هست
  انواع مواد مخدر خیلی راحت گیر میاد
  ولی با این حال من بهترین دوران زندگیمو اینجا گذزوندم
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۶ اسفند ۱۳۹۳

   ما فقط از دیدگاه یک گردشگر بهش نگاه کردیم و راستش نظری در این مورد نمی تونیم بدیم :)
  • الی
   ۱۰ اسفند ۱۳۹۳

   آقای فرهاد من کاملا با شما موافقم
   و در ضمن مشکلاتی که دخترای دانشچو اونجا دارن رو تو کلان شهرها ندارن
  • الی
   ۹ شهریور ۱۳۹۵

   آقای فرهاد نظرتون واسه خودتون محترمه . شهر ما چیزی کم نداره و ما هم تمایل نداریم مثل بقیه شهرا باشیم . بیشتر دوست داریم خودمون باشیم . به نظرم بهتر بود اگه خوشتون نمیاد ۵ سال از اکسیژن یزد استفاده نکنید .
 16. س.الف
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  بخش خوبی به سایت اضافه کردین و خوب و روان هم توضیح دادین
  ولی کلا بخش خوراکی جات سفرنامه خیلی پررنگ بودا!
  ؛)
 17. مهسا
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  سلام.من یزدی نیستم اما یزد به دنیا اومدم و زندگی کردم.
  خوش اومدید به شهرمون. یزد بافت سنتی عالی یی داره و شهر آروم و خوبیه. البته دیگه شهر مذهبی یی نیست و اتفاقا شهر متعادلیه.
 18. سارا :)
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  وای من عاشق یزد و این هتل های سنتی قشنگشم ^__^ الان ۱ ساله دارم تلاش میکنم برم ولی متاسفانه نشده :( خوش به حالتون که رفتین من عاشق آتشکده زرتشتیان یزدم که هم معماری خیلی قشنگی داره و اینجوری که شنیدم آتشی که توی این آتشکده هست ۱۵۰۰ ساله که روشنه!!!دخمه هم خیلی خیلی دوست دارم برم که البته ۱۵ کیلومتری بزده :/
  ولی با اینکه یزد فوق العاده قشنگه همه میگن که اصلاً شرایط خوبی برای زیاد موندن نداره :-؟
 19. نازگل
  ۶ اسفند ۱۳۹۳

  من تا حالا نرفتم یزد ولی داداشم رفت و یه عالمه چیزای خوب خوب واسم آورد، زیلو و سفالای دستساز
  حتی آقایی که زیلو می بافته به داداش اجازه داده یه کم ببافه و تجربه کنه
  بعدشم میگه مردم یزد خیلی مهربون و مومن و همه چی تمومن
  چک چک هم رفته بود و می گفت زرتشتیا هم خیلی خوش برخورد و نازنین بودن
  کلا واسه ما که طالب آرامشیم شهرایی مثل یزد خیلی دوست داشتنیه
  تبریزم بیاین
 20. فریده
  ۷ اسفند ۱۳۹۳

  واقعا خدا قوت به همه بچه های رنگی رنگی چه کاز قشنگ و خلاقانه ای انجام دادید.انشالا ادامه پیدا کنه.و متشکر که هزینه های سفر رو هم نوشتید به آدم هایی که درآمد کم دارن و عاشق سفر خیلی کمک میکنه.
  در ضمن من لهجه ی یزدی ها رو شنیدم واقعا قشنگه
 21. mahshid
  ۷ اسفند ۱۳۹۳

  منم خیلی ساله بین یزدیهای عزیز زندگی می کنم
  بافت سنتی یزد علاوه بر اینکه زیباست خیلی آرامش بخشه
 22. غزل
  ۸ اسفند ۱۳۹۳

  من یه یزدیم و اصلا با حرف شما که گفتید لهجمون نصف اصفهانی و نصف مشهدیه موافق نیستم اگه کمی ادبیات و زبان شناسی مطالعه کنید میتونید بهتر نظر بدید در ضمن اصل زبان ما هم لهجه نیست و گویشه…
  امیدوارم از تذکر من ناراحت نشید…
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۹ اسفند ۱۳۹۳

   این فقط نظر گردشگر رنگی رنگی ما بوده :) ممنون از اطلاع رسانیتون
 23. najma
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۳

  باسلام، وضمن تشکرازگردشگران رنگی رنگی.درجواب آقای فرهاد باید بگم خیلی زشته که کسی نون ونمک یه شهری رابخوره وبعدا درمورد اون شهر اینجوری نظربده، لااقل به حرمت روزای خوبی که داشتین اینجوری درمورد یزد نمیگفتین، اون آدمایی که شما باهاشون سروکار داشتین حتما کمبود داشتن که میخواستن یزد مثل شهرای دیگه باشه، وگرنه یزدچیزی کم نداره اتفاقا خیلی هم دوست داشتنیه، ومابه شهرمون افتخار می کنیم.
 24. ..leila..
  ۱۱ اسفند ۱۳۹۳

  یزد عشقه
  حتما بیاین خیلی خوش میگذره
 25. ساغر ایراهیمی
  ۱۴ اسفند ۱۳۹۳

  چطوری میشه هماهنگ کرد که به شهر ما هم بیاین ؟
 26. sayeh
  ۲۵ اسفند ۱۳۹۳

  لطفا بازم از این سفرنامه ها بذارید
  عالی بود واقعا.
 27. مژگان
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۴

  من به شهر یزد سفر کردم خیلی خیلی عالی بود مردم خوب شهر تمیز و میزبانمون هم دوستی بود که مدت ۱۰ ساله در شهر یزد زندگی مکنه و خیلی راضی هست. سفر به این شهر اینقدر برای من جالب بود که حاضر بودم برای ادامه زندگی به آن جا برم و پیگیری هم کردم ولی کار پیدا نشد.
  ممنون از تمامی یزدیهای مهمان نواز
 28. آرمین
  ۶ مرداد ۱۳۹۵

  باسلام خدمت تمامی رنگی رنگی های عزیز سفرنامتون بسیارعالی بود باید درباره ویژگیهای منحصربفردیزد اضافه کنم که این شهر اولین شهرخشت وخام جهان ،دومین شهرقدیمی جهان بعداز ونیز ایتالیا، قطب پزشکی ایران ، معروف به حسینیه ایران ، دارای بیشترین آثارتاریخی ثبت شده دریونیسف و… . ودرپایان باید بگم که تمام شهرهای زیبای ایران عزیز دارای ویژگیهای منحصربفردوعالی هستند که باعث افتخار همه ماایرانیهاست .
 29. فاطمه
  ۱۵ مهر ۱۳۹۵

  خیلی خوش اومدینارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...