سفری به دنیای ادبیات - روسیه - رنگی رنگی

سفری به دنیای ادبیات – روسیه

سفری به دنیای ادبیات – روسیه

امروز می‌خوایم دست کتاب ها رو بگیریم و به روسیه سفر کنیم. کشوری پهناور که به اندازه ی وسعتش، تاثیرات زیادی روی جریان های ادبی داشته و با اطمینان میشه گفت جزو تاثیرگذارترین ها بوده. یکی از مهم ترین و پررنگ ترین نقش های بزرگان ادب روس، در سبک رئالیسم یا همون مکتب واقع گرایی دیده میشه.

این واقع گرایی از اونجایی شروع شد که ادبیات کهن روسیه، بیشتر به توصیف زندگی افراد برجسته مذهبی و شخصیت هایی که از نظر کلیسا مقدس بودن می‌پرداخت.

heart1

اصلا حتی اگر کتابخوان هم نباشی، حتما اسم تولستوی و داستایوفسکی رو شنیدی. تولستوی با رمان های جنگ و صلح و آنا کارنینا به خوبی شناخته شده و در توصیف تاثیرگذار بودنش همین بس که سکه طلای یادبودی برای بزرگداشتش ضرب شده! جدا از آثار خواندنی ای که این نویسنده خلق کرده، یکی دیگه از دلایل محبوبیتش، داشتن دغدغه های اصلاحات اجتماعی بوده.

پاراگرافی از کتاب آناکارنینا میتونی اینجا بخونی

پاراگرافی از کتاب جنگ و صلح رو هم اینجا منتشر کردیم

 

اگر بخوایم چند اثر ارزشمند از داستایوفسکی رو برات نام ببریم، میشه به ابله، برادران کارامازوف و جنایت و مکافات اشاره کرد. یکی از ویژگی های منحصر بفرد کارهای داستایوفسکی این هست که به خوبی می‌تونسته جزئیات روانی و روحی انسان ها رو در کارها بازتاب بده و درواقع از پیسکوت های ادبیات روان شناسانه به شمار میاد.

یک پاراگراف از کتاب ابله رو اینجا بخون

پادکست EpitomeBooks در اپیزودهای ۴۲ تا ۴۷ به داستایوفسکی پرداخته

آنا آخماتووا از مهم ترین شاعران روسیه در قرن بیستم به حساب میاد و نامزد دریافت جایزه نوبل بوده. مجموعه اشعاری مثل شامگاه و تسبیح رو سروده و چند کتاب و نمایشنامه هم در کارنامه اش داره. گفته میشه که لحن زنانه قدرتمندی رو به کار میبرده و به صورت واضح در مورد سختی های سرنوشت یک زن هنرمند در اون دوران می‌نوشته. این خانم همچنین دکترای افتخاری از دانشگاه آکسفورد لندن رو هم داره.

 

star2

بزرگان ادبیات کهن روسیه بی‌شمارن، به طوری که میشه تا مدت ها در موردشون نوشت. از اون جایی که در موردشون زیاد شنیدیم، تصمیم گرفتیم کمی در زمان جلو بیایم و وارد دوره ادبیات مدرن و معاصر روسیه بشیم. همین جا خوبه که اشاره کنیم، الکساندر پوشکین رو بنیان گذار ادبیات مدرن روسی میدونن، شاعر و نویسنده سبک رمانتیسم، به گفته برخی بزرگترین شاعر زبان روسی و خالق آثاری مثل دختر سروان و تراژدی های کوچک.

یکی از بهترین آثاری که می‌تونه ما رو با ادبیات معاصر روسیه آشنا کنه این کتاب هست: «رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید». این کتاب مجموعه داستان های کوتاه از نویسندگان معاصر هست که به زبان فارسی با ترجمه آبتین گلکار هم در دسترسه. نویسندگانی که داستان هاشون در این کتاب اومده، لودمیلا اولیتسکایا، لودمیلا پتروشِفسکایا، دینا روبینا، آندری گلاسیموف، ویکتور پلوین، میخاییل یلیزاروف و زاخار پریپِلین هستن.

لینک فیدیبو برای کتاب رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید…

لودمیلا پتروشفسکایا که یکی از آثارش در مجموعه داستانی که معرفی کردیم هست، از نویسنده های جنجال برانگیز روسیه به حساب میاد، از زبان بی پرده ای برای توصیف مشکلات و سختی ها استفاده می‌کنه و بعد از انتشار نمایشنامه آواز دسته جمعی مسکو مشهور شد.

 

heart3

تاتیانا تالستایا یکی دیگه از نویسندگان پست مدرن معاصر روسیه هست و در سال ۲۰۰۰ رمان جذاب «The Slynx» رو منتشر کرد. ماجرای رمان وقایع حدود ۳۰۰ سال بعد از‌ یک انفجار مهیب هسته ای رو توصیف می‌کنه. این انفجار‌ باعث تغییر شکل زندگی بیولوژیکی روی کره زمین شده و جامعه ای شکل گرفتن که از نظر تمدن و تکنولوژی سال ها به عقب بر گشتن.

الکساندر سولژنیتسین از نویسندگان معاصری هست که از نظر توانایی ادبی اون رو هم ردیف با تولستوی و داستایوفسکی میدونن. اسامی دیگه ای که در ادبیات معاصر روسیه میتونیم بهشون اشاره کنیم، ایوان مالوف، گالینا آدینسووا، الکساندر شلوخین، داریا میسنیکوا و .. هستن.

خلاصه کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ (The Gulag Archipelago) نوشته الکساندر سولژنیتسین در پادکست بی پلاس

مطالعه گروهی داستان کوتاه در رنگی رنگی – شنل نوشته نیکلای واسیلویچ گوگول

 

star1

اگر نویسنده یا کتاب دیگه ای در دنیای ادبیات روسیه می‌شناسی، حتما با ما و بقیه دوستان رنگی در بخش کامنت ها به اشتراک بذار.

راستی، دوست داری دفعه بعد ادبیات کدوم کشور رو معرفی کنیم؟

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. آ
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

  لطفاً ادبیات کشور انگلستان رو هم معرفی کنین
 2. بیتا
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

  راستی میشه مسابقه بزارین که هرکی از هر نویسنده ای کتابی داره عکس بگیره و غیره…
 3. Donya
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

  خسته نباشی رنگی رنگی!
  واقعا توی این پروژه های جدید خیلی پیشرفت داشتین.(;
  من خیلی از این مطلب خوشم میاد از اونجایی که یکی از دوستانم هم روسی هست و خودمم اونجا رو دیدم خیلی جالب بود که بیشتر درمورد ادبیاتش بدونم.
  لطفا دفعه بعد درباره ی مصر یا آلمان بذارید. من خودم خیلی از نوسنده های آلمانی و سبک کلاسیکشون خوشم میاد همچنین هیچوقت درمورد ادبیات مصر چیز زیادی نشنیده م برای همین میخوام بیشتر بدونم. D:
 4. ساغر موسوی
  ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

  سلام مثل همیشع عالی بودید خسته نباشید یک سری کتاب هست به اسم مجموعه مترو که فکر کنم نویسنده این کتاب روس باشه
  والبته کتاب های تاریخی دیگه که درباره حکومت تزار ها نوشته شده به صورت داستان
  عالی بود مثل همیشه خواهش دارم ادامه بدید این پرژه خوبتون روارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...