گزارش رنگی - چطوری آمار مطالعه رو در ایران افزایش بدیم؟ - رنگی رنگی

گزارش رنگی – چطوری آمار مطالعه رو در ایران افزایش بدیم؟

گزارش رنگی – چطوری آمار مطالعه رو در ایران افزایش بدیم؟

توی اینستاگرام یه سوال پرسیدیم که به نظر شما چطوری میشه آمار مطالعه رو توی ایران افزایش داد؟ ۴۷۰ جواب گرفتیم هر کدومش یه راه حل خوب بود و واقعا ازتون ممنونیم.

s-

خیلی از شما ها به این اشاره کرده بودین که باید فرهنگ کتاب خوندن از کودکی اول توسط پدر و مادر و بعد از اون مدرسه بوجود بیاد و اینجوری ما یاد میگیریم بهتره همیشه کتاب بخونیم.

یه سری از دوستان نوشته بودند که میتونیم کتاب هدیه بدیم و یا کتابمونو توی مکان های عمومی مثل مترو و ایستگاه اتوبوس جا بذاریم تا کم کم این ماجرا همه گیر بشه و کسایی که کتاب ها رو پیدا میکنند تشویق بشند که کتاب ها رو بخونند و دوباره همین کار رو انجام بدند.

یه عده هم معتقد بودند که قیمت کتاب ها بالاست اما چیزی که اینجا به چشم میاد اینه که همه ی ما مبلغ تقریبا زیادی رو در هفته صرف رستوران یا کافی شاپ رفتن میکنیم. و همچنین مبلغ چشم گیری رو ماهانه بابت شارژ اینترنت میدیم اما تا موضوع به کتاب خریدن میرسه اولین چیزی که به چشممون میاد اینه که کتاب ها گرون هستند. البته ما اینو نفی نمیکنیم اما در کنار این موضوع کتابخونه ها رو هم بهتون یاداوری میکنیم.

موضوع دیگه ای که خیلی در کامنت ها برامون نوشتین این بود که اسم و جلد کتاب ممکنه شما رو ترغیب کنه که کتاب بخرید اما یادمون باشه کتاب خریدن همیشه به معنی کتاب خوندن نیست باید واسه خودمون یه برنامه ی مدون ایجاد کنیم که حداقل روزی چند صفحه کتاب بخونیم.

s-

برای تغییر جامعه و افزایش آمار مطالعه بهتره که از خودمون شروع کنیم، هممون حداقل یک کتاب نخونده توی کتابخونمون داریم پس بهتره از امروز و همون یک کتاب شروع کنیم و دوباره با “یار مهربان” آشتی کنیم.

از همتون ممنونیم که توی این بحث شرکت کردین و اینکه ما تصمیم داریم نظرات و نتیجه ی این بحث مفید رو به دست چند نویسنده و ناشر برسونیم.

s-

اینجا بخشی از کامنت ها رو براتون میذاریم:

۱- واقعا خیلی دوس دارم جواب این سوال رو بدونم.چون خودم هم همیشه تنبلی میکنم و مطالعه نمیکنم با اینکه عاشق معماری ام اما هیچوقت راجبش مطالعه نکردم و ب جاش دوس دارم برنامه های مستند نگا کنم.شاید نگارش خیلی از کتاب ها و مقالات خوب نباشه ک ادم رو جذب نمیکنه.

۲- بله میشه. اول باید فرهنگش رو رواج بدیم. یه چیزهایی مثل کتاب خوندن باید درونی بشه واسه آدما، مثه سلام کردن 🙂

۳- قیمت مناسب کتاب. تبلیغات عمومی. تشکیل گروه های مطالعه عمومی.اموزش کتبخوانی به کودکان. مثلا زنگ کتاب خوانی در کلاس های پیش دبستانی

۴- تو مکان های عمومی مثل مترو کتاب بذارن.تبلیغات مثبت کنن

۵- پدر و مادر ها کتاب بخونن، و همچنین از فرزندشان در مورد کتابی که مطالعه میکنن سوال بپرسن

۶- نمیدونم واقعا؛تو ایران بسختی پول واسه کتاب و گل میدن معمولا،من خودم سعی میکنم هر هفته کتاب جدید بخونم.و اینک این کارو باید از سنین کم با بچه ها تمرین کرد خودبخود بزرگ شن کتاب دوست میشن.

۷- بگید کتاب نخونید همه برعکس عمل میکنن

۸- هزینه پستی بابت ارسال کتاب نگیرن. برای من به شخصه هزینه پستی کتاب سخته.

۹- به هم کتاب کادو بدیم …

۱۰- تلگرام و شبکه های اجتماعی رو ساعت های مشخص و کنترل شده استفاده کنیم تا وقت برای مطالعه باشه

۱۱- توزیع بن کتاب بین مردم / مسابقه کتاب خوانی با جوایز نفیس / فرهنگسازی از مدارس ابتدایی

۱۲- به نظر من خیلیم به اقتصاد ربطی نداره نمیگم مربوط نیست کسی که بخواد کتاب بخونه راهش رو پیدا میکنه!باید روی بچه ها و از کوچیکی سرمایه گذاری کرد …من یه نوجوونم توی یه مدرسه ای که بچه هایی با وضعیت خوب حضور دارن ولی از نظر نود و پنج درصد بچه ها این که من برای خریدن کتاب های مورد علاقم پول زخیره میکنم و پول توجیبیم رو برای این کار میزارم مسخره میکنن به نظرشون علاقه داشتن به کتاب های واقعی و خوب(نه رمان های مجازی)کار عجیبیه این که من مثلا تایم بیکاری رو توی مدرسه یه کتاب میارم و میخونم به نظرشون دیوونگیه?این بچه ها بزرگ بشن با همین عقاید یه فاجعس برای جامعه

۱۳- جلد کتابا رو جذابتر درست کنن یا طراحی کنن???

۱۴- وقتی یه عده ی زیادی شروع به کاری میکنن قطعا اونو زیاد جلوی چشمشون دیدن یا میبینن که اکثر مردم این کار رو انجام میدن . مثلا توی مترو به جای نگاه کردن به گوشی میشه کتاب خوند.یا برای مدرسه ها اردوهای کتاب خونی رو برگزار کرد. حتی توی محیط بیرون هم با به کار بردن المان هایی برای کتاب و کتاب خوانی میشه مردم رو به کتاب خوندن تشویق کرد.حتی توی سایتتون میتونین مسابقه هایی رو مرتبط با کتاب بزارین و جایزه اون رو کتاب بزارین?

۱۵- به نظر من علاقه به کتاب و مطالعه برای بعضی ها یچیز فطریه..میتونه اکتسابی هم باشه ولی جزوی از تربیت میمونه..یعنی لازمه که خانواده ها در پروسه های تربیتی کودکانشون کتاب و کتابخونی رو هم جای بدن..وگرنه از یه سنی به بعد تشویق به کتاب خوندن یه کار بیهوده ست و فایده نداره..

۱۶- خیلی خوبه پیج ها و کانال های مختلفی در صفحات اجتماعی مختلف داشته باشیم که کتاب معرفی کنن! البته داریم ولی اگه بیشتر شه بهتره و خیلی ها (ازجمله خودم) تحت تاثیر پست هایی که توشون کتاب هست قرار میگیرم و دربارش سرچ میکنم اگ موضوعش رو دوست داشتم حتما میخرمش!

۱۷- به عقیده من یکی از بحرانی ترین دوران رو در زمینه کتاب خوانی شاهد هستیم و این چیزی نیست که در طول چند ماه حل بشه. به نظر من یه برنامه بلند مدت ده ساله میخواد. به شخصه این مورد رو زیاد دیدم که اولا مردم از کتاب قطور میترسن و ثانیا در نمایشگاه ها بسیاری از مردم کتاب هایی رو میخرن که هیچ اطلاعی از موضوع یا نویسندش ندارن. برای حل مورد اول باید مترجمان آثار مشهور دنیا نسخه ی خلاصه شده ای رو از کتاب ها ترتیب بدن تا چاپ بشه و در کتاب فروشی ها پخش کنن. این طوری مردم کم کم به کتاب علاقه مند میشن. برای حل مورد دوم هم به نظرم باید معلمان از سن پایین به دانش آموزان آموزش بدن که برای خرید کتاب تحقیق کرده و کتاب های خوب از نویسندگان خوب بخرن. همچنین کاهش قیمت کتاب ها هم در کتاب خوانی تاثیر داره. بسیاری افراد رو میشناسم که واقعا خرید یک کتاب بیست و پنج ازار تومانی براشون در ماه غیر مقدوره. ولی اگر اون کتاب ارزونتر باشه مردم هم بیشتر جذب میشن

۱۷- واقعا واقعا واقعا کتابا خیلی گرونه،من خودم به شخصه از پس اینکه کتاب بخرم بر نمیام،از کتابخونه کتاب میگیرم و بدی کتابخونه هامون هم اینه که هر نوع کتابی مطابق با همه سلیقه ها نداره و مسلمه که یه عده ای از کتاب خوندن زده میشن و شبکات اجتماعی و تفریحات دیگه رو به کتاب ترجیح میدن?

۱۸- با غرفه های کوچیک توی خیابونا

۱۹- آمار مطالعه در ایران از بیست وچهارساعت هم بیشتره!!!از بس همه توو تلگرام و اینستا و… مطالب مختلف رو میخونن، دیگه با همدیگه حتی حرف هم نمیزنن

۲۰- با تغییر دید مردم نسبت به کتاب مثلا عادت دادن و جذب مردم به خوندن کتاب :گذاشتن جایزه برای خوندن مثلا هفت جلد کتاب .محدود کردن عوامل مزاحم مثل اینترنت و اجباری کردن خوندن کتاب به هر نحوی با این کار مردم کم کم از کتاب خوندن خوششون میاد و جزو عادت هاون میشه

۲۱- شاید با هدیه دادن کتاب به بچه ها… یا اینکه استفاده از افراد محبوب کشور برای تبلیغ کتاب… یادمه کتاب دا از اولین کتاب هایی بود که خوندم… شاید ۱۲ سالم بود که میدیدم بازیگرای خانوم و محبوب کشور هروز یه قسمتی از کتاب رو می خونن و تلوزیون پخش می کرد.. خودم ازونجا مشتاق خوندنش شدم… البته اینم بگم که مشکل اساسی کتاب نخوندن به مدارس و نوع اموزش کشور برمیگرده ولی خب چه میشه کرد.. آش کشک خاله اس.. خودمون باید یه فکری به حال ایندگان بکنیم.. من خودم با اینکه الان سنی ندارم اما یکی از برنامه هام برای دوران بارداریم اینه که گلستان و بوستان بخونم برای قلب دومم که از همون روزای آغاز شکل گیریش کتاب و معرفت با گوشت و خونش عجین بشه

۲۲- فایلهای صوتی.کتابهای جذاب وکاربردی رو ب صورت فایل صوتی دربیاریم

۲۳- گزیده کتاب چاپ کرد کم حجم و کوچک. بعنوان پیش درآمد کتاب اصلی ، خواننده هم راغب میشه به خوندن ،هم کنجکاو میشه که ادامه بده و کتاب اصلی رو تهیه میکنه. و البته مثل هر کار فرهنگی دیگه،باید از سنین پایین آموزش داد به بچه ها،به جای حرص زدن واسه تبلت و موبایل و ….،حریص بشن برای خواندن کتاب .

۲۴- اینکه همیشه، همراهمون یه کتاب داشته باشیم و هر جا که میریم به جای اینکه سرمون تو گوشیمون باشه ، اون کتاب رو مطالعه کنیم. تو اتوبوس، تو پارک، حتی توی خونه ی خودمون بریم جلوی بقیه کتاب بخونیم و هر جایی که جالب بود رو به بقیه هم نشون بدیم تا بقیه هم به کتاب خوندن علاقه مند شن. در ضمن، خیلیا به این توجه نمیکنن که درجه ی سنی کتاب هارو چک کنن و ببینن هر کتاب واسه چه سنی خوبه و فقط میخونن. این کار باعث میشه افرادی که سنشون پایینه کتابایی رو بخونن که هر چند موردی نداره، اما چون مناسب با سنشون نیست ممکنه از اون کتاب خسته شن و به مرور زمان که به موضوع درجه ی سنی توجه نکنن فک میکنن همه ی کتابا خسته کننده هستن… یه چیز دیگه هم که باعث جذب مردم به کتاب میشه ، جلد کتاباس. جلد کتاب باید مفهوم و موضوع کتاب رو به ببینده منتقل کنه . نمیگم پر زرق و برق باشه…ولی مثلا اگه اسم کتاب ، روزهای رنگی باشه ، جلد کتاب باید پر از رنگای قشنگ باشه. فونت کتاب هم مهمه. خیلی از کتابا اونقد فونتشون ریزه که نمیشه خوند..

۲۵- در کشور ما کتاب ها سلیقه ای چاپ میشن.کتبی که با قیمت و کیفیت خوب چاپ میشن،کتابهای همه پسندی نیستن.اگه قیمت رمانهای دفاع مقدس رو با قیمت بقیه ی کتاب ها مقایسه کنید متوجه منظورم میشید.در واقع فرهنگ هم یه جورایی داره قربانی خودخواهی ها و فرهنگ سازی های سیاسی میشه

۲۶- چطوری واسه تلویزیون و سینما خانواده و ظروف چینی انگیزه ایجاد کردیم؟ گذاشتیمشون جلوی چشم توو اتاق پذیرایی …بهشون افتخار کردیم…ولی افتخارمون کتاب نبود. هروقت حرف کسیو بی استناد به چنتا کتاب نپذیرفتیم به خواندن کتاب تشویق میشیم

۲۷- قتی مشکلات زندگی کم و آسون باشه،ریشه ای و زمان بر و انرژی بر نباشه،پای آبرو حیا،زندگی،پولدر میان نباشه مردم خودشون وقت بیکاریشونو به مطالعه میپردازن.مشکلات ریشه ای و اساسی انقد زیاده

۲۸- باید اول فرهنگ سازی بشه تا مطالعهتبدیل به یک نیاز بشه برای مردم

۲۹- به نظر من علاوه بر زیباسازی و توجه به طرح جلد کتاب و انتخاب کتاب های مناسب مخصوصاً برای ترجمه یکی از مهمترین مسائل قیمت کتابه. معمولا کتاب ها و مجلات به نسبت سطح درامد افراد علاقمند به مطالعه تقریبا بالاست و تنوع کتاب های کتابخانه هم کمه. علاوه بر این فرهنگ مطالعه رو باید از مدارس شروع به آموزش کنند. متاسفانه تو مدارس ما فقط کتاب های درسی مهم هست.

۳۰- بنظرم از مدارس باید شروع بشه. وقتی کودک و نوجوان بودیم اصلا به این موضوع ترغیب نشدیم.

۳۱- چه کسی وقت و حوصله میذاره برا کتاب خوانی.همه مشکلات از ریشه و بنیان هستش.نگاه دولت به خانواده ها باید اساسی تر باشه

۳۲- یه فکری چند وقتیه تو ذهنمه ؛اینه که یه بروشوری،مطلبی تهیه بشه و تو اکثر دانشگاه ها،مدارس ، لوازم التحریر فروشی ها،دکه های روزنانه فروشی ،کافه ها حتی هایپرمارکت ها پخش بشه..و توی اون گفته بشه که مثلا کسی که میخواد شروع به خوندن کتاب کنه از چه کتابی میتونه شروع کنه..شده خیلی وقت ها کسی اومده شروع کنه ولی کتاب اشتباهی رو برای شروع انتخاب میکنه، مثلا وقتی کسی میخواد برای اولین بار سفرنامه بخونه، سفرنامه ی قدیمی و خیلی سخت نوشت رو بهش بدی زده میشه،اما اگه مثلا از برگ اضافی آقای ضابطیان شروع کنه حتما ترغیب میشه،یا اینکه مثلا بجای اینکه از داستان های ساده و ملموس شروع کنه، بره یدفعه مثلا کلوپاترا کنیز ملکه ی مصر بخونه،یا صدسال تنهایی گارسیا مارکز با اون همه شخصیت و شجره نامه، اینکه چند نفر وارد به کار، این لیست رو تهیه کنن و چه بهتر به رایگان تو مکان های عمومی با یه دیزاین خیلی جذاب و خوشگل تو دسترس مردم قرار بدن حس میکنم جواب میده! ??

۳۳- و البته قیمت کتاب هام بالاست ولی خوب مثلا من حاضرم از خیلی چیزا بزنم ولی اون پولو برای کتاب بدم، خود کتاب این رو ایجاب میکنه، میزان جذابیتش! و اینکه جلوی ترجمه های بد گرفته شه، مثلا نمونه ی بارزش همه ی هری پاتر خون ها میدونن چیزی که اون زمون مارو پاگیر کرد به این کتاب معجزه ی ویدا اسلامیه بود ! من فقط یکبار با یه ترجمه ی دیگه یه جلد این کتابو خوندم نتونستم بیشتر از یه بند ادامه ش بدم، کسی که اولین بارشه یبار این ترجمه ی غیر حرفه ای دستش بیوفته کلا میذاره کنار!

۳۴- ی کامنت ها رو خوندم . اکثر دوستان از قیمت بالای کتاب شکایت داشتن . چرا از کتابخونه استفاده نمی کنید ؟ کتاب خونه های عمومی . کتاب خونه های دانشگاه ها…. و بیاین کتاب های خوبی ک میخونیم رو تو یه مکان عمومی رها کنیم ?

۳۵- سلام رنگی رنگی ? درسته قیمت ها بالاست ولی اگر بخوایم بگیم فقط به خاطر قیمت مردم کتاب نمیخونن اشتباهه چون دوبرابر اون پولو دارن میزارن برای شارژ اینترنت یا خیلی چیزهای دیگه فرهنگ سازی ک خرید کتاب برای خونواده ها تو اولویت باشه کمتر دیدم ? همین پک هایی که شما در نظر گرفتید هم جالبه مخصوصا اینکه تنوع بیشتری داشته باشه ،کتابها امضا شده باشد یا یه ترتیبی هم داده بشه ک با تخفیف کتاب بخریم همینطور با خرید و خوندن چند کتاب بتونیم کتاب هدیه بگیریم … و کتاب هدیه بدیم … رنگی رنگی جان ممنونیم از شما ک اهمیت میدید ??

۳۶- بنظر من در بزرگسالی تغییر عادت و ایجاد عادت جدید خیلی سخته واگر کسی واقعا علاقه به خواندن کتاب داشته باشه میخونه چه با خرید چه کتابخونه چه قرض مرفتن از دیگران،آنچه مهمه سرمایه گذاری بر نسل کودک ماست که کتابخوان و کتابدوست بار بیان که اون هم بحث مفصلیه

۳۷- جای چالش عکس سیاه سفیدو و مانکن چالش کتاب خونی بزاریم

۳۸- بنام خدا… هیچ جوره نمیشه

۳۹- بعلاوه این کافه های سیار که ون های کوچولوی خوشگل ایجاد کردن خیلی از کسایی که کافه دوست نبودن رو علاقه مند کرد..کتاب خونه ی سیار خیلی کم داریم! از همین ماشین خوشگلا با یه تزیین با نمک و شاد با کتاب بگرده تو شهرها خیلی جذاب میشه.. این همه جدیدا موج تراولر و شفر کردن بین ایرونیا زیاد شده و جوونا با یه ماشین کاروان میرن کل ایرانو میگردن خوب بجای هیچهایک کردن میتونن حتی از این طریق هزینه ی سفرشونم در بیارن

۴۰- به نظر من کتاب باید مثل مواد خوراکی تو سوپر مارکتا،فروشگاهها وجود داشته باشه یعنی توهر مغازه ای یه قفسه مربوط به کتاب وجود داشته باشه،وبه قول دوستمون که گفتن بروشور مربوط به معرفی کتابها هم در کنارشون باشه،تا مراجعین راحتتر انتخاب کنن،واینکه خودمونو عادت بدیم حتما از روزی ده دقیقه مطالعه رو شروع کنیم

۴۱- بنظر من همونطور که هر عادتیُ راحت ابراز می کنیم خوبه که درباره کتاب هم توی بحث ها و جمع ها گفته بشه خیلی‌ از کسایی که کتاب می خونن این عادتشون قایم می کنن چون که خب یجورایی انگار می خوان ریا نشه :p نیاز نیست کسیو مجبور کرد اما مثل یک بازاریاب خوب و خوش اخلاق تو اتوبوس مترو مطب دکتر و هرجایی که وقتتون داره تلف میشه و کتاب خوان هستید دستتون بگیرید و راحت این کار تبلیغ کنید کمه کم می تونه روی بچه ها تاثیر بذاره که خیلی ارزش داره با اینکار کتاب خوندن به ذهن اطرافیانمون میاریم بدون هیچ اجباری ??

۴۲- معرفی کتاب خیلی تاثیر داره چون اغلب از روی عنوان نمیشه به موضوعش پی برد و اگر معرفی مختصری همراه هر کتاب باشه بهتر میشه تصمیم به انتخابش گرفت

۴۳- کتاب خواندن باید یک عادت برای پدرمادر ها باشد تا کودکان از سنین ابتدایی با کتاب خو بگیرند و علاقه مند باشند.و اینکه سلیقه هرکسی در کتاب خواندن متفاوته و باید هرکس علاقه خود را پیداکند و کتاب ها در سبک های مختلف برای افراد در دسترس باشند

۴۴- درود بر شما،ایران از نظر ثروت مالی بسیار غنی یست،قرار بود گاز و برق و آب رایگان شود که نشد،حداقل برای سلامت نسل جدید و کتاب خوانی،اول اینکه خرید کتاب رایگان شود،آثار و کتاب ها زیر نظر فرهنگ و ارشاد اسلامی نباشد،دین با مسایل دیگر هیچ دخلی به هم ندارند سوم.کتاب ها و نوشته ها آزادانه و بدون سانسور و حذف و واقعیت و آنچه هست را بیان کنند نه مصلحت ها را.اگر این موارد اصلاح شود رضایت و اعتماد آحاد جامعه جلب میشود و به کتابخوانی روی می آورند.

۴۵- کتاب های درسی اضافه رو حذف کنیم و به جاش کتاب داستان به بچه ها بدیم

۴۶- بجای تماشای خیلی از سریال های بدرد نخور و محدودیت رو ساعت اینترنت،وقت های اضافی رو با کتاب خوندن پر کنیم و بنظرم کادو دادن کتاب به هم دیگه تو هر مناسبتی یکی از بهترین گزینه هاست و بجای اینکه هر جا گوشی بدست باشیم کتاب بدست باشیم

۴۷- یکی از راهاشم اینه که وقتی مطلبو منتشر کردین همه ی ماهایی که اینجا کامنت گذاشتیم مطلبتونو و آدرس صفحه رو تو صفحه هامون تبلیغ کنیم و زیر صفحه های معروف و پر بازدید کامنتش کنیم ..والا بین این همه تبلیغ مزون و آرایشگاه و فروش ماشین دسته دوم و فیلان و بیسار ماهم بریم تبلیغ???❤

۴۸- من یادمه یکسال تو ابتدایی معلممون ازمون میخواست کتاب های خوبی رو که داریم بیاریم تا برامون سرکلاس بخونه و باهم کتاب بخونیم و یه زمانی رو تو کلاس اختصاص میداد به کتاب خوندن..این خیلی خوبه

۴۹- مثل کتاب های من منم،تو تویی،و… از اقای امیررضا ارمیون زیبا،تأثیرگذار،عالی،جلد های زیبا ،قیمت مناسب،و قابل حمل به همه جا و یه هدیه عالی???????

۵۰- من حتما نظراتو میخونم،چون خیلی احساس کمبود کتاب میکنم.قیمت ها خیلی بالا رفته،فضای مجازی و تکنولوژی همه رو از خوندن دور کرده.اگر برنامه بریزم و یک ساعت معین برای مطالعه بذارم مطمئنا عادت میکنم.بقیه هم همینطور

۵۱- خیلیا تو کتاب خریدن و خوندن تنبل هستن من خودم اینکارو میکنم کتابی که جالبه میخرم یا از کتابخونه امانت میگیرم بعد با آب و تاب تعریف میکنمو میگم میخوای بهت قرض بدم؟

۵۲- من فکر میکنم نگارش کتابهای درسی و اجبار در فهم سخت اونا بچه‌ها رو که نسل اینده رو تشکیل میدن از کتاب و کتاب خوندن دلزده میکنه و دنبال تفریحات دیگه میرن.اگه هرکس رشته و کتابهای درسی مورد علاقه خودش رو بخونه به مطالعه بیشتر ترغیب میشه و این برای بقیه یه تبلیغ هم محسوب میشه

۵۳- همینکه سایتای رمان رو فیلتر نکنن دسشون درد نکنه

۵۴- مهم ترین راه فرهنگ سازی‌ هست

۵۵- کتاب های خوب و بروز و معرفی کنن

۵۶- با اینکه کتابای معمولی قیمت چندانی ندارن اما خب به نظر بعضیها گرونه ،طرح تشویقی بزارن یا تبلیغ کنن کتابا رو. و انقدر کتاب از فیلتر های مختلف رد نشه که آخرش یه چیز بی محتوا در بیاد

۵۷- هرکس باید از خودش شروع کنه حتی شده با خوندن کتاب های کوچیک

۵۸- خیلى راه هاى خوب هست که متاسفانه به کلیشه تبدیل شدن و دیگه اثر کافى ندارن: مثل جلسات تحلیل کتاب و معرفى کتاب در رسانه ها، البته منظورم این نیست که بى اثر هستن اما عموما فقط همون قشر کتابخون رو جذب خودشون میکنن و کسایى که با کتاب بیگانه هستن از کنارشون رد میشن ? نظر شخصى من اینه که تک تک ما تو زندگى از کسایى که به چشم ما شایسته میان الگو میگیریم. اگه این افراد هم تو زندگى واقعا و هم تو شبکه هاى مجازى نشون بدن که به کتاب علاقه مندن و چه کتابهایى رو مطالعه میکنن، باور دارم که تاثیر مفیدى داره. ?? یه مثال ساده اینه که خیلى از ما از کیف و کفش و آرایش صورت و لباس بازیگرهاى معروف الگو میگیریم و فوووورى به اصطلاح مُد میشن درسته؟ ? خوب ، من امیدوارم روزى بیاد که کتابایى که دستشون گرفتن و چند کلمه راجع بهش نوشتن مد بشه و محبوبیت پیدا کنه ????? در کل به نظر میرسه به الگوهاى اجتماعى بهترى نیاز داریم ??

۵۹- اول باید والدین فرهنگ کتابخونی داشته باشن،و همچنین توی مدرسه و از سال اول ابتدایی به بچه ها آموزش بدن✅

۶۰- تایمی رو صدا وسیما مشخص کنه واس کتاب خوندن و تلویزیون یاد اوریش کنه ک مثلا ساعت ۱۸ ۱۸ دقیقه کتابخوانی

۶۱- ماهایی که زیر این پست نظر گذاشتیم و لایک کردیم به خودمون قول بدیم ماهی یک کتاب حداقل بخونیم …منکه به خودم قول میدم

۶۲- بله اگه از دید شما به قضیه نگاه کنیم که اون افرادی که در مضیقه هستن توانایی و بضاعت خرید کتاب رو ممکنه نداشته باشن. اما آیا عدم فرهنگ کتابخونی فقط در افراد بی بضاعت دیده میشه؟ خانواده هاییم هستن که هزینه های آنچنانی واسه کلاس موسیقی و نقاشی و لباس و….بچشون میکنن و به تنها چیزی که اهمیت نمیدن این قضیست. من که فکر نمیکنم مشکل اصلی نداشتن بضاعت باشه . این فقط یکی از موانع میتونه باشه.:)

۶۳- راستش رو بگم؟ ? من تنهایی دارم تلاشم رو میکنم… میگن سرانه دو دقیقه در روزه … تنها تنها… سعی کردم حداقل جای ۱۵۰ نفر تلاش کنم که فعلا دو دقیقه بمونیم ?????

۶۴- به عنوان یک گرافیست میگم که تبلیغات سالهاست که در کشور ما به دست افراد غیر وارد سپرده شده و همین باعث شده افرادی که حرفه اشون این کار هست بهشون کمتر توجه شه و این بی توجهی دودش میره تو چشم خود کار فرماها که حاضر نیستن پول بدن و تبلیغات جذاب و استاندار در مورد یک زمینه انجام بشه و در نهایت یه اتفاقی رخ میده مثل همین کتاب نخوندن و کم شدن آمار کتاب خوانی.در نتیجه تبلیغات درست،صحیح،استاندار و جذاب بی نهایت میتونه کمک کنه به افزایش آمار کتاب خوانی.

۶۵- به نظر من خوده رسانه ی تلوزیون خیلی میتونه کمک کنه هم به صورت مسابقه یا معرفی کتاب توی برنامه، مثلا توی بخون و ببر خندوانه خیلیا به خاطر مسابقه ترغیب شدن و خوندن یا توی برنامه ی کتاب باز من خودم خیلی از کتابای که هنرمندای دعوت شده معرفی کردن رو مشتاق شدم که بخونمشون?

۶۶- البته این راهیه واسه بزرگ سالان اما راه حل اصلی شاید شروع کردن این داستان از کودکی و علاقه مند کردن اونا به خوندنه که اونطوری جامعه ای کتاب در آینده خواهیم داشت

۶۷- من بعنوان یه معلم یه روز رو اختصاص دادم به روز کتابخوانی و اون روز به هرکدوم از شاگردام که نوبتش بشه میگم کتاب مورد علاقشو بیاره کلاس هم میخونیم سر کلاس هم معرفی میکنیم بقیه هم ترغیب میشن برن کتابو تهیه کنند.

۶۸- به‌نظر منم باید یه برنامه ریزی دقیقی انجام بشه توسط آموزش و‌پرورش که از همون سنین کودکی و مدرسه ها‌ بچه ها با مطالعه خو بگیرن و مهمتر اینکه بچه هارو‌در مورد عناوین یا سبک های کتابایی که انتخاب میکنن آزاد بذاریم.

۶۹- یه مسئله ای که من همیشه بهش حسودیم میشد اینه که تو مدارس خارج از ایران تو ساعت ادبیاتشون یه کتاب از یه نویسنده رو میخونن ، ولی متاسفانه تو کتابای ادبیات ما کلی مطالب آورده شده، کلی شاعر و نویسنده بزرگ که همشونو میخوان یهو به ما یاد بدن ، این میشه که همه از ادبیات فقط میگن ای بابا باید تاریخ ادبیات حفظ کنیم ، بعد که مدرسه تموم میشه تازه میفهمیم چقد زمان های خوبی واسه خوندن داشتیم، خصوصا که ذهن ما بیشتر تو اون دوره شکل میگیره و کتاب خیلی میتونه کمک کنه

۷۰- به نظرم کتاب خونه های عمومی بزرگتر(دارای تنوع موضوعی کتاب) بیشتر و با کیفیت تر توی کل شهرای بزرگ و کوچیک باید موجود باشه باید تبلیغ کرد باید دید مردممون را به نسبت کتاب و کتاب خونی تغییر بدیم تا جذبش بشن فروشگاه های اینترنتی با کیفیت و خیلی خوب برای دسترسی راحت تر مردم میتونه کمک کننده باشه و این که باید درک مردم را از فواید کتاب خونی بیشتر کرد برای مثال من شخصا وقتی به این درک رسیدم که کتاب می تونه تجربیات مثلا یه ادم هشتاد ساله رو با چه سرعتی بهم انتقال بده کلی درونم کتاب ارزش پیدا کرد برام و واقعا هیجان و ذوق و علاقه زیادی به کتاب خوندن پیدا کردم و بعد از اون میانگین ساعت مطالعه روزانم بیشتر و بیشتر شد در اخر بگم که خوبه سعیمون و هدف اصلیمون ترغیب مردم به سمت بیشتر کردن دانسته هاشون باشه و این که چقدر دانایی و رسوندن اونا به این درک که گستردگی فکر باعث شادی و رضایت و کیفیت زندگیشون میشه و قدرت شخصیتی و ارامش ذهن بیشتری رو میبخشه …”دانستن جلوی تمام اتفاقای بدی را که قراره بخاطر “عمل”جاهلانه خودمون بروز داده بشه رو میگیره” امید وارم یه روزی وسط یه دنیا و یه کشور با ادمایی که همه گرسنه فهمیدنن زندگی کنم …(:

۷۱- فقط و فقط برمیگرده ب همچین چیزی ک مردم زیادی سرشون تو گوشی هست و فکر میکنن که از طریق موبایل ب راحتی میشه یه کتاب دانلود کرد نشست خوند! ب نظرم باید موبایل و تکنولوژی بازی رو کنترل کرد و درمان کرد..

۷۲- ب نظرم عضویت بچه ها از سن پایین در کانون پرورش فکری می تونه خ کمک کنه

۷۳- خیلی عجیبه من شنیدم امار خرید کتاب بالاس اما خوندنش پایین .. اگر خبرش واقعی باشه چطور میفهمن اخه؟??

۷۴- کتابت جا بزار

۷۵- یک کمپین راه بندازید و در اون از تمام شرکت کننده هاش بخواید که در روز تنها ۵ بار از بی شمار دفعاتی که دستشون میره سمت گوشیشون تا چکش کنن به جای گوشی کتاب بردارن و شروع کنن به مطالعه

۷۶- بجای گوشی موبایل توی پارک ها و جاهای عمومی کتاب دستمون بگیریم، مغز به چیزی تمایل پیدا میکنه و جذب میشه که براش اشنا باشه مردم جامعه

۷۷- تو کافه ها بخاطر اینکه قشر جوون اونجا زیاده دور همی بخاطر کتابا برگزار بشه که خیلی خوبه

۷۸- فکر‌کنم الان تو بیشتر شهرهای بزرگ کلی شهرکتاب و کتابفروشی با رنگ ها و خلاقیت های زیادی وجود داره و نباید دنبال یه جای باحال بگردیم..بیشتر کتابفروشی ها جذاب هستن..فکر‌کنم باید بریم سراغ بچه ها و مدارس.اونا رو‌معتاد کتاب کنیم..هم کلی کتاب خوب هست و هم کلی کتاب نه خیلی خوب..فکر‌کنم باید تو مدارس یه زنگ کتاب بذاریم..متفاوت از اون برنامه کتابخانه مدرسه و عضویت توش..یه زنگی که پر از بحث درباره کتاب توسط خود بچه ها باشه

۷۹- یه برنامه تلویزیونی پر طرفدار باشه.مثل خندوانه. یه کتاب معرفی کنی و پی دی اف رایگانشو تو یه کانال بذاره. هر شب مشخص کنه مثلا فقط سه صفحه از کتابو همه بخونن و فردا شبش خود مردم حاضر در برنامه و سایر مردم بصورت تلفنی و مسیجی دربارش نظر بدن. بعدم یه کارشناس راجع بهش حرف بزنه. یه کتاب عامه پسند مفید .

۸۰- تو مترو و اماکن عمومی بجای کتابای مذهبی و قران کتابای متنوع تر و مفیدتری که سطح فرهنگ و سواد رو میبره بالا بزارن..و کم کم ترویج بدن.

۸۱- شاید خوب باشه تو جاهای عمومی مثل مترو چند صفحه جذاب کتاب رو انتخاب بشه و چاپ شه به صورت کتابچه بذاریم تا مردم استفاده کنن… اینجوری انگیزه کتاب خوندن بیشتر میشه و آدم کنجکاو تر میشه…

۸۲- بنظرم این روزها بقدری همه چی مدگرایی شده که باید حتی کتاب خوندن رو هم جزو نوعی کلاس داشتن و مد نشون بدیم و همه گیر کنیم تا بلکه یه عده بعد از خوندن با هدف اولیه ی به روز بودن، کم کم با کتاب ذهنشون باز شه و واقعا بهش جذب بشن

۸۳- دم الان گرایش دارن سمت رسانه تا کتاب به نظر من باید از طریق رسانه. هر دو یا سه هفته یه بار دایم تبلیغ بشه و مثلا تو یه روز خاص یه تعداد محدودی از اون کتاب و توی شهر به صورت رایگان توضیع بشه و یه جورایی اون قدر مردم اسم اون کتاب و کتابخونی براشون تکرار بشه که جذب بشن و نهایتا سطح کتابارو ببرن بالا منظورم اینکه از رمانای عامیانه شروع و به چهار اثر از فلورانس اسکاول شین ختم بشه

۸۴- چرا مردم انقدر مشتاق کافه رفتن هستن؟ مگه کافه گرون نیست؟ تا چند سال قبل هم هیشکی کافه نمیرفت. اما الان مد شده.یک عده نزدیک دانشگاه ها کافه راه انداختن و محیطی ایجاد کردن که جوونا دوست داشتن. همین سرمایه اگه برای کتاب و محیطش محیا بشه، جوونها استقبال خواهند کرد. و البته ترس از بحث نباشه.متاسفانه در جامعه ما مردم میترسن حرف بزنن از افکار و عقایدشون! اگه کتاب بخونی اما نتونی راحت درمورد برداشتت حرف بزنی، اشتیاقتم از بین میره

۸۵- بقول بزرگی اگر بابت دانایی خود هزینه نکنید بعد ها بهای سنگینی باید برای نادانی خود بپردازید… کسی که وقت مطالعه ندارد بهای سنگینی بابت نادانیش باید بپردازد. میتونیم درخصوص هزینه ها و بهایی که درصورت نداشتن مطالعه داشته باشیم صحبت کنیم… که در همه ی جنبه های زندگی از کوچکترین کارهای روزمره گرفته تا تاثیرات مهم و ارزشمندی که میتونیم در اجتماع بزاریم

۸۶- کتاب رایگان بدن به مردم

۸۷- نمایشگاه کتاب تهران تو سال تحصیلیه و کسایی که شهرستانن نمیتونن برن تهران?

s-

اگر در اینستاگرام نتونستید جواب بدید، در کامنت های همین پست به این سوال پاسخ بدین :

نظر شما چیه؟ به نظر شما چه کاری میتونیم برای افزای آمار مطالعه در ایران انجام بدیم؟

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. mahshid
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  رنگ رنگی جان به نظر من همین که کتابای خوبی رو که میخونیم وقتی بادوستان میریم شعرکتاب بهشون معرفی کنیم خیلی موثره .
  من معمولا برای شبکه های اجتماعی یه متن ازکتابم انتخاب میکنم حالا میتونه یه بیت شعر باشه یا یه متن بعد یه عکس مرتبطـ بااون میگیرم فکر میکنم روش خوبیه برای معرفی کتاب های خوب به دوستانت
 2. سولماز
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  رنگی رنگی عزیز، سلام
  دوست دارم بهتون یه پیشنهاد بدم در ارتباط با همین موضوعی که نوشتید. به تازگی نمایشی در پردیس تئاتر تهران روی صحنه میره به اسم “من…” یه قسمت درباره کتاب داره که خیلی قشنگه. ترو خدا ترو خدا برید ببینید. جواب سوالتون رو اونجا میبینید.
 3. zeinab
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  من اینستا جواب دادم ولی اینجا نیوردین
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

   تعداد کامنت ها خیلی زیاد بوده و این ها فقط یه بخش کوچیکی از اون ها هستن 🙂
 4. مریم گلی
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  به نظرم ضرورت مطالعه جا نیافتاده. خیلی ها به نظرشون کار بی فایده ای کتاب خوندن و تاثیری نداره تو زندگی .
  با مثال های عملی و نمونه هایی در دنیای واقعی باید نشون داد که چه تاثیراتی دار مطالعه

  یه چیز دیگه اینکه خیلی ها لذتی از خوندن نمیبرن شاید این برگرده به شیوه های اموزشی مدارس که ما رو از کتاب و مطالعه زده کرده
 5. mina
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  من توی مدرسمون یه غرفه کتابخوانی زدم که بچه ها بتونن کتابایی که خوندن رو اونجا به بقیه هم هدیه کنن..ولی متاسفانه چندان ازش استقبال نمیشه??
 6. نرگس
  ۱۹ بهمن ۱۳۹۵

  من وقتی بچه بودم مامانم یک بار یه کتاب واسم خرید بعد خودش نشست برام خوند بعد از اون من افتادم به جونش که بازم برام کتاب بخون
  خوشبختانه مادر من این کارو کرد و برام وقت گذاشت هر سال بردم نمایشگاه کتاب که کتاب بخرم و برام کتابارو خوند اما متاسفانه همه ی والدین این کارو نمی کنن واقعیتش اینه که کمتر کسی پیدا می شه که کتاب خوندن رو به بچه هاش یاد بده بعد هم همه میگن چرا سرانه مطالعه کمه پس اول اول اول از همه مهم خانوادست هر چقدر هم تو جامعه فرهنگ سازی بشه هیچ چیز جای اولین کتابی که یک مادر یا پدر برای بچش می خونه رو نمی گیره پس بهتره به جای پیشنهاد کردن راه حل های عجیب غریب و وقت گیر و پر هزینه به بچه های اطراف کتاب کادو بدیم شب ها واسه بچه ها کتاب بخونیم و از همه مهم تر از خودمون شروع کنیم
 7. رعنا قاسمی
  ۲۰ بهمن ۱۳۹۵

  با سلام.ممنون از مطرح کردن این موضوع.من علاقه خاصی به کتاب دارم و همیشه با خودم فکر میکردم باید یه کاری انجام بدم.الان گروه یار مهربان رو تشکیل دادیم و داریم برای روستاهای محروم و دورافتاده تشکیل کتابخانه میدیم.تا حالا چندین روستا رو هم پوشش دادیم و بین کودکان هم داریم مسابقه میذاریم که تشویق بشن به این کار.هرکسی دلش خواست میتونه به گروه ما بپیونده.
 8. شفیعه
  ۲۰ بهمن ۱۳۹۵

  سلام به دوستان رنگی رنگی من خودم هرجا میرم کتاب میخونم یا دستم می گیرم تا الان چند نفر رو تحت تاثیر قرار دادم ..دلیل علاقه من به کتاب پدرو مادرم هستن و کتابخونه خونمون
 9. Elaaa
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

  سلام به تو عزیز که تمام ابعاد و مسائل جامعه رو میخاد حل کنه !
  والا…من بقیه رو نمیدونم ولی خودم بعد از کلی نشستن عرق شرم رو پیشونیم اعتراف میکنم منم یکی از همونام…ولی حتما حتما سعی میکنم تو سال جدید اینم به لیست کارایی که باید انجام بدم…
  حداقل به خاطر تو که یکی از بهترین دوستامی?
 10. نیلوفر
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

  اول باید فرهنگ سازی بشه تو خانواده و بعد مدرسه و جامعه .. قیمت کتاب هم ارزونتر بشه ک همه بتونن دسترسی داشته باشن یا حداقل کتابخونه های محله ها کتابای متنوع تر و بیشتری ب کتابخونه هاشون اضافه کنن
 11. نگار
  ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

  دیدی که مردم نسبت به کتاب دارن یه چیز خسته کنندست.فکر میکنن کتاب نمیتونه خوب اتفاقاتو به تصویر بکشه،مثلا اتفاقات یه رمان ترسناک توی فیلم ترسناک تره.اما اونایی که کتاب میخونن میدونن،یه فیلم اقتباس شده فقط تصور کارگردانه از مثلا اون رمان یا نمایشنامه،در حالی که خب بهرحال اگه خودت اون رمان یا نمایشنامه رو بخونی ممکنه تصور جذابتری نسبت به داستان داشته باشی،چون توی تصورات محدودیتی وجود نداره.شاید اگه مردم اینو بفهمن علاقه شون به کتاب خوندن بیشتر بشه.
  • بهار
   ۱۲ مهر ۱۳۹۹

   فیلم رو می بینی ولی کتاب رو حس می کنی البته من عاشق فیلمم هستم شروکد اصیلم تازه اطلاعاتم هم سه برابر بقیه همکلاسی هامه
 12. فاطمه زهرا
  ۹ شهریور ۱۳۹۶

  من دیروز سوار مترو شدم و با یه طرح خیلی زیبا مواجه شدم
  واقعا جالبه .. گیت های خاصی طراحی کرده بود که داخل اونها کتاب یک صفحه ای بود امیدوارم اینجور چیزا زیاد بشه و همه کتاب بخونن 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
 13. Saba
  ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  خیلی قشنگه که توی پارک ها قسمتای کوچیکی طراحی بشه که هرکس دوست داشت کتابی که خوندرو بزاره اونجا تا نفر بعد هم بخونه و این جریان ادامه پیدا کنه البته اگر این قسمت با یه سری جملات مثبت و مشتاق کننده همراه باشه خیلی عالی میشه
 14. مهربــــانو
  ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  با سلام خدمت رنگی رنگی جان،?به نظر من اگر هر کسی که کتاب خوب میخونه اون رو در اینستاگرامش منتشر کنه خیلی تاثیر داره(اونوقت این میشه یه چشم و هم چشمی جذاب
  و مفید ?)و شاید بقیه رو هم به کتابخونی ترغیب کنه☺
 15. فروز
  ۲۴ آبان ۱۳۹۶

  یه چیزی که به ذهن من میرسه اینه که یه تعداد کتاب تهیه کنیم و و روی جلدشون بنویسیم بخون و رهاش کن.و بعد اون کتابارو در مکان های عمومی بزاریم مثلا روی نیمکت های پارک یا تو اتوبوس یا تو مترو…و ازشون بخوایم که بعد اینکه کتاب رو خوندن یه جای دیگه رهاش کنن تا یکی دیگه بخونه
 16. کوثری
  ۲۵ آبان ۱۳۹۶

  با این قیمت های بالای کتاب ب نظرمن کسی ک کتاب نخونه حق داره البته کتابای الکی بدرد نخور ارزون همه جا ریخته
  • رنگی رنگی
   ۲۷ آبان ۱۳۹۶

   مثلا افراد میتونن از طریق اپلیکیشن هایی که نسخه های الکترونیکی قانونی در اختیارشون میذارن استفاده کنن، این کتاب های الکترونیکی قیمت شون خیلی کمتر هست، یا اینکه مثلا عضو کتابخونه بشن و با پرداخت هزینه کم به یه عالمههههه کتاب دسترسی داشته باشند 🙂
   قیمت بالا میتونه یه بهونه باشه برای کتاب نخوندن اما هیچوقت سد راه نیست 🙂
   • بهار
    ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

    آخه آدم اینجوری هیچی از کتاب نمی فهمه
 17. بهار
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

  من عاشق کتاب هام اما خیلی گرون شدن و چون دور و بر ما کتاب فروشی نداره نتونستم بیشتر از چهارتا کتاب بخونم امسال چون کرونا اومده و نتونستیم بریم نمایشگاه کتاب یا خیابون انقلاب
 18. بهار
  ۱۲ مهر ۱۳۹۹

  نوجوونی که نظر شماره ۱۲ رو ثبت کرده درک می کنم
  واقعا وحشتناکه
  البته من دوستام رو مثل خودم انتخاب می کنم
  سه تاشونم الان رفتن تیزهوشان
  لعنت بر استرس
  برای استرسی که داشتم مغزم خوب کار نمی کرد و قبول نشدم
  اما بازم ادامه می دم و کتاب می خونم
  استعداد تحلیلی رو درک نمی کنم اما با استنتاج آشنایی دارم و می تونم از رو عکس یه تیکه از میز ناهار خوری اندازه خونه رو تشخیص بدم و خیلی کارای دیگه
  معما هایی رو حل می کنم که کسی نمی تونه اما سر امتحانا همش استرس می گیرم و می دونید بعدش چی می شه
  راستی رنگی می خوام کار کنم برات بگو چه جوری می تونم برات کار کنم
  می خوام برای آیندم پول جمع کنم و برم انگلستان
  از بورسیه هم خوشم نمیاد
  • رنگی رنگی
   ۱۳ مهر ۱۳۹۹

   سلام دوست رنگی. تیم ما فعلا به همکار جدید نیازی نداره. ممنون از تمایلتون. هروقت که لازم شد اطلاعیه میدیم:) در هر صورت میتونین رزومه تون رو ایمیل کنین تا مدیریت بررسی کنن
   [email protected]ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...