چالش رنگی 25 اردیبهشت – روز فردوسی - رنگی رنگی

چالش رنگی ۲۵ اردیبهشت – روز فردوسی

چالش رنگی ۲۵ اردیبهشت – روز فردوسی

امروز روز بزرگداشت فردوسی هست که شاهکار بزرگش شاهنامه ست و حدود ۳۵ سال سرودن اون زمان برده. مرقد این شاعر بزرگ در شهر توس در نزدیکی مشهد قرار داره. حالا رنگی رنگی از شما سوال میکنه مجموعه ای که ۳۵ سال سرودنش زمان برده ارزش خوندن نداره؟ اگر تا حالا سراغ شاهنامه نرفتین همین امروز وقتشه که شاهنامه بخونین. قسمت جالب شعر های شاهنامه اینه که باید با قدرت و حماسی خونده بشن، برخلاف شعر هایی مثل حافظ بهتره که نرم و لطیف خونده بشن.  پس این موضوع رو رعایت کنین.

star1

با تکرار و خوندن مداوم کم کم میتونین راحت و روان شاهنامه بخونین اما با همه ی این حرف ها اگر خوندن شاهنامه باز هم براتون سخته بهتره همین امروز فایل صوتی شاهنامه رو گوش کنین، مثلا در راه فتن به دانشگاه یا هر جایی توی خیابون توی مترو توی ماشین و … و بعدا سعی کنین باهاش تکرار کنین.

star1

موضوع خیلی مهم در مورد شاهنامه تنوع اسامی ایرانی در اون هست به طوری که خیلی راحت میتونین یه اسم اصیل ایرانی از داخلش پیدا کنین. پس این دفعه اگر کسی از اطرافیانتون باردار بود و دنبال اسم میگشت شما میتونین پیشنهاداتتون رو از شاهنامه انتخاب کنین و بهشون بگین.

star1

رنگی رنگی بهتون پیشنهاد میده که خوندن شاهنامه رو به یه روز در سال محدود نکنین و سعی کنین دوستانتون رو هم به خوندن و گوش دادن اون تشویق کنین، شاید این حداقل کاری باشه که برای حفظ و نگهداری زبان فارسی بتونیم انجام بدیم.

25 (2)

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...