معرفی کتاب – هیچ دوستی به جز کوهستان - رنگی رنگی

معرفی کتاب – هیچ دوستی به جز کوهستان

معرفی کتاب – هیچ دوستی به جز کوهستان

ِٖ « ما در فراز آسمان و در بلندترین نقطه ی ممکن بودیم، دیدن پهنای لاجوردی اقیانوس نوعی احساس پیروزی شگرف به من می داد، من همان کسی بودم که با یک قایق شکسته از آن دشت وسیع پر از آب گذر کرده بودم و حالا می توانستم به رویش لبخند بزنم. همیشه همین بوده است . یک نیروی قدرتمند از درون آدم در برابر ضعف ها و ناامیدی ها طغیان می کند، احساس قدرت می کردم، احساسی خوشایند … »

هیچ دوستی به جز کوهستان ، داستان مهاجرت بهروز بوچانی ایرانی اهل ایلام است . او برای مهاجرت به استرالیا سختی های بسیاری رو تحمل کرد یکبار در راه رسیدن از اندونزی به استرالیا غرق شد و ماهیگیران نجانش دادند. و بار دیگر همراه با عده ای از پناهجویان توسط نیروی دریایی استرالیا دستگیر و به بازداشتگاهی درمانوس فرستاده شد. این رمان که حاصل تجربه ی نویسنده است پس از انتشار تونست جایزه‌‌ی معتبرِ ویکتوریای استرالیا رو کسب بکنه .

شاید براتون جالب باشه که بدونید نویسنده درطول پنج سال و زندان مانوس با ارسال پیام هایی از طریق واتساپ به یکی از دوستانش این کتاب رو نوشته. در واقع کتاب گردآوری پیام های ارسالی او به دوستش هست چون به کاغذ دسترسی نداشته

برای بررسی این کتاب می تونیم جنبه های مختلفی رو در نظر بگیریم . اما نکته ی قابل توجه نگاه نویسنده به اتفاقات است. اینکه جایی در ته قلب و وجودمون به زیبایی زندگی معتقد باشیم و در بین تمام سیاهی ها و اتفاقات تلخ با قدرت درونمون به زندگی معنایی دوباره ببخشیم. با خوندن کتاب به تعاریف جدیدی در زندگی میرسیم و شاید مفهموم برخی چیزها مثل اخلاق، شجاعت و عشق از نظرمون تغییر پیدا بکنه.

« … باز هم احساس شکوهمند صعود و ترس از سقوط در دره ای عمیق و تاریک و وحشتناک … باز هم جنگیدن برای آویزان شدن بالاترین جای دست ممکن روی سطح صاف و بلند کوهستان … بالاخره شجاعت این را پیدا کردم که خودم را به دنیای پشت حصارها پرت کنم … طغیانی کامل بود و حس خوش یاغی گری و لمس آزادی … حالا من موجودی خارج از زندان بودم . موجودی آن طرف حصار…. از آزادی می ترسیدم ، اما با همه دلهره هایم پیش می رفتم … »

چرا رنگی رنگی این کتاب رو بهتون معرفی میکنه ؟

باید دنیا رو از دید آدم های مختلف ببینیم یا بیشتر بشناسیمش. آدم ها با تجربه های عجیب وغریبی که از زندگی دارن و شاید ما هیچ وقت چنین تجربه ای رو پیدا نکنیم . گاهی نیاز داریم در تعاریفمون از زندگی تجدید نظر کنیم و ببینیم کجا ایستاده ایم. ممکنه فکر کنیم چقدر همه چیز تلخ و تاریک هست و اثری از زندگی واقعی توش پیدا نمی کنیم ! اما واقعا تعریف زندگی چیه ؟ شاید ما درک درستی ازش نداشته باشیم.  راستی مخاطب این کتاب بیشتر گروه بزرگسال هست و مناسب نوجوان ها نیست.

کتاب چاپ نشر چشمه ست و می تونین نسخه چاپی رو از کتاب فروشی ها تهیه کنین

همین طور نسخه صوتی و الکترونیکی هم به تازگی در سایت فیدیبو قرار گرفته و در دسترس هست .

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. m
    ۱۱ آبان ۱۳۹۹

    سلام لطفا کتاب نوجوان هم معرفی کنید ممنون
  2. N
    ۱۷ آذر ۱۳۹۹

    لطفا کتاب نوجواان که هم بزرگونه و هم نوجوانانه باشه معرفی کنید وافعا عاشق سایتتون هستمارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...