مصاحبه با ملیکا فتحی، خالق برند ملاذ - رنگی رنگی

مصاحبه با ملیکا فتحی، خالق برند ملاذ

مصاحبه با ملیکا فتحی، خالق برند ملاذ

هنرمندان خلاقی که میتونن با ذوق و پشتکار کسب و کار مستقل خودشون رو راه بندازن کم نیستن. ما توی رنگی رنگی همچنان دنبال جدیدترین و خلاقانه ترین برندهای ایرانی میگردیم که اونها رو به شما معرفی کنیم تا هم بشناسیدشون، هم از پشتکار و برنامه ریزی شون انگیزه بگیرید. ملیکا فتحی یه دختر خلاقه که با رعایت کردن اولویت کیفیت خوب برای مصولاتش، فکرهای نو و ایده های خوبش رو در قالب کارهای هنری مثل زیورآلات، کیف های چرمی دست دوز و نقاشی رو کیف بروز میده. البته الان دو سالی میشه که ملیکا بیشتر تمرکزش رو روی قسمت زیورآلات گذاشته و باید اقرار کرد که واقعا سبک جالب و قشنگی برای زیورآلاتش داره. مصاحبه رنگی رنگی رو با خالق برند “ملاذ” بخونید.

10552571_331338380355913_3063943492518384443_n

چه مدتیه که این کارو انجام میدی؟

در حال حاضر در دو بخش ساخت زیورالات و دوخت دستی کیفهای چرمی  و نقاشی کیفهای دست دوزم فعال هستم.البته تمرکز فعلی روی بخش ساخت زیورالاته که به صورت حرفه ای حدود دو ساله که انجام میشه.

این هنر رو از کجا یاد گرفتی؟ درسش رو خوندی؟ و فکر میکنی درس خوندن تو این رشته کمکی بهت میکرد؟(میکنه؟)

.به نظرم هنر یه امر کاملا ذاتیه و در نهاد هر هنرمندی میل به خلق کردن وجود داره.بیشتر اوقات با تحصیلات اکادمیک میتونیم اون رو در مسیر درست و هدفمند هدایت کنیم و با اگاهی بیشتر گام برداریم.در مورد شخص من ..در دانشگاه در دو رشته گرافیک و عکاسی تحصیل کردم..با وجود اینکه با کار امروز من خیلی مرتبط نیستند اما میتونم بگم عکاسی باعث شد نگرشم نسبت به محیط و نحوه نگاه کردنم به پیرامونم عوض بشه..شما وقتی بتونی توی خرابه ها عکاسی کنی و همون عکس به لحاظ بصری به حد زیبایی برسه میتونی از دور ریختنی ترین چیزها هم کاربردی ترین وسایل رو درست کنی و تمام اصول زیبا شناسی رو توش رعایت کنی.. و از ساده ترین چیزهایی که به وفور تو محیط زندگی همه هست و ممکنه دیده نشن چیزی بسازی که باعث شگفتی بشه.

 

اولین چیزی رو که درست کردی یادته؟ چی شد که به سرت زد به این هنر به عنوان یه حرفه یا شغل نگاه کنی؟

اولین چیزی که درست کردم رو واقعا به خاطر نمیارم . اما چیزی که همیشه تو ذهنمه اینه که توی ده سالگی با میل بافتنی مامانم سعی کرده بودم روی تمام صندلیهای چوبی خونمون رو خراش بدم و منبت کاری کنم..اون صندلیها یادگاری موندن. و اما به عنوان شغل…شاید خیلی از دوستان مثل من که با هنر بی ارتباط نیستن و به صورت مداوم در حال درست کردن هر نوع وسیله هنری هستن با استقبال دوستان و اقوام مواجه شدن.

10521063_335992186557199_2985451341433416222_n

اولین کاری که فروختی رو یادته به کی و چند فروختی ؟

شاید اولین سفارشها توی همین جمعهای خانوادگی یا دوستانه بوده.ولی خارج از جمع اشنایان توی دوره هنرستان برای یه فروشگاه روی سفالهای ساخت خودشون نقاشی میکشیدم که به قیمت مناسب هم میخریدن اما واقعا الان یادم نمیاد.

 

مشتری های اولت رو چه جوری پیدا کردی؟ الان مشتری هات رو چه جوری پیدا میکنی؟ فقط فیس بوک و سایت یا اینکه پخش کننده های دیگه ای هم داری؟

توی زمینه ساخت زیورالات که جدیدا فعالیت میکنم ابتدا بنا به سفارش یکی دو تا از دوستان که فروشگاه صنایع دستی دارن براشون کار اماده کردم که با استقبال مواجه شد.کم کم تعداد سفارشها بیشتر شد و تصمیم گرفتم به صورت مستقل هم فعالیت کنم.صفحه خودم رو راه انداختم .و در حال حاضر از طریق صفحه فیسبوک و فروشگاههایی که کار براشون اماده میکنم محصولاتم رو ارایه میکنم.

 

روزانه چقدر از وقتت رو صرف درست کردن کارهات میکنی؟

تقریبا میتونم بگم  چند ساعتی که در شبانه روز میخوابم کار نمیکنم…ساعات کار هم به ساخت طراحی ایده پردازی و ..میگذره..

 

تنها کاری که میکنی تو همین سبکه یا اینکه سبک های دیگه ای رو هم کار میکنی؟

همونطور که گفتم علاوه بر ساخت زیورالات به دوخت کیفهای چرمی و نقش افرینی روی همون کیفها هم مشغولم .بخشی از کار هم ساخت دکمه های دست سازه.

10411822_320234848132933_5142159215409981064_n

 

همه ‏ی طرح های کارهات مال خودته یا اینکه از جایی الگو برداری هم میکنی؟ اگه یه روزی یکی از کارها و طرح های شما تقلید کنه تشویقش میکنید یا جلوشو میگیرید؟

به نظرم تقلید دو نوعه..یکی الگو برداری یکی کپی کاری…فکر میکنم بخشی از هنر که الگو برداریه بسیار هم پسندیده و در ذات هنره.مثلا :اینهمه پارچه های گلدار زیبایی که در سطح شهر دیده میشه مگه جز از الگو برداری از طبیعته.؟؟برندهای مطرحی در حال حاضر در زمینه لباس در دنیا دارن کار میکنن که الگو برداری طراحی پارچه هاشون از نقاشیهای قهوه خانه ای ایرانی یا اشعار شعرای بزرگ ماست..اما بخشی از تقلید که منجر به کپی برداری از اصل کار میشه خیلی ناراحت کنندست.چون راه خلاقیت رو میبنده.یه هنرمند حتی وقتی برای دومین بار میخواد از روی کار خودش نمونه دوم ارایه بده به نظرم مثل کار اول نمیشه.چون با ثانیه به ثانیه لحظه های به نتیجه رسیدن اون کار زندگی کرده و بهش حس داره اما سری دوم فقط داره بازسازی میکنه.پس با ذات کپی مخالفم در مورد کارهای خودم هم بله گاهی کار کپی میبینم.اوایل ناراحت میشدم ولی الان با ارامش بیشتری با قضیه کنار میام…خودم هم کارهام به دو دسته تقسیم میشن.بخشی از کارها که از طراحی رنگ پردازی و اجرا همه از حس شخصی سرچشمه میگیره..بخشی از کارها هم سعی کردم گوشه هایی از ایران و هنر ایرانی رو توی یه قالب کاربردی به نمایش در بیارم..مثلا فلان کاشی متعلق به یه دوره خاص که توی یه مسجد توی شهر اصفهان برای مثال کار شده و انقدر دیدنیه و من فقط میتونم منتظر باشم که چند سالی یه بار بتونم برم اون کاشی رو ببینم..از طرح اون کاشی توی کارها م استفاده کردم .این بخش کارها سعی شده به اصل کار و رنگبندی کار لطمه وارد نشه و طرح اون اثر مستقیم و بدون دخالت نظرهای شخصی استفاده بشه.من هم به دفعات از محیط پیرامونم ایده میگیرم..

 

متریال مورد استفاده‏ ی کارت رو راحت پیدا میکنی؟

متریال کار بد نیست .خلاصه پیداش میکنم:))

 

کدوم کارت رو از همه بیشتر دوست داری؟ 

همه رو دوست دارم ولی فک کنم این رو بیشتر!

10264579_332274670262284_3927896169507333308_n

 

از میزان فروشت راضی هستی؟

بله راضیم.خدا رو شکر.

 

“ملاذ” یعنی چی؟

این در واقع اختصار دو تا اسم ملیکا و آذین، یعنی خودم و دخترم هست. آذین کوچولوی ۱۱ ساله م هست که برای ایده دادن کارها خیلی بهم کمک میکنه. اون همین الانش هم یه هنرمنده چون تا به این سن ۳ تا اجرای زنده موسیقی داشته.

 

فکر میکنی تهِ تهِ مسیرت کجاست؟ یعنی به کجا برسی حس موفقیت داری؟

اما مسیر هنر که ته نداره.اگه داشت بعد از بزرگان هنر که تاریخ به خودش دیده الان ته تهش به ما رسیده بود و دیگه جای هیچ نو اوری ای نبود..به نظرم تو زمینه هنر هرچه پرکارتر جلو میری به فکرها و ایده های نابتر میرسی.اما من الان هم احساس موفقیت میکنم.اینکه امروز توی این لحظه دارم با شما که تا دیروز نمیشناختمتون حرف میزنم یعنی موفقیت..اینکه توان فکر کردن برای خلق کارهای تازه تر دارم یعنی موفقیت.این که دوستان و همراهان خوبی دارم که تو این زمینه حمایتم میکنن برام موفقیت حساب میشه.

10403252_334720700017681_3886292722888598177_n

 

برندت رو توی سه کلمه تعریف کن برامون.

سخته گنجوندن کلی احساس در سه کلمه. ولی فکر کنم خلاقیت بخش متمایز کارها میتونه باشه.یا لا اقل میل به خلاقیت که امیدوارم موفق بوده باشم.

 

و حالا هم چند تا سوال رنگی-شخصی:

چقدر خودتو آدم رنگی ای میدونی؟

از نظر خودم من یه ادم رنگی هستم.

 

رنگ مورد علاقه و تفریحت رو هم واسه خواننده های رنگی رنگی بگو.

تمام رنگها برای من زیبا و دوست داشتنین اما شخصا ارادت خاصی به طیف فیروزه ای دارم. تفریحم هم عکاسیه.

 

حرف آخر؟

در ناخوداگاه همه ما میل به هنر میل به زیبایی وجود داره..همه یه جورایی هنرمندن ..فقط باید زمینه شکوفا شدنش هموار بشه.

 

10377029_326510827505335_6534747544910090827_n

نام و نام خانوادگی: ملیکا فتحی

برند: ملاذ

زمینه فعالیت: ساخت زیورآلات، دوخت کیف های چرمی

خلاصه: ملیکا فتحی یه دختر خلاقه که دو سالی هست که با طور جدی روی برند زیورآلات ملاز کار میکنه. ایده ها و طرح هایی که ملیکا برای ساخت زیورآلاتش استفاده می کنه خلاقانه هستن و جوری تلفیق سنت ایرانی با مدرنیته رو به آدم نشون میدن. ملیکا از همکاری با هنرمندهای حوزه صنایع دستی شروع کرد و حالا از طریق فروشگاه ها و شبکه های اجتماعی کارهاش رو به فروش میذاره. تقلید جایی در طرح های برند ملاذ نداره…

 

از ملاز اینها رو یاد بگیریم:

۱_ نگرشمون رو به چیزهایی که رد اطرافمون وجود داره عوض کنیم تا بتونیم شاهکار خلق کنیم. درست مثل عکاسی کردن از خرابه ها!

۲_دنبال ارائه محصولی باشیم که کمتر دیده شده و هنوز جا برای خلاقیت خیلی زیاد داره!

۳_از نقش و نگارهای مختلف میشه ایده گرفت، اما تقلید حس یه هنرمند رو نسبت به خودش هم بد میکنه!

 

 برای دیدن صفحه کارهای “ملاذ” اینجا رو کلیک کنید.

 

10462693_332531426903275_4651651350141212053_n 10352754_334720930017658_7812952478197656313_n 10447132_325114724311612_8488071685225785959_n

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. NARJES
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  salam
  rangi rangi jan chera mohsolate berand haei ke moarefi mikonid ra dar foroshgah rangi rangi nemigozarid?
 2. m
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  سلام کاراتون واقعا قشنگه ومن خیلی دوس دارم که داشته باشمشون اماعضوفیسبوک نیستم 🙁 راه دیگه ای هست که بتونم محصولات م تهیه کنم؟
 3. minoo
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  سلام رنگی رنگی
  این مصاحبه ها واقعا خوبه ممنون <3
  ولی دو تا مسئله وجود داره:
  یکی اینکه اکثر این آدمای رنگی کاراشونو تو فیسبوک به معرض فروش میذارن در حالیکه بعضی ها به فیسبوک دسترسی ندارن یا علاقه ندارن عضو فیسبوک باشن ( یکیش خودم! 😀 )
  دوم اینکه حالا که اینقدر زحمت میکشی و باهاشون مصاحبه میکنی، بهتر نیست برای حمایت از خلاقیت و کارآفرینی شون، خودت هم بشی محلی برای فروش کاراشون؟
  • ملیکا
   ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

   اگه بتونید این کارو بکنید خیلی خوبه..من موافقم :]
 4. مریم بانو
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  منم میگم تو سایت خودتون کارای هنرمندایی که مایل هستند رو برای فروش بگذارید …
 5. زهراالملوك ^___^
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  اى جونُم رنگى رنگى همین طورى دِر و دِر میترکووووونه ها 😀
 6. ULDUZ
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  این هنرمندایی که ازشون محاصبه میکنین واقعا خیلی مشابه همن سلیقشون . طرحاشون بیشتر سنتی هست . سوالم اینه که آیا هنرمندی پیدا نمیشه که کاراش یکم متفاوت تر باشه؟
  واقعا خسته کننده شده مصاحبه هاتون (با عرض پوزش)
  لطفا سعی کنین از هنرمندای متفاوت تر مصاحبه بذارین
 7. طراوت
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

  سلام کارهاشون فوق العاده ست یه کاری کنین که ما که فیسبوکی نیستیم هم بتونیم خرید کنیم مرسی رنگی رنگی جون
 8. zahra
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

  سلام بهتون تبریک میگم سایتون عالیه
  یکی هست که کارای دستی انجام میده تو فیس بوک پیچ داره بافتنی های بامزه و زیبا هم عروسک و هم جاکت………. با اونا هم مصاحبه کنید خیلی خوب میشه
  اسم پیچش (همه جور بافتنی) هستش .
  موفق باشین
 9. لیلا
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

  خیلی عالی بود. امیدوارم هر روز موفق تر بشن، مخصوصا از اینکه کاراشون توش از طرحهای ایرانی استفاده شده خیلی خوشم اومد.
  فقط اینکه کاش این برند ها برای خودشون یه سایت فعال داشتن بجای فیسبوک!
  اونطوری امکان خرید و دیدن محصولات برحست ظبقه بندی راحتتر میشه.
 10. art
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

  ممنون عالی بود………
  فقط یه سوال من در مورد ثبت یک برند چیزی نمیدونم…………میشه لطف کنید بخشی رو به این بحث اختصاص بدید ….که چطور یه برند ثبت میشه و چه اقداماتی لازمه و چه حد باید کار شده باشه تا به اون حد برسیم>…
  یه سوال دیگه اینکه کارهایی که برند خاصی شدند و ثبت شدند قروش بیشتری دارند یا فرقی نداره؟؟؟؟؟؟
  ممنونم از شما
 11. lili
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

  maman ba nazare doostan kheilyy movafegham k in mahsoolat ro tooye fooroshgahe site gharar bedin…in kara Aalian kheily 🙂
 12. saba
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۳

  سلام خیلی خیلی عالی وزیبا بود .فقط این که جرا هیچ کدوم ازاین مصاحبه هالینکش بازنمی شه؟؟؟؟؟؟؟
 13. 3epinood
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۳

  slm man nemitunam beram facebook va vaghean mikham bekharam chikar konam ?
 14. مریم
  ۱ شهریور ۱۳۹۳

  سلام
  این کارخای زیبا را از کجا می توان خریداری کرد؟
 15. زهرا
  ۲ شهریور ۱۳۹۳

  سلام منم یه هنرمند هستم که زیورآلات میسازم
  اما متاسفانه هنوز نتونستم تو دنیای مجازی به اون صورت
  برا ی خودم درآمد پیدا کنم
  میشه لطفا توی مصاحبه هاتون ازشون بپرسید چیجوری موفق شدن؟
 16. آسمون
  ۲ شهریور ۱۳۹۳

  خیلییییییییی خوشحالم که جوونای ایرانی ب فکر ساختن برند وکارآفرینی هستن. موفق باشید.با آرزوی بهترین ها
 17. نعیمه
  ۳ شهریور ۱۳۹۳

  سلام ممنون بخاطر مصاحبه ی زیباتون . میخواستم بدونم چطور میشه با این هنرمند گفتگو کرد . میخواییم ایشون را بعنوان یه خانم موفق به همه ی مردم ایران معرفی کنیم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
 18. مَل مَلی ( :
  ۳ شهریور ۱۳۹۳

  یه خدا قوتِ جانانهــ برای ملیکا خانوم ودختر خوبش :)) معرکه بود . چطور میتونیم خرید کنیم ؟
 19. عاطفه
  ۴ شهریور ۱۳۹۳

  پوست من به فلزات بدلی غیر از طلا و نقره حساسیت داره به همین خاطر با اینکه خیلی دوست دارم اما نمیتونم از این جواهرات بدلی دوست داشتنی استفاده کنم. فقط اگه چوبی یا پارچه ای و چرمی باشن میتونم.
 20. spY animator
  ۶ شهریور ۱۳۹۳


 21. m
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۳

  پس چرا هیچکس به این همه سوال جواب نمیده؟؟؟؟
 22. Melaz
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۳

  از همه دوستان خوبم سپاسگزارم بابت اینهمه مهر بی دریغ،امیدوارم بتونم هر چه زودتر سایت مستقل از فیس بوک رو راه اندازه کنم تا امکان دسترسی برای همه دوستان و همراهان وجود داشته باشه،اما در حال حاضر اگر مایل بودید برای اگاهی از شرایط و محل فروش کارها میتونید به إیمیل بنده پیغام بدید،در أسرع وقت پاسخگوی شما عزیز ان خواهم بود،
 23. melaz
  ۳۰ شهریور ۱۳۹۳


 24. sh
  ۲۹ دی ۱۳۹۳

  فوق العادس:))
  دوست دارم اصا:)ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...