مصاحبه - قصه ی تولد برند ماهنی - رنگی رنگی

مصاحبه – قصه ی تولد برند ماهنی

مصاحبه – قصه ی تولد برند ماهنی

آخرین مصاحبه ای که در رنگی رنگی منتشر شد، تقریبا به یک سال پیش برمیگرده. تصمیم گرفتیم که این بخش رو دوباره فعال کنیم و با هنرمندهایی که میدونیم آدم های رنگی دوستشون خواهند داشت، مصاحبه کنیم 🙂

امروز برای مصاحبه رفتیم سراغ هنرمندی که خیلی وقت بود کارهاش رو دنبال میکردیم. کیفیت کارهای سحر و همینطور خلاقیتش تحسین بر انگیزه . یه گشت زدن چند دقیقه ای در صفحه ی اینستاگرامش میتونه برای مدتی که اونجا هستین لبخندبه لبتون بنشونه و بهتون حس خیلی خوبی بده.

ادامه ی این مطلب ، متن مصاحبه ی ما با سحر صدارت، خالق محصولات ماهنی هست :

mahni3

این هنر رو از کجا یاد گرفتی؟ درسش رو خوندی؟ فکر می‌کنی درس خوندن تو این رشته کمکی بهت می‌کرد؟

ماهنی یک کار بسیار جدیده: تصویرسازی بر روی سرامیک‌های دست‌ساز. هنری که اسم خاصی نداره تا جستجوش کنی و نمونه‌های متنوعی ازش ببینی و پیدا کنی. این کار، تلفیقی از مهارت‌های مختلف هنریه: مجسمه‌سازی، تصویرسازی، کار با رزین و نهایتا هم تبدیل یک اثر هنری به یک وسیله‌ی کاربردی. راستش از وقتی یادم میاد، همیشه دفتر نقاشی و مدادرنگی‌هام باهام بودند. ایام مدرسه هم این وضع تغییری نکرد و همیشه حاشیه‌ی کتاب و دفترهام، پر بود از طراحی و نقاشی. به خاطر همین علاقه‌، با وجود اینکه خانواده‌م تصور چندان روشنی از آینده‌ی رشته‌های هنری نداشتند، پافشاری کردم و در هنرستان گرافیک خوندم و راهی دانشگاه هنر شدم. الان هم دانشجوی مقطع ارشد تصویرسازی هستم. درس خوندن توی هر رشته‌ای، فقط به یاد گرفتن محتوای اون رشته محدود نمی‌شه، بلکه آموخته‌هاتون در زندگی روزمره جریان پیدا می‌کنه. من رشته‌م رو بر اساس سبکی که می‌خواستم زندگی کنم انتخاب کردم؛ بنابراین بله، رشته تحصیلی و کسب و کار و زندگی‌م در یک راستا هستند و به هم کمک می‌کنند.

mahni4

چی شد که رفتی سراغ این هنر و تونستی بهش به عنوان یک منبع درآمد نگاه کنی؟

از وقتی دانشجوی مقطع کاردانی بودم، به عنوان گرافیست کار می‌کردم. اما کار یکنواخت و روزمره در شرکت‌های تبلیغاتی، چیزی نبود که بهش عشق بورزم و حالم رو خوب کنه. از دو سه سال پیش که با سایت و مفهومِ رنگی‌رنگی آشنا شدم، این اشتیاق به شروع کاری متفاوت، بیشتر و بیشتر ‌شد. تا اینکه بعد از ایده‌پردازی‌های زیاد، بالاخره مطالعه و تمرکز روی یک ایده رو شروع کردم. شب و روز فکرم مشغول بود و جزییات کار رو یادداشت می‌کردم. چهار ماه بعد، اولین محصولات برند ماهنی متولد شد و وقتی در پیج اینستاگرام، ارائه‌شون کردم و با استقبال بسیار خوبِ مخاطبان روبه رو شدم، فهمیدم که اون تلاش‌ها، نتیجه داده.

اولین چیزی که درست کردی چی بود؟

چند تا گردنبند.

اولین مشتری‌ها رو چه جوری پیدا کردی؟ الان مشتری‌هات رو چه جوری پیدا می‌کنی؟

اولین مشتری‌های من، همکارانم در شرکتی که به عنوان گرافیست در آن مشغول بودم، بودند. یک روز که تعداد زیادی از تولیدات ماهنی باهام بود تا بعد از کار ببرم به یک گالری، همکارام دیدند و تا دونه‌ی آخرش رو خریدند! در حال حاضر علاقمندانِ کارهای من، می‌تونند از طریق پیج اینستاگرامِ ماهنی و یک گالری معتبر در شیراز، به شکل مجازی یا حضوری، خرید کنند. منتها در تلاشم با بالا بردن سرعت تولید، محصولات ماهنی رو در فروشگاه‌های معتبرِ شهرهای بزرگِ دیگه هم عرضه کنم.

mahni2

حاضری این هنر رو به کسی هم یاد بدی؟

صفر تا صدِ روند تولید محصولات ماهنی، همراه با عشق و ابتکاره. و من فکر می کنم اینها یاد دادنی نیستند.

در مورد رفتار مشتری‌ها چه چیزی خوشحالت و چه چیزی ناراحتت می‌کنه؟

یکی از لحظه‌هایی که خیلی خوشحال می‌شم، وقتیه که مشتری بهم می‌گه: سلیقه‌ت رو قبول دارم، هر چی دوست داری برام طراحی کن. یا وقتی کسی که یک بار خرید کرده، برمی‌گرده و دوباره خرید می‌کنه. وقت‌هایی هم که آدم‌ها ماهنی رو برای هدیه به عزیزانشون انتخاب می‌کنند، خیلی ذوق‌زده می‌شم. راستش یادم نمیاد از چیزی ناراحت شده باشم. معمولا مخاطبان ماهنی با محبت و احترام رفتار می‌کنند، منم دوستشون دارم، چون می‌دونم اگه اونا نبودند، ماهنی هم وجود نداشت.

تنها کاری که می‌کنی تو همین سبکه یا سبک‌های دیگه‌ای هم کار می‌کنی؟

از اون جایی که همیشه به فکر ارتقای کیفیت و دوام ماهنی هستم، به تازگی سری جدیدی از محصولات ماهنی تولید کردم که با حفظ هویت و سر و شکل همیشگی، به جای سرامیک و آویز اشبالت، زمینه فلزی و آویز زنجیر داره و در نوع خودش، کارِ جدید، موندگار و چشم نوازیه.

mahni5

روزانه چقدر از وقتت رو صرف این کار می‌کنی؟

گاهی که حجم کار کمتره، روزی دو سه ساعت. اما اوقاتی که یه ایده‌ی جدید داره متولد می‌شه و حجم کار بیشتره، بدون خستگی تا روزی شونزده هفده ساعت هم کار می‌کنم. گاهی دارم از خستگی بی‌هوش می‌شم اما اونقدر فکر و ایده توی ذهنمه که خوابم نمی‌بره!

فکر می‌کنی تهِ تهِ مسیرت کجاست؟ یعنی به کجا برسی حس موفقیت داری؟

همه‌ی قشنگی این مسیر برای من، همینه که تَه نداره. ایده‌های زیادی برای گسترش برند ماهنی دارم که براش هیچ نهایت و محدودیتی قائل نیستم. حس موفقیت از روز اولی که کار با استقبال چشمگیر مواجه شد، در من شکل گرفت ولی این باعث نمی‌شه سیراب بشم و وسواسم رو نسبت به تولیداتم از دست بدم و از ایده آل‌هام کوتاه بیام. حس شیرین موفقیت، موتور محرک من برای بهتر کردن کاره.

طرح همه‌ی کارهات مال خودته یا از جایی الگو برداری هم می‌کنی؟ اگه یه روزی یکی از کارها و طرح‌های شما تقلید کنه، تشویقش می‌کنی یا جلوشو  می‌گیری؟

در نود و نه درصد موارد، ایده طرح از خودمه و معمولا از پیرامونم الهام می‌گیرم، مگر گاهی که مشتری از من اجرای یک طرحِ از پیش تولید شده رو می‌خواد که همون رو هم به روش خودم اجرا می‌کنم تا صددرصد کپی‌ نباشه. خیلی وقت‌ها پیش میاد که مخاطبان پیج ماهنی، برام عکس و آدرس صفحاتی رو می‌فرستند که یه آدمی، ایده‌های منو کپی کرده و برای فروش گذاشته. خب این برای یه هنرمند، جالب و خوشایند نیست اما من این جور وقت‌ها تو دلم به طرف می‌گم: «عیب نداره! ایده‌ی دست دوم و تکراری برای تو که از خلاقیتت استفاده نمیکنی! من آدم خلاقی هستم و می‌رم سراغ یه ایده‌ی بکر و تازه.» و مطمئنم که مخاطب، عاقله و کار جدید و باکیفیت رو از کارِ تکراریِ شلخته تشخیص می‌ده.

Capture9

چه تفریح هایی داری؟

ماهنی خودش یه تفریح انرژی بخشه. غیر از اون کتاب می‌خونم، موزیک می‌شنوم، نقاشی می‌کشم، قلاب بافی می‌کنم، آشپزی و شیرینی‌پزی می‌کنم و گاهی با دیدن یه فیلم خوب به خودم جایزه می‌دم.

و حرف آخر؟

دو تا گروه هستن که باهاشون حرف دارم. اول کسانی که دلشون می‌خواد کسب و کاری رو شروع کنند و می‌دونند که استعداد و خلاقیتش رو دارند، ولی جسارتش رو ندارند: اگر کاری رو شروع نکنید، هیچ‌وقت متوجه نمی‌شید چقدر می‌تونستید پیشرفت کنید. به قول ماهی سیاه کوچولو  «همه‌ش که نباید ترسید، راه که بیفتیم ترسمون می‌ریزه.» دوم کسانی که دور و بر این آدم‌ها هستن: اگر همچین آدمی اطرافتون دارید، تشویق و حمایتش کنید. من موفقیت خودمو مدیون مامانم هستم که تو این مسیر تنهام نذاشت و از هیچ حمایتی دریغ نکرد.

mahni7

صفحه ی اینستاگرام ماهنی رو دنبال کنید 🙂

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. مریم.ح
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  سحر کاراش عالیه. من قبلا صفحشو دنبال کردم و یکی از هنرای دستیشم تهیه کردم.
 2. آى لار :)
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  آفرین به این آدمِ رنگى و با سلیقه. ????????
 3. مرضیه
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  سلاااااام بر رنگی رنگی و بر سحر جووون
  چقدر زیباست خوندن حرفهای ماهنی در رنگی رنگی و این دو چقدر هم سنخ اند…..
  من هم اتاقی سحرم و هر لحظه زندگی با اون، سرشار از ذوق خلاقیت ها و زیبایی های هنریش بوده..باید این روح زیبای هنری در هر لحظه زندگی، تعاملات و نگاه ها جریان داشته باشه و سحر! تو اینطور هستی
  یه عااالمه دوستت دارم
 4. pegah
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  این بخش عالیه….کلی انرژی تزریق میک
 5. kimia
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  salam..az in kara tu froshgahetun mizarin??
 6. mahsa
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  چجوری میشه خلاقیت داشت؟من کارهای هنری درست میکنم واسه خودم و بعضی وقتها دوستام.ولی به طور حرف ای دنبالش نمیکنم.وقت ندارم.ولی دوست دارم تو کارهام خلاقیت داشته باشم.
 7. mahsa
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

  خیلیییییییی قشنگن کارهاش!خوش به حالش! 🙂
 8. آذی
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۴

  فوق العاده بود.
  برای سحر عزیز آرزوی شادی و سلامتی و موفقیتِ بیش از پیش دارم.
 9. AySan
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۴

  واااای چه عالییییی که با ماهنی جانم مصاحبه کردین رنگی رنگی ^___^
  من عاشق کارای ماهنییم
  واقعن مثل اسمش یه ریتم و موسیقی خاصی تو کاراش هست ^___^
  ماهنی جون دوست دارم و موفق باشی ♥
 10. sheydaw
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۴

  کارای خیلی بامزه و خوشگلی دارن
  خیلی تمیز و جالبه
  بعد من یک برندی رو توی اینستا دنبال میکنم که کارای محشر و تکی داره
  چجوری میتونم به رنگی رنگی معرفیش کنم؟
 11. رضا امیری
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۴

  حتما! ماهنی دلنواز ترین آهنگ اینستاگرام است. خلاقانه، زیبا و دوست ذاشتنی.
 12. مریم
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۴

  کارات عالیه سحر عزیز . ادامه بده .
 13. بهشت
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۴

  خیلی هم عالی بود، من عاشق این کارها و فونت خطی هستم که روی کارها می نویسه. البته هنوز موفق به سفارش نشدم
 14. فائزه
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۴

  سحر یه هنرمند واقعیه ???
 15. bahar
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۴

  سلام
  این نقاشی ها و متنا و رنگا رو چی درس شده؟
 16. امیر
  ۶ دی ۱۳۹۴

  بسیار دلنشین و زیبا
 17. نعیم
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

  محصولات خیلی جالبی دارن. من از شون خرید کردم راضی هم هستم.
 18. A_T
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

  سحر جان واقعا کارت عالیه ادامه بده
 19. آیدا
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

  عالیه مخصوصا گردنبند هاشون !
  چه جوری میتونم سفارش بدم؟
  ممنون اگه جواب بدید..
 20. نجمه
  ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

  محصولات خوشگلی دارن صفحشون نگاه کردم و میخوام خرید کنم
 21. رها
  ۱۷ آبان ۱۳۹۹

  واای خییلیی قشنگههه
  ببخشید تذرس پیجش باز نمی کنههه
  میشه یه بار دیگه ادرس پیجش بذارین؟؟
  • رنگی رنگی
   ۱۸ آبان ۱۳۹۹

   سلام دوست خوبم حتما آدر عوض شده. این مطلب برای سال ۹۴ هست. اگر پیداش کردیم براتون میذاریمارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...