می، تاجر رنگ‌ها و نقش‌های شرقی - رنگی رنگی

می، تاجر رنگ‌ها و نقش‌های شرقی

می، تاجر رنگ‌ها و نقش‌های شرقی

بازدید از فروشگاه می کاری بدر الدجی، تو شهر امانِ اردن تجربه جالبی برای ماست. می، یه محیط دنج برای نمایش کاراش انتخاب کرده، یه محیط جادویی، پر از هنر و صنایع دستی و لباس و پارچه.

حین وقت گذرونی با می فهمدیم که کارای اون به شکل جالبی هم از گذشته نشات گرفته، هم مدرن و تازه است و هم نگاهی به آینده داره.

می یه مامان فلسطینیه؛ مامان ۳ تا بچه و مامان‌بزرگ ۵ تا نوه است. اون تو سن ۱۹ سالگی ازدواج کرده و تو ۴۳ سالگی بیوه شده. اون روزای غمگین و سخت برای می مثل یه کاتالیزور بودن و باعث شدن تا ماجرای کارآفرین شدنشو شروع کنه. خونواده می همه دارایی‌شون رو صرف درمان شوهر می کرده بودن و وقتی شوهر می فوت می‌کنه، دیگه هیچ پشتوانه مالی‌ای برای خونواده باقی نمی‌مونه.

با وجود اینکه می کمک هزینه دانشجویی داشت، ولی نتونست به تحصیلش ادامه بده و دانشگاه رو ترک کرد. به جای دانشگاه، تو دوره‌های مختلف شرکت کرد و کلی کار داوطلبانه تو موسسات و چند ان‌جی‌او انجام داد. در طول ۴ سال خدمت به عنوان مدیر مرکز صنایع دستی اردن، خودش، انگیزه‌اش و ماموریت‌اش برای زندگی رو پیدا کرد. ماموریت می این بود: خلق هنرهای زیبا در قالب لباس و وسایلی که اگرچه نگاهش به آینده است، اما ریشه در گذشته و سنت داره.  با همین ایده در سال ۱۹۹۹، بدرالدجی، “صنایع دستی پر زرق و برق”، تاسیس شد.

می می‌گه: “فهمیدم که داشتن کسب و کار شخصی باعث می‌شه انتخاب‌ها زیاد بشن و این موجب ایجاد حس آزادی می‌شه. در حال حاضر من با ۳۰ تا هنرمند دیگه کار می‌کنم. من همیشه سعی می‌کم اونارو از درآمدشون مطمئن کنم و با این کار توانایی‌هاشون و همچنین میراث و فرهنگ با ارزش عربی رو حفظ می‌کنم. زندگی تو محیطی که پر از صنایع دستی و محلی بود، باعث شد که عشق و غرور نسبت به فرهنگ عربی تو قلبم به وجود بیاد.”

می یه بار از طرف یونسکو به خاطر بهترین صنایع دستی دنیای عرب مورد تقدیر قرار گرفت و همچنین تو ۲۰۱۳ هم مدال نقره  A’ Design Award رو، به خاطر یه میز قهوه‌خوری به اسم لاگان، از آن خودش کرد.

می می‌گه: “بدر الدجی نتیجه و ثمر گرفتن اون جایزه بود، که بعد تبدیل به بهترین مرکز طراحی تو خاورمیانه شد.”

می ۱۴ ساله که داره روی هدفش کار می‌کنه و به عنوان یک زن موفق چند تا نصیحت برای کسایی داره که آرزوی موفقیت دارن. اینا نصیحت‌های می برای من و شماست که می‌گه موفقیت حاصل این چیزاست:

ریسک‌هایی که به جون می‌خرید

فرصت‌هایی که از دست نمی‌دید

چالش‌هایی که باهاشون روبرو می‌شین و مبارزه می‌کنین

سطح بالای اعتماد به نفس‌تون

شور و اشتیاق و انگیزه‌تون به کار

دید گسترده‌ و تمرکز روی نظرات و چالش‌ها

ارتباط با تیم‌های حمایتی و اتحاد

می تو مسیرش با چالش‌های بزرگی روبه رو شده از جمله چالش‌هایی تو زندگی شخصیش، مرگ شوهرش، و همچنین چالش‌هایی تو فضای تخصصی تجارت. می پشتوانه مالی نداشته و تو جامعه‌ای میخواسته هنر رو به نمایش بذاره که به نظر اکثر افرادش هنر چیز بی‌ارزشی بوده. می باور داره که می‌تونه بیشتر از اینم موفق بشه. اون می‌گه: “من تلاش می‌کنم نسل جوون رو وارد کسب و کارم کنم، می‌خوام اونا بدونن که باید از میراث نیاکان و فرهنگ‌شون مراقبت کنن.”

می به خودش خیلی افتخار می‌کنه چون دو تا از بچه‌هاش بهش گفتن که انگیزه‌بخش اونا برای شروع کار شخصی‌شون بوده. می می‌گه: “من بیشتر به این دلیل می‌خواستم تو کارم حتما موفق بشم که اعتقاد داشتم زن‌های موفق خانواده بهتری می‌سازن و با شناختن توانایی‌هاشون دید جامعه رو عوض می‌کنن و باعث پیشرفت یک ملت می‌شن.”

منم مثل خیلی‌ها نتونستم دست خالی از مغازه می بیرون بیام؛ یه کت بلند خوشگل خریدم که با پارچه قدیمی ترکی ساخته شده. هر باری که این کت رو می‌پوشم، یادم میاد که می می‌خواد از گذشته چیزی برای رسیدن به آینده بسازه و اون رو به خوبی تو صنایع دستی خودش بروز می‌ده و تو طرحای قشنگ‌اش گذشته رو به شکل زیبایی برای تمام اردن، خاورمیانه و زن‌های دنیا به تصویر می‌کشه.

منبع

شما هم یه ذره فکر کنید 🙂 شاید ایده ای در این راستا به ذهنتون برسه و باعث بشه کسب و کار رنگی و متفاوتی راه اندازی کنین 🙂

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. سارا
  ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

  ممنون…خیلی لذت بردم 🙂
 2. ستاره
  ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

  سلام.ممنون از مجله خوبتون.من خدمات ارتباطی دارم و دوست دارم درآمدم بیشتر بشه الان یکسال ونیم که دارم کار میکنک خیلی پیشرفت کردم ولی من به این اندازه قانع نیستم اگه میتونید راه بازاریابی بانک و خدمات ارتباطی بگین ممنونتون میشم و کمک بزرگی بهم میکنید
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

   خدمات ارتباطی میشه چه کاری ؟ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...