تو مسئول گلت هستی - رنگی رنگی

تو مسئول گلت هستی

تو مسئول گلت هستی

گرفتن بعضی هدیه‌ها توی دوران کودکی مدت‌های زیادی توی ذهن آدم باقی می‌مونه و همیشه از به یاد آوردنش یه لبخند روی لبت نقش می‌بنده. یه هدیه متفاوت که حس خوبی بهت داده بود و سا‌ل‌ها بعد معنی و دلیلشو فهمیدی! ما آدم بزرگ‌ها هدیه گرفتن رو دوست داریم اما بچه‌ها همیشه عاشق و چشم انتظار هدیه هستن. و چه خوب می‌شه اگر ما سعی کنیم ازین نیازشون تو راه خوبی استفاده کنیم. بهشون کارهای خوب یاد بدیم و با واژه احساس مسئولیت آشناشون کنیم که سال‌ها بعد آدم‌های مهربون و مسئولیت پذیری بشن و چشمشون رو روی کارهای خوبی که می‌شه انجام داد نبندن و از زیر کارها و مسئولیت‌ها در نرن.

h2-
تعجب نکنید همه این کارها رو می‌شه با یه هدیه متفاوت انجام داد. مثلاً می‌شه به جای عروسک یه بار هم گل هدیه داد، نه؟ حداقل یکبار که دیگه می‌شه امتحان کرد و مسئولیت نگهداری از یه گل رو بهشون سپرد!
گل برای سنین مختلف می‌تونه مفهوم و معانی خاصی داشته باشه، ولی برای بچه‌ها؛ یه گلدون گل، یه گلدون گله! یه موجود زنده که احتیاج به نگهداری و رسیدگی داره. حالا برای جذاب کردن این هدیه چی کارهایی می‌شه کرد؟

h2-
اول با انتخاب نوعِ گل شروع کنید. می‌شه گیاهی خرید که گل بده مثل شمعدونی که گل‌های قشنگی داره، یا گل بگونیا که گل‌های ریزِ مهربونی می‌ده، یا بنفشه آفریقایی که وقتی گل می‌ده به پهنای صورتشون لبخند بزنن. می‌تونیم از گل‌هایی با رشد سریع‌تر شروع کنیم مثل پتوس که گل نداره ولی زود برگ می‌زنه و بزرگ می‌شه. و حتی می‌تونیم یه گل عجیب به بچه‌ها معرفی کنیم، مثل گل حساس (گل قهر) که وقتی بهش دست می‌زنی زود قهر و خودشو جمع می‌کنه و بعد از گذشت چند دقیقه آروم آروم برگ‌هاشو باز می‌کنه.

h2-
بهتره راجع به گلی که هدیه می‌دید اطلاعات کافی داشته باشید و بچه رو با موقعیت مکانی، نور و آبدهی گل آشنا کنید. بچه‌ها همیشه سوال‌هایی می‌پرسن که مچتون گرفته می‌شه.
بذارید برای گلشون اسم انتخاب و مثل یه دوست صداش کنن و هر روز باهاش حرف بزنن.

h2-
می‌تونید روی یه کاغذ رنگی با خودکارهای رنگی روزهای مورد نظر رو نوشته و روبه‌روش مثلاً شکل یه لیوان آب بکشید و به خلال دندون بچسبونید و داخل خاک بذارید تا هم رنگی رنگی باشه هم وظایف بچه‌ها بهشون یادآوری بشه.

h2-
حتماً بهشون بگید گل‌ها هم مثل ما احتیاج به توجه دارن و گاهی دلشون می‌خواد کسی باهاشون حرف بزنه و عاشق صدای موسیقی هستن. چی ازین بهتر که اگر بچه‌ای بلد باشه ساز بزنه توی برنامه هفتگیِ گل چند دقیقه ساز زدن هم با کشیدن شکل یه نت یا آلت موسیقی روبه روی روز مورد اضافه بشه!

h2-
نگهداری از یه موجود زنده که بشه زندگی، رشد، گاه بیماری و درمانش رو دید حس خوبی به بچه‌ها می‌ده؛ فرصت تجربه چنین حسی رو به بچه‌ها می‌دی!

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. عاطفه
  ۸ دی ۱۳۹۴

  این باعث میشه صبر بچه ها هم زیاد بشه
 2. maryam
  ۹ دی ۱۳۹۴

  سلااااااام رنگی رنگی عزیز
  مرررررررررررسی از همه ایده های نابت
  این لینکتونو دیدم به نظرم اومد یک لینک جدید بذارید به نام خوشحال سازی کودکان
  که واسه پدر و مادرها بهترین هدیه است چون الان تقریبا همه کودکان رو میشه فقط با کلی هزینه های گزاف خوشحال کرد و بعد از مدتی هم کودک هم والدین خسته میشن
  بازم مرسی
  دوستتون دااااارم یک دنیا
  • رنگی رنگی
   ۹ دی ۱۳۹۴

   ممنون از پیشنهادتون بررسی میکنیم حتما :)
 3. منیژه
  ۱۹ دی ۱۳۹۴

  خیلی فکر خوبیه حتما چند تا گلدون قشنگ میخرم و به بچه های دور و برم هدیه میدم خیلی بهتر از شکلات و خوراکیای بیفایدس اولیش به بچه خودم ممنون از این پیشنهاد عالی
 4. زهرا
  ۲۱ دی ۱۳۹۴

  با سلام ممنون از مطلب خوبتون
  من از وقتی این مطلب رو دیدم عاشق همین گلدونه شدم که عکسش رو گذاشتین اینجا

  میشه بگین اسم گیاهش چیه ؟
  • نینا
   ۲۲ دی ۱۳۹۴

   یه گیاهه به نام عمومی «پول چینی»
   البته من جایی برای فروش ندیدم
 5. زینب
  ۲۴ تیر ۱۳۹۵

  و همینطور باعث میشه احساس مسئولیت رو تجربه کنن
 6. فرانک
  ۲۳ آبان ۱۳۹۵

  پیشنهاد خیلی خوبی بود
 7. honey
  ۴ فروردین ۱۳۹۶

  البته که شما خیلی خوبیییییییییین?????????ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...