داستان سکه‌هایی که کی داده، کی گرفته - مجله آنلاین رنگی رنگی

داستان سکه‌هایی که کی داده، کی گرفته

داستان سکه‌هایی که کی داده، کی گرفته

طبق قانون شرع برای اینکه دو نفر به عقد هم دربیان، باید مهریه‌ای تعیین بشه. این مهریه شرایطی داره که مهم‌ترین‌ش اینه که “عندالمطالبه” است. یعنی هر وقت زن مهریه‌ش رو بخواد باید مرد عین همون چیزی که موقع عقد تعهد کرده پرداخت کنه. مهریه هیچ ربطی به طلاق نداره، یعنی اگه زنی مهریه‌ش رو بخواد، پرداخت مهریه به معنی طلاق نیست. مهریه حق زنه و از لحظه‌ای که به عقد مردی درمیاد حق داره اونو بگیره.

ماجرا تا همین چند سال پیش توی ایران و کشورهای اسلامی دیگه خیلی ساده‌تر از الان بود. مهریه بر اساس عرف جامعه و توان مرد و در حد معقولی تعیین می‌شد. اما به مرور همه چیز تغییر کرد. سطح تحصیلات زنان بالاتر رفت و وارد بازار کار شدند. سعی کردند قوانینی مثل حق طلاق مرد، حضانت فرزند، دیه و شهادت، حق تحصیل و سفر به خارج از کشور رو که مرد توی اون‌ها تعیین کننده است اصلاح کنند. این نابرابری در حقوق خانواده خود به خود از مهریه یک ابزار و اهرم فشار ساخت تا اگه زندگی مشترک به جایی رسید که باید جدا شن و مرد از حقوق‌ش سو استفاده کرد، زنان هم بتونن با حق مهریه به یک توازن قوا برسن. چشم و هم چشمی خانواده‌ها هم دست به دست دلیل اول افزایش مهریه داد و مهریه از یک جلد کتاب قرآن و شاخه نبات به سکه‌های چند هزارتایی طلا رسید.

طبق قانون و شرع مرد باید مهریه رو پرداخت کنه و اگه این کار رو نکنه می‌ره زندان و تا زن رضایت نده یا مهریه پرداخت نشه باید تو زندان بمونه. زندان‌ها پر از “مهریه‌ای” ها شد و کار که به اینجا رسید دیگه دولت وارد میدون شد که یه جوری این ماجرا رو ختم به خیر کنه. از “عندالستطاعه” که به معنی حد وسع مرد محسوب می‌شه تا تعیین سقف ۱۱۰ سکه‌ای، طرح‌هایی بود که مجلس و دولت بهش فکر کردن.

عده‌ای از حقوقدان‌ها هنوز معتقدند که عامل این افزایش مهریه قوانین هستن و باید اونا رو با توجه به تغییر جایگاه زنان تغییر داد. عده‌ای زنان رو مقصر می‌دونن که دارن از قانون سواستفاده می‌کنن و عده‌ای هم می‌گن مردا اول باید به جیب‌شون نگاه کنن و بعد زیر بار مهریه‌های سنگین برن.

این بحث‌ها حدود ۱۰ ساله که ادامه داره. هزاران مطلب و مصاحبه درباره مهریه تهیه شده. اما مشکل هنوز سرجاش مونده. برای همین مجله اینترنتی “دخت ایران” پرونده‌ای درباره مهریه منتشر کرده و در مقالات، مصاحبه‌ها و طنز و کاریکاتورهایی به موضوع پرداخته.

هیچ کس به نیت طلاق ازدواج نمی‌کنه، ولی مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای تو زندگی مشترک وجود داره. مهریه پتانسیل زیادی داره که تبدیل به یه بحران جدی بشه. پس بهتره درباره این قانون بیشتر بدونید. می‌تونید برای آشنایی با ابعاد پیچیده این کلاف پر از گره شماره سی‌وهفتم “دخت ایران” رو بخونید.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. توانا
    ۲۵ دی ۱۳۹۱

    عزیز جان مهریه در عقد موقت اجباری هست وگرنه میشه در عقد دائم بدون مهریه عقد رو جاری کرد….ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...