چگونه موفق شدم - لورا دارا و شیلا نظریان، از ساقدوشی تا شراکتی بزرگ - RangiRangi

چگونه موفق شدم – لورا دارا و شیلا نظریان،treesje

چگونه موفق شدم – لورا دارا و شیلا نظریان،treesje


زنان عاشق کیف و کفش هستند و بسیاری از آنان به این موضوع فکر می‌کنند، شاید روزی بتوانند یکی از تولیدکنندگان این محصولات پرمصرف باشند.
اما اگر بخواهید برند شما در قفسه بوتیک‌های مشهور قرار گیرد باید کارهای زیادی انجام دهید. لورا و شیلا در مراسم ازدواج یک دوست مشترک ساقدوش بودند و به این ترتیب با هم آشنا شده. این آشنایی تبدیل به دوستی شد و از همانجا تصمیم گرفتند که وارد دنیای مد شوند.
با آنکه تجربه‌ای در دنیای مد نداشتند، اما نامی‌ برای برند خودشان انتخاب و کارشان را شروع کردند. تری- جیوا نامی‌شد که شاید در ابتدا خود آنها هم انتظار نداشتند این نام تبدیل به یکی از معروف‌ترین برندهای کیف و کفش شود.
این دو اولین مدل‌هایشان را در سال ۲۰۰۵ ارائه کردند. افراد معروفی مانند بریتنی اسپیرز و لارن کنراد اولین محصولات آنان را پوشیدند.
از صحبت‌های این دو شریک خواهید فهمید که یک اتفاق و آشنایی ساده چطور باعث پیشرفت این مارک شد.
لورا درباره اولین جرقه‌های این ایده می‌گوید: بعد از فارغ التحصیلی به آسیا و استرالیا سفر کردم و از آنجا تعدادی کیف زنانه با خود آوردم. می‌خواستم طراح شوم اما نمی‌دانستم چگونه تا زمانی که شیلا را ملاقات کردم.
شیلا هم در ادامه حرف‌های همکار و دوست خود می‌گوید: من به نمایشهای مد در پاریس و ایتالیا می‌رفتم، پدر و مادرم در کار مد بودند و از همان کودکی به اروپا سفر می‌کردم، اما آنها به من چیزهای کمی‌ در این رابطه آموختند. ابتدا با فروختن کیفهای لورا شروع کردم و بعد از آن در مدت شش سال توانستیم برند خود را داشته باشیم.
لورا ادامه کار را که به دوخت و طراحی منجر شد، این‌طور توضیح می‌دهد: بعد از شروع کار متوجه شدیم که مشتری‌هایمان سراغ کارهای جدید را می‌گیرند، بلافاصله شیلا و من با اینکه هیچ زمینه طراحی نداشتیم کارمان را شروع کردیم که به طرز باور نکردی عالی شد. کم کم یاد گرفتیم که خودمان دوزندگی کنیم و توانستیم از چرم خوب ایتالیایی و لوازم ایتالیایی برای کارمان بهره ببریم.
ما در ذهنمان می‌دانیم که به دنبال چه چیزی هستیم، از آن طرحی دو بعدی تهیه می‌کنیم که تهیه درست این طرح بسیار سخت است. سپس در حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد که آن را کاملا تکمیل و اجرا کنیم.
شیلا رمز کار و موفقیت خود را نترسیدن از خطاها می‌داند و حرف لورا را تکمیل می‌کند: بخش عمده‌ای از کارهای ما در طول یک هفته تهیه می‌شوند و بلافاصله به فروش می‌رسند. ما زیاد کار می‌کنیم و تجربه‌مان را از سعی و خطا به دست آورده‌ایم. ما در زمینه کاری کاملا با هم هماهنگ شده‌ایم. هر کدام با روش خود کار می‌کنیم، اما در آخر با هم یک نتیجه خوب می‌گیریم.
این دو در ابتدای کار هر کدام ۱۰۰۰ دلار در حسابی مشترک سرمایه‌گذاری کردند. شرکت نودستورم اولین سفارش‌دهنده عمده آنها بود که برای تولید سفارش آن شیلا و لورا از والدین‌شان پول گرفتند و بعد از آن یعنی از سال ۲۰۰۵ به بعد شاهد رشد شرکت و درآمدزایی آن شدند. درآمد تری- جیوا از فروش تولیدات آن است و آنها هر دو مخالف آوردن شرکای جدید هستند.
یکی از ویژگی‌های برند این دو استفاده زیاد از رنگ‌های متنوع در کار است. شیلا در این‌باره می‌گوید: روی رنگ‌ها مطالعات زیادی کردیم. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که من و لورا لباس‌های ساده می‌پوشیم پس لااقل کیف‌مان باید رنگی باشد. ما فکر کردیم مردم از کیف‌های سیاه و قهوه‌ای خسته شده‌اند. برای همین برای خودمان کارهای رنگی تولید کردیم.
تقسیم وظایف در یک کار شراکتی دو نفره کار آسانی نیست. لورا اهمیت و ظرافت این کار را چنین توضیح می‌دهد: برای یک کار تیمی‌ دو نفره لازم است که هر نفر در بخشی از آن تجارت دارای تخصص باشد. تجارتی که شرکا آن دارای یک مهارت واحد باشند محکوم به شکست است. هر کدام از ما ۵۰ درصد کار را انجام می‌دهیم، بعد از ۶ سال کار مشترک به جایی رسیده‌ایم که به راحتی به تفاهم می‌رسیم. در واقع همدیگر را در کار کامل می‌کنیم، شیلا به فروش می‌رسد و من به کارهای تولید و هر دو طراحی می‌کنیم. اما در کارهایی مانند بازاریابی و امور سایت، نظرهای هردوی ما اعمال می‌شود.
تصویر تولیدات این دو بارها در پوسترها و جلد نشریات پر تیراژ و در دستان سرشناس‌ترین چهره‌ها منتشر شده است. هنرپیشه‌های زیادی با کیف و کفش‌های تولیدی این دو عکس گرفته‌اند. شیلا و لورا برای این کار از آنها پولی نمی‌گیرند، اما همین کار یک تبلیغ تضمین کننده برای برند آنان است. طرفداران این چهره‌ها بیش از دیگران تحت تاثیر برند آنان قرار می‌گیرند. لورا و شیلا همچنین از فیسبوک و توئیتر نیز برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کنند.
محصولات کمپانی تری- جیوا اگرچه از مرغوبیت و محبوبیت بالایی برخوردار است، اما مثل رقبای هم‌سطح خود گران نیست. شیلا در این‌باره می‌گوید: پول هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد و افراد به دنبال خریدن جنس‌های ارزان‌تر، اما با کیفیت خوب هستند. اگر کارهای ما را ببینید متوجه می‌شوید که کار زیادی برده‌اند. زنجیرها و متعلقات بسیار زیبا، کاری که اگر شانل و … آن را داشته باشند قیمت آنها بسیار گران‌تر از کارهای ما خواهد بود.
شاید روزی که این دو دوست تصمیم به شراکت گرفتند، بارها از دیگران شنیدند که دخالت دوستی و کار با هم ریسک بزرگی است. اما آنها این ریسک را پذیرفتند و امروز هر دو از این شراکت دوستانه رضایت دارند. آنها احترام متقابل و گذشت را مهمترین مهارت خود برای حفظ دوستی و شراکت‌شان می‌دانند. آنها کشیدن دیواری بین مسائل خانوادگی و حاشیه‌ای از کار و تجارت را عامل موثری در موفقیت می‌دانند و معتقدند زمانی دو دوست در کار موفق می‌شوند که هر دو به یک میزان سخت‌کوش باشند.

به گفته صاحبان تری- جیوا این شرکت با توسعه‌ای که برای آن پیش‌بینی کرده‌اند به زودی محصولات دیگری مثل عینک و لباس را به تولیدات خود اضافه خواهد کرد. باید منتظر ماند و دید آیا این محصولات جدید هم مثل کیف و کفش‌های این دو نفر گل سرسبد بوتیک‌ها خواهند شد یا خیر.

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. zhigooly
  ۹ دی ۱۳۹۳

  مرسی رنگی رنگی من واقعا با خوندن اینها انرژی می گیرم و بیشتر برای رسیدن به ارزو هام تلاش می کنم
 2. س.الف
  ۱۰ دی ۱۳۹۳

  این گزارش نیاز به عکس داشت
  لازم بود حداقل یک نمونه از کارهاشون رو می دیدیم
 3. روشنا
  ۱۱ دی ۱۳۹۳

  ۱-کاش تصویری هم از کارهاشون که اتفاقا گفتن رنگی رنگی هم هست، می گذاشتید؟!
  ۲-خانم شیلا نظریان ایرانی هستند؟ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...