هایدی و 16 سال زندگی بدون پول - مجله آنلاین رنگی رنگی

هایدی و ۱۶ سال زندگی بدون پول

هایدی و ۱۶ سال زندگی بدون پول

هایدماری شوئرمر یه روز صبح از خواب بیدار شد و فکر کرد دیگه دلش نمی‌خواد مثل گذشته بره مطب روان‌پزشکی‌ش رو باز کنه. هایدی ۵۰ سال داشت که تصمیم گرفت زندگی‌ش رو تغییر بده. اون در حالی داره خودشو واسه ۷۰ سالگی آماده می‌کنه که ۱۶ ساله بدون یک قرون پول زندگی کرده. سبک زندگی و انتخاب عجیب اون باعث شد فیلم مستندی به اسم “زندگی بدون پول” درباره‌ش ساخته شه.

اون به تازگی مصاحبه‌ای انجام داده و گفته چرا یهو تصمیم به این تغییر بزرگ گرفته. او در طول زندگی‌اش، شیفته پیداکردن راه‌هایی برای زندگی بدون پول بوده: من متوجه شدم که کمتر و کمتر به پول نیاز دارم و بنابراین فکر کردم که زندگی بدون پولو برای یک سال امتحان کنم.

h3

هایدی قبل از هرکاری آپارتمانش رو فروخت. بعد چمدان کوچکی برای ۱۲ ماه آماده کرد. موقعی که داشت چمدانش رو می‌بست فکرش رو هم نمی‌کرد که این سفر ۱۶ سال طول بکشه: من فقط می‌خواستم این نوع زندگی رو برای یک‌سال آزمایش کنم. اما متوجه شدم که زندگی جدیدی رو شروع کردم و دیگه نمی‌خوام به زندگی گذشته‌م برگردم. اکثر همسن و سالای من الان تو باغ خونه‌شون نشسته‌ن اما من می‌خوام تا آخر عمرم سفر کنم.

h6

این دکتر سابق و جهانگرد بی‌پول فعلی برای سکونت در شهرهای مختلف هتل و مسافرخونه نمی‌ره. اون در خونه‌ی یکی رو می‌زنه و در قبال جایی که بهش می‌دن تو کارای خونه بهشون کمک می‌کنه. باغبونی، شیشه‌شوری یا پرستاری از بچه براش فرقی نداره. اون هر کمکی رو یه معجزه می‌دونه. از هدایای مردم استقبال می‌کنه، حتی اگه این هدیه لباس کهنه یا غذا باشه.

برنامه زمانبندی هایدی خیلی دقیق تنظیم شده. اون یه هفته بیشتر تو شهر جدیدش نمی‌مونه، یه سخنرانی درباره اشتغال و راه‌های زندگی بی‌پول می‌کنه و راهی شهر دیگه‌ای می‌شه.

 

h7

اون می‌گه: من همیشه فکر می‌کنم که چطور می‌تونم چیزای بهتری برای زندگی تو دنیا بدست بیارم. من چیزی شبیه سفبر صلح هستم. از خونه‌ای به خونه دیگه‌ای می‌رم و فلسفه زندگی‌م رو با مردم به اشتراک می‌ذارم.

دوستاش از شیوه زندگی و رفت و آمدهاش نا امید شدن. او دعوت نامه‌های زیادی برای گسترش ملاقات‌هاش دریافت می‌کنه. خیلیا هستن که از هایدی خواستن به طور دائمی با اونا زندگی کنه. اما هایدی قبول نمی‌کنه چون: برای اقامت طولانی فرصتی ندارم، چون احساس می کنم باید برم .شغل من در جهان بودن و با مردم بودنه.

after-divorcing-her-first-and-only-husband-40-years-ago-schwermer-hasnt-re-married-shes-clearly-not-in-any-rush-if-it-happens-im-interested-yes-she-says-sometimes-it-does-sometimes-it-doesnt

فلسفه اقتصادی اون مبادله کالا به کالا یا کالا به خدماته. اون این روش رو به بچه‌ها هم آموزش می‌ده: یه مداد بده، یه میوه بگیر!

توی فیلم مستندی که در باره‌ی زندگی او ساخته شده (زندگی بدون پول) شوءرمر رو می‌بینیم که داره تو آشغالای یه بازار میوه دنبال غذا می‌گرده. خبرنگاری ازش می‌پرسه که چه فرقی با بی‌خانمان‌ها داره که هایدی می‌گه: شما نمی‌تونید منو با بی‌خانمان‌ها مقایسه کنید. اونا دوستان خوبی نیستن و به خونه‌های مردم دعوت نمی‌شن. ما همه از یه چشمه هستیم. کل جهان یک موجود زنده است و ما تعدادی سلولیم که باید با همدیگه کار کنیم. این فلسفه زندگی هیچ بی‌خانمانی نیست.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. جیران
  ۳۰ دی ۱۳۹۱

  خیلی جالب بود!!
 2. امین
  ۳۰ دی ۱۳۹۱

  اولین چیزی که به ذهن من میرسه: “خوشی زده زیر دلش”. دومین سوال: پول بلیط قطار و … رو چطوری تامین میکنه؟ نمیشه گفت که کف واگن رو تمییز میکنه به جای پول!
  • mohammad
   ۲ بهمن ۱۳۹۱

   اره منم همین سوال رو دارم….!!!
 3. Mohammad
  ۵ خرداد ۱۳۹۲

  خیلی ساده می تونه بگه که جهانگرده ، یا از خانواده ای که پیششون بوده توی اون شهر می خواد که به ازای کاری که براشون انجام می ده بهش بلیط هدیه بدن! به همین سادگی
 4. afsoon
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۲

  خیلی جالب بودواقعا لذت بردم..منم خیلی وقتا خواستم زندگیمو تغییربدم ولی خوب…به این خانم وارادش افتخارمیکنم وامیدوارم ادمایی مثل من اونوبراخودشون سرمشق قراربدن.
 5. mohammad
  ۷ مهر ۱۳۹۲

  خیلی خانومهای دیگه تو جهان ، تو ایران ، تو تاریخ بودن که اراده کردن و کارهای خیلی بزرگی کردن.به جای سرمضق گرفتن از این خانوم باید برای عاقبت بی حاصلش تاسف خورد.
  • شبنم
   ۳ آذر ۱۳۹۲

   عاقبت بی حاصل؟؟؟اصلا حاصل چی هستش که بی حاصل کار این خانم باشه؟در ضمن توی زندگی تعریف همه ی آدما از خوشی موفقیت و چیزای دیگه یکی نیست!مهم ترین چیز اینه که یک فرد اول از همه خودش از زندگیش راضی باشه در عین حال به سایرین صدمه ای نزنه اگه تونست کمکم بکنه…فرق بزرگ همچین آدمایی با خیلیا اینه که با تمام وجود از زندگیشون راضین و آرامش دارن. شما تمام اختراعات جهانم داشته باشید بدون آرامش به هیچ دردی نمی خوره!
 6. مرضیه
  ۹ دی ۱۳۹۲

  خب به نظرم این خانوم به خاطر تصمیمات خاصش داره از امکانات دیگران استفاده میکنه.. اینکه به قول دوستان چطوری هزینه وسایل نقلیه ایکه باهاش سفر میکنه رو پرداخت میکنه و خیلی چیزای دیگه… آیا این امکان هست که همه ما اینطوری زندگی کنیم؟!! اگه همه ما بدون خونه زندگی بودیم اون خانوم کجا میخواست بخوابه شبا رو؟!! :)))) پول، نماد رشد بشریته! روشی برای داشتن زندگی بهتر.. خب اگه نخوایم از پول استفاده کنیم میشیم انسانهای اولیه!!
  • شهاب
   ۱۱ دی ۱۳۹۲

   معمولا گنجاندن این نوع مطالب به معنی تایید اون نیست.
   ولی مجموعا به نظر من حتی باید بلعکس ارزش صحیح پول شناسونده بشه و با داشتن پول میشه اون رو اولا برای زندگی بهتر برای خودت و خونوادت و ثانیا در راه کمک به همنوع استفاده کرد.
   در واقع اینکه پول و کسب درآمد و پولدار بودن رو بخوایم ضد ارزش معرفی کنیم درست نیست .
 7. وحدت
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۲

  سبک زندگی آدما با هم فرق داره نمیشه کسیو مقایسه کرد چون هر کسی واسه خودش معیارهای خاصی داره ولی من به شخصه این زندگی بدون پول نمیپسندم .
  از زمانی که بشر خودشو شناخته رو به پیشرفت بوده پول هم میشه گفت پیشرفت بشره واسه دادو ستد کالا پس لازمه که باشه
 8. حسنا2000
  ۶ اسفند ۱۳۹۲

  خب این اصن به فرهنگ ما نمیخوره.یعنی چی که یه خانوم چند روز خونه یه غریبه بخوابه؟
  • نگار یعقوبی
   ۶ اسفند ۱۳۹۲

   مگه قراره به فرهنگ ما بخوره ؟ :دی با فرهنگ خودش یه کاری رده و هدف مطلب اینه که ببینین میشه آدم خارج مرزهای مشخص هم فکر کنه و این هم نمونه اش ! شما ولی اینکارو نکنین !
 9. نادي
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۲

  من فقط میدونم که ۵٠ سالکی سن عجیبی است إنسان را شجاع و نترس میکند و باعث میشود هیج محدودیتی را جدی نکیری و بزرک فکر کنی و به دنبال رویاها حرکت را شروع کنی .
 10. آسمان
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  من درکش می کنم، منم دوست دارم برم، نمی دونم کجا، ولی می خوام به هیچ جا تعلق نداشته باشم و همه جا باشم…
 11. Nadi
  ۲۲ فروردین ۱۳۹۳

  موافقم
 12. مریم
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

  به نظر من حتما نباید همه آدمها مثل هم زندگی کنند و همه در مورد همه چیز و همه کس و …مثل هم فکر کنند. به نظر من قشنگی کار این خانم به همینه که این هم نوعی زندگی است ، نوعی تجربه است و این خانم هم شاید خواسته بگه آدم اونقدر قوی و بااراده هست که بتونه از همه تعلقات زندگی اش بگذره و از صفر شروع کنه و هم اینکه از آدم می تونه تحت هر شرایطی از زندگی اش لذت ببره و یا اینکه می خواد بگه آدمی نباید خودش رو به خانه و محله و شهر یا آدمهای دور و اطرافش محدود کنه . شاید می خواد بگه این آدمی که زمانی پزشک بوده و پول و ثروت و خانه و کس وکار داشته تونسته از همه اینها بگذره و هیچی نداشته باشه. و اینکه آدمی نباید حتما همه متعلقاتش رو موقع مرگ باید بزاره و بره. تو همین دنیا هم می شه اینکارو کرد. به نظر من زندگی این خانم خیلی حرف برای گفتن داره و میشه خیلی بیشتر در موردش فکر و تعمق کرد. در جواب پول بلیط : اگردقت کرده باشید این خانم در هر خانه ای فقط یک هفته می مانده. و مسافرت هایش از شهر به شهر یا روستا به روستا بوده که پول زیادی نمی خواد. مسافرتهای قاره ای که نمی کرده.
 13. نسیم
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۳

  این یه حرکته فوق العاده اس. من خیلی دوست دارم کل دنیا رو بگردم و آدمهای مختلف رو ببینم. همین که از تعلفاتش دل کنده نشون میده چقدر مستقل و قوی بوده.واقعاً آفرین
 14. نرگس
  ۸ مهر ۱۳۹۳

  اصلا دلم نمیخواد توی آشغالای شهر دنبال غذا بگردم،با مدیریت اقتصادی کاملا موافقم اما با گدایی اصلا.
 15. فافا
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

  جالبه ولی فقط واسه یه نفر.
  اگه همه مردم بخوان با مبادله کالا و خدمات یا مبادله کالا با کالا پیش برن پس اصلا پول واسه چی اختراع میشد؟
  • رنگی رنگی
   ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

   هدف از این مطلب تشویق شما به مبادله کالا به کالا یا ترویج این کار نیست :دی
   این مطلب میخواد بگه جرات کنید و اون شیوه زندگی که دوست دارید رو انتخاب کنید ، برای داشتن اون زندگی که دوست دارید هیچوقت دیر نمیشه 🙂
 16. افرا
  ۲۹ فروردین ۱۳۹۶

  زندگی جالبی نبود ..
 17. لیلی
  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

  اگه این خانم تو ایران بود جرات نمیکرد درب هر خونه ای رو بزنه یا تنها سفر کنه,چون مردم حتما اتفاق ناجوری براش رقم میزدند…
  خوش بجالش که تو دنیای اون میشه هر طور خواستی زندگی کنی
 18. محمد
  ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

  یادمون باشه پول صرفا یه وسیله ست نه یه هدف و هر وسیله ای ممکن است با تغییر شرایطو وزمانه عوض شود یا کنار گذاشته شود. سلام به دنیای بدون پول
 19. محمد
  ۲۶ خرداد ۱۳۹۶

  رنگی رنگی عزیز تو برایم مثل یک قرص جوشان میمونی که انرژی مضاعف میده این طور که این خانم زندگی میکرد برا یک سال رقم زده بود ولی ۱۵سال طول کشید این برا این خانم هدف وآرمانش بود وهست وقتی من یه گواهینامه رانندگی میگیرم چقدر خوشحال میشم تا مدتها با کارتم حال میکنم بعدا عادی میشه اما این خانم هر روزش یه شاهکار هنریه .

 20. ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

  اگه ایران بود این فکر اصلا به ذهنشم خطور نمیکرد
 21. B.kh
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۶

  بسیار زیبا بود و جلوه خدا رو میشه حس کرد توی زندگیش
 22. تقوی
  ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  سلام
  دوستان عزیزم در مورد این واقعیت و‌واقعیت های دیگه فقط با دید مثبت نگاه کنید و ماجرا رو مثبت تحلیل کنید
  تمام اتفاقات ابعاد منفی خودش رو داره

  اما بعد مثبت و نکته بسیار‌زیبا و دلنشین این ماجرا یک چیز هست
  اون هم اعتماد به سرچشمه ایی که خود این خانوم ازش‌‌ نامبرده و گفته همه به یک سرچشمه اصلی وصل هستیم
  اینکه می‌توانیم با ایمان و اعتماد به خداوند سالها بدون ریالی پول زندگی کرد اونهم از نوع بهترین
  من فکر نمی‌کنم در اطراف خودمون چنین انسانی رو دیده باشیم که اینهمه شهر و کشور رو دیده باشه
  روزانه دعوتنامه های‌زیادی برای این خانم‌ ارسال میشه

  کمی‌با دید باز به ماجراها نگاه کنید
 23. محمد
  ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

  این داستان یعنی هرچی و هرچور دوست داشته باشی میتونی تو این دنیا زندگی کنی چون کسی که ازت حمایت میکنه خود خود خود خدای مهربونه
 24. فاطمه
  ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

  سلامممم 🙂
  رنگی رنگی جان اومدم اینجا نظر دوستان رو خوندم و خواستم خودم هم نظری بدم 🙂
  دوستان عزیز
  هدف از این مطلب این نبود که بگه داد و ستد و مبادله کالا با کالا رو جایگزین پول کنید یا اینکه کشورهای خارجی چقدر امنیت دارن و ما چقدر نا امنیم. این مطلب میخواست بگه که همه ما با هر شرایط و سن و سالی میتونیم شجاعت به خرج بدیم و دنبال علاقه مون بریم.
  اینو بدونیم که وقتی داریم یه چیزی از کسی میخونیم قرار نیست هممممه زندگیش رو الگوی خودمون قرار بدیم چون هیچکس الگوی کاملی نیست اما برای الگوبرداری میتونیم اون بخشی از زندگیش رو که مثبته و صحیحه و به درد ما میخوره رو قاب بگیریم و ازش الگو بگیریم.ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...