این 8 لیست رو بنویسید :) - رنگی رنگی

این ۸ لیست رو بنویسید :)

این ۸ لیست رو بنویسید :)

ذهن انسان باورنکردنیه و همه ما باید برای ساختن یه حافظه قابل اعتماد تلاش کنیم. خیلی از مشاغل پرسود مثل بازیگران، موسیقی­دان­ها، هنرمندان و… یا سرگرمی­ها احتیاج به تمرین­های بی­شماری دارن، پس لازمه اطلاعات با اطمینان تو حافظه­ این افراد قرار بگیرن. مسلمه که درهای زیادی که به موفقیت باز ­می­شن برای کسایی که حافظه خوبی دارن، قفل نیستن. البته شما فقدان حافظه قوی رو می­تونید رو با سعی و تلاش جبران کنید. لیست­ برداری از عنصر­های حیاتی و مهم زندگی، هنوز هم یه تکنیک بی­نظیر برای برقرار کردن تعادل برای حافظه­ های ضعیفه. با استفاده از یادآوری­های منظم، می­تونیم بهتر سازماندهی کنیم، زیر فشار چیزهایی که فراموش کردیم نباشیم و یه دید روشن نسبت به وظایفمون داشته باشم. ما اینجا هشت لیست­ برای رسیدن به موفقیت رو بهتون پیشنهاد می­دیم.

1-

لیست اهداف

اهداف و بلندپروازی­ها، چیزهایی هستند که ما رو تحریک می­کنن و با انگیزه نگه می­دارن، اما ما باید از خودمون بپرسیم اون چیزی که واقعاً می­خوایم انجام بدیم، چیه؟ بهتره لیست اهدافتون شامل تمام گزینه ­هایی که تصور می­کنید برای احترام به خودتون ضروری هستن، باشه. این لیست می­تونه شامل ثبات مالی، یه جایی برای خودتون، ساختن خانواده، مستقل شدن و … باشه. مردم معیارهای مختلفی در خصوص اهدافشون دارن. این لیست، یه لیست در حال رشده، چرا که با بالغ شدن شما، تغییر می­کنه، اما وقتی به اهداف توی لیست می­رسید، تیک زدن اون هدف، بهتون یه حس فوق­ العاده می­ده. بدون چنین لیستی شما جهتتون رو تو زندگی گم می­کنید. همه ما به چنین راهنمایی تو خودمون برای تمرکز بیشتر احتیاج داریم که البته یه دلیل خوب برای از خواب بیدار شدن تو صبح باشه.

2-

لیست کارها

“شادی با انجام کارهای آسون، بدست نمی­یاد بلکه با حس رضایت بعد از انجام کارهای سختی که خواستار بهترین ما هستن، بدست می­یاد” تیودور اسحاق رابین

کارها و وظایف در واقع نقاط عطفی تو راه رسیدن به اهدافمون هستن. فرقی نمی­کنه شما یه کارمند، یه دانش­آموز یا اینکه فریلنسر هستید، هر روز یه سری کارهای جدید، ظاهر می­شن. هرچقدر هم که اون­ها سخت و دشوار باشن، به محض اینکه یکبار اونها رو انجام بدیم یا یه مسئله رو حل کنیم، احساس موفقیت می­کنیم. اما در صورتیکه چنین لیستی نداشته باشیم، کارها خیلی راحت رو هم انباشته شده و تبدیل به یه مانع می­شن.

در صورتیکه انجام کارها و وظایفتون بیشتر از یک روز، یک هفته یا یک ماه طول می­کشه، اونها رو به وظایف کوچیک و روزانه بشکونین و بعد تو لیستتون قرار بدید. همین­طور که کارهای کوچیک روزانتون رو تکمیل می­کنید، روی انجام کارهای بزرگ هم نظارت دارید و به این شکل پیشرفت رو حس می­کنید و انگیزتون رو از دست نمی­دید. لیست­ها و استیکرها ابزارهای خوبی برای افزایش بهره­وری هستن مخصوصاً زمانیکه دارید تو خونه کار می­کنید. رنگی­رنگی انواع استیکرها رو تو فروشگاه خودش گذاشته که برای این کار به دردتون می­خوره.

خوبه که یه لیست از کارهای شخصی خودتون یا کارهایی که برای رضایت شخصی خودتون انجام می­دید داشته باشید، مثلاً کارهای مربوط به اهداف شخصیتون، نوشتن یه کتاب، نقاشی یا هنرهای دیگه و … . در واقع این کارها هستن که معرف شما هستن و حس خوب موفقیت رو براتون به ارمغان می­آرن، پس تمام انرژیتون رو برای ساختن چیزی که بتونین بهش افتخار کنین، بزارین.

3-

لیست شماره ­های تلفن

“خیلی زود می­شه دوستهای زیادی داشت، اما دوستی به آهستگی رسیدن یه میوه است.” ارسطو

اینکه به تنهایی بتونید همه کارها رو انجام بدید، یه توهمه، اما یه مشارکت اشتباه هم نتیجه فاجعه­آمیزی در پی داره. پیدا کردن شریک و همکار سازگار کار سختیه، چراکه همیشه افراد نزدیک به شما، بهترین انتخاب برای شراکت نیستن. اگه می­خواید با کسی شراکتی رو شروع کنید، مطمئن بشید که دیدگاه مشترکی با اون دارید. تو راه شراکت آروم گام بردارید و سعی کنید قابلیت اطمینان شریکتون رو بشناسید.

4-

لیست خرج­ها

“آدم عاقل باید تو سرش پول باشه؛ اما نه در قلبش”  جاناتان سوئیفت

دو نوع هزینه وجود داره: اول اونهایی که ضروری­ان (مثل صورت­حساب، مالیات، مواد غذایی و …) و دوم هزینه­ هایی که برای هوس­های شخصی­ان. یه سطح از خویشتن‌داری وجود داره و اون  نمی‌زاره که  اکثر ما با تدبیر و دوراندیشی،  به هر چیزی که دیدیم و هوس کردیم نزدیک بشیم. با درست کردن لیست خرج‌های ماهانه، ما تو خرج‌کردن‌هامون متعهد می‌شیم، همین­طور یه دید روشن از اینکه چقدر منابع در دسترس ماست، پیدا می­کنیم.

5-

لیست پیشرفت‌های شخصی

“من معتقدم، به محض اینکه شما در حال یاد گرفتن نباشید، مرده‌اید” جک نیکلسن

لیست پیشرفت­هاتون می­تونه شامل تغییرات فیزیکی، حذف عادات بد، تغییرات معنوی و غیره باشه. هیچ کسی از شما انتظار نداره که تو یه مدت کوتاه همه چیز رو تغییر بدید، اما تصمیم برای تغییر یه چیز تو یه سال دوام خواهد داشت و قابل اجراست. این لیست براحتی به شما یادآوری می­کنه که چه پیشرفت­هایی براتون الویت بیشتری داره و بعد از هر موفقیت تو اون موضوع، شما احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد.

6-

لیست ایده ­های خلاقانه

“هر جایی که جاده بردتون، نرید بلکه به جاش به جایی بدون جاده برید و از خودتون یه مسیری به جا بزارید.” والدو امرسون

هر زمانیکه یه ایده به ذهنتون اومد، اون رو بنویسید و تو وب سایت­ها جستجو کنید که آیا واقعاً این ایده نوآورانه بوده یا نه. هرچقدر این لیست بزرگتر می­شه، شما وقت بیشتری برای فکر کردن روی موضوعات لیست می­زارید و اونها رو بررسی موشکافانه می­کنید. بعد از اون دنبال این می­رید که ایده ­هاتون رو عملی کنید. توی خیلی از کارهای نوآورانه، این راهی بوده که مردم چیزی رو خلق کردن.

7-

لیست برنامه ­های آینده

“آینده قابل اطمینان نیست اما انتهای اون همیشه نزدیکه” جیم موریسون

برای اینکه عزم خودتون رو بیشتر کنید، یه لیست از برنامه ­های آینده ­تون تهیه کنید و ببینید به چه چیزهایی برای اینکه اونها رو عملی کنید احتیاج دارید. این لیست خیلی به لیست شماره ۱، یعنی لیست اهداف شبیه اما تفاوتش اینه که تو این لیست لازم نیست درگیر آینده شخصیتون بشید و این لیستی از رویدادهای مهم، تغییران بزرگ تو قانون، نرم ­افزارهای بدردبخور و .. است. این لیست با توجه به اینکه بروز بودن یه خصیصه لازم برای کسب و کار شماست، بهتون کمک می­کنه همیشه مطلع و آماده باشید.

8-

لیست تجربه­ هایی که دوست دارین داشته باشید.

“اشک­های تلخی که روی گور ریخته می­شن برای کلمات گفته نشده و کارهای انجام نشده است”  هریت بیچر استو

در آخر اینکه یاد بگیرید که برای تجربه­ هایی که زندگی بهتون ارائه می­ده، زندگی کنید. این لیست باعث می­شه پشیمونی­ هاتون به حداقل برسن. یکی از علت­ هایی که ما دوست داریم موفق باشیم اینه که آرزوهامون رو به سرانجام برسونیم یا لیست تجربه ­هامون رو تکمیل کنیم، این باعث می­شه وقتی به عقب بر می­گردیم و زندگیمون رو تو سالهای گذشته مرور می­کنیم یه لبخند بزرگ رو لبهامون بشینه.از اینکه کارهای غیرممکن رو تو این لیست قرار بدید نترسید و تو این لیست تا می­تونید خلاق باشید. زمانیکه تو راه زندگی به پیچ­های تند رسیدید به این لیست نگاهی بندازید و ببینید کدوم کار رو از همه بیشتر دوست دارید و برای شارژ کردن خودتون اون رو انجام بدید.

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. نادیا
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  خیلی عاااالی بود. مرسی رنگی رنگی :)
 2. مهناز
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  من بازم فرق لیست اهداف و لیست برنامه های اینده رو متوجه نشدم
  • معصومه
   ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

   لیست اهداف فقط هدف هات رو بیان میکنه ولی لیست برنامه های آینده در واقع راه های رسیدن به اهداف هست یعنی کارهایی که میتونی برای رسیدن به اهدافت انجام بدی…البته این برداشت شخصی من بود
 3. آمنه
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  من ۴ تاشو همیشه مینویسم: خرجا، شماره تماسا، ایده ها، کارهای روز بعد. اگر رزومه رو معادل لیست دستاوردها حساب کنیم این رو هم مینویسم. اهداف رو تا حالا ننوشتم و باید بنویسم.

  بقیه ش به نظرم با هم همپوشانی داره.
 4. پرسونا
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  عالی بود مخصوصا لیست تجربه هایی که دوست داریم داشته باشیم خیلی دوست داشتم
 5. فاطمه بانو
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  جدای از مطلب زیباتون دوست دارم یه تشکر حاشیه ای هم بکنم بابت اون طراحی قشنگ اعداد که فارسی هستن نه انگلیسی ???
 6. پروانه
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  مطلب خوبی بود من تقریبا همه رو مینویسم توی گوشیم یه دفترچه دارم که همه خاطره ها تجربه ها حال خوب یا بدو.. مینویسم بهم ارامش میده
 7. Fatemeh
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  Aali bood rangirangi Joon
 8. فریبا
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

  خیلی خوب بود،تشکر فراوان@-}–
 9. سرور
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

  لیست تولد دوستا فامیلا و بقیه ادمای مهم زندگیمون…
 10. mahrokh
  ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

  سلـام !!
  رنگـی رنگـی شما فوق العاده این! از هر نظــر فعـال شیکــ و باکلــاس
  مچکــر ک هستین :)
 11. فاطمه
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

  رنگی رنگی جان عاخریش روانیمون میکنه که:|
 12. مهسا
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۵

  مچکرم رنگی جان
 13. farnoosh
  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

  عالی هستین لذت میبرم
 14. فرشته روی ابرها
  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

  سلام رنگی رنگی جون
  عالی بود
  من یه لیست دایره لغات فارسی هم دارم که ، برای افزایش دایره لغاتم و استفاده از کلمات زیباتر اون رو درست کردم :))
 15. مهسا
  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

  رنگی رنگی عزیز مثل همیشه ممنونیم بابت این پیشنهادات خوب. فقط خواهشی که دارم توجه به املای کلمات و نگارش هست. حس فوق العاده درسته نه حسه فوق­ العاده، لیست در حال پیشرفت به جای لیسته در حال پیشرفت
  متاسفانه غلط هایی از این دست داره خیلی زیاد و رایج میشه. خواهش میکنم از همگی رعایت کنیم و شاید اتفاقا خوب باشه شما یه مطلب ویژه براش بذارید چون بیان خیلی خوب و شیرین و آموزنده ای دارید. ممنوووون از تیم خوب رنگی رنگی
  • رنگی رنگی
   ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

   ممنون از توجهتون، حق با شماست، اصلاح شد :)ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...