بدها و خوب‌های من - رنگی رنگی

بدها و خوب‌های من

بدها و خوب‌های من

همه آدمای دنیا یه سری اخلاق خوب دارن و یه سری اخلاق بد. این درباره همه آدما صدق می‌کنه و هیچ آدمی بد مطلق یا خوب مطلق نیست. اگرچه به نظر می‌رسه گریزی از این واقعیت وجود نداره، اما ما می‌تونیم اخلاق‌های بدمون رو کمرنگ‌تر کنیم، بعضیاشون رو کنار بذاریم و بعضی از اونا رو کنترل کنیم. همین‌طور می‌تونیم خصوصیات خوب فردی‌مون رو تقویت کنیم و یا از اون‌ها برای پیش بردن اهداف‌مون استفاده کنیم.

همه این تغییرات مستلزم اینه که نسبت به این ویژگی‌ها آگاه باشیم. خیلی از ما متوجه خیلی از رفتارهای بد یا حتی خوب‌مون نیستیم. باید راجع به این اخلاق‌ها فکر کنیم و شاید حتی بد نباشه که از دوستای نزدیک یا خانواده‌مون در این باره سئوال کنیم. بعد می‌تونیم یه لیست تهیه کنیم و تو ستون‌ بدها و خوب‌ها ویژگی‌های اخلاقی‌مون رو بنویسیم.

خیلی مهمه که موقع تهیه لیست گارد نگیریم. مثلا اگه خواهرمون گفت که گاهی تو رفتارهای ما منفعت‌طلبی شخصی یا خودخواهی دیده، نخواهیم این ویژگی رو تکذیب کنیم و قانعش کنیم که اشتباه می‌کنه. الان وقت فکر کردن به این موارده، باید منصف بود و اشتباه‌ها رو پذیرفت.

حالا که لیست تهیه شده اونو تا آخر سال آینده نگه دار. به این فکر کن که با هر کدوم از این ویژگی‌ها می‌شه چی کار کرد، چه تغییراتی لازمه ایجاد بشه تا لیست به سمت خوب‌های بیشتر و بدهای کمتر بره. این می‌تونه یکی از برنامه‌های درازمدت ما برای سال جدید باشه. یه لیست رنگی برای اینکه سال بعد و نتیجتا سال‌های بعدی آدم بهتری به نسبت امسال‌مون شده باشیم. آدم بهتری به نسبت اون چیزی که تا امروز بودیم.

 

پروژه خود شناسی رنگی رنگی هم در همین مورده. اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه رو اینجا ببینید.

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. سپیده
  ۱ فروردین ۱۳۹۴

  مرسی که پارسالمو خیلی خوب کردی و خوشحالم که امسال رنگی ام..
  ساله نوت مبارک رنگی رنگی ایشالله ساله خوبی داشته باشی
 2. پانی
  ۱ فروردین ۱۳۹۴

  یه تشکرررر مخصوووص برای این مطلب فوق العاااده (: مرسی رنگی رنگی عزیزم. سال نوتون مباارک و شاد
 3. منیژه
  ۹ شهریور ۱۳۹۴

  نکته جالبی بود ممنون
 4. شادی
  ۱۶ فروردین ۱۳۹۵

  وااای مرسی رنگی۳> خیلی ایده ی خوبیه حتماٌ انجامش میدم امسال
 5. پرستو
  ۱۷ مهر ۱۳۹۵

  رنگی رنگی جووونم ممنون از این همه انرژی که بهم میدی .همیشه لبخند رو میاری روی لبم
 6. افسانه
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

  عالی بود، عالییییییییییییییارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...