به فرزندان‌تان احترام گذاشتن به تمامی موجودات زنده را بیاموزید - مجله آنلاین رنگی رنگی

به فرزندان‌تان احترام گذاشتن به تمامی موجودات زنده را بیاموزید

به فرزندان‌تان احترام گذاشتن به تمامی موجودات زنده را بیاموزید

می‌گویند احترام یک خیابان دوطرفه است، اگر می‌خواهید احترام ببینید، باید احترام بگذارید.
آموزش ارزش‌های خوب به کودکان از وظایف والدین است و یکی از ضروری‌ترین این آموزش‌ها، احترام گذاشتن به دیگران است.
بچه‌ آموزش‌پذیرند و رفتار آنها انعطاف زیادی در مقابل آموزش دارد. بنابراین شما می‌توانید الگوی آنها باشید و آنها را آموزش دهید.
راهنمایی‌ ساده ما را دنبال کنید و به فرزندان‌تان احترام گذاشتن به تمامی موجودات زنده اطراف‌شان را بیاموزید.

الگو شمایید
اگر شما واقعا می‌خواهید که فرزندان‌تان به دیگران احترام بگذارند، خودتان باید این کار را به خوبی انجام دهید. احترام گذاشتن به بزرگ‌ترهای خانواده از سوی شما، آموزش خوبی برای کودکان است.
صبور باشید و حتی اگر عصبانی بودید، به طرف مقابل که شما را عصبانی کرده است، احترام بگذارید.

حامی باشید
احترام یعنی این که با مراقبت و رفتار خوب، همه چیز را لذت بخش کنیم. بنابراین فرزندان شما هم مستحق احترام هستند.
به فرزندان‌تان نشان دهید که شما مراقب همه نیازها، احساسات وعواطف آنها هستید. بدین ترتیب آنها اهمیت احترام را در زندگی روزمره درک می‌کنند.

آموزش
به فرزندان‌‌تان این واقعیت را بیاموزید که احترام به دیگران بسیار مهم است. بعضی مثال‌های خوب را برای آنها نقل قول کنید که نشانه احترام دوطرفه است. اگر می‌خواهید به شما احترام بگذارند باید شما هم به دیگران احترام بگذارید. این کار را در قالب یک داستان یا یک فیلم که بر اساس احترام ساخته شده است، هم می توانید انجام دهید.
برای آموزش احترام به فرزندان‌تان از کلمات جادویی: لطفا، اگر ممکنه، ببخشید، متاسفم، متشکرم و … استفاده کنید.

تمرین احترام
به فرزندتان قوانین تعارف‌های رایج را یاد دهید و این قوانین را با آنها تمرین کنید. مثلا موقع صرف غذا از او پذیرایی کنید و بخواهید که او از شما پذیرایی کند. اگر در این تمرین موفق بود، او را تشویق کنید و با کلمات احترام‌آمیز از او تشکر کنید.

مخالفت محترمانه
مخالفت کردن توام با احترام یکی از بزرگترین چالش‌ها حتی برای بزرگترهاست. بهترین چیزی که شما در این رابطه می‌توانید به آنها بگویید این است: هنگامی که کسی جر و بحث می‌کند یا روی اعصاب آنها راه می‌رود، به آرامی و موقرانه از او دوری کنند.
نکته : شاید بچه های شما وقتی بزرگ شدند، بخواهند به شکل خاص خودشان احترام بگذارند اما اینکه نوع متعارف را هم بلد باشند یک چیز جدا و ضروری هست.

احترام به طبیعت
مفهوم احترام فقط در اطراف انسان دور نمی‌زند، بلکه شامل تمام موجودات زنده می‌شود. پس به فرزندان‌تان احترام به طبیعت را بیاموزید. به آنها بگویید برای حفظ پاکیزگی محیط زیست و طبیعت، زباله‌ها را در سطل بریزند، درخت و گیاه بکارند و از گیاهانی که هستند مراقبت کنند.

قدردان باشید
سرزنش کردن بچه‌ها باعث ایجاد رفتار خشن در آنها می‌شود، در حالی که تشویق و ستایش در مقابل اعمال خوب‌شان، آنها را به شخصیتی عاقل و هوشیار تبدیل می‌کند.
از تلاش واعمال خوب بچه‌ها قدردانی کنید و اگر آنها را در حال انجام کار غلط یا بی‌ادبانه ای دیدید، آنها را مودبانه راهنمایی کنید.
هشدار: افراط از همه چیز بدتر است. بنابراین مراقب باشید که بیش از حد ستایش نکنید و بیش از اندازه به فرزندانتان اعتماد به نفس ندهید که خودش یک مشکل تازه ایجاد می‌کند.

یک زندگی شاد
آموزش احترام به دیگران یک فرایند چند روزه نیست. بنابراین به طور مداوم بر روی آن کار کنید.
تلاش‌های شما بیهوده نیست و شما از یک زندگی شاد و پر از احترام، لذت خواهید برد.

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...