هنر رنگی - با تیشرت های قدیمی قالیچه درست کنید - رنگی رنگی

هنر رنگی – با تیشرت های قدیمی قالیچه درست کنید

هنر رنگی – با تیشرت های قدیمی قالیچه درست کنید

اگر همین حالا کمدتون رو باز کنید  به احتمال زیاد با چند تا تیشرت روبرو میشین که انقدر کهنه هستن که دیگه قابل پوشیدن نیستن اما از طرفی دلتون نمیخواد که اونها رو دور بندازین چون خیلی  دوستشون دارین :دی

مدتی پیش در رنگی رنگی یک مجموعه از عکس های رنگیمون رو به همین موضوع اختصاص دادیم و چند تا ایده برای استفاده‌ی دوباره از این لباس‌های قدیمی پیشنهاد دادیم. ایده‌ی اول اون مجموعه این بود که از تی شرت ها برای درست کردن قالیچه استفاده کنیم. این کار رو به روش های مختلفی میشه انجام داد. ما یک روش ساده‌ی این کار رو در این مطلب بهتون آموزش میدیم 🙂

IMG_1019_tshirtrug

اول از همه باید یه دار قالی( البته نه دار قالی واقعی :دی ، خودمون یه دونه ساده‌اش رو درست میکنیم 🙂 ) ۷۵*۷۵ سانتی متر داشته باشین. البته این اندازه کاملا به خودتون بستگی داره . برای درست کردنش، باید یک صفحه ی تخته سه لا داشته باشین و دو تا تکه ی چوب که همه رو میتونین از یک نجاری تهیه کنین. اینها رو به هم وصل کنید و بعد روی تخته های بالایی ، به فاصله ی ۲ سانت و نیم، میخ بکوبید.

IMG_1016_tshirtrug

حالا میتونیم کار اصلی رو شروع کنیم. برای درست کردن قالیچه‌ای به اندازه ای که در ابتدای این مطلب گفتیم، حدودا ۱۱ تا تیشرت لازم داریم.

یکی از تی شرت ها رو انتخاب کنید رو شروع کنید اون رو از عرض به رشته های ۳ سانتی متری تقسیم کنید. اینها قراره رشته های اصلی قالیچتون باشن و بقیه  رشته های پارچه ها رو به اینها خواهیم بافت.

 نکته‌ی کوچیک : برای بریدن تی شرت از میتونین از کاتر و خط کش فلزی استفاده کنین.

 بقیه تی شرت ها رو هم به رشته هایی به عرض  ۴ سانتی متر ببرید.

IMG_1044_tshirtrug

IMG_1072_tshirtrug

برای اینکه بافتن قالیچه رو شروع کنیم، باید در ابتدای هر کدوم از پارچه هایی که قراره بافته بشن، یک برشی ایجاد بکنیم و بعد طوری که در عکس پایین نشون داده شده، اون رو به یکی از تار های عمودی که قبلا به میخ ها وصل کرده بودیم، گره بزنیم.

IMG_1086_tshirtrug

اگه وسط راه پارچه کم آوردیم چکار کنیم؟

اول از همه باید در انتهای اون پارچه ای که در حال بافتنش بودین، یک برش کوچیک ایجاد کنید، بعد هم تکه پارچه ی بعدی رو که قراره ببافیدش بردارید و هر دو سرش رو یه مقدار کوچیکی برش بزنید. حالا پارچه اول رو که در حال بافتنش بودین، از توی پارچه ی دوم که تازه قراره اضافه بشه رد کنید. بعد هم انتهای دیگه ی پارچ دوم رو از توی همون سوراخ که ایجاد کردین، رد کنین و خوب بکشید تا یک گره سفت داشته باشین.

IMG_1222_tshirtrug

بافتن رو شروع کنید!

بافتن این قالیچه خیلی ساده تر از چیزی هست که فکر میکنید. کافیه که رشته های پارچه رو یکبار از رو و یک برا از زیر تار هایی که به میخ ها وصل کردین، رد کنین و هر جا که پارچه کم آوردین، مطابق تصویر و توضیحات بالا، پارچه اضافه کنین.

IMG_1112_tshirtrug IMG_1122_tshirtrug IMG_1139_tshirtrug

IMG_1223_tshirtrug

وقتی که تمام طول تاره ها رو بافتین، وقت بستن انتهای اون میرسه. کاری که باید انجام بدین این هست که هر کدوم از تارها رو از توی میخ خارج کنید و بعد تار بعدی رو که خارج کردین از توی اون رد کنین. فقط اینکه برای انجام این کار همه‌ی تارها رو هم زمان با هم جدا نکنید و دو تا دوتا جداشون کنید.

وقتی که به دو تا حلقه‌ی آخر رسیدین، باید یکیشون رو قیچی کنین از وسط و به اون یکی حلقه گره محکم بزنید. برای اون سمت قالیچه هم همین کار رو بکنین.

IMG_1330_tshirtrug

IMG_1334_tshirtrug

حالا میتونین به قالیچه جدیدتون سلام کنین  🙂

IMG_1350_tshirtrug

حتما لینک منبع رو چک کنید تا دو تا ویدئو آموزشی که در همین ارتباط هست رو هم ببینید 🙂

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. ساجده
  ۶ مهر ۱۳۹۴

  وای خدای من چه کار قشنگی.خیلی دوست دارم انجامش بدم.
 2. سهیلا
  ۷ مهر ۱۳۹۴

  ساجده عزیز این یکی از هنرهای دستی خیلی قدیمی ما ایرانی هاست .
 3. سیمین
  ۸ مهر ۱۳۹۴

  سلام ممنون از ایده ی قشنگتون…من قسمت آخرشو متوجه نشدم…چجوری باید قالیچه رو از دار جدا کنیم که وا نره؟ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...