چالش رنگی 1 اردیبهشت - روز سعدی خوندن - رنگی رنگی

چالش رنگی ۱ اردیبهشت – روز سعدی خوندن

چالش رنگی ۱ اردیبهشت – روز سعدی خوندن

امروز روز بزرگداشت شاعر بزرگ ایران، سعدی هست. مقبره ی سعدی به نام سعدیه در شهر شیراز استان فارس قرار داره. در سعدیه یک حوض وجود داره که کسایی که به بازدید از مقبره ی سعدی میرند یه سکه داخل حوض پرت میکنند برای برآورده شدن آرزوهاشون.

s2-

موضوع خیلی مهم در مورد سعدی اینه که نوشته های اون خیلی نزدیک به زبان فارسی الان هست و خیلی از ضرب المثل های امروزی از کتاب ها و حکایت های سعدی بوجود آمدند. مثل مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید یا ادب از که آموختی از بی ادبان یا از کوزه همان برون تراود که در اوست.

s2-

جالبه که بدونید روز اول اردیبهشت یعنی روز شروع سرودن گلستان در ایران با نام سعدی نام گذاری شده. پس به همین خاطر امروز توی اینترنت جستجو کنید و یه کم گلستان و یا بوستان بخونید و اینجوری دینتون رو به حضرت سعدی ادا کنید. یکی از قطعه شعر های معروف سعدی که حتما هممون توی کتاب درسی دبستان اونو خوندیم شعر ” بنی آدم اعضای یک پیکرند……که در آفرینش ز یک گوهرند…….چو عضوی بدرد آورد روزگار……دگر عضو ها را نماند قرار” هست که در داخل سازمان ملل روی یک فرش طلاکوب قرار گرفته.

s2-

یه موضوع دیگه هم اینکه اگه تا حالا شیراز نرفتید امروز عکس مقبره ی سعدی توی شیراز و حوض مربوطه رو  در اینترنت جستجو کنید و با افتخار اونو تماشا کنید، قطعا دیدنش برای شما خالی از لطف نیست.

photo6030642938880567523

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. زهره
  ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

  سلام
  مرسی.حتما انجامش میدم من.
  :)
  راستی! نام گذاری درسته، نه نام گزاری
  • رنگی رنگی
   ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

   بله حق با شماست، درست شد :)ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...