کار و زندگی با شرایط مدیر عامل موسسه ی ملکه رانیا - رنگی رنگی

کار و زندگی با شرایط مدیر عامل موسسه ی ملکه رانیا

کار و زندگی با شرایط مدیر عامل موسسه ی ملکه رانیا

بیشتر از دویست ساله که بحث درباره تضاد اشتغال زنان و نقش‌های سنتی‌شون توی خونه ادامه داره. موفقیت میلیون‌ها زن در بازی دو نقش هنوز نتونسته به این بحث خاتمه بده. حایفا دیا آل عطیه یکی از زنانی که تونسته تو جامعه سنتی خودش تبدیل به یک مدیر موفق بشه. حایفا مدیرعامل موسسه پیشرفت و آموزش ملکه رانیا در کشور اردنه.

یکی از شعارهای راهنمای حایفا تو زندگیش این جمله است: “فکرای مهربون تو ذهنت پرورش بده و کارای مهربون بکن.” وقتی حایفا رو دیدم، لبخندش، صمیمیتش، طرز گوش دادنش، سوال پرسیدنش و علاقه‌ای که به سوالای من نشون می‌داد بهم ثابت کرد که اون جمله فقط براش یه شعار نیست و حایفا شعار مهربونی رو زندگی می‌کنه.

حایفا تونسته مقامش رو به عنوان مدیر عامل موسسه‌ای متعلق به “رانیا یاسین”، ملکه کشور اردن، با سرعت و شرایط خاص خودش، آروم آروم، به دست بیاره. به عنوان یه مدیر عامل، حایفا تو رهبری و آموزش خیلی خلاقه.  اون مسئول بخش آموزش ۸ مرکز ان جی اوی مستقله.

حایفا از طریق کارش، زن‌های کل دنیا رو به توجه به حق انتخاب‌شون دعوت می‌کنه. طبیعتا اون به همه انتخاب‌ها احترام می‌ذاره، ولی اینکه ۵۴ درصد دانش آموخته‌های اردن زن هستن، ولی فقط ۱۴درصد جامعه شاغل رو تشکیل میدن، خیلی ناراحت‌اش می‌کنه.

با وجود اینکه زن‌ها تو اردن خیلی پیشرفت کردن و مثلا تو خلبانی، مدیریت بانک، ریاست کارخانه‌ها و … قدم‌های بزرگی برداشتن، اما به نظر حایفا این مقدار هنوزم کمه.

وقتی از حایفا پرسیدم که چطور این سمت مهم رو به دست آورده، اون با این شروع کرد که وقتی یه زن جوون بود به تعریف خودش از موفقیت اهمیت می‌داد: “بعضیا موفقیت رو با پول اندازه می‌گیرن، بعضیا با مقام‌شون و بعضیا با کسب امتیاز. ولی موفقیت برای من اون ارزشیه که به زندگی خودت و بقیه قائلی.”

حیفا نظرش رو درباره زنان این طور بیان می‌کنه: “بیشتر وقتها زنها از “نه” گفتن به فرصت‌های مختلفی که تو شغل‌شون به دست می‌آرن می‌ترسن. نباید نگران از دست دادن فرصت‌ها باشید. کار شماست که به چشم میاد. بعضی وقت‌ها باید تصمیماتی بگیرین که براتون آرامش فراهم کنه و من شدیدا به این اعتقاد دارم.”

تعادل بین کار و زندگی برای حایفا، به معنی برجسته کردن نقش همسر و بچه‌هاش تو زندگی‌ بوده در حالی‌که به هدف‌های شغلیش، که در مورد ارزش بخشیدن و تفاوت ایجاد کردن هستن، هم می‌رسه. با اینکه گاهی وقت‌ها اتفاقای خیلی بدی برای حایفا تو مسیر کاری‌اش افتاده مثلا اینکه اونو تو کارش بر مبنای تاثیر خونواده و زندگی شخصی‌اش قضاوت کردن؛ اون هرگز تسلیم نشده و همیشه اولویت‌هاشو در نظر گرفته. اون سعی کرده تجربیات و تخصص‌های خاص خودش رو به دست بیاره و باور داشته که آخرش همه به اهمیت هدف‌های اون پی می‌برن.

کسب و کار حایفا مرتبط با آموزشه. حایفا کارش رو با تدریس تو وزارت آموزش شروع کرد و بعد تو یه دفتر مشغول به کار شد و تو ۲۳ سالگی به تاسیس مدرسه دیپلم امان کمک کرد. تو سال ۲۰۰۶ حایفا عضو آکادمی آقاخان شد و به عنوان مشاور تو پروژه تاسیس ۱۸ مدرسه تو ۱۴ کشور در حال توسعه مشارکت کرد. تو همون سال‌ها جنبش متحد دانشگاهی و کنسول اروپا برای مدارس بین المللی حایفا رو به عنوان مشاور به سمت خودشون جذب کردن.

بین این همه کار و فرصت‌های مختلف شغلی، حایفا تا به حال انتخابای زیادی داشته. بعد از ۱۸ ماه تحت درمان بودن، کارش یه کم عقب افتاد و سرعتش کم شد. وقت‌های زیادی تموم انرژیش رو روی خونوادش، همسر و بچه‌هاش گذاشته. حایفا توضیح می‌ده که همه مسئولیت‌های توی خونواده رو درست مثل مسئولیت‌های محل کارش جدی می‌گیره و قبول می‌کنه. همچنین اون با دقت با چالش‌هایی رو به رو شده تا بتونه توانایی‌هاش رو ارتقا بده. در نهایت اون به چیزی که می‌خواسته رسیده: “الان دقیقا جایی هستم که می‌خواستم باشم، تمام کارام نتیجه دادن. به خودم و به همه تصمیم‌هام احترام قائلم و هرگز فکر نمی‌کنم که تو این مسیر چیزی رو به خاطر چیز دیگه‌ای به خطر انداختم و از دست دادم.”

تو سال ۲۰۱۲ از یه خانم که تو یکی از شبکه‌های اجتماعی با حایفا آشنا شده بود خواسته بودن تا یکی رو برای کار به عنوان مدیر عامل موسسه ملکه رانیا به این موسسه معرفی کنه. اونم حایفا رو معرفی کرده بود و بعد از معرفی و روال اداری، حایفا تو این موسسه مشغول به کار می‌شه. حایفا هرگز به همچین پستی فکر نمی‌کرده، اونم تو ۵۹ سالگی! و الان به خاطر اینکه شغل و افکارش مورد علاقه واقع شده خیلی خوشحال و راضیه.

 

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. Raheleh
  ۱۰ خرداد ۱۳۹۴

  مهربونی رو تو ذهنت پرورش بده و فکرای مهربون کن.لایک رنگی رنگی جون.
 2. مریم
  ۱۰ خرداد ۱۳۹۴

  عالی بود،خیلی ممنون 🙂
 3. سحر
  ۱۲ خرداد ۱۳۹۴

  امیدوارم منظورش این نباشه که هم یه زن سنتی باشیم و تمام کارای خونه رو انجام بدیم و هم یه شاغل خوب. باید همزمان نقش های خونوادگی رو هم تغییر داد وگرنه نتیجه چیزی جز فشار وارد آوردن به خودمون نیست.
  • س.الف
   ۱۲ خرداد ۱۳۹۴


  • Shabnam
   ۱۶ خرداد ۱۳۹۴

   خانوم سحر منم با این موافقم که روشهای جدید خانه داری و همسرداری را باید جایگزین کرد و یاد گرفت ولی گاهی مادر بودن و همسر بودن و کانون گرم خونواده روو با روشهای جدید در کنار کار در آغوش گرفتن هنر زیبایی ست که باعث میشه مردها هم از رشد و پیشرفت خانومها دچار خطر و ترس نشن و حتی بیان در کنار همسراشون قرار بگیرن … من از تمام خانومهای نسل گذشته که با نهایت عشق و گذشت کانون خونواده هاشون گرم نگه داشتن و حتی از خواسته های شغلی خودشون گذشتن ممنونم و مطمئنم که خانه داری هم شغل محسوب میشه و به امید روزی که برای این افراد هم حقوقی در جامعه ما در نظر گرفته شه ..
 4. Shabnam
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۴

  عالللللیییه حال میکنم با این انسانهای خوشحال با شرایطشون چه زن و چه مرد امیدوارم روزی برسه که همه با هم در صلح زندگی و کار کنن
  انگیزه و امیدی که بعضی انسانها به بعضیای دیگه میدن قابل ستایشه ..ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...