سفری به دنیای ادبیات – جهان عرب - رنگی رنگی

سفری به دنیای ادبیات – جهان عرب

سفری به دنیای ادبیات – جهان عرب

اگر چه خیلی از ما از سختی یادگرفتن زبان عربی در دوران مدرسه دل خوشی نداریم اما با کمی مطالعه در ادبیات عرب و درک عمق و زیبایی نوشته ها و اشعار، ندونستن زبان عربی میتونه برامون به یک حسرت تبدیل بشه. در این بخش از مسیر زیبای سفر به دنیای ادبیات، با تعدادی از شعرا و نویسندگان عرب آشنا میشیم.

نجیب محفوظ اولین نویسنده ی عرب برنده جایزه نوبل در سال ۱۹۸۸ بود. کتاب بین القصرین که در فارسی به از قصر تا قصر ترجمه شده، روایت گر زندگی یک خانواده ی مرفه مصری است. این نویسنده در اغلب داستان های خودش تصویری واقعی از جامعه ای در حال تغییر رو نشون میده و تحولات جامعه ی مصر رو با مطالعه آثارش میشه به خوبی فهمید. خیلی از افراد، نجیب محفوظ رو شکسپیر و تولستوی جهان عرب می‌دونن.

خرید و دانلود کتاب از قصر تا قصر از طاقچه

 

 

جبران خلیل جبران: در خانواده ای مسیحی در لبنان متولد شد. اگر مخاطب آثار خلیل جبران بوده باشی، اکثر نوشته های او حالتی عرفانی و محتوایی با همین حس و حال دارن. ردی از عرفان شرقی، در اثر زندگی در لبنان و در کنار خانواده ها و مردم مسلمان، در آثارش مشهوده.  از جمله کتابهای مشهور او میشه به نامه های عاشقانه اشاره کرد.

 نمونه ای از آثار جبران خلیل جبران رو اینجا پیدا می کنی.

دانلود و خرید کتاب صوتی نامه های عاشقانه از طاقچه

star1

نزار قبانی :

” عشق در جهان عرب مانند یک اسیر و برده‌است و من می‌خواهم که آن را آزاد کنم. من می‌خواهم روح و جسم عرب را با شعرهایم آزاد کنم. “

نزار قبانی، شاعر سوری، ملقب به شاعر عشق در طول زندگی خودش دچار مشکلات بسیاری شد که مسبب اصلی اون ها رو مشکلات اجتماعی می دونست. او که به چندین زبان مسلط و فارغ التحصیل حقوق بود در ابتدا در وزارت امورخارجه ی سوریه مشغول به کار شد. خودکشی خواهرش در ۲۵ سالگی بدلیل مخالفت با ازدواج مردی که بهش تحمیل شده بود، جرقه ای برای شروع فعالیت ادبی نزار قبانی بود. پس از مدتی به طور کامل فعالیت خودش رو معطوف به شعر و ادبیات کرد. اشعار او به اکثر زبان ها ترجمه شدن. در بندر آبی جشمانت و صد نامه عاشقانه دو کتاب از این شاعر است که توسط نشر چشمه در ایران به چاپ رسیده.

اینجا تعدادی از اشعار نزار قبانی رو پیدا می کنی.

دانلود و خرید کتاب صد نامه عاشقانه از طاقچه

 

 

 غاده السمان از نویسندگان زن عرب، در ایران بیشتر با رمان بیروت ۷۵ از انتشارات ماهی شناخته شده. این رمان که با یک پیشگویی توسط یکی از شخصیت‌های داستان آغاز می‌شه، به تحولات بیروت در آغاز جنگ داخلی می پردازه و روایت گر سرگذشت افرادی هست که در پی تحقق آرزهای خودشون به بیروت میرن. غاده السلمان که در دمشق متولد شده در حال حاضر در پاریس زندگی می‌کنه. اگر چه جنسیت و فمینیسم از دغدغه های اصلی این نویسنده هست، در هیچ یک از رمان هاش فقط از این زاویه به مسائل نگاه نکرده و تنها دریچه ای برای روایت گری بوده.

اینجا دو اثر از غاده السمان رو پیدا می کنی

دانلود و خرید کتاب بیروت ۷۵ از طاقچه

heart1

غسان کنفانی :

” وطن لازم نیست حتما سرزمین بزرگی باشد! گاهی مساحت کوچکی است در حد فاصل دو شانه”

این نویسنده، متولد عکا در بخش بریتانیایی فلسطین هست. غسان کنفانی رو باید بیشتر یک مبارز و روزنامه نگار دونست. در بیشتر آثارش به چیستی و چرایی بحران های فلسطین می پردازه. شخصیت های زن در آثارش پررنگ تر هستن اما نگاه کنفانی محدودیت هایی رو برای بعد واقعی اون ها تعریف کرده. عده ای دلیل این موضوع رو این میدونن که نویسنده قصد داره از طریق این شخصیت ها پیام ایدئولوژیک داستان رو به خوبی منتقل کنه الویت، تقویت ابعاد انسانی نیست. فیلم بازمانده اثر سیف الله داد در سینمای ایران بر اساس یکی از داستان های کنفانی نوشته شده.

دانلود و خرید کتاب مردانی در آفتاب از فیدیبو

 

 

از دیگر نویسندگان ادبیات عرب میشه به طیب صالح، احمد سعداوی و هشام مطر اشاره کرد.  اگر کتابی از ادبیات عرب خوندی که برات لذت بخش بوده تجربه ات رو با ما به اشتراک بذار.

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. ساغر موسوی
    ۱۷ مرداد ۱۴۰۰

    سلام ببخشید چرا خیلی از این ادبیات های کشور هارو که معرفی کردید داخل کانال تلگرام نگذاشتید من کاملا میوس شدم فکر کردم دیگه قست ندارید ادامه بدید این پرژه خیلی خوبتون .رو لطفا برای قسمت های اتی داخل کانال تلگرام هم اطلاع رسانی کنید
    یک دنیا ممنون💙ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...