سفری به دنیای ادبیات – آمریکا - رنگی رنگی

سفری به دنیای ادبیات – آمریکا

سفری به دنیای ادبیات – آمریکا

چمدونت رو بستی؟ سفر ما هنوز ادامه و داره و این بار قراره سوار کشتی کریستف کلمب بشیم و در ساحل ادبیات آمریکا لنگر بندازیم. همونطور که میدونی، ایالات متحده آمریکا در طول سالیان، از تمدن سرخ پوستی گرفته تا همین الآن، مقصد مهاجرت عده زیادی از مردم بوده و میزبان نژادهای گوناگونی هست. این تنوع با خودش دریایی از فرهنگ و ادب رو هم به این نقطه از کره زمین کشونده. موضوعی که در مجموع، تار و پود ادبیات ایالات متحده آمریکا رو شکل میده.

 

 

تا سال های طولانی، ادبیات آمریکا تحت تاثیر الگوهای کلاسیک انگلیسی بود و بعد از پیروزی در جنگ استقلال، ادبیات ملی نسبتا مستقل تری هم شکل گرفت. از قدیمی ترین نویسندگان آمریکایی بعد از دوره استقلال میشه به ویلیام براون اشاره کرد. خالق اثر توان هم دردی که در اون به توصیف یک عاشقانه پیچیده و غمگین می‌پردازه. سوزانا هاسول راوسن، یکی دیگه از نویسندگان قدیمی آمریکایی هست که رمان شارلوت تمپل رو نوشته. این رمان هم داستانی دراماتیک داره و در مورد دختری هست که به نیویورک فرار میکنه و اتفاقات عجیبی در این مسیر براش پیش میاد.

اولین رمان نویس حرفه ای آمریکا چارلز براکدن براون بود که آثاری مثل الکوین، ویلند و اورموند رو نوشته اما پدر ادبیات داستانی آمریکا  کسی نیست جز واشنگتن ایروینگ. این نویسنده، محفلی به اسم نیکر بوکر رو هم تاسیس کرده. از آثار مشهورش میشه به طرح کتاب، ریپ وان وینکل، زندگی و سفرهای کریستف کلمب و داستان های یک سیاح اشاره کرد.

یک کمی در زمان جلو بیایم و برسیم به دوران شکوفایی نویسندگانی مثل ادگار آلن پو تا ملویل. این دوره و  نویسندگانش، تحول ساختاری زیادی رو در ادبیات داستانی ایجاد کردن. مجموعه داستان‌های عجیب و غریب یکی از آثار شناخته شده آلن پو هست که در اون میشه توانایی این نویسنده در خلق داستان های وهم آلود و سورئالیستی رو دید.

اینجا میتونی داستان کوتاهی از ادگار آلن پو به اسم گربه سیاه رو بخونی

 

 

 حالا از هنری دیوید ثورو و ناتانیل هاثورن میگذریم و به هریت بیچر استو میرسیم. از دیگر نویسندگان کلاسیک که معروف ترین اثرش کلبه عمو تام هست. نویسنده در این کتاب سعی کرده تا بر علیه بردگی بنویسه و احساسات و افکار بقیه رو به چالش بکشه. رمان موبی‌دیک نوشته هرمان ملویل، داستان شکار یک نهنگ سفید خطرناک هست که ساختاری نمادین و عمیق داره. ملویل رو آخرین نویسنده نسل کلاسیک ادبیات داستانی آمریکا می‌دونن و ما هم همین جا با این دوران خداحافظی می‌کنیم.

پاراگراف هایی از کتاب کلبه عمو تام رو میتونی در این لینک بخونی

 

 

نمیشه از جودی ابوت و رویاهای نابش به این سادگی گذشت. داستان های بابا لنگ دراز که بخش شیرینی از کودکی خیلی از ماها رو تشکیل دادن، توسط جین وبستر خلق شدن. رمان نویس و نمایشنامه نویس مشهوری که کتاب شناخته شده دشمن عزیز رو هم نوشته و در اون به ادامه داستان های بابا لنگ دراز پرداخته.

راستی ما یک چالش زندگی به سبک جودی ابوت در رنگی رنگی داریم

اینجا رمان بابالنگ دراز رو به صورت گروهی مطالعه کردیم

رئالیسم آمریکایی با مارک تواین شروع میشه. نویسنده کتاب ماجراهای تام سایر. شخصی که با توجه به سابقه اش در روزنامه نگاری، این لحن رو در آثارش هم حفظ کرد و بعدها میتونیم نشونه هاش رو در آثاری از جک لندن، مثل مارتین ایدن و اعتراف هم ببینیم. از آثار دیگه جک لندن میشه به سپید دندان و آوای وحش اشاره کرد. نمیشه در مورد ادبیات آمریکا صحبت کرد و از رمان گتسبی بزرگ نگفت. اثری از فیتز جرالد که از فساد و بی نظمی اخلاقی دوران خودش انتقاد میکنه. ریچارد براتیگان هم از نویسندگان محبوب دهه ۶۰ آمریکا هست که با رمان صید قزل آلا در آمریکا بین خوانندگان ایرانی معروف شد.

تایم سایر اثر مارک تواین در فیدیبو

سپید دندان اثر جک لندن در فیدیبو

صید قزل آلا در آمریکا اثر ریچارد براتیگان در طاقچه

 

 

ویلیام فاکنر نویسنده کتاب خشم و هیاهو، برنده جایزه نوبل و نویسنده ای صاحب سبک هست. تنسی ویلیامز از محبوب ترین نمایشنامه نویسان آمریکایی هست که کتاب اتاق تاریک از این نویسنده، به خوبی شناخته شده. حالا که صحبت از نمایشنامه نویسی شد، آرتور میلر هم با شاهکارهایی مثل مرگ فروشنده، ناجورها و ساحره سوزان از نام های بزرگ این سبک هست.

اتاق تاریک از تنسی ویلیامز در طاقچه

مرگ فروشنده از آرتور میلر در طاقچه

heart3

ارنست همینگوی خالق پیرمرد و دریا و وداع با اسلحه، پل استر با کتاب هایی مثل مون پلاس، شهر شیشه ای و دیوانگی در بروکلین، چارلز بوکوفسکی با آثاری مثل عشق، ساندویچ ژامبون و ناخدا، ریچارد باخ نویسنده کتاب جاناتان مرغ دریایی، جان اشتاین بک با موش ها و آدم ها و مارگارت میچل با رمان بر باد رفته.

پاراگرافی از کتاب بر باد رفته اثر مارگارت میچل

ما در رنگی رنگی مطالعه گروهی داستان پیرمرد و دریا از ارنست همینگوی رو داشتیم که میتونی اینجا ببینی

پاراگراف هایی از آثار ریچارد باخ

پاراگراف هایی از آثار پل استر

 

 

نویسنده ها و آثاری که ازشون اسم بردیم، نام هایی هستن که حتما خیلی ازشون شنیدی و ما اینجا در حد چند جمله نمی‌تونیم کارنامه شون رو تعریف کنیم. پس این کار رو به خودت می‌سپاریم و کمی از نویسندگان این روزهای ایالات متحده میگیم:

استیون کینگ رمان هایی در ژانر وحشت می‌نویسه و رازآلودگی به خصوصی رو در داستان هاش داره. اولین رمانش کری بوده و فیلم سینمایی و سریال هم از روش ساخته شده. از آثار دیگه اش میشه به طلسم، شکارچی رویا، راز و مسیر سبز اشاره کرد. از نویسندگان معاصر دیگه میشه به جرج آر. آر. مارتین اشاره کرد که شاید شناخته شده ترین اثرش رمان ۱۲ جلدی نغمه ی آتش و یخ باشه که سریال بازی تاج و تخت از روی اون ساخته شده.

کتاب منطقه مرده از استیون کینگ در فیدیبو

 

 

ریک ریوردن نویسنده کتاب های پرسی جکسون و قهرمانان المپ هست و آثار زیادی از این نویسنده به فارسی ترجمه شده. دانیل براون معروف به دن براون کتاب هایی در ژانر پرهیجان مینویسه و مشهور ترین اثرش کتاب رمز داوینچی است. آثار دیگه ای مثل قلعه دیجیتال، نقطه فریب، نماد گمشده و پیدایش رو داره که خوندن هرکدوم رو شروع کنی، دیگه نمی تونی زمین بگذاری! 

دریاچه هیوالاها از ریک ریوردن در فیدیبو

کتاب منشا یا پیدایش از دن براون در طاقچه

هانا لیلیث اسدی ۳۲ ساله از نویسندگان جوان آمریکایی هست و رمانی به اسم سونورا داره که درباره ی دو زن جوان هست که به نیویورک میرن. لیدیا  کیسلینگ ۳۴ ساله رمانی به اسم ایالت طلایی داره و در مورد زنی هست که با دختر ۱۶ ماهه اش به یک خونه سیار در صحرا پناه میبره. دیوید سداریس، نویسنده طنز پرداز آمریکایی اثر شناخته شده و محبوبی به اسم مادربزرگت رو از اینجا ببر خلق کرده. کتاب شدن نوشته میشل اوباما، بانوی اول آمریکا در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، از آثار مدرن در سبک خاطره نویسی به حساب میاد و با لحن ساده و روایی اش میتونه تو رو تا آخر با خودش همراه کنه.

معرفی کتاب مادربزرگت رو از اینجا ببر، اثر دیوید سداریس در رنگی رنگی

کتاب شدن از میشل اوباما در فیدیبو

پادکست بی پلاس اپیزودی در مورد کتاب ماه اوت اثر نویسنده آمریکایی، باربارا تاکمن داره

همچنین خلاصه ای از کتاب ایده خطرناک داروین اثر دنیل کلمنت دنت آمریکایی رو هم در این پادکست میتونی بشنوی

 

 

ما سفرمون رو در این کشور پهناور همین جا تموم می‌کنیم. اگر نویسنده یا کتاب دیگه ای در دنیای ادبیات آمریکا می‌شناسی، حتما با ما و بقیه دوستان رنگی در بخش کامنت ها به اشتراک بذار.

راستی، دوست داری دفعه بعد ادبیات کدوم کشور رو معرفی کنیم؟

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. فاطمه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۰

  سلاممم وقت بخیررر 🙂
  رنگی رنگی جان لوئیزا می الکات رو یادتون رفت، نویسنده کتاب زنان کوچک 🙂
  همچنین فلورانس اسکاول شین، نویسنده کتابهای در مخفی توفیق، کلام تو عصای معجزه گر توست، و… 🙂
 2. تینا زنگی
  ۱۴ تیر ۱۴۰۰

  ممنونم از این همه اطلاعات عالی و خوب
 3. فاطمه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۰

  چقدر لذت بخشه این بخش *-*
  لطفا ادبیات کشورای سوسیالیستی مثل روسیه، اوکراین، رومانی و از این دست کشورها رو هم معرفی کنیددد
  ممنووون رنگی رنگی زیباااا
 4. عاطفه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۰

  خیلی خوب بود رنگی رنگی. لطفا ادبیات فرانسه رو هم معرفی کنین. ممنون
 5. آ
  ۱۶ تیر ۱۴۰۰

  خیلی این بخش رو دوست دارم. خیلی خیلی خیلی.
  ادبیات کشورهای عرب زبان رو هم توی برنامه بگذارین 🙂 شعر عرب خیلی زیباست.ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...