بعد از دیدن این عکس ها با سبک نقاشی اکشن بیشتر آشنا میشید - رنگی رنگی

بعد از دیدن این عکس ها با سبک نقاشی اکشن بیشتر آشنا میشید

بعد از دیدن این عکس ها با سبک نقاشی اکشن بیشتر آشنا میشید

Action painting یا نقاشی کنشی یک سبک از نقاشی است که در آن هنرمند با تخلیه احساساتش بطور مستقیم از طریق پاشیدن رنگ ها اقدام به خلق اثر میکند ، تکنیک های این سبک پاشیدن رنگ ، ضربه با قلم ، چکه کردن و پرتاب لکه است. این تکنیک های پر انرژی بستگی به فضایی که نقاش برای طرح خود مجسم میکند دارد. نقاش سعی میکند با کنترل نسبی رنگ طرح های اتفاقی زیبایی را خلق کند.

در فرانسه این سبک به تاشیسم معروف است. در واقع تاشیسم خود بخشی از یک جنبش هنری بزرگ به نام “هنر غیر رسمی” است و به این نقاشی کنشی شباهت زیادی دارد.

این سبک از یک الگو ثابت پیروی نمیکند دقیقا برخلاف سایر سبک ها که نقاش به دقت رنگ را روی بوم قرار میدهد دراینجا به رنگ ها اجازه میدهند طرح خود را بسازند.

VAK-workshop-2

در نقاشی کنشی تماشاگر نمیتواند معنای دقیقی از جز به جز اثر درک کند فقط میتواند متوجه شود که کل اثر در مورد چیست.

این نوع آثار بین سال ها ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ طرفداران زیادی پیدا کردند.به این سبک نقاشی کنشی گفته میشود زیرا بوم نقش منطقه ای را ایفا میکند که هنرمند میتواند در آن به احساساتش واکنش نشان میدهد. در این سبک خبری از ضربات آرام و با دقت قلم نیست ، نقاش حجم زیادی از رنگ را روی بوم میریزد و با فشارهای قلم از آن طرح میسازد.

بعضی از نقاشی های کنشی از خطوطی مستقیم و غیر موازی پیروی میکنند ، برخی از طرح های دایره ای و برخی دیگر از طرح های فلبداهه و نا معلوم.

از بین هنرمندانی که این سبک را دنبال میکردند ، کارل اپل یکی از معروف ترین ها است ، این هنرمند نقاش ، مجسمه ساز و شاعر هلندی بود.

2 apple 3 apple 4 apple

از دیگر هنرمندان معروف این سبک جکسون پولاک بود. بیشتر سبک نقاشی قطره ای او باعث شهرتش شد.

9 poll

نقاشی کنشی

6-poll 7 poll

نقاشی کنشی

با اینکه این سبک به اندازه سایر نقاشی ها مثل رئالیسم یا نقاشی پرتره نیاز به استعداد ندارد اما طریقه کنترل رنگ برای رسیدن به هدف نهایی و نشان دادن مفهوم کلی اثر آسان نیست.

 نمونه ای از آثار سایر هنرمندان این سبک.

14

8 10 11 12 13 15

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. ماندانا
  ۱۴ مرداد ۱۳۹۵

  جالب بود…دیده بودم این تیب طرح ها رو ولی فکر نمیکردم واسه خودش ی سبک باشه. مرسی رنگی رنگی
 2. ♥مریم اسفندی♥
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

  البته به غیر از کارهای هندمندان بزرگی چون جکسون پالاک بیشتر کارها معمولا کمپوزیسیون هستن و هدف مخصوصی مثه پالاک ندارن
 3. faezeh
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

  این نقاشی رو برادر ۳ ساله من هم میتونه انجام بده
  روی بوم جند تا رنگ ریخن فکر میکنن خیلی قشنگه و یه سبک هم هست .
  نقاشی باید قشنگ باشه نظر ادموجلب کنه اما اینا….
  • ب
   ۱۷ تیر ۱۳۹۶

   این سبک رو اگه بهش عمیق نگاه کنی ریشه ی روانشناسی داره که از توی نقاشی میتونید چیز هایی مثل آدم،اشیا، حیوان و… دیگه در آورد.بعضی از روانشناسان بزرگ جوهر رو روی کاغذ میریختند و کاغذ رو مچاله میکردند و به مریض میگفتند تو این چی میبینی و با این روش تعدادی از درد مریض هایی که نمیتوانستند حس خود را توصیف کنند درمان میکردند
 4. فاطمه
  ۱۰ آذر ۱۳۹۶

  این سبک بهش اکسپرسیونیسم انتزاعی هم میگن که نگاه عامه مردم به این سبک این هست که اره خب اینو یه بچه۲ ساله هم میتونه بکشه ولی زمانی این سبک به وجود اومد که بین سالهای جنگ جهانی اول و دوم بود و ذهن مشوش هنرمند بعد از این همه خرابی و ویرانی و ازدست دادن خیلی از نزدیکاش زیر اوار و خرابی های جنگ نمیتونست بار این همه رنج و عذاب رو به دوش بکشه و مسلما یه همچین ادمی نمیاد مثل دوران رنسانس کلی سایه بزنه و نقاشی خوشگل بکشه و اون حجم از ذهن مشوش هنرمندو شما میتونین تو این اثار ببینینارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...