آب برای یک آدم رنگی ... - رنگی رنگی

آب برای یک آدم رنگی …

آب برای یک آدم رنگی …

شادی حق همه است و همه ما برای شاد بودن به کمک همدیگه نیاز داریم. مگه می‌شه بدونی دوستت مشکل داره و خودت ۱۰۰ درصد شاد باشی؟ شادی همینجوری خود به خودی به وجود نمیاد. ما از هم شادی می‌گیریم و همین ما هستیم که به دیگران شادی می‌دیم.

شاد بودن آدما به هزار و یک چیز بستگی داره و یکی‌اش دسترسی به امکاناتیه که شاید واسه ماها بدیهی یا حتی کم به نظر بیاد، ولی ساده‌ترین این امکانات هم یه جاهایی می‌تونه هزارتا بچه‌رو بخندونه. ساده‌تر و در دسترس‌تر از آب که چیزی تو زندگی نداریم؟ همین آب تمیز و لوله‌کشی که انقدر راحت و ارزون همیشه در اختیارمون بوده، یه جاهایی نه حتی تو قلب آفریقا تو همین شهر و کشور خودمونم نایابه.

ما می‌تونیم بخشی از یه شادی بزرگ برای آدمایی مثل خودمون باشیم. می‌تونیم با کمی صرفه‌جویی و مصرف درست آب صف مردم تو روستاهای خشک و کویری برای آب چاه یا تانکر رو کوتاه‌تر کنیم. این خیلی غم‌انگیزه که هر روز حساب کنیم و ببینیم چند لیتر آب لوله‌کشی رو هدر دادیم و اینو بذاریم کنار نیاز میلیون‌ها نفر به آب تمیز. تصور یه بچه تشنه هر جای دنیا هم که باشه، شادی آدمو خاکستری می‌کنه.

بدون آب نه ما هستیم، نه طبیعت. هیچ لب تشنه‌ای رو نمی‌شه با حرف و ادا خندوند. اگه شاد هستیم، اگه شادی آدمای دیگه برامون مهمه، نباید فراموش کنیم که ما در مقابل هر چیزی که در اختیار داریم مسئولیم.

صرفه‌جویی اصلا کار سختی نیست. فقط کافیه حواسمون باشه که هر لیوان آبی که هدر می‌ره می‌تونه نیاز فوری یک نفر رو رفع کنه. به راحتی می‌تونیم فشار آب و زمان استفاده از حموم رو کم کنیم، می‌تونیم ظرفا رو با آب کمتری بشوریم، گل و گلدونامونو با آبی که مثلا از شستن سبزی و میوه مونده آبیاری کنیم، موقع شستن دست و صورت و دندون آب رو باز نذاریم، قید شستن کوچه و حیاط خونه رو بزنیم، ماشین لباسشویی رو پر کنیم و در زمان کمی لباسا رو بشوریم و …. این کارا قطعا از شاد بودن ما چیزی کم نمی‌کنه ولی حتما به شاد شدن هزاران آدم دیگه کمک می‌کنه.

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. صحرا
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

  آفرین! آفرین به شما که حواستون جمعه به این موضوع! این مطلبتون عالی بود.
 2. درنا کوچولو
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

  با سطر سطر نوشته تون موافقم امروز روز جهانی مقابله با بیابان زایی یکی از راههای مقابله همین حفظ آب چون بهره برداری بی رویه از اب خصوصا افتادن به جون سفره های آب زیر زمینی با روشهای نادرست و حفز عیر مجاز چاههای عمیق مشکلی بنام فرونشست خاک رو پدید اورده اینکه این روزها میشنویم تخت جمشید نشست کرده اینکه دیگه میوه های خوشمزه باغهای شهریار و ورامین تو تهدید افتادن و شاید دیگه به عمل نیان محصول همین بی توجهی به منابع ابی امسال اخرین سال از دهه جهانی آب هم هست کاش حواسمون به قول شما بیشتر به آب باشه ، هوای آب رو داشته باشیم تا همه مهمان جشن بی پایان این رنگی رنگی ترین مایه و مایع حیات باشیم
  ممنون برای این یاداوری
 3. ابوالفضل
  ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

  منون از توجه شما به این موضوع من هم برای این موضوع خیلی نگرانم و توی خونه و دوستان همیشه گفتم و خودم از همه بیشتر صرفه جویی می کنم ولی خیلی وقت ها توی شهر و مردم را دیدم که اب را اصراف می کنند ولی نمی دانم واقعا چی کار کنم گاهی اوقات هم نمیشه گفت رنگی شما یک راه حل بده(:
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

   اول از خودمون شروع می کنیم ( آدم های رنگی) بعد که خودمون رعایت کردیم، این جور مطالب رو در شبکه اجتماعی هاتون شیر کنید. که بقیه بخونند. ما تلاش میکنیم هر مطلبی رو ساده و جذاب و کوتاه بنویسیم. بقیه اش رو شما هم باید کمک کنید تا افراد بیشتری بخونند.
  • جودی
   ۱۸ دی ۱۳۹۳

   برای عوض کردن دیگرون اول باید خودمونو عوض کنیم
 4. ملیکا
  ۶ آبان ۱۳۹۵

  وای این مطلب عالیه من خیلی تو حموم میمونم ولی کمتر تو حموم میونم از این به بعد☺️
 5. الهه
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

  اگر به اطرافمون نگاه کنیم تقریبا همه چیز به طریقی از آب ساخته شده یا بهش مربوط میشه. من از وقتی که خبر بحران آب رو شنیدم موقع استفاده از آب همش نگرانم و تند تند کارمو انجام میدم که مبادا آب هدر بره.چقدر خوب میشه که اونایی که آب رو هدر میدن سر عقل بیان تا بلکه وضعمون از اینی که هست بهتر بشهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...