16 نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن! - رنگی رنگی

۱۶ نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!

۱۶ نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!

هر چقدر که از دوران مدرسه دور شده باشیم، چیزهایی هست که هر از گاهی باعث میشن که فکر کنیم: “آه…کاش اینو تو مدرسه بهم یاد داده بودن..” کاش به جای یکی از ساعت های زبان خارجه و ریاضی و فارسی، یک بار هم یه کلاس درباره ی زندگی کردن برگزار می شد. شاید هم هر از گاهی معلمی پیدا شده که سعی کنه حرف های خارج از درس بزنه…اما احتمالا ما حرفهاشون رو جدی نگرفتیم و ترجیح دادیم به جای فکر کردن به حرفهاش، به شیوه ی زندگی خودمون ادامه بدیم.

 

خیلی موارد هست که شاید دیر، ولی بالاخره روزی توی زندگی بهشون می رسیم. فکر کنید چقدر عالی می شد اگه توی سن کمتر اینها رو یاد می گرفتیم.

 

این نکات کاربردی رو بخونید و سعی کنید ازینجا به بعد توی زندگی جدی ترشون بگیرید.

 

۱)قانون ۸۰/۲۰:

این یکی از بهترین روش ها برای اینه که بهترین استفاده رو از وقتتون بکنید. چیزی که قانون ۸۰/۲۰ میگه اینه که ۸۰ درصد ارزشی که بدست می آورید، نتیجه ی ۲۰ درصد از تلاشیه که انجام داده اید.

این یعنی اینکه اکثر کارها و مشغولیت های ما مفید نیستند. پس میتونیم خیلی از کارها رو از لیست انجام کارمون خط بزنیم. در عوض وقت و انرژی بیشتری روی کارهای دیگه، که به نظر میرسه بازده بیشتری – چه از لحاظ موفقیت و چه از لحاظ حس رضایت درونی – دارن بذاریم.

 

۲)قانون پارکینسون:

میتونی کارها رو خیلی سریع تر از اونچه که فکر می کنی انجام بدی! این قانون میگه کاری که قراره انجام بدی متناسب با وقتی که براش در نظر میگیری خودش رو کش میده و درجه ی سختی اش رو تعیین میکنه! یعنی اگه به خودت بگی ظرف یه هفته یه راهکار برای فلان مشکل پیدا می کنم، اون مشکل خودش رو سخت تر و سخت تر جلوه میده و ممکنه نتونی حتی توی یک هفته هم براش راه حلی پیدا کنی.

پس وقتت رو روی پیدا کردن راه حل متمرکز کن. به جای یک روز یک ساعت، و به جای یک هفته یک روز به خودت فرصت بده. این کار باعث میشه که مغزت فقط روی راه حل و کار کردن متمرکز بشه، نه سختی کار!

 

۳)تراکتوری کار کردن!:

کارهای خسته کننده و تکراری میتونن باعث پایین اومدن سطح هیجان و به تعویق افتادن کار بشن. یکی از راه هایی که بشه اونها رو سریع انجام داد اینه که اونها رو تراکتوری انجام بدیم. یعنی چی؟ یعنی همه رو پشت سر هم انجام بدیم. اینجوری اون زمانی که برای کندن از وضعیت فعلی و راضی کردن خودتون صرف می کنید، فقط برای کار اول لازم میشه و کارهای بعدی سریع تر انجام می شن.

مثلا یه نمونه از تراکتوری کار کردن اینجوریه:

میزتون رو تمیز کنید/ قبض آب و برق پرداخت بشه/ سه تا تماس تلفنی که باید انجام میدادی رو انجام بده/ یه لیست خرید تره بار بنویس.

 

۴)اول چیزی بده تا چیزی بگیری:

شاید این قضیه با حستون جور در نیاد. چون معمولا همه این ذهنیت رو داریم که تا  کسی برامون کاری انجام نداده نباید براش کاری انجام بدیم. مشکل اینجاست که خیلی ها اینجوری فکر می کنند، و خب طبیعتا نتیجه این میشه که در آخر هیچ کدوم کاری انجام نمی دن.

اگر میخواید ارزشی که بدست می آورید بیشتر بشه (اون ارزش میتونه پول، عشق، محبت ، فرصت و خیلی چیزهای دیگه باشه…)، بهتره ارزشی که خودتون میدید رو افزایش بدید. چون در گذشت زمان شما بالاخره اونچه که از دستی دادین رو از دست دیگه ای میگیرین. پس فکر کنید چقدر خوب میشه که هیچ کاری انجام ندین و چیزی بگیرین. اما این اتفاق خیلی کم پیش میاد…

 

۵) فعالیت کن، واکنش نشون نده!:

این هم به نکته ی قبل مربوط میشه. اگه همه رفتارشون واکنشی بود، شاید خیلی از اتفاقات هیچ وقت نمی افتاد و همه منتظر مینشستند تا کسی فعالیتی بکنه… این اتفاق ممکنه بالاخره بیفته، ولی خیــــلی طول خواهد کشید!

پس یه فکر به صرفه تر اینه که خودتون فعالیت کنید. به سادگی میتونید اولین نفری باشید که حرکتی میزنه و یه سری آدم واکنشی به دنبالش راه میفتن. این کار نه تنها شما رو از حس وحشتناک انتظـــار دور می کنه، بلکه باعث میشه احساس کنید اون کسی که زندگیتون رو تو دست داره و در حال کنترل کردنشه خودتون هستید، نه نیروهای جورواجور بیرونی!

 

۶)اشتباهات و شکست ها بد نیستند:

وقتی سنمون کمتر و به اصطلاح “مغزمون هنوز بوی قرمه سبزی میده”، انقدر کارهای مختلف رو امتحان میکنیم و شکست می خوریم تا یاد بگیریم. اما هر چی بزرگتر میشیم، محتاط تر عمل میکنیم و کمتر از قبل روحیه ی “فعال بودن” رو داریم. چون از شکست خوردن می ترسیم، ترجیح میدیم که بشینیم تا یک نفر دیگه کاری رو شروع کنه.

حالا اگه واقعا شکست بخوریم چه اتفاقی میفته؟ همه بهمون می خندن؟

آره خب، شاید بخندن. اما وقتی همچین تجربه ای داشته باشی، خیلی زود بعدش می فهمی که بابا آخر دنیا که نرسیده! و حقیقت اینه که مردم خیلی زود شکست های ما رو فراموش می کنند. اونها انقدر درگیر زندگی و مشکلات خودشون هستن که اینجور موارد براشون اهمیتی ندشته باشه!

و فراموش نکنید که موفقیت توی زندگی از تسلیم نشدنه!

یادتون بیاد وقتی که ۵ ساله بودین و میخواستین دوچرخه سواری یاد بگیرین. زانو ها درب و داغون می شد و شاید هم یه کم گریه میکردید. ولی بلند می شدید، لباس ها رو می تکوندید و دوباره روی صندلی اش می نشستید. پس سعی کنید اون روحیه ی بچه ی ۵ ساله رو درون خودتون زنده کنید و با یکی دو بار شکست خوردن توی کاری تسلیم نشید!

 

۷)به خودت سخت نگیر:

چرا آدمها بعد از یکی دوبار اشتباه کردن و شکست خوردن از کاری دست می کشند؟ خب، یه دلیل خیلی بزرگ اینه که دارن از درون خودشون رو میزنن! این عادت به درد نخوریه! چون فقط به ناراحتی و درد درونی ات اضافه می کنه و وقت با ارزشت رو ازت می گیره. پس این عادت رو از خودتون بگیرید و انقدر خودتون رو ملامت نکنید.

 

۸) یک دفعه صمیمی بشو!

آشنا شدن با آدمهای جدید خیلی کیف داره، ولی میتونه باعث به وجود اومدن استرس بشه. همه ی ما دوست داریم تو برخورد اول آدمهای خیلی جالب و جذابی به نظر بیایم و از صحبت های عجیب و غریب و سکوت های طولانی فرار می کنیم.

بهترین راه برای انجام این کار اینه که تو برخورد اولتون با کسی، تصور کنید که اون صمیمی ترین دوستتونه. اینجوری اضطراب رو از ذهنتون دور می کنید و راحت تر با طرفتون ارتباط برقرار می کنید.

 

۹) روی چیزی که میخوای تمرکز کن، نه چیزی که نمیخوای!

شما در مغزتون سیستمی به نام سیستم فعالیت مشبک دارید که بهتون اجازه میده چیزهایی که ذهنتون روشون تمرکز کرده رو ببینید. این یعنی شما هرچقدر تمرکزتون رو روی اهدافتون بیشتر کنید، بشتر با اونها مواجه میشید.

یکی از کارهایی که برای تمرکز روی چیزهایی که میخواین میتونید انجام بدید اینه که اهداف تعیین کنید و به این فکر کنید که چه چیزی در این شرایط مهم تره. میتونید از یادآوری های بیرونی استفاده کنید. مثلا روی کاغذی که به دیوار چسبوندید بنویسید : “فعالیت کن، واکنش نشون نده!” تا هر روز به چشمت بخوره و یادت بندازه.

 

۱۰)رفتار تو واقعیت رو عوض می کنه:

همه ی ما شنیدیم که باید رفتار مثبت داشته باشیم و ممکنه خیلیها بهمون بگن: “یه فکری به حال رفتارت بکن!”

این نصیحت خیلی با ارزشیه، ولی معمولا چه اتفاقی میفته؟ از یه گوش میره تو و از گوش دیگه میاد بیرون و فردا ما باز همون رفتار قبلی رو داریم.

ولی نکته ی خیلی ظریف و قابل توجهی که وجود داره  اینه که رفتار ما، واقعیت های اطرافمون رو عوض می کنه. ممکنه که توی ذهن همه بدبینی به عنوان واقعیت زندگی پذیرفته شده باشه، اما اینها به خاطر اینه که سیستم فعالیت شبکه ای مغزمون عادت به پیدا کردن چیزهای بد داره.

اگه سعی کنید رفتارتون رو به طور جدی عوض کنید – و با این کار واقعیت اطرافتون رو تغییر بدید – به نتایج متحیر کننده ای می رسید.

 

۱۱)شکر کردن یه راه آسون برای خوشحال کردن خودتونه:

معلومه که این یکی رو تو مدرسه بهمون یاد دادن…خیلی زیـــــاد! احتمالا می گفتن قدر چیزهایی که دارید و بدونید و شکر گذار باشید چون کار درست اینه…یا اینکه کلا کاریه که باید انجام داد!

ولی حالا اینجوری به قضیه نگاه کنید که یکی دو دقیقه وقت گذاشتن برای شکر کردن، خیلی راحت میتونه یه حال بد رو به یه حال خوب تبدیل کنه.

این کار میتونه برای خوشحال نگه داشتن روحیه تون، و تمرکز روی چیزهای خوبی که میخواین به دست بیارین کمکتون کنه.

 

۱۲)خودت رو با کسی مقایسه نکن:

امان از این “من” درون که همیشه دنبال مقایسه کردنه! “آخ جون من یه دوچرخه ی جدید خریدم!” احتمالا این جمله خوشحالتون می کنه، ولی بعدش فکر میکنید که “ای وای! دوچرخه ای که علیرضا گرفته که خیلی بهتــــــره!!” و اینجوری میشه که حال خوبتون دووم زیادی نمیاره و باز حس می کنید از خودتون راضی نیستید.  اگه دست از مقایسه کردن خودتون با دیگران برندارید،  در واقع دارید به دنیا اجازه میدید که احساسی که نسبت به خودتون دارید رو کنترل کنه.

 

بهترین راه اینه که خودت رو با خودت مقایسه کنی. ببین چقدر از جایی که بودی فاصله گرفتی، چه چیزهایی به دست آوردی و چقدر رشد کردی. شاید خیلی کار هیجان انگیزی به نظر نرسه، اما در طولانی مدت کلی بهت قدرت و ثبات درونی میده!

 

۱۳)۸۰-۹۰% اون چیزهایی که ازشون وحشت داریم، اتفاق نمیفتن!

این یکی خیلی مهمه! اینها فقط هیولاهایی هستن که ما تو ذهن خودمون ساختیم، و اگرهم اتفاق بیفتن، قطعا به اون دردناکی و وحشتناکی که فکر می کردیم نخواهند بود.

البته که حرف زدن از این کار همیشه آسونه، اما سعی کنید به خودتون یادآوری کنید که درصد خیلی کمی از ترس ها و وحشت های گذشته تون به واقعیت پیوستن…پس چرا فکر می کنید این بار با بقیه ی وقت ها فرق می کنه؟؟

 

۱۴) هیچ چیزی رو خیـــــلی جدی نگیر:

خیلی راحت میشه درگیر مسائل شد. ولی اون احتمالات بدی که میدیم معمولا اتفاق نمیفتن و چیزی که الان براش نگرانیم و حرص میخورم به احتمال خیلی زیاد در سه سال بعد اصلا به یادمون نمیاد!

پس خودت، افکار، و احساساتت رو اونقدر جدی نگیر که اسباب شکنجه ی خودت بشه. راحت باش و به چیزهای خوب زندگیت فکر کن.

 

۱۵)همه چیز رو بنویس:

اگه مغزتون یه سطل پر سوراخه و هر چیزی که توش میریزین یهو ناپدید میشه، پس خطر اینکه ایده های ناب و خوبی که به ذهنتون میرسه خیلی راحت از ذهنتون پاک بشن، وجود داره. خودتون رو عادت بدید به اینکه افکار و اهدافتون رو بنویسید – همه چی رو! اینطوری راحت تر میتونید روی چیزهایی که میخواید متمرکز بشید.

 

۱۶)توی هر تجربه ی بدی یه فرصت وجود داره:

توی هر شکست یا تجربه ی تلخی، چیزهایی وجود داره که میتونی ازشون درس بگیری و برای رشد خودت استفاده کنی. شاید حتی بشه گفت که تجربه های منفی، چیزهای بیشتری برای یاد دادن نسبت به تجربه های موفقیت آمیز دارن. بعضی وقتها، نکته ای که از یه تجربه ی بد یاد گرفته میشه، از توی ده ها تجربه ی موفقیت آمیز در نمیاد!

پس هر بار که یه “تجربه ی منفی” برات پیش اومد، از خودت بپرس: چه چیزی راجع به این شرایط میتونه خوب باشه؟ اون چیزی که من الان باید یاد بگیرم چیه؟

یه تجربه ی منفی میتونه باعث بشه چندین تجربه ی مثبت برات اتفاق بیفتن.

 

 

چیزی تو ذهن شما هست که دوست داشتین توی مدرسه بهتون یاد میدادن؟

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. مینا
  ۱۱ شهریور ۱۳۹۲

  چرا طالع رنگی نذاشتین امروز؟
  • نگار یعقوبی
   ۱۱ شهریور ۱۳۹۲

   فردا می ذاریم
 2. نیلپر
  ۱۱ شهریور ۱۳۹۲

  خیلی جالب بود! اگر یاد می گرفتیم که مثل یک تیم با هم همکاری کنیم و رقابت سازنده داشته باشیم خیلی خوب می شد اما چیزی که تو محیط کار و اطرافمون می بینیم اینه که واسه بزرگ جلوه دادن خودمون دیگران کوچیک می کنیم و زمانی که ازمون می خوان یک کاری انجام بدیم هیچ کس معنی کارگروهی نمی دونه!…
  • دانشمند
   ۲۴ شهریور ۱۳۹۴

   اکثر بازی های بچگی ما رقابتی بوده.
   آموزش و پرورش باید یاد بده به جای این بازی ها بازی هایی گروهی در دبستان انجام بدن
   برای مثال بازیی که با صندلی می کردیم.هر کی زود تر نشست برندست.تو ژاپن این بازی رو این جوری بازی می کنن.«یه صندلی،حالا هر کی نتونست بشینه بقیه باختن
 3. بیتا
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

  کاش بهمون یاد میدادن دانشگاه رفتن فقط مدرک گرفتن واسه پول در آوردن نیست! بلکه مدرکی که میگیریم و به دنبالش شغلی که خواهیم داشت، قراره بخش بزرگی از روزمرگی مارو بسازه پس باید بهش علاقه داشته باشیم!
 4. مريم
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

  منم با نیلپر کاملا موافقم.
  یاد گرفتن کار تیمی!
 5. استاربرگر
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

  خیلی ممنون از بابت این مطالب با ارزش. واقعا همه چیزهای مفید یک جا جمع شده بودن. البته اگه توی مدرسه بهمون کار گروهی هم یاد می دادن خیلی خوب بود. کاش می شد یه سیستم آموزشی بر مبنای این چیزایی که تو این پست داده شده پایه ریزی می شد. ای کاش.

  بازهم از صمیم قلب سپاسگذارم
 6. پرستو
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

  اگه اینارو تو مدرسه بهمون یاد می دادن دیگه لازم نبود خودمون تجربشون کنیم… یادگیری بعضیاشون واقعا دردناکه
  یه عالم ممنون برای بهترین درسای زندگی 🙂
 7. nazanin
  ۱۳ شهریور ۱۳۹۲

  من همیشه دنبال افکار مثبتم ولی اطرافیانم اصلا واسشون مهم نیست.کاش اینارو تو مدرسه یادمون داده بودن:( خیلی ممنون از مطالب جالب وآموزندت.
 8. حمید
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۲

  یاد بگیریم که شکست خیلی سخته و باید انقدر انعطاف پذیر باشیم که با یکی ئو شکست از هم نپاشیم و اهدافمونو رها نکنیم
 9. mehdi
  ۱۷ آبان ۱۳۹۲

  اگه میشه همه ی اینارو با طرح های زیباتون طراحی کنید. هر طرح یک یکته. من کلی از عکس ها و طرح هاتون پیرامون شادی و موفقیت رو به دفتر کارم زدم. دفترم شده مثل دفتر رنگارنگ :دی
  • نگار یعقوبی
   ۱۸ آبان ۱۳۹۲

   عکس بفرستین از دفتر کارتون 🙂
 10. ULDUZ
  ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

  ممنون
  خیلی هم عالی
  الان چند وقته بیشتر در مورد قانون جذب مطالعه میکنم و سایت شما خبلی از این قانون پیروی میکنه
  الان این مطالبو دیدم یاد این قانون افتادم
  کاش از مدرسه این قانونو برامون آموزش میدادن
  • Merlin
   ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

   آره دقیقا منم یاد قانون جذب افتادم
   معجزه شکرگذاری و …
 11. لیلا
  ۱ مرداد ۱۳۹۴

  قانون جذب رو یکم بد تو ذهنمون جا اندااختن اینکه به اون چیزی که دوست داری فکر کن تا بهش دست یابی ، به نظرم ما خودمون باید چیزهایی که دوست داریم رو خلق کنیم نه اینکه یه چیز از قبل آماده رو بهش فکر کنیم تا بهش دست پیدا کنیم
 12. مهدی
  ۲۸ مهر ۱۳۹۴

  جالب بود روزتون قشنگ و پر انرژی
 13. فافا
  ۲۶ تیر ۱۳۹۵

  ما خیلی چیزای بیشتری رو باید توی مدرسه و دانشگاه یاد میگرفتیم و متاسفانه فقط تعداد انگشت شماری از معلمین و اساتیدمون رو یادمونه که حرفای ارزشمندی به جز مباحث درسی برامون زدن که یادمون نرفته و ازشون توی زندگیمون استفاده کردیم.
  دخالت نکردن توی مسائل شخصی دیگران و سرک نکشیدن توی زندگی بقیه،احترام به حقوق دیگران و رفتار درست توی اماکن عمومی و جامعه و کمک به بقیه و… بحثای مهمی هستن که کمتر دربارشون میدونیم و یادگرفتیم.

 14. ۲۶ تیر ۱۳۹۵

  ای کاش بهمون یاد میدادن وقتی به شغل ایندمون فکر میکنیم فقط دنبال شغل های پرطرفدار و کلیشه ای مثل دکتر و مهندس نباشیم
 15. فاتمه
  ۲۷ تیر ۱۳۹۵

  دوستان گفتن کاش توی مدرسه روی کار گروهی تمرکز میکردن و بجای رقابتی بودن ، گروهی کار میکردیم. الان این سیاست داره در مدارس اجرایی میشه حداقل مدرسه ی من اینجوریه ، اما نمیان بگن که آقا کار تیمی چیست اصلا ، چگونه است اصلا ، باید چه کرد اصلا ، از اوله دبستان میومدن میگفتن با دوستتون یه تیم شید اسمتون و بدین به ما فلان کار و بکنید ، یک بارم آموزش ندادن که اقا کار تیمی ، یعنی هر کی یه قسمت کار و بر عهده بگیره ، در حد تواناییش و در زمینه تواناییش ، الان جوریه که ما یه گروه تشکیل میدیم ، یکی وایمیسته بقیه و نگاه میکنه ، یکی میره سر کار خودش ، تهش فقط یکی دو نفر میمونن تو گروه که باید کاری که به گروه دادن و تنهایی انجام بدن توی مدت کوتاه ، چون کار گروهی بوده !
 16. فاطمه سارا
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

  عالی و مفید.
  سپاس گزارم ?
 17. نون.عین
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

  ۱- کار گروهی و در گروه حل شدن.
  ۲- اعتماد کردن… با زود باوری اشتباه نشه… یاد گرفتن بر طبق غریضه منظورمه.
  ۳- خوب میشد اگه تابستونا رو مجبورمون میکردن که بریم کار کنیم و پول درآوردن رو درست و اصولی یاد بگیریم و بعد سال جدید تحصیلی به عنوان یه درس اصلی درموردش بهمون درس میدادن.
  ۴- بازی بیشتر و مشق کمتر
  ۵-دفاع شخصی… یاد دادن دفاع شخصی فقط درمورد دفاع در مقابل فرد مهاجم نیست… گاهی بازی روانی افراد مریض و مزاحم میتونه یک روز یا یک آینده رو خراب کنه… خیلی از ماها دفاع شخصی رو آموزش ندیدیم و تجربهنکردیم…
  ۶_ یاد گرفتن سه زبان بین المللی دنیا
 18. حمیده
  ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  رنگی رنگی جون خیلی,عالی بود اما متاسفانه سیستم اموزشی و پرورشیمون خیلی ضعف داره به عنوان مثال
  ۱-خیلی از درسایی که لازم نیست رو میخونیم در دانشگاه
  ۲-از دوران راهنمایی با زبان انگلیسی و عربی اشنا میشیم و میخونیم ولی انگار هیچی,یاد نگرفتیم چون فقط حفظ کردیمو نمره گرفتیم
  ۳-به جای حجیم بودن کتاب ها و توجه به کمیت باید تمرکز سیستم اموزش و پرورش رو کیفیت باشه
  ۴-متاسفانه بیشتر تمرکز سیستم اموزش و پرورش فقط رو اموزش هست نه پرورش
  ۵-تفکر کردن و نقد دادن رو یاد داد ندادن فقط حفظیات یاد دادن و کاربرد, درسایی که خوندیمم هیچ
 19. ریحانه
  ۴ مرداد ۱۳۹۶

  خیییلی ممنون از مطالب آموزنده و مفیدتون ❤کلی استفاده میکنیم رنگی رنگی تو تکی ??
 20. سوسن
  ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

  کاش تو مدرسه اینقدر رو علایق و استعدادهامون کار میشد ک میتونستیم اونچیزی ک واقعا درش موفق میشیم و خوراکمونه رو برای دانشگاه انتخاب رشته کنیم.الان خیلیا هستن ک تو رشته های بسیار تاپ درس میخونن ولی ذره ای بهش علاقه ندارن.اگر شرایط براشون جور بشه بعدا اون کار رو پیدا میکنن و میرن دنبال آرزوها و خواسته هاشون
  خیلی ها هم نمیتونن
  ولی حیف عمری ک هدر داده شدهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...