10 راه ساده برای داشتن خانه سبز - رنگی رنگی

۱۰ راه ساده برای داشتن خانه سبز

۱۰ راه ساده برای داشتن خانه سبز

وقتی صحبت از نجات زمین می‌شود، هر تغییر کوچکی می‌تواند به سلامت محیط زیست کمک کند. در اینجا با ۱۰ تغییر ساده در خانه آشنا می‌شوید که نه تنها از خانه شما یک خانه سبز می‌سازد، که به زمین هم کمک می‌کند تا بیشتر زنده بماند.

جایگزین کردن مواد شوینده
با جایگزین کردن و استفاده از مواد شوینده دوستدار محیط زیست می‌توانید میزان آلودگی هوای داخل خانه را کاهش داده، خطر ابتلا به بیماریهای آسم و آلرژی را کم کنید. از محصولاتی استفاده کنید که آلاینده شیمیایی کمتری دارند.

یک روز بدون گوشت
استفاده از پاستا و یا غذای گیاهی تنها در یک روز هفته ممکن است چندان به چشم نیاید، اما مصرف یک وعده غذایی بدون گوشت در طی هفته برای یک خانواده ۴ نفره مانند استفاده از ماشین هایبرید مفید است. پرورش دام باعث تولید میزان زیادی گاز گلخانه‌ای می‌شود، با حذف یک وعده غذایی گوشتی در طی هفته می‌توان سهم زیادی در کاهش این گازها ایفا کرد.

گوشت سالم بخرید
اگر چه فرآوری پایدار مانند غذاهای ارگانیک برچسب تائید USDA را ندارد، اما معنی آن این است که حیوان فضای کافی برای راه رفتن و پرسه زدن را داشته و با تزریق هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها پروار نشده است. بر روی مواد غذایی گوشتی به دنبال برچسب ارگانیک، دامنه آزاد، بدون هورمون یا بدون آنتی بیوتیک باشید.

خانه را عایق کنید
عایق‌بندی درست کانال‌های هوایی، دیوارها، پنجره‌ها و درها می‌تواند اتلاف انرژی را ۲۰ تا ۳۰ کاهش دهد. اگر بودجه عایق‌بندی مجدد را نمی‌توانید تامین کنید، از سایه‌بان‌هایی که در تابستان از تابش نور خورشید و در زمستان از هدر رفتن حرارت جلوگیری می‌کند استفاده کنید. از وسایل ساده‌ای مانند محافظ‌های ارزان برای درز در و پنجره‌ها استفاده کنید .

کفش‌ها را دربیاورید
در آوردن کفش بیرون از خانه، مانند شستن دست‌ها مهم است. این کار ساده از انتشار آلودگی‌های بیرون مانند آلودگی‌های ناشی از خودروها، مواد شیمیایی و افت کش‌ها در داخل خانه جلوگیری می‌کند.

پلاستیک در مایکرو ممنوع
گرم کردن پلاستیک باعث ورود موادی به داخل غذا می‌شود که می‌توانند اختلالات هورمونی ایجاد کند. پلاستیک‌هایی که برای مایکرو ساخته شده‌اند می‌توانند حرارت بیشتری را تحمل کنند، اما بهتر است برای گرم کردن غذا در مایکروویو از ظروف شیشه ای یا سرامیکی استفاده شود .

دور نیندازید، ببخشید
به ازای هر لباسی که به خیریه می‌دهید، حدود ۱۳ کیلوگرم از انتشار کربن در طبیعت کاسته خواهد شد، چون شما از فرستاده شدن چیزی به محل دفع زباله جلوگیری کرده‌اید. لوازم مازاد خود را به خیریه یا مراکز بازیافت زباله تحویل دهید.

استفاده از ظروف امن
ظروفی که غذا را در آنها تهیه می‌کنید، بر روی غذای تهیه شده در آن تاثیر می‌گذارد. بهترین گزینه‌ها چدن دارای پوشش و فولاد ضد زنگ است. ظروف تفلون تا زمانی‌که پوشش آنها سالم است مناسب هستند، در غیر این صورت پوشش مضر آنها با غذای شما مخلوط خواهد شد .

استفاده از محصولات بی‌بو
رایحه‌های رایج حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است باعث اختلالات هورمونی شود و علاوه بر آن با وارد شدن به سیستم فاضلاب به محیط زیست‌مان نیز آسیب برساند. اگر از صابون‌ها، مواد بهداشتی و آرایشی استفاده می‌کنید برچسب آنها را مطالعه کنید و نوع بی‌بوی آنها را خریداری کنید.

حشره‌کش نزنید
برای کنترل آفات و حشرات، بهترین راه پیشگیری است. آشپزخانه خود را از مواد غذایی بدون بسته‌بندی پاک نگه دارید. کلیه سوراخها و درز ها را پر کرده و مسدود کنید تا مجبور به استفاده از حشره‌کش نشوید .اگر می‌خواهید از مواد آفت‌کش استفاده کنید از نوع سازگار با محیط زیست آن و یا نوع خانگی استفاده کنید .

منبع

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. همیـــلا
  ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

  چه قدر ساده
  اگه هر کسی به نوبه ی خودش رعایت کنه خیلی خوب میشه 🙂
 2. منیژه
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

  من سالهاست طرفدار حفظ محیط زیست هستم وبقیه رو هم اشنا و تشویق میکنم اوضاع خیلی خرابه وباید همه صدای زنگ خطر رو بشنون.نکته های ساده و کاربردی گفتین ممنونارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...