یک کتاب برای ترس‌های خنده‌دار - رنگی رنگی

یک کتاب برای ترس‌های خنده‌دار

یک کتاب برای ترس‌های خنده‌دار

وقتی وحشت و معما و طنز به هم پیوند بخوره، داستان‌های گروتسک خلق می‌شن. گروتسک شاید نوعی شوخی با ترس باشد و یا به بیان بهتر، نوعی ترس آمیخته با شوخی. درست مثل نقاشی‌هایی که در ظاهر چهره‌های چند آدم رو نشون می‌دن و اگه دقت کنید، متوجه می‌شید که اینا انسان نیستن، بلکه تعداد زیادی از میوه‌ها هستن که به این شکل کنار هم چیده شده‌ان.
داستان‌های فرانتس هولر نمونه‌ی خوبی از این دست هستن. داستان‌هایی پر از شوخی‌های عجیب تلخ و شیرین که گاهی می‌خندانند و گاهی آدم را به فکر فرو‌ می‌برند. هولر توی داستان‌های خیلی کوتاهش توی کتاب “کاروان ته کوزه شیر” به سرعت روایتی عجیب و غریب را تعریف می‌کنه: مثلا داستان آدمی که عادتش این بود که توت‌فرنگی‌ها رو له کنه، یا داستان زن و شوهری که همسایه‌شان عاشق تماشای فیلم‌های جناییه. اما یکی از بهترین داستان‌های این مجموعه «بازی فوتبال» هست که توش گزارشی می‌خونید از مسابقه‌ی فوتبال بین تیم مرده‌ها و تیم زنده‌ها. اون هم در شرایطی که تیم زنده‌ها از تیم مرده‌ها عقب افتاده. بله! هیچ اتفاقی توی این کتاب عجیب نیست. مثلا تو یکی از داستانایش سه غول تصمیم می‌گیرن وارد یه پارکینگ شن، یا یه فروشنده تصمیم می‌گیره به یک گوزن ماسک ضد گاز بفروشده.
اگه حوصله‌ی خوندن کتاب‌ها پر‌طول و تفصیل و نویسنده‌های پر‌چونه رو ندارید، و اگه دلتون می‌خواد که هم بترسید و هم بخندید، این کتاب براتون کلی داستان مختصر و مفید با همین ویژه‌گی‌ها داره. هولر گاهی داستانش رو مثل حکایت‌های عامیانه شروع می‌کنه. گاهی هم داستانش شبیه گزارشیه که توی یه روزنامه منتشر شده. سادگی و غافلگیری پایانی از خصایص اصلی این کتاب مفرح و سرگرم‌کننده است. البته به شرطی که کمتر بترسید و بیشتر به فکر خنده باشید! این کتاب رو نشر چشمه با ترجمه ناصر غیاثی و با عنوان کاروان ته کوزه شیر منتشر کرده. از دستش ندید تا چند شب رو با لبخندی روی لب به خواب برید.

خرید آنلاین کتاب کاروان ته کوزه شیر – قیمت ۲۲۰۰ تومان

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. مریم
    ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

    سلام. من این کتاب رو تهیه کردم ولی اونقدرا هم که فکر می کردم جالب نبود فقط یکی دوتا از داستاناش خوب بود.
  2. فاطمه.ع
    ۹ دی ۱۳۹۲

    من یکی برا خودم گرفتم یکی هم به عنوان هدیه به دوستم دادم:)ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...