کوکوی هیچی - رنگی رنگی

کوکوی هیچی

کوکوی هیچی

خاله سیمین یه دستور پخت کوکو بهمون داده که انقدر ساده و ارزونه که حتی اگه نشه طعمش رو تجسم کرد، باز آدم وسوسه می‌شه که امتحانش کنه. اینجور که خودش برامون نوشته این غذا از “هیچی” درست می‌شه و انقدر طعم خوبی داره که هر کی ازش خورده دستور پختش رو از خاله خواسته. حالا ببینیم دستور پخت این غذای عجیب غریب به قلم و ابداع این کدبانوی رنگی چیه:

همیشه ما وقتی هوس میکنیم که کمی سبزی خوردن بخریم سبزی فروشه به جای نیم کیلو سبزی یه عالم سبزی برای ما روی ترازو میذاره . هرچی هم بهش میگ‌یم کمترش کن گوش نمی‌ده و کار خودشو میکنه. سبزی فروشا عاشق آب فروختن تره هستن و اغلب ما تره زیاد رو تو سبزی خوردن دوست نداریم. تره‌های ریزتر رو برای سبزی خوردن بردارید و بقیه‌اش رو کنار بذارید. پیازچه‌ها رو هم که پاک کردید ساقه‌های خوبش را دور نریزید و کنار تره‌های اضافی بذارید. برگ‌های تربچه رو هم دور نریزید واقعا حیفه. خوب حالا این سبزی‌ها رو همون موقع بشورید و خرد کنید.

حالا یه چیز دیگه. وقتی کاهو می‌شوریم همیشه برگای سبز روی کاهو رو که آفتاب بیشتری جذب کرده و ویتامین بیشتری داره رو دور می‌ریزیم. از این به بعد اونا رو دور نریزید. تو یه دستمال تمیز بپیچید و بذاریدش تو یخچال، چون حالا اینجا به درد می‌خوره. اونا رو هم خرد کنید و قاطی همون سبزی‌های اضافه کنید. یک عدد سیب زمینی خام توی این سبزیها رنده کنید و با کمی نمک و فلفل و سه چهار تا تخم مرغ یه کوکوی استثنایی درست کنید.

باور کنید این کوکو اینقدر خوشمره است که همه دستور پختش را از من خواسته‌اند. داخل این کوکو اگر دلتون خواست از کمی گردو و زرشک هم می‌تونید استفاده کنید. حتی برای تزیین‌ش می‌تونید یه دونه هویج رو درشت رنده کنید ، با یه کم کره یه تفتی بدید و اگه پیاز  سرخ شده و زرشک هم دارید با هویج قاطی کنید و روی کوکوی خوشمزتون بریزید. حالا نگید اوه این مواد خیلی زیاده پس چطوری اسمشو گذاشتی تهیه کوکو از هیچی . این چیزایی که آخر گفتم همش دل‌بخواهیه و اگه اونا رو تو خونه نداشتید تو مزه کوکوتون هیچ تاثیری نداره.

سیمین قنات آبادی

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. MJ
  ۱۱ مرداد ۱۳۹۲

  کلا چه مزه ای داره که هر کدوم رو حذف کنیم تو مزه تاثیر نداره؟
 2. الا
  ۱۹ مرداد ۱۳۹۲

  دست خاله سیمین دردنکنه من دارم میرم که درستش کنم ولی میخام توش نعناع خشک هم بریزم یه دنیا ممنونم♥
 3. منیژه
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۴

  عالی بود ممنون منو یاد یه قصه انداخت دو تا همسایه بودن که یکیشون هر روز صب سبزی میخریده سر راه میرفته خونه ان یکی و هم یه گپی میزدن هم یه چایی میخوردن و سبزی هارم با هم پاک میکردن بعد از یه سال اولی میبینه یه النگو دست دوستشه ازش میپرسه تو که پول نداشتی اینو از کجا اوردی؟دوستش میگه من با سبزی های اضافی تو نهار هر روزم رو درست میکردم و پول نهارم رو پس انداز میکردم
 4. saman
  ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

  عالی
  ممنونارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...