چیزایی که نباید بپرسی - رنگی رنگی

چیزایی که نباید بپرسی

چیزایی که نباید بپرسی

مونا یه دختر خیلی خوب و دوست داشتنیه. همیشه سرحاله و با همه گرم می‌گیره. تو اگه ۱۰ سال هم با این آدم یه جا کار کنی، نمی‌شنوی که کسی پشت سرش بدگویی کنه. همه دوستش دارن، اما اون همه رو دوست نداره. برای یه جمله مشترک که از همه اطرافیانش بارها شنیده. اونا به دستای مونا خیره می‌شن و با کنجکاوی می‌پرسن اووووه دستت چی شده؟
مونا وقتی خیلی کوچیک بود متوجه لکه سفیدرنگی روی پوست شکمش شد. این لکه به مرور بزرگ شد و هر سال چند تا لکه دیگه تو بقیه جاهای بدنش دراومد. حالا تو سی و چند سالگی لکه‌ها روی دستش جا خوش کردن. بیماری که بین عامه به نام برص شناخته می‌شه، هنوز از علم پزشکی شکست نخورده. مسری نیست، اما دلیلش هم هنوز روشن نشده و تقریبا هیچ درمانی هم نداره، ولی تا دلتون بخواد به چشم میاد و روی نرو صاحبش می‌ره.
فکر می‌کنید کسی مثل مونا در جواب به این سئوال تکراری چه توضیحی باید بده که دستت چی شده؟ اصلا چرا باید به این همه آدم توضیح بده؟ آیا وقتی ازش می‌پرسیم یه لحظه فکر می‌کنیم که خودش قبل از ما این لکه‌ها رو دیده و حتما کارای درمانی لازم رو هم انجام داده؟ می‌خواهیم بهش بگیم تا حالا این لک‌ها رو رو دست خودت دیده بودی؟
واقعیت اینه که ما به هیچ کدوم از اینا فکر نمی‌کنیم. ما از سر مهربونی و دلسوزی می‌خواهیم همدردی‌مون یا رفاقت‌مون رو نشون بدیم، اما برای آدمی که یه مساله مزمن داره لحظه بدی رو می‌سازیم. اون آدم هیچ جوابی برای ما نداره و ما اونو تو موقعیتی می‌ذاریم که وادار شه یه توضیح واقعی یا از سر بازکنی به ما بده. این لحظه بد و توضیح فقط کنجکاوی ما رو ارضا می‌کنه و هیچ تاثیری روی بیماری نداره، جز اینکه حال دوست‌مون رو بد می‌کنه. پس اگه پزشک نیستید و درمانی برای یه مساله جسمی سراغ ندارید، اطرافیان‌تون رو با یه سئوال بی‌مورد نرنجونید. مونا با دستای لک دارش هم خوب و دوست داشتنیه و اگه به دستاش زل نزنیم و سئوال نکنیم، بیشتر دوست‌مون داره.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. محسن
  ۲ شهریور ۱۳۹۲

  عالی!
  رنگی رنگی ممنون از فعالیتت!
  لدفن بیشتر به همین نوشته بپرداز البته فکت گرافی ها هم خوبن ولی اینا به نظرم بیشتر به کار میاد.:)
  • زهرا
   ۳۱ شهریور ۱۳۹۳

   باسلام و عرض شاد باش و تبریک به لحاظ چنین وبلاگ مفید و موثر و شادی
   اخیرا” بصورت اتفاقی از فردی شنیدم که با خوردن عرق کاسنی هر روز صبح ناشتا به مدت دو هقته کل لکه های دستش برطرف شده است .
 2. ashkan
  ۲ شهریور ۱۳۹۲

  این که خوبه. من موهام فره و نارنجی و بلند، ملت از مترو گرفته تا خیابون هرجای دیگه، انقد بی ادبانه قفلی میزنن روم و حتی با پوزخند که دیگه کم کم دارم کچل میشم از دستشون.
  • سارینا
   ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

   نارنجی که خوشگله ^_^
   اونا بی فرهنگن 😐
   منم صورتم جوش میزنه بعد هرکی منو میبینه میگه “واااای ساری چقد جوش زدی” یا مثلا “کی جوشات خوب میشه راحت شی”
   خو آخه یعنی چی ؟!؟!؟ :/ یعنی بنظرشون من تا حالا دکتر نرفتم ؟؟؟ خب این جوشا دوره داره تا چند سال دیگه هم خوب نمیشه اینا با این حرفهای به اصطلاح همدردیشون فقط این مدت رو برای آدم سخت تر و طولانی تر میکنن !!!
 3. Shabnam
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  کنجکاوی نیست ! فضولی و دخالته ! گوش بعضیا تو دهن بعضیای دیگست ! 🙂 من فکر میکنم این از بیکاری و ذهن خالی ناشی میشه چراکه اگر هر آدمی فکر پیشرفت تو زندگی خودش واقعا باشه اصلا حوصله سرک کشیدن و فضولی تو زندگیه دیگران نداره ! یه دلیل دیگه هم داره اونم اینه که بعضی از آدمها با اینکار میخوان نقاط ضعف خودشون تو جاهای دیگه جستجو کنن که خیالشون راحت شه که به خیال خودشون در مواقع لازم بکار بگیرن و تلافی کنن …! ولی خبر ندارن که با اینکار خودشون زیر ذره بین میبرن و از زندگیه خوشون غافل میشن و یهو به خبر میان که یه اتفاقات عجیب غریبی تو زندگیه خودشون افتاده که دیگه برای جبرانش دیر شده ! چرا چون مغز با فکرهای هرز پر کردن و جا برای تصمیم گیری درست تو زندگیه خودشون باقی نمونده !
  لطفا از این پست ها بیشتر بذارین برای جامعه هایی نظیر ما لازمه که پیشرفت کمتر میکنیم و چرا … البته اگه اونهایی که باید ببینن ببینن ! بازم مرسی .
 4. لبخند ماه
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  این خیلی مهمه که ما تو گفتار و رفتارمون به فکر دل آدما باشیم… خیلی مهمه!
  ممنون از شما.
 5. احسانرو
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  بهترین جوابی که من برای این جور سوالا دارم اینه :‌هذی من فضل ربی 🙂
 6. zoha
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  چقدر خوب میشد اگه ادما رو به خاطر اخلاقشون، دینشون، تقواشون یا کمالاتشون دوست داشته باشیم نه فقط به خاطر زیبایى چهره شون……..
 7. محمد امین
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  ﻣﻨﻢ ﻫﺮﻭﻗﺖ ﯾﮑﯽ ﺩﺳﺘﻤﻮ ﻣﯽ‌ﺑﯿﻨﻪ ﺍﺯﯾﻦ ﺣﺮﻓﺎ ﺑﻬﻢ میزنه چون وقتی ابتدایی بودم بر اثر یک حادثه انگشت اشاره دست چپم رو از دست دادم.
 8. رز
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  یا مثلا بعضیا به من میگن اوه! تو چقد لاغری بیچاره!!!
  خب این ینی چی؟ینی خودم نمیدونم چقد لاغرم و کاری هم نکردم؟هدفتون چیه؟ناراحتم کنید؟
  من دیگه به حرفاشون اهمیت نمیدم
  🙂
 9. پرستو
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  من یه آن شرلی واقعی بودم؛الان فقط رنگ موهام فرق کرده اما کک و مکا هنوز هست!
  به یاد ندارم کسی نپرسیده باشه چیه چرا و آیا درمان میشه یا ته!!! تازه یه زمان لاغری هم بهش اضافه شده بود بچه بودم گریه می کردم اما الان دوست دارم تمام چیزیو که هستم نگاه و حرفای مردم مهم نیست همیشه آدم رو نرو هست
 10. bahar
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  Mina jan jameeye ma ta in chizaroo ba dello jon dark kone zamane ziyadi mibare delgir nashoe
 11. الا
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  متاسفانه اطرافیان من اونقدرت از این سوالها ازم پرسیدن وراجع به ظاهرم ایراد گرفتن که دیگه مایل به معاشرتهای فامیلی نیستم ووقتی هم کسی منو دعوت به مهمانی میکنه سعی میکنمبه اونجا نرم ولی به هرحال همیشه درخلوت خودم شادهستم ونمیزارم دنیا لبخندمو ازم بگیره امالبخندمو به تمام دنیا تقدیم میکنم والان هم دور وبرم پر از آدمهای رنگی هست که درک میکنن من با خودشون متفاوتم
 12. زهرا
  ۳ شهریور ۱۳۹۲

  بچه که بودم این قدر به خودم و مامان و بابام گفتن که چرا لاغره این بچه که غذا خوردن برام عذاب بود.لاغریم گناه کبیره شده بود گذشت و گذشت و گذشت تا سرفه هام شروع شد و دکترایی که هرکدوم یه چیزی میگفتن تا تهش معلوم شد آسم دارم اینم به لاغریم اضافه شد برا حرفای دورو بریام که چرا یه فکری برا این بچه نمیکنید…
  برا کنکور حسابی چاق شدم و دوباره شروع کردن به گفتن که چرا چاق شدی؟!!!
  مردم دست بردار نیستن حتی اونایی که آگاهی کامل دارن.
  دانشجوی داروسازی بم میگه آسم داری برو کنار چون واگیر داره؟یا میگه چرا میای تو جامعه سلامتی بقیه بخطر میوفته؟
  خیلی اوقات نباید شنید.
  اما در جواب سوالای بی مورد مردم فقط بگین خودم اطلاع کافی دارم و این موضوع به خودم مربوط میشه.
  بزارید متوجه بشن از مرزای شما گشتاخانه گذشتن.
 13. نیلوفر
  ۴ شهریور ۱۳۹۲

  ممنون از این پست واجب و ملزوم برای جامعه ما به خصوص که گذاشتید!!!!
  یکی از دوستامون هم گفتن که چه قدر خوبه تو گفتار و رفتار به فکر دل آدما باشیم؛ این میشه معنای واقعی “همذات پنداری”!!!! یعنی خودمون رو تو همون شرایطی فرض کنیم که داریم در موردش قضاوت می کنیم بعد ببینیم آیا خودمونم اگه تو همون شرایط باشیم دوست داریم مورد قضاوت قرار بگیریم و سؤالای همه رو جواب بدیم؟؟؟؟!!!!
  اینا می شه تمرین برای قضاوت نکردن و این که سرمون تو کار خودمون باشه!!!!!!!!
 14. رها
  ۶ شهریور ۱۳۹۲

  من هم سمت چپ صورتم اینطوریه،این که مهم نیست مهم دل آدمه…
  صورت زیبای ظاهر هیچ نیست،ای برادر سیرت زیبا بیار
 15. سعید
  ۷ شهریور ۱۳۹۲

  سلام شاید مونا بتونه از طریق طب سنتی این بیماری رو برطرف کنه یا شاید تسکین بده من چندباری خودم برای بیماری های مختلف پیش پزشکان طب سنتی رفتم وبسیار جواب داده
 16. سارا
  ۲۹ مهر ۱۳۹۲

  یکی از بستگان ما از این لکهها از دوران کودکیش روی کل بدنش داشت تا اینکه در سن ۳۵ سالگی یکی از دوستانش یه پزشکی رو بهش معرفی کرد در اصفهان اون پزشک که خدا واقعا روحش رو قرین نعمت کنه یک پمادی رو بهش معرفی کرد به نام مونوبن زن که در رشت تولید میشه و داروخانه ها دارن خاصیت این پماد تغییر رنگ دانه های پوسته که تمام بدش یک دست سفید شد و مشکلش بعد از ۳۰ سال برطرف شده و الان واقعا خوشحاله این دکتر الان فوت کرده ولی من و اطرافیانم هر کسی رو که میبینیم که این مشکل رو داره این پماد رو بهش معرفی میکنیم ،امیدوارم کسایی که این مطلب رو میخونن و این مشکل رو دارن با استفاده از این پماد مشکلشون رفع بشه و برای شادی روح این دکتر دعا کنن.
 17. Elahe
  ۹ بهمن ۱۳۹۳

  Vaqeannnn babs khob hamon adami bashim ke doos darim baqi ba ma bashn
  Man khodam sare masale jooshay suratam in moshkelo dashtam ba del suziayyyy bi mored baes mishodan man har shab gerye konam va ruhiamo bebazam
 18. مهســـا
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۳

  سلام به رنگی رنگی عزیزم.
  ممنون بابت این مطلب مفیدت!
  ممکنه بگی چطوری میتونم برای پروفایلم عکس بذارم؟!
  ممنونم…
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

   از اینجا : gravatar.com
 19. AySan
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۳

  این عالی بود (: مرسی ♥
  من از بچگی یاد گرفتم ازین سوالا اصلن نپرسم ، چون وقتی بچه بودم خودم تجربش کردم… یه دوستی داشتم یکم مشکل راه رفتن داشت (الان از من بهتر را میره :دی) همه ازم میپرسیدن چرا اونجووریه؟؟ من گریه میکردم…
  الان یاد گرفتم هیچوخ همچون سوالی نپرسم چون میدونم چقدر دردناکه…
  مرسی رنگی جونم :* تو یدونه ای
 20. سمانه
  ۲۲ تیر ۱۳۹۴

  یه سوالی که خیلی از آدمای مجرد میپرسن چرا تا حالا ازدواج نکردی؟
  خب طرف اگه موقعیتش پیش میومد حتما ازدواج میکرد دیگه
  با این حرفا همش بهش میگیم که تو سنت داره میره بالا
  خیلی مطلبتون خوب بود خودم هم از الان دیگه مواظب حرفام هستم
 21. asma
  ۲۲ تیر ۱۳۹۴

  این مطلبو که خووندم یاد زندگی خودم افتادم.با این تفاوت که اتفاقی که برای من افتاد خیلی فاجعه تر از مونای شماست.کاش همه آدما مث شماها فکر میکردن اونوقت امثال من خیلی بهتر میتوونستن از زندگیشون لذت ببرن.
 22. لیانا
  ۲۲ تیر ۱۳۹۴

  سلام دوستان عزیزم.منم لاغر و قد بلندم و خیلی هم خوشحالم از این بابت.ولی تقریبا همه بهم میگن وای چقد لاغری.قبلا ناراحت میشدم ولی حالا با کمال افتخار میگم دختر باید باریک باشه و من خیلی راضیم از اندامم ولی بازم ادامه میدن.بضیا عجب عزم و اراده ای دارن تو چیزایی که اصلا بهشون ربطی نداره
 23. نیلوفر
  ۲۴ تیر ۱۳۹۴

  حالا وقتی ازدواج کنید یه فضولیه جدید اضافه میشه”کی بچه دار میشید؟ چرا بچه دار نمیشید؟دیر میشه ها! سنت بالا میره”
  من که یه مدت واقعا عصبی شده بودم شر این قضیه…ولی الان خیلی راحت میگم”ما الان نمیخوایم بچه دار بشیم، همچین تصمیمی نداریم”
  همیشه کلا ملت یه سوال و کنجکاویه بیهوده دارن
 24. منیژه
  ۲۲ شهریور ۱۳۹۴

  خیلی عالی بود ممنون خوب دیگه برای یاد گرفتن باید آموزش دید و فرهنگسازی کرد ادم همه چیزو از اول نمیدونه که .رنگی رنگی بابت اینکه بجای قرزدن فرهنگسازی کردی متشکرم
 25. مهسا
  ۱۴ آبان ۱۳۹۴

  یه مدل معروفى هست که اسمش chantelle winnie هستش، الان یکى از چهره هاى معروف مارک Desigual شده ،اونم همین لکه ها رو داره ..اشکال تو دید ماهاست ،این ما هستیم که به خاطر نقص تو تفکرمون آدما و دنیاى اطرافمون رو که با کلیشه هاى ذهنیمون جور در نمیان زشت و نا کامل میبینیم در حالى که هر چیز و هر کسى در نوع خودش منحصر به فرد و زیباست ??
 26. پرواز
  ۲۵ آذر ۱۳۹۴

  مرسی رنگی رنگی عزیز
  خیلی خوبه که خواننده ها مطالب شما رو تو صفحات اجتماعی مثل تلگرام منتشر کنن تا یه سری فرهنگای خوب واسه مردم جا بیفته.
  من خودم تپلم و هیچ مشکلی با این قضیه ندارم ولی نمیدونم چرا اطرافیان دست از سر من بر نمیدارن و به هرنحوی از جمله توهین سعی در لاغرکردن من دارن که به هیچ عنوان جوابگو نیست!!!!
 27. نگین
  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵

  ادم هرجوری که باشه بازم مردم یه عیبی میزارن بنظرپ اصلا نباید به حرفشون گوش داد اگه بخوایم به حرف مردم گوش کنیم دیگه نمیشه زندگی کرد
 28. نگین
  ۱۲ اسفند ۱۳۹۵

  اصلا نباید به حرف مردم توجه کرد این مردم کلا کنجکاوی تو زندگی بقیه رو دوست دارن
 29. پگاه
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

  قشنگ این مونا خانومو درک میکنم!
  منم کف دستام خیلی بزرگه در حالی که مچ دست و بقیه قسمتاش خیلی لاغر و استخونیه
  انقد بهم گفتن که چرا دستات اینجوریه که همیشه دستام تو جیبمه یا دستکش میندازم و نمیخوام کسی ببینتشون
  واقعا بعضیا با حرفاشون اذیت میکنن ?
 30. زهرا
  ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

  راستش من خیلی لاغرم…خیلی اعتماد به نفسمو از دس میدم اگ کسی ام بهم بگه چقد تو لاغری…اصلا دوس ندارم کسی به روم بیاره.
 31. زهرا
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

  قبلا همیشه به خا طر حرف مردم گریه میکردم ولی الان به خودم می بالم چون یه قد بلند دارم که دیگه نیازی به کفش ساق بلند ندارم ویه پوست گندمی دارم که دیگه نیاز به برنزه کردن ندارم اینجوری با نمک ترم انداممم لاغر وجذاب مثل یه بانوی جذابم من خودمو دوست دارم همهی ادم ها تفاوت هایی دارن وما افریده شدییم که متفاوت باشیم
 32. zahra
  ۱ مهر ۱۳۹۸

  من حساسیت داشتم بهار که به نیمه میرسید تا پاییز چشمام حسابی قرمز میشد و متاسفانه همی اطرافیان حتما سالی یبار اینو میپرسیدن یا حتی میون دوستام مسخره میشدم خیلی بد بود بدتر اینکه وقتی توضیح میدادی کار مسخره کردنشون زشته و این مشکل چیه میپرسدن دکترم رفتس؟ خب تو که با اولین بار دیدن من این سوال به ذهنت رسیده معلومه منی که سالهاست حساسیت دارم و اذیت میشم چشام میسوزه و شماام با سوالاتون عذابم میدین بار ها تا حالا رفتم دکتر این بدترین سوالی بود که تا حالا ازم پرسیدن ولی دیگه برام مهم نبود هر حرفی که میزدن میدونستم از ناآگاهی و شعور پایینهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...