از شرق تا غرب دور - چپق صلح - رنگی رنگی

از شرق تا غرب دور – چپق صلح

از شرق تا غرب دور – چپق صلح

احتمالا همه شما یه قسمت تام و جری رو دیدین که توش بعد از کلی جنگ و دعوا بین تام و جری و اون بول‌داگ معروف، آخرش سه تایی می‌شینن دور یه آتیش و چپق می‌کشن. بعد از چپق صلح به سبک سرخپوست‌های آمریکایی همه چیز در صلح و دوستی و صفا تموم می شه. این چپق نشانه صلح و وفاداری به قول و قرارها است.
چپق در فرهنگ سرخپوست‌های آمریکایی یک وسیله مقدس به شمار می‌ره. تاثیر آرام‌بخش و وهم‌آور تنباکو روی مغز همراه حرکت رو به بالای دود، دلیل اصلی به وجود آمدن این تقدس بود و مثل یه مراسم مذهبی با چپق‌کشی برخورد می کردن. انواع چپق‌کشی‌ها رسم و رسوم و کارکرد خودش رو داره.
در فرهنگ سرخپوستی سه نوع اصلی چپق داریم که اولی‌ش به چپق درمان معروفه. این نوع چپق برای دود کردن داروهای گیاهی به کار می‌رفت. طبیب گیاهان مختلف را در چپق قرار می‌داد و پس از خواندن دعاهای گوناگون، چپق توسط بیمار کشیده می‌شد.
چپق جنگ یکی دیگه از رسوم چپق‌کشی رو نشون می‌ده. این چپق که معمولا با پرهای قرمز که نماد خون و جنگه تزیین می‌شد و قبل از شروع جنگ، برای بالا بردن روحیه جنگاوری و خوش اقبالی کشیده می‌شد.
چپق صلح معروف‌ترین نوع چپقی است که از فرهنگ سرخپوستی شناخته شده. این چپق برای تقویت حس دوستی و صمیمیت بین اعضای یک یا چند قبیله استفاده می‌شد.
شما هم چپق صلح بکشید
چپق صلح کشیدن، آداب خاص خودش رو داره. اول از همه باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید به این مراسم به دیده تمسخر یا بی‌احترامی نگاه کنید. این مراسم از مهم‌ترین مراسم سرخپوستی است.
مراسم با دعا و نیایش به شش جهت اصلی سرخپوستی شروع می‌شه. این جهت‌ها عبارتند از شرق، غرب، شمال، جنوب، سمت آسمان و سمت زمین. بعد از پایان نیایش رقص مخصوص سرخپوستی شروع می‌شه. سرخپوست‌ها به شکل نمادین با این رقص چپق صلح رو از سمت تمام قبیله به روح مقدس هدیه می‌کنن. کشیدن چپق بعد از اجرای این مراسم شروع می‌شه.
سرخپوست‌ها اعتقاد داشتند که هر قولی که در مراسم کشیدن چپق داده بشه، غیر قابل شکستنه. اونها اعتقاد داشتن که با کشیدن چپق، قول و قرار آنها به روح مقدس می‌رسه. بنابراین یک سرخپوست به هیچ عنوان تصور نمی‌کرد که زیر قولش بزنه. به همین خاطر بود که مواقعی که دو قبیله با هم صلح می‌کردند و قول دوستی می‌داند، این چپق کشیده می‌شد. در واقع با این کار، قول و قرارشون رو ناگسستنی می‌کردند.
چپق صلح مدرن
اگه هری پاتر باز باشین، می دونین که اونها هم یه مدل قول دادنی دارن که غیر قابل شکستنه که بهش می‌گن عهد نشکستنی. دو نفر دستاشون رو به هم می‌دن و بعدش یه وردی می‌خونن و دیگه اون عهد و پیمان غیر قابل شکستن می‌شه.

خوبه که هر کسی برای خودش همچین چیزی داشته باشه، حالا چپق صلح باشه، یا شیوه هری پاتری، یه چیزی داشته باشیم که بهش وفادار بمونیم و عهدمون رو نشکنیم.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...