وقت گذرانی شب یلدا در مهمونی های رسمی - رنگی رنگی

وقت گذرانی شب یلدا در مهمونی های رسمی

وقت گذرانی شب یلدا در مهمونی های رسمی

خارج از بحث رسمی بودن یا نبودن مهمونی های شب یلدا، باید اول از همه یادمون باشه مهمترین کار این شب، دور هم جمع شدنه. اینکه یه سری آدم، توی یه روز خاص برنامه هاشون رو طوری تنظیم کنن که بتونن این شب رو کنار هم بگذرونن، خودش به اندازه ی کافی قشنگ هست. خوراکی های مخصوص شب یلدا، با آجیل و انار و هندوانه هم قطعا کلی از وقتتون رو پر خواهند کرد. اما کارهایی هم هست که میشه توی مهمونی های رسمی انجام داد که چند تا شون رو بهتون یادآوری می کنیم.

 

۱_بیشتر آداب و رسوم شب یلدا رو رعایت کنیم!

وقتی مهمونی رسمی تر میشه، فرصت بهتری داریم تا یه نگاه خوبی به آداب و رسوم شب یلدا بندازیم. راجع به تاریخچه ی این مناسبت صحبت کنید و تحقیق کنید که شب یلدا از کجا شب یلدا شده! حتی میتونید به رسم قدیم به بچه های جمع پیشنهاد مراسم قاشق زنی رو بدین. به بچه هاتون یه چادر یا یه تکه پارچه برای قایم شدن بدین تا با کاسه و قاشق هاشون برای گرفتن آجیل و خوراکی های خوشمزه سراغتون بیان.

 

۲_حافظ خوانی

فال حافظ و خوندن غزل های شب یلدایی کلی لذت بخشه. از یک نفر که میتونه این اشعار رو روان بخونه بخواید تا برای جمع یک غزل با حال و هوای مناسب بخونه، یا اینکه حتی تفالی بزنه. این کار صمیمیت خاصی داره، و البته جای ادبیات فارسی رو توی مناسبت هامون حفظ میکنه.

 

۳_موزیک های سنتی و شاد پخش کنید.

یه گزیده ی خوب از آهنگ های شاد سنتی میتونه فضا رو گرم و دلنشین کنه. حتی میتونید پیشنهاد بزرگ های فامیل رو برای آواز خوندن جدی بگیرید.

 

۴_سر زدن به مامان بزرگ ها و بابا بزرگ ها

شب یلدا بیشتر از همه برای اونهاییه که خیلی وقته باهامون بودن. توی این شب، به هیچ وجه یادتون نره که به پدربزرگ ها و مادر بزرگ هاتون سر بزنید. مثل قدیمها دورهم بشینید و از بزرگتر ها بخواین براتون حرف بزنن، یا از خاطرات شیرین گذشته براتون تعریف کنن.

 

۵_شاد باشید ودیگران رو شاد کنید

توی این شب، هر کسی به اندازه ی خودش وظیفه داره که دیگران رو شاد کنه. پس همه ی تلاشتون رو بکنید تا هر جوری شده، با کمک کردن توی تدارکات این شب و یا با حرفهای مثبت و خوشحال کننده زدن، کمی به حس خوشحالی دیگران اضافه کنید. اگه همه تلاش کنن که با انرژی مثبت و سرحال توی این شب حضور پیدا کنن، یه شب به یاد موندنی خواهید داشت.

 

یادی از گذشته ها بکنید. آلبوم های عکس رو با هم ببینید و برای تک تک سال هایی که کنار هم پشت سر گذاشتید شکرگذار باشید. فصل زمستون از راه رسیده و این گرما و صمیمیت بین آدمهاست که میتونه خیلی از یخ ها رو آب کنه…

 

 برای اینکه شب یلدای قشنگ تری داشته باشید، اینجا را ببینید

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. پرستو
  ۲۸ آذر ۱۳۹۲

  هی بابا من که دیروز امتحان داشتم ،فردای شب یلدا هم امتحان دارم….. :'( مگه با این درسا صبح و شب واسه آدم میمونه؟چه برسه به شب یلدا!!!
  امیدوارم به بقیه کلی خوش بگذره
  • نگار یعقوبی
   ۳۰ آذر ۱۳۹۲

   بازهم میتونید شب شاد درست کنید برای خودتون ! حتی نیم ساعت !
 2. مژده
  ۲۹ آذر ۱۳۹۲

  تا جایی که من شنیدم قاشق زنی برای مراسم شب چهارشنبه سوری است و خودم هم انجام دادم . حالا نمیدونم شما درست میگی یا من درست انجام دادم؟
  چه عکس قشنگی برای این مطلب گذاشتید . ممنون از مطالب قشنگتون
  • پونه
   ۲۸ فروردین ۱۳۹۳

   آره شما درست می گی قاشق زنی مربوط به چهارشنبه سوریه.. فکر کنم اشتباه نوشته شده..
 3. آناهیتا
  ۷ دی ۱۳۹۲

  سایت بسیار مهیج و آموزنده ای است، من این سایت را در وبلاگم پیوند کردم.
  بسیار ممنون
 4. پرنده
  ۲۹ آذر ۱۳۹۳

  این مهمه که مطالبی که این جا هست، تکراری نیست و زیباست…زیبا.
  ممنون
 5. فاطیما?
  ۳۰ آذر ۱۳۹۶

  من بدبخت قلم چی دارم. فردا امیدوارم به همه خوش بگذرهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...