از شرق تا غرب دور - مهندسان رویا - رنگی رنگی

از شرق تا غرب دور – مهندسان رویا

از شرق تا غرب دور – مهندسان رویا

اولین چیزی که با شنیدن مهندسی رویا به ذهن آدم می رسه، یک داستان علمی تخیلیه که توش میان خواب آدم رو دست کاری می‌کنند، یه چیزی مثل فیلم Inception شاید. اما واقعیت اینه که مهندس رویا و مهندسی رویا یک شغل پرطرفدار تو کمپانی انیمیشن‌سازی والت دیزنی که بار اصلی ساختن دیزنی لندها رو به دوش می کشه.

وظیفه اصلی این مهندسان رویا، رویا دیدن و تلاش برای واقعی کردن اون‌هاست. اونا وظیفه دارن مسائل رو به شیوه‌ای ببینن که تا به حال دیده نشده و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای مشکلات پیدا کنن. علاوه بر این، باید بتونن جهانی رو که فقط تصور می شه در رویا امکان به وجود آمدنش هست رو بسازن.

این مهندسان رویا، طیف‌های مختلفی رو در بر می‌گیرن. از معماران و طراحان تا مهندسین برق و ساختمان و یا حتی نویسندگان. درسته که هر کدوم از این عناوین، تخصص‌های متفاوتی رو در بر می‌گیره، اما نقطه اشتراک همه این افراد جرات تلاش برای محقق کردن رویاهاشونه. جالبه بدونید که پارک‌های دیزنی‌لند از ابتدا تا انتها با این تفکر طراحی و پیاده سازی شده و در تک تک جزییات‌ش، فرهنگ رویا حس می‌شه.
هرچند خیلی‌ها ابداع واژه “مهندس رویا” رو به والت دیزنی بزرگ (بنیان گذار شرکت والت دیزنی) نسبت می‌دن، اما این کلمه اولین بار توسط کمپانی آلومینیوم آمریکا در یک آگهی استخدام روزنامه استفاده شد. توی اون آگهی از مهندسین خواسته بودند که از تخیل خود استفاده کنن و کاربردهای جدیدی برای آلومینیوم پیدا کنن. والت دیزنی با الهام از این لغت، شغل‌های مرتبط با پارک‌های تفریحی دیزنی رو تعریف کرد.

مهندسی رویا در دیزنی‌لندها از چند قانون اصلی تبعیت می‌کنه:

  • اول اینکه مهندسین رویا باید مشکلات رو از شیوه‌ای که تا به حال کشف نشده و با الهام گرفتن از زندگی اطرافشون حل کنن.
  • قانون دوم اینه که ایده‌هایی که به نظر جذاب می‌آن اما در دوره‌هایی امکان اجرای اون‌ها( به دلیل مشکلات مهندسی) وجود نداشت، دوباره بازبینی کنن و در صورت امکان به اجرا در بیارن.
  • اصل شیوه تفکر پهنه بیکران آسمان آبی، قانون سوم برای مهندس رویا شدنه. این یعنی شیوه تفکری که توش هیچ محدودیتی وجود ندارد و ایده‌ها با جزییات کامل مطرح می‌شن. در واقع یک مهندس رویا، برای رویا پردازی‌ش هیچ مرزی قائل نمی‌شه و در نهایت اعتقاد داره اگه بتونه رویاش رو با جزییات کامل و قانع کننده برای جمع بیان کنه، پس می تونه اون‌ها رو بسازه.
  • در نهایت مهندسین رویا، اعتقاد دارن که هیچ چیزی هیچ وقت کامل نیست و همیشه راهی برای بهتر شدن وجود داره. خود آقای والت دیزنی اعتقاد داشت تا زمانی که مهندسین رویا وجود دارن، هیچ وقت دیزنی‌لندها کامل نیستن و اون‌ها هر روز چیز بهتری به این مجموعه اضافه می‌کنن.

تصاویر زیر گوشه‌ای از چیزایی که این رویاپردازان ساختن رو نشون می‌ده:

imagineer

imagineer

imagineer

imagineer

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

  1. maryam
    ۳ مهر ۱۳۹۱

    مطلب جالبی بود مرسی خیلی خوبه که ببینی رویات به حقیقت پیوسته رنگی رنگی سایتیست که آدم به زندگی امیدوار تر میکنه ممنون از زحماتتونرنگی رنگی یعنی...