مصاحبه: با دنیای نگین مصلحی آشنا بشید - رنگی رنگی

مصاحبه: با دنیای نگین مصلحی آشنا بشید

مصاحبه: با دنیای نگین مصلحی آشنا بشید

نگین مصلحی یکی از هنرمندهای رنگی جوونه که میخوایم بهتون معرفی کنیم، تا شما هم انگیزه بگیرید و به فکر خلق دنیای رویایی خودتون بیفتید. نگین یه دختر خلاق ۲۵ ساله است که کارشناس ارشد تصویرسازی از دانشکده هنر و معماری تهران هست. ما با سایت شخصی و خیلی جذاب نگین که کارهاش رو توش به نمایش گذاشته بود آشنا شدیم، و بعد ترتیب یه مصاحبه عالی رو با این دختر هنرمند دادیم.

شغل اصلی نگین طراحی گرافیک در یه شرکت هست، اما در کنار این شغل، یه کار جادویی دیگه هم انجام میده: نگین عروسک های دست ساز درست میکنه! عروسک های نگین پر از رنگ، طرح های اصیل و ظرافت های هیجان انگیزه. اینکه آدم بتونه دنیای رویایی و رنگی مورد علاقه اش رو با دستهای خودش خلق کنه باید کار خیلی لذتبخشی باشه.

نگین کارهاش رو برای فروش نمیذاره و وابستگی زیادی به عروسکهایی که با دستهای خودش درست میکنه داره. اما اینها دلیل نمیشه که دست از خلاقیت و نوآوری در خلق کردن برداره، و برای خودش و لذت بردن اطرافیان، هر روز ایده های بهتر و جذاب تری به ذهنش میرسه.

تا بیشتر از این لو ندادیم، مصاحبه رنگی رنگی با نگین رو بخونید، تا بیشتر با این دختر خلاق و کارهاش آشنا بشید.

 

1

 

 

این هنر رو از کجا یاد گرفتی؟ درسش رو خوندی؟ و فکر میکنی درس خوندن تو این رشته کمکی بهت می کنه؟

درس خوندن در این رشته الزاما شاید برای همه راه گشا و کمک کننده نباشد اما از نظر شخصی خودم دوران تحصیلی ام کمک بسیاری برای تجربه کردن و آموختن راه های متفاوت و آشنایی با اساتید، هنرمندان و طرز تفکر هر کدام از آن ها کرده است. هنوز بعد از تمام شدن دوران تحصیل ام هر از گاهی به دانشگاه میروم و به کلاس های اساتید مورد علاقه ام سرمیزنم و دوران زیبای آموزشی ام را به یاد می آورم.

 

چه مدتیه که این کارو انجام میدی؟ متریال مورد استفاده‏ ی کارت رو راحت پیدا میکنی؟

و اما درباره عروسک هایم باید بگویم که هنوز ۷ سالگی، ۸ سالگی و ۹ سالگی ام در باغ سحر‌آمیز خیالش، روی سُرسُره هایی پر از شکوفه‌ها‌ی رنگین‌کمان لیز می‌خورد!!!! و صدای قهقهه کودکی ام مثل نسیم بهار، شکوفه‌های درختان را به عروسک‌های پارچه‌ای رنگارنگ تبدیل می‌کند تا هر کودکی با دیدن عروسک ها، در دلش درختِ بالنده‌یِ لبخندی بروید… درختی همیشه بهار!!

سه سالی است که شروع به عروسک سازی کرده ام. معمولا قبل از ساخت آن ها اتودی نمیزنم و در حال ساخت ایده ها به ذهنم می رسند. جنس عروسک هایم معمولا از نوعی پارچه نمدی می باشد که البته دوست دارم با پارچه های دیگر نیز تجربه کنم. پارچه های نمدی را برایم از خارج از کشور میفرستند . این پارچه ها را در تهران هم می توان پیدا کرد اما محدودیت رنگی دارند. همه عروسک هایم را با دستانم می دوزم و از چرخ خیاطی کمکی نمی گیرم. احساس می کنم که با هر کوکی که میزنم به عروسکم جان می دهم و به آن از روح خودم هدیه می دهم.

 

2

 

اولین چیزی رو که درست کردی یادته؟

اولین عروسکی که درست کردم برای یکی از بهترین اساتیدم به مناسبت روز تولدش بود. اون عروسک یک غول بود!! یک غول دوست داشتنی. بیشتر عروسک های من غول هستند.

 

درباره فروش یا بهتره بگم غیر-فروش کارهات بگو.

درباره فروختن عروسک هایم باید بگویم که تا به الان علیرغم اشتیاق خیلی از آدم ها برای خرید آن ها حتی یک عدد هم نفروخته ام. چون عروسک هایم را با دستانم درست می کنم به آن ها احساس مسئولیت دارم و فکر میکنم که عضوی از دنیای درون من هستند. بارها دوستانم خواستند آن ها را از من بخرند اما تا حالا این کار را نکرده ام. در ذهنم است که در آینده ای نه چندان دور هنگامیکه در کارگاهی شروع به تولید عروسک کردم، آن ها را به فروش بگذارم اما باز هم نه به صورت بازاری و در ملإ عام، بلکه در تعداد خاص و جاهای خاص! و باید این را اضافه کنم که از طریق این عروسک ها توانسته ام از یکی از دانشگاه های معتبر خارج از کشور پذیرش بگیرم و آن ها واقعا عاشق عروسک هایم شده اند.

 

تنها کاری که میکنی تو همین سبکه یا اینکه سبک های دیگه ای رو هم کار میکنی؟

کتاب هایی را که تصویرسازی می کنم از جنس پارچه هستند و کاراکتر ها را به صورت عروسک می سازم و بعد از تمام شدن تصویرسازی ام از آن ها عکاسی می کنم و سپس چاپ می کنم.

3

4

کلاژها و عروسک‌های من غیر قابل پیش‌بینی و سرشار از مجاورت‌های بصری تازه و همنشینی معانی و مفاهیمِ جدید برای مخاطبین است که حضور آن‌ها به معنای آفریده شدن جهانی تازه است به طوریکه کودک می تواند به آن سفر کند.

 

همه ‏ی طرح های کارهات مال خودته یا اینکه از جایی الگو برداری هم میکنی؟ اگه یه روزی یکی از کارها و طرح های شما تقلید کنه تشویقش میکنید یا جلوشو میگیرید؟

اگر روزی کسی از طرح های من تقلید کنه بسیار ناراحت و عصبی می شوم چون همانطور که قبل تر هم گفتم من کاراکتر عروسک هایم را در حین دوختن به وجود می آورم و نسبت به آن ها غیرت دارم !

 

امکانش هست عکس اون کاری که خودت بیشتر از همه دوسش داری رو برامون بفرستی؟

5

غول کیف

 

6

خیاط و زنش

 

 

 

فکر میکنی تهِ تهِ مسیرت کجاست؟ یعنی به کجا برسی حس موفقیت داری؟

ته ته مسیر من مشخص نیست و پایانی ندارد . فقط این رو می دونم که تو این مسیر، پر از رنگ و رویاست… رویاهای خلق کردن و به وجود آوردن!!! و از طریق همین رویاها و آرزوها و هدف های رنگی ام است که می توانم چشمهایم را روی همه تاریکی ها و خاکستری های مسیر زندگیم ببندم…. و بتونم سالم و زنده بمانم. مدتی پیش مدیر مسئول خیریه ایتام که برای بازدید از نمایشگاه گروهی به موسسه فرهنگی هنری آمده بود از کارهای من بسیار خوشش آمد و از من درخواست کرد تا برای بچه های خیریه ورک شاپ های آموزشی بگذارم. این یکی از راحت ترین و زیباترینِ راه ها برای نزدیک شدن به موفقیت است! با کمال میل می خواهم این کار را شروع کنم و می‌توانم تجربه های زیادی در این راه کسب کنم و دنیای کودکان را رنگی تر از همیشه کنم.

من از طریق رویاهای کودکانه توانایی آن را دارم تا در دنیای پرستیز ما، با زبان تصویر، شادی و امید را برای کودکان به ارمغان آورم. همین برای من بهترین موفقیت است. یادتان باشد که انسان های بی رویا خطرناکند!

 

8

 

برندت رو توی سه کلمه تعریف کن برامون.

کهن الگو، مهربان، رنگی

 

چقدر خودتو آدم رنگی ای میدونی؟ رنگ مورد علاقه و تفریحت رو هم واسه خواننده های رنگی رنگی بگو.

رنگی که از بچگی همیشه عاشقش بودم رنگ صورتی بوده است اما اگر به کارهایم نگاه کنید می تونید رنگ های درونم را به راحتی تشخیص دهید. درون من همه رنگ ها با هم حضور دارند و پر از رنگین کمان است…درونم با آبی بارانی می شود، با سبز جوانه می زند، با قرمز قهقهه می زند و با زرد زیر نور خورشید خمیازه می کشد!

 

7

 

و اما بعضی از تفریحاتم:

-شب ها شمع روشن کنم و شروع به فکر کردن، ایده پردازی، برنامه ریزی و عروسک سازی به همراه گوش دادن به موسیقی

– رفتن به کافه ها و نمایشگاه های مورد علاقه ام به همراه دوستان نزدیکم و گفتگو و گپ زدن با آن ها.

– رفتن به بام تهران و پیاده روی در سکوت شب

– خوردن چیز های خوشمزه و جدید

 

حرف آخر؟

در آخر می خوام یه چیز مهم بگم…. سعی کنید بهانه ها را برای احساس خوشبختی کردن زیاد کنید. در طی این سال ها، با تمام اتفاق های دردناک و بدی که برایم اتفاق افتاده ( که اگر شاید یکی از آن ها را بدانید، تعجب می کنید که چطور می توانم انقدر دنیای رنگی داشته باشم)، هنوز برای خوردن یک بستنی ذوق می کنم و به هنگام خوردن آن احساس می کنم خوشبخت ترین دختر روی زمین هستم. پس بیایید بهانه هایمان را برای احساس خوشبختی زیاد کنیم، حتی با خوردن یک بستنی قیفی!!!!

 

1-49887ef78e

 

 نام و نام خانوادگی: نگین مصلحی

زمینه فعالیت: ساخت عروسک های دست دوز (نمدی، خمیری…)

 خلاصه: نگین مصلحی، ۲۵ ساله، کارشناس ارشد تصویرسازی در کنا داشتن شغل به عنوان گرافیست، چند سالی هست که عروسک سازی رو شروع کرده و با این کار میون بری برای رسیدن به دنیای آرزوهاش زده. نگین عروسک های رنگی و ظریفی درست میکنه که طرح ها و رنگبندیهاشون در همون لحظه که در حال کار درست کردن هست به ذهنش میرسن و نیازی به اتود زدن از قبل نداره. عروسک های نگین فروشی نیستن و اون صرفا میخواد به زیبایی هایی که توی این دنیا وجود داره و میتونه آدمها رو دلشاد کنه، چیزی اضافه بکنه. نگین برای پیدا کردن خوشبختی های زندگی مهارت داره و این بهش ایده و انگیزه برای کار کردن میده…

وبسایت: www.neginmoslehi.com

 ایمیل: [email protected]

 

از نگین مصلحی اینها رو یاد بگیرید:

۱_ از رویاهای شخصی و حس درونیتون برای طراحی محصول استفاده کنید. اینطوری هم مطمئن هستید که طرح ها مال خودتون هستن، هم خیلی بهتر به دل میچسبن.

۲_محصولی طراحی کنید که باهاش پیوند برقرار کرده باشید، یعنی خودتون اول از همه دوستش داشته باشید، و بعد بهش هویت ببخشید.

۳_سختی توی زندگی هر کسی پیش میاد. مهم اینه که ایــنهمه بهانه ی دیگه برای خوشبختی رو ببینیم، و به زندگی و کارمون عشق بورزیم!:)

 

 

 

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. زهراالملوك ^__^
  ۱۸ تیر ۱۳۹۳

  واى چقدر شگفت انگییییییز ^___^
  • سهیل
   ۱۸ تیر ۱۳۹۳

   کاراش خیلی خیلی خوبه
   من پیشنهاد می‌کنم برای فروش بزاره
 2. ندا
  ۱۸ تیر ۱۳۹۳

  چقدر خوبه که انقدر برا کاراش هویت و ارزش قائل و به قول خودش روشون تعصب داره. 🙂
  آفرین بهش.
 3. زهرا
  ۱۸ تیر ۱۳۹۳

  پس بیایید بهانه هایمان را برای احساس خوشبختی زیاد کنیم، حتی با خوردن یک بستنی قیفی!!!!
  صد درصد موافقم!
  چه عجب بالاخره یکی سایت داشت نه فیس بوک! ممنون
 4. SaRa
  ۱۸ تیر ۱۳۹۳

  خیلی الهام بخش بود، ممنونم!
  بهانه هاتون رو برای احساس خوشبختی کردن زیاد کنین!
  عالی بود، موفق باشی!
 5. یاسمین
  ۱۸ تیر ۱۳۹۳

  جقدر جالبه نوع آوری و ابتکار کاراش قشنگه
  و چقدر خوبه که آدم از این ابتکار و خلقیتش برای شاد کردن دیگران و مثلا یاد دادن تو ایتام استفاده کنه
  و چقدر خوبه آدم رویاهاشو حفظ کنه
  واسمم خیلی جالبه که دانشگاه های خارچی به این شخصیت های به قول خودش کهن الگو ایرانی اینقدر علاقه نشون میدن و فرهنگ کهنمون و شاد و رنگارنگ به دنیا نشون میده
  امیدوارم همیشه موفق و رنگارنگ باشه
 6. Sara
  ۱۸ تیر ۱۳۹۳

  کاراش واقعا قشنگه و پشتکارش قابل تحسین. ولی من از این سبک اصلا خوشم نمیاد
 7. سارا
  ۱۹ تیر ۱۳۹۳

  من عاشق خیاط و زنشم چقد به نظر خوشبخت میان
  افکار و عروسکاتو دوس دارم نگین جان
 8. ashnawriter
  ۱۹ تیر ۱۳۹۳

  نگین جان عالی بود
  خوبه که احساست رو روی عروسکات پیاده می کنی:)
  موفق باشی همیشه
 9. AySan
  ۱۹ تیر ۱۳۹۳

  karatun aliyan negin khanum
  eyval darin (:
  kheyli khosham umad ke gofti ru arusakat gheyrat dari 😀 manam daram va kamelan darket mikonam ((:
  negin janam az in parche namadiya tu bazare tarbiyate tabriz hast man emruz didameshun
  chizaye khubi azat yad gereftam
  duset daram
  movafagh bashi
  P.S: mersi rangi rangiye azizam 🙂
 10. arezu
  ۲۰ تیر ۱۳۹۳

  salam be rangirangi va hamintor Negin jun,kar ha va idehat kheili khuban azizam,ishala movafagh bshi,mrc rangirangi
 11. امیر برادران
  ۲۱ تیر ۱۳۹۳

  وای عالیه نگین جان . من به تو تبریک میگم و برات آرزوی موفقیت میکنم دوست و همکار رنگی خودم:-)
 12. نگين مصلحي
  ۲۱ تیر ۱۳۹۳

  دوستان رنگی عزیزم، از ته دلم از تک تک نظرهایی که دادید، متشکرم. خیلی لطف دارید. امیدوارم که همیشه موفق باشید و یک دنیای رنگی با کلی آرزوهای قشنگ قشنگ برایتان آرزو می کنم. نگین
 13. عليرضا
  ۲۲ تیر ۱۳۹۳

  خانم مصلحی کاراتون فوق العادست
  بعد از مدتها یه تکنیک جدید تصویرسازی با شخصیت پردازی خاص ندیده بودم
  بهتون تبریک میگم و منتظر کارهای آینده شما هستم
 14. تينا تبار
  ۴ مرداد ۱۳۹۳

  سلام خانم مصلحی
  من تینا تبار هستم
  فارغ التحصیل کارشناسی گرافیک و کار تصویر سازی میکنم
  خیلی کارهاتون رو دوست دارم و امیدوارم بتونم بیشتر با خودتون و کارهاتون آشنا بشم
  من براتون ایمیل میزنم و نمونه کارهامو براتون در ایمیل میفرستم.
  منتظر نظر شما در مورد کارهام هستم.
  همیشه موفق باشید
 15. moslem
  ۲۱ مرداد ۱۳۹۳

  چقد با سلیقه

  چقد هنـــرمند

  چقد خوشکلن..

  آدمو یاد شکرستان میندازه

  واقعاًانرژی گرفتم.

  اگه شد ی جوری در مورد اون پرانتزی که تو حرف آخرتون باز کردین بیشتر توضیح بدین

  مرسی
 16. رویا رشیدی
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

  افرین عزیزم .ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...