مصاحبه با حمیدرضا برخورداری در دنیای فانتزی‌های خمیری اُز - رنگی رنگی

مصاحبه با حمیدرضا برخورداری در دنیای فانتزی‌های خمیری اُز

مصاحبه با حمیدرضا برخورداری در دنیای فانتزی‌های خمیری اُز

شاید همه ما تو بچگی خمیربازی کرده باشیم. هنوزم خمیرای رنگی بچه‌ها رو مجذوب خودشون می‌کنن و مادرا رو از کوره به در می‌برن. اما خیلی از ما خمیربازی رو تو همون بچگی کنار گذاشتیم و فراموش کردیم که این خمیرا ما رو با خوشون به چه دنیایی رنگینی از فانتزی و خلاقیت می‌بردن.
این بار می‌خواهیم حمید رضا برخورداری رو بهتون معرفی کنیم که دست از کودکی‌ش نکشیده و با خمیراش قد کشیده و حالا آدمکای کج و کوله خمیری‌ش هم بالغ و زیبا شدن. خمیر بازی حالا هنر و کسب و کار حمیدرضا شده و اون روزی رو بدون این خمیرا شب نمی‌کنه. این مصاحبه رو بخونید، نمونه کارها رو ببینید و شاید به یاد بهترین روزهای زندگی‌تون رفتید یه لوازم‌التحریری و یه سطل خمیربازی خریدید.

oz6

چند وقته شروع به این کار کردید؟
حدود ۲ ساله که دارم این کار رو انجام می‌دم و نزدیک یکساله که تبدیل به شغلم شده، یعنی ازش درآمد دارم.

oz7

برای این کار آموزش خاصی دیدید؟
نه. رشته دانشگاهی من طراحی صنعتی بود که تاثیر مستقیمی روی این کار نداشت. چیزایی درباره ارزیابی بازار برای تولید و … رو تو این رشته یاد گرفتم که خب غیرمستقیم روی کارم تاثیر داره.
اولین کاری که با خمیر درست کردی رو یادت میاد؟
آره. ۱۶ سالم بود و خواهرم اون موقع با خمیر گل‌چینی درست می‌کرد. من از خمیرای خواهرم کش می‌رفتم و یه گروه موزیک با این خمیرا ساختم. کاراکترهای ساده‌ای بودن که هر کدوم یه رنگی داشتن و یه ساز دست‌شون بود. به غیر از خواننده گروه هیچ کدوم‌شون دهن نداشتن. این گروه رو ندارم ولی دومین چیزی که ساختم مجسمه صورت عزت الله انتظامی بود که هنوزم دارمش.

oz2

اون موقع که اینا رو می‌ساختی فکر می‌کردی یه روز کارت ساختن همین چیزا بشه؟
نه. اصلا. سال‌ها بعد و زمانی که دانشجو بودم یه کارگاهی که آویزهای خمیری درست می‌کرد، کار طراحی می‌کردم. این همکاری یه جایی قطع شد چون خیلی از طرح‌های من رو نمی‌تونستن اجرا کنن.
و بعد از این همکاری رسیدی به اینکه تنهایی کار کنی.
بله. البته قبل از این اتفاق هم خیلی به این که از کار خمیر درآمدزایی کنم فکر می‌کردم ولی راستش می‌ترسیدم که تولید انبوه کنم و کارا رو دستم بمونه. بالاخره این ترس رو کنار گذاشتم و شروع به تولید انبوه کردم و خوشبختانه جواب گرفتم.

oz5

اولین کارایی که تو این سری از تولیداتت فروختی چی بود؟
اولین سری که فروختم صورتک‌های کوچیکی بود که هرکدوم یه قیافه داشتن و بعضی وقتا خودم هم تعجب میکرم که تو اون سایز چه جوری درستشون کردم با حلق و زبون و دندون که تو یه شوی خونگی فروختم‌شون. مابقی رو که یادمه تعدادش ۷۰ عدد بود تو پاساژ علاالدین و به قیمت دونه ای ۶۰۰ تومن فروختم و با پولش مواد لازم برای تولید بعدی رو خریدم.
بعد از این سری صورتک‌ها هزار تا از کاراکترهای بازی انگری‌برد رو تولید و بازاریابی کردم که این بخش راحت نبود. هر جا می‌رفتم می‌گفتن جنس تولید چین رو ارزونتر می‌خرن و … واسه همین یه سری از کارا رو امانی گذاشتم پیششون. دو سه هفته بعد سفارش‌ها با تعداد بالا شروع شد و از اینجا به بعد دیگه خودم به تولید همه کارا نمی‌رسیدم. همه کارام کار دست هستن. یعنی قالب و … ندارن، برای همین تولید انبوه سفارش‌ها زمان زیادی می‌بره.

oz1

 

کاری که انجام می‌دی یه کار هنری و دستیه و یه ذره سخته که فکر کنیم هر روز حوصله انجام این کار رو داری. برای خودت این طور نیست؟
من این کار رو دوست دارم. هر شغلی کم و بیش تکراریه ولی من اهل کار روتین مثلا اداری نیستم. اینکه هر روز تو یه زمان مشخصی باید بری جایی و کار مشخصی رو انجام بدی خیلی برام سخت‌تر از کاریه که الان می‌کنم. الان زمان کارم دست خودمه و مهم‌تر از همه اینکه دارم با دستای خودم و برای خودم کار می‌کنم. من تا زمانی که با دستام کار می‌کنم و چیزی می‌سازم حالم خوبه و هیچ کاری به این اندازه منو خوشحال نمی‌کنه.

oz4

به غیر از این کار، کار دیگه‌ای هم با دستات می‌کنی؟
آره. یکی از کارایی که خیلی دوستش دارم تولید مجسمه با مواد بازیافتیه. درست کردن یه چیز بدرد بخور از چیزای دور ریز کار لذت بخشیه، ضمن اینکه به نظرم بحث تخریب محیط زیست و … هم موضوع کاملا جدی‌ایه و اگه هنر می‌تونه به داد زمین برسه، خب! چرا این کار رو نکنیم.

oz10

 

یکی از علائقم از بچگی این بود که با چیزای بی‌ربط یه چیزای کاربردی یا تزئینی درست کنم. هنوز به این کار علاقه دارم و با دور ریزها چیزایی تولید می‌کنم.

oz8

شغل اولم فعلا همین کارای خمیریه که خودم طراحی و تولیدشون می‌کنم. یکی از جنبه هایی که این کار الانم رو دوست دارم اینه که اگه کسی مجسمه‌ای غیر متعارف بخواد، مجسمه یه کاراکتری که دوست داره، مجسمه خودش، دوستش، باباش، همسرش و… من میتونم این کارو براش انجام بدم و خوشحالش کنم. این چند وقت انقدر پیام‌های خوب و مهربانانه از مردم دریافت کردم که حالم رو خوب کرده. کارای سفاشی به نسبت کارای روتینی که تولید انبوه می‌کنم درآمد زیادی برام نداره ولی برخورد خوب مشتریام خستگی کار رو ازم دور می‌کنه. وقتی می‌بینم انقدر از کارام خوششون میاد و از دیدن مجسمه‌ای سفارش داده بودن خوشحال می‌شن، واقعا خوشحال می‌شم و انرژی می‌گیرم.

oz9

ویژگی برند اُز تو سه کلمه چیه؟
خلاقانه، ظریف و یونیکه.
خودتو آدم رنگی‌ای می‌دونی؟
با تعریفی که از آدم رنگی دارید آره. ولی آدما رو و خودم رو سیاه و سفید می‌بینم.
الان تو آدم موفق هستی که با خلاقیت خودت یه شغلی داری که عاشقشی. به آدمای هم سن و سال خودت که این مصاحبه رو می‌خونن چه توصیه‌ای داری؟
به نظرم جوونا نباید نگاه کنن به اینکه چه چیزایی رو ندارن . ببینن چه چیزایی دارن و با استفاده از اون داشته‌ها به چیزایی که ندارن میرسن. شرایط سخته ولی اینکه بشینیم و ناله کنیم چیزی درست نمیشه. به قول معروف میروم جایز نیست، من رفتم!

oz3

نام و نام خانوادگی : حمیدرضا برخورداری
برند: دست ساز های اُز
زمینه فعالیت : دست ساز های خمیری و ساخت مجسمه با بازیافت
خلاصه: حمیدرضا روزش رو بدون خمیرهایش شب نمی کنه. اون می تونه هر شخصیتی رو با خمیر بسازه و حتی تولیدات انبوهی که ارائه می ده هم تماما با دست می سازه . حمید رضا برخورداری علاوه بر خمیر بازی، از طبیعت دفاع می کنه و مجسمه های بازیافت می سازه
دست ساز های حمید رضا رو اینجا ببینید

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. شیلا
  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

  سلام مصاحبه خیلی عالی بود دستتون درد نکنه
  به آقای برخورداری تبریک میگم واقعا کارهاشون فوق العاده هست
  امکان خرید آنلاین این آثار وجود داره؟
  • نگار یعقوبی
   ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

   بله بله در صفحه فیس بوک اطلاعات بیشتر خرید هست
 2. فتانه
  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

  خیلی قشنگ بودن کارها.آفرین.
 3. ندا
  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

  شاهکارن واقعا زیبا بودن
  جالب اینه که یک آقا این ظرافت هارو به خرج دادن
 4. mehrnaz
  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

  آفرین کارهات عالی هستن شخصیت کارتون آپ عین خودشه، موفق و پیروز باشی
  • زمزمه
   ۶ مرداد ۱۳۹۴

   اتّفاقاً برعکس ، به نطرم همه شون محشر بودن و فقط شخصیّت راسل ( مال انیمیشن Up ) یه ذرّه با اصلش فرق داشت . راسل صورت و هیکلش تپلی تره ، چشم بادومی تره و رنگ پوستشم تیره تر . به جز این همه شون عالی بودن ! ببعی که تو دل برو بود ، اون شخصیّت آبیه هم که نمی دونم آیا متعلّق به انیمیشنی هست یا نه که اصلاً … اصلاً … اصلاً … بی خیال ! فقط دلم می خواد اون آبیه جلو چشمم باشه ، خیلی حسّ خوبی به آدم میده و خنده به لب آدم میاره . روحمون شاد میشه !!! اون ایرادی که از راسل گرفتم هم واسه اینه که کارای ایشون کپی برابر اصله ، توقّع آدم میره بالا !!!
   راستی چرا ” اُز ” ؟!!!
 5. نیره جعفری
  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

  واقعا کارهای محشر و زیباییست!
  آفرین به این خلاقیت…!
 6. آرش ملكی مجد
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

  با درود به شما
  خیلی جالب و خلاقانه بود.
  خواهشی از شما داشتم ، اگر امکان داره یک راه دسترسی به آقای برخورداری به من نشان دهید (‌ایمیل و یا شماره تماس ) تعدادی شفارش دارم – خیلی از این کارها خوشم آمده . منتظر پاسخ شما هستم
  لطفا راهنمایی بفرمایید – با سپاس از رنگی رنگی
 7. Mahdyar
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

  سلام
  ببخشید یک ایمیلی از ایشون بدید؟
  والا با این اوضاع اینترنت نمیشه رفت فیس بوک. یا به ما هم بگید چجوری میشه رفت فیس بود 🙂
 8. mohammad
  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

  دوست عزضصیزلطفاشماره تماس یاایمیل برای ارتباط باشمابدید
  @mohammadaria66
  yahoo.com
 9. محمد
  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

  دوست عزیزپیغام دادن, نمیشه فیس بوک رفت شماواقعاعلاقه مندیدبه همکاری باکسی یک شماره تلفن یاایمیل برای همکاری ارائه بدید
 10. شیرین
  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

  بی نظیر کاراشون

  آرزوی رسیدن به جاهای بالاتر برای این هنرمند دارم
 11. سمیرا
  ۵ تیر ۱۳۹۲

  سلام ..آقای برخورداری آموزش هم میدن ؟؟؟
  • نگار یعقوبی
   ۵ تیر ۱۳۹۲

   بهشون ایمیل بزنید
 12. نرگس
  ۲۵ شهریور ۱۳۹۲

  این دست مصاحبه ها خیلی عالیه. لطفن ادامه بدین.
 13. هليا
  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  سلام
  میخواستم اگه میشه لینک صفحه اى رو که میشه از اون این مجسمه ها رو خرید ، رو بهم بدید

  منونم
 14. هليا
  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  سلام چون وى پى ان من منحل شده ، نمى تونم وارد فیسبوک ایشون بشم ، اگه ممکنه ایمیل ایشون رو برام ایمیل کنید تا ازشون راجع به مجسمه ها بپرسم
  ممنونم

  ایمیل من :
  [email protected]
 15. طراوت
  ۲ شهریور ۱۳۹۳

  یه ایمیلی چیزی ازشون بزارید خواهشا
 16. cordelia
  ۱۷ مهر ۱۳۹۳

  سلام میتونم خواهش کنم ایمیل یا صفحه ى اینستاگرام ایشون رو بذارید ؟ براى افرادى که به فیس بوک دسترسى ندارن !
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۱۷ مهر ۱۳۹۳

   ما فقط فیس بوک داریم ازشون.
 17. سهیلا
  ۷ دی ۱۳۹۳

  دوست دارم مجسمه خودم رو داشته باشم!
 18. فرزانه عامری
  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

  کارهاتون حرفه ای من هم سالهاست کار با خمیر رو انجام میدم تقریبا تولید انبوه می خواستم ببینم می تونیم در این زمینه با هم همکاری داشته باشیم
 19. یاس
  ۸ تیر ۱۳۹۴

  مجسمه هاتون با زیبا و شاهکارن چقدر با ظرافت
 20. منیژه
  ۱ مهر ۱۳۹۴

  منم کاراشون رو دوس دارم مهصوصا اون عزت الله انتظامی روارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...