رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و نهم - رنگی رنگی

رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و نهم

رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و نهم

قرار هست هر جمعه یک قسمت رادیو رنگی رنگی داشته باشیم. این یک پادکست شاد و کوتاه برای آدم های رنگی هست.
این هفته در مورد برند لیوایز صحبت کردیم. نه به صورت تخصصی که در این حد که بتونید این برند رو بشناسید.
این شما و این هم شماره جدید رادیو رنگی رنگی :

 

دانلود رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و نهم

 

تولد یکی از اولین برندهای دنیا ، گره خورده به تولد محبوب‌ترین لباس دنیا، یعنی شلوار جین. شلوارهای جین رو امروز همه جا می تونید ببینید. به قول آرمانچیو ارتگا، بنیانگذار نام دار زارا، شلوارهای جین یکی از معدود مشترکات ثروتمندا و فقیرا هستن. در شماره ۳۹ از رادیو رنگی رنگی، همراه ما باشید تا سفری کنیم به قرن نوزدهم و اولین روزهای برند دوست‌داشتنی لیوایز.

همه چیز از قرن نوزدهم شروع شد. خانواده استراوس در آلمان زندگی و از طریق فروش پارچه های محکم برزنتی گذران عمر میکردن. همه چیز خوب پیش میرفت تا اینکه پدر خانواده در اثر بیماری سل از دنیا رفت. از اوونجاییکه پسر بزرگ خانواده در آمریکا زندگی می کرد، استراوس ها تصمیم گرفتن به آمریکا مهاجرت کنن.

پسر دیگر خانواده به اسم لوی استراوس به کسب و کار برادرش علاقه‌مند شد و همون کار رو ادامه داد. این موضوع همزمان شد با هجوم هزاران نفر به سن فرانسیسکو برای اکتشاف طلا. لوی استرواس هم به سن فرانسیسکو رفت ولی نه برای جستجوی طلا ، بلکه برای فروختن پارچه های محکم به معدنچیان. متأسفانه لوی نتونست حتی یک متر برزنت بفروشه و نا امید به فروشگاهش برگشت. اینجا بود که ایده ای انقلابی به ذهن لوی رسید. با متراژی که در اختیار داشت، لوی ۱۰ تا شلوار دوخت و تونست همشونون تو یه روز بفروشه. معدنچی ها عاشق این شلوارا شدن چون هم محکم بودن و هم راحت تمیز میشدن.

لوی تونست ثروت زیادی بدست بیاره. فروش شلوارهاش خیلی زیاد بودن و پارچه هاش رو هم به کلی فروشگاه مختلف می فرستاد. با این حال، دوام برزنت خیلی بالا نبود و لوی که حالا اسمش رو به لیوای تغییر داده بود ، سراغ پارچه ای به نام دنیم رفت. دنیم همون پارچه کتون کبریتیه که امروز هم توی شلوار های جین ازش استفاده میشه. این موضوع باز هم به ثروت لیوای اضافه کرد. شلوار جین های اولیه جای کمربند نداشتن و جیبهای بزرگ تعبیه شده در اونها باعث میشد معدنچی ها بتونن ابزارشون رو همه جا با خودشون حمل کنن. این تولد برند لیوای استراس به حساب میاد اما پایان ماجرا نبود…

کم کم شکایت هایی به گوش میرسید که جیب شلوارها به خاطر وزن بالای ابزارها پاره میشن. یه خیاط محلی به اسم جیکوب دیویس به لیوای نامه نوشت و گفت که راه حل این مشکل رو پیدا کرده ولی چون پول کافی برای ثبت اختراعش رو نداره می خواد با لیوای شریک بشه. راه حل دیویس استفاده از پرچ های فلزی روی گوشه جیب‌ها و خلاصه هرجایی که بهش فشار میاد بود. جالبه بدونید در اون زمان پولی که دیویس برای ثبت اختراعش لازم داشت ۶۸ دلار بود که البته برای اون زمان مقدار قابل توجهی محسوب میشه. لیوای از این ایده استقبال کرد و تولید نسل بعدی شلوار ها شروع شد. البته به خاطر استفاده زیاد از پرچ ها فلزی ، معدنچی ها نمیتونستن مدن زیادی رو کنار آتیش بشینن و پرچ های فلزی جیب‌های پشت هم روی زین ها و صندلی ها خط مینداخت. بنابرین فقط برای جیب‌های کنار از پرچ های فلزی استفاده شد.

بعد از کلی طراحی متفاوت، بالاخره شلوار معروف لیوایز ۵۰۱ تولید شد . مدلی که پرفروش ترین لباس دنیا به حساب میاد! نسل جدید شلوارهای لیوایز در اوایل قرن بیستم وارد بازار شدن ولی بازهم مشتری اصلی این شلوارهای کابوی ها، معدنچی ها و کارگرهای راه آهن بودن. در دهه ۳۰ ، شلوارهای جین وارد شرق شدن و محبوبیت این کالا جهانی شد. کمپانی که در سال ۱۹۴۶ فقط ۱۵ تا کارگر داشت ، در سال ۱۹۷۶ بیش از ۲۲ هزار کارمند داشت و در ۳۵ کشور دنیا فعالیت میکرد. بین دهه های ۵۰ تا ۸۰ ، لیوایز بین جوونها خیلی محبوب شد و لیوایز هم برش های خاصی رو برای این قشر تولید کرد. با این حال ، برش های اصلی لیوایز هنوز هم پر فروش ترین محصولات این کمپانی هستند.

بعد از این همه سال ، لیوایز هنوز هم داره تولید شلوارهای با کیفیت رو ادامه می ده.طراحی های لیوایز به‌قدری کلاسیک و دوست‌داشتنی هستن که برندهای مثل پولو، گس و اسپریت به خاطر کپی از طرح های لیوایز مجبور به پرداخت جریمه های سنگین شدن. البته تنها دلیل محبوبیت شلوارهای لیوایز کیفیت و طراحیشون نیست، این شلوارها قیمت بسیار مناسبی هم دارن. قیمت شلوارهای لیوایز از ۳۵ دلار شروع میشه و نهایتاً به ۷۸ دلار میرسه.
درس لیوایز اینه : اگر محصول قابل اعتنایی داری، هیچ وقت تولید محصولات کلاسیکت رو متوقف نکن ولی همیشه طرح های جدید رو در نظر داشته باش.
تا یک شماره دیگه از رادیو رنگی رنگی ، بدرود!

لمیس

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. هژیر
  ۲۰ مهر ۱۳۹۲

  viva radio rangi rangi
 2. niki
  ۲۱ مهر ۱۳۹۲

  مرســــــــــــــــی 🙂
 3. توحید
  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  من شخصا عاشق۵۰۱ ها هستم مخصوصا سیاهش در عین سادگی خوب فیت میشن . این نکته رو هم بگم که لیوایز در تولید شوارهای ۵۰۱ تونسته میلیون ها لیتر آب صرفه جویی کنه . پس سبزترین برند لباس هم به حساب میاد .ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...