قورمه‌ سبزی در 40 دقیقه - رنگی رنگی

قورمه‌ سبزی در ۴۰ دقیقه

قورمه‌ سبزی در ۴۰ دقیقه

اگه همین الان یه اتوبوس بگیریم و با همه دوست و رفیقامون بریم خونه خاله سیمین اینا، تا یه آبمیوه‌ای، چایی، چیزی بخوریم، غذامون حاضره اونم چه غذایی! نه سوسیس تخم‌مرغ و املت که یه قورمه‌سبزی خوشمزه و جاافتاده که عطر خورش و برنج‌ش تا هفت کوچه اونورتر می‌ره. بعد از این‌همه مطلبی که از خاله سیمین چاپ کردیم، حتما می‌دونید که این غذا از تو فریزر سحرآمیزش بیرون میاد. راز خورش‌های فوری رو به روایت خاله سیمین بخونید:
پختن خورش معمولا چیزی نیست که از یه خانم جوان و شاغل بشه انتظار داشت. همه خورش‌های ایرانی گوشت دارن و چون زمانی زیادی برای پختن گوشت و حبوبات لازمه، معمولا از این غذا چشم‌پوشی می‌کنیم.
من یه شیوه به درد بخور برای پختن خورش دارم و همین باعث شده که همه خورش‌های من تو کمتر از سه ربع آماده بشن و حسابی جا بیافتن. همه ما وقتی گوشت می‌خریم گوشت چرخی، خورشی و ماهیچه رو جدا بسته‌بندی می‌کنیم. کاری که من می‌کنم اینه که ماهیچه و گوشت خورشی رو جداگانه می‌پزم و بسته‌بندی می‌کنم. در واقع جز گوشت چرخ‌کرده (که بخشی از اون رو به شکل کباب تابه‌ای فریز کردم و اینجا دستورش رو نوشتم) بقیه گوشت‌ها کاملا پخته هستن. با این کار هر لحظه که اراده کنم می‌تونم هر نوع خورشی رو تو چند دقیقه آماده کنم. مثلا سبزی قورمه رو که قبلا سرخ شده با پیاز و ادویه و یه بسته از این گوشتا و همینطور لوبیای پخته و منجمد می‌ریزم تو قابلمه و می‌ذارم با چند لیوان آب بجوشه و جا بیافته.
ماجرای برنجای کابینتی رو هم که می‌دونید! چند کف‌گیر از این برنجا رو هم می‌پزم و تو کمتر از یک ساعت غذایی رو می‌پزم که در حالت عادی اقلا به ۳-۴ ساعت زمان نیاز داره.
اگه از این روش برای بسته‌بندی گوشت استفاده کنید، یه ماده اولیه دیگه هم به طور خودکار تهیه می‌شه: آبِ گوشت. تو هر نایلون فریزر یه ملاقه از این آب مقوی بریزید و گره بزنید و هر بار که سوپ پختید یه بسته از این آب‌گوشت‌ها رو توش بندازید تا سوپ خوشمزه‌تر و مقوی‌تر بشه.

سیمین قنات آبادی

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. مهسا
  ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

  گوشت پخته رو تا چه مدت می‌شه توی فریزر نگاه داشت؟ خاصیتش از بین نمیره؟
 2. سیمین قنات آبادی
  ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

  نه، خاصیتش که از بین نمیره که هیچ، بلکه دیکه لازم نیست که یک بار گوشت تازه را فریز کنید و دوباره یخ زدایی کنید و اونو بپزید
 3. Shabnam
  ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

  من از این مامانا بازم سراغ دارم که مدل آشپزیهای جالبی دارن .. 🙂
  • نگار یعقوبی
   ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

   معرفی کنید !
 4. leili
  ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

  من رسما عاشق این سایت شدم 🙂
  چه پیشنهاد خوبی…. گوشت چند وقت پخته تو فریزر میمونه؟
 5. الهام
  ۱ تیر ۱۳۹۲

  تا اونجایی که من می دونم گوشت پخته فریز شده سرطان زاست. فکر نمی کنم دیگه خاصیتی هم داشته باشه
  • نگار یعقوبی
   ۱ تیر ۱۳۹۲

   چون زیاد در مورد این نوشته شده که گوشت پخته خوب نیست، تا آخر این هفته یک مطلب معتبر در این مورد ترجمه میکنیم ومیذاریم روی رنگی رنگی.
   • maral
    ۵ تیر ۱۳۹۲

    واقعا خاصیتش از بین نمیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه میشه؟؟؟؟؟؟شاید سرطان زا هم بشه
 6. Simin Ghanatabadi
  ۳ تیر ۱۳۹۲

  با مطالعه ای که من در این زمینه داشتم باید بگم مدت انجماد گوشت خام بیشتر از گوشت پخته است ولی گوشت پخته را ۳-۴ ماه میتوان در فریزر نگاهداری کرد.
 7. دنیا
  ۲۶ اسفند ۱۳۹۲

  مامان من هم همیشه از این روش استفاده میکنه.درواقع همیشه آشپزی های مامانم پر از خلاقیته!!!ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...