صبحونه رنگی - توگی - رنگی رنگی

صبحونه رنگی – توگی

صبحونه رنگی – توگی

امروز می‌خواهیم یه صبحونه محلی دیگه از منطقه خراسان بهتون یاد بدیم که یکی از خواننده‌های رنگی دستور تهیه‌اش رو برامون فرستاده. این یه صبحونه ساده و مقویه که احتمالا می‌شه گاهی وقتا ازش به عنوان عصرونه یا یه پیش غذا استفاده کرد.

ماده اولیه‌ این صبحونه ممکنه شما رو یاد مرغ عشق‌هایی بندازه که تو زندگی‌شون کاری جز بوسیدن همدیگه ندارن. بیایید با فرض اینکه یه روز پر از عشق و مهربونی داشته باشیم این صبحونه رنگی رو درست کنیم.

ارزن ماده اصلی این صبحونه است. ممکنه خوش‌شانس باشید و کسی رو تو مشهد یا خراسان رضوی داشته باشید که براتون ارزن پوست‌کنده بیاره. اگه کسی رو ندارید ممکنه تو بعضی از عطاری‌ها و فروشگاه‌ها این دونه‌های ریزه میزه رو پیدا کنید.

از هر راهی که به یه پیمونه مغز ارزن رسیدید، اونو با یه پیمونه شیر و یه پیمونه آب قاطی کنید و بذارید روی اجاق تا بپزه و به غلظت شیربرنج برسه. به این مرحله که رسید کار تمومه و “توگی” حاضره. اونو تو یه ظرف خوشگل بریزید و روش هر چقدر که دتون می‌خواد شیره انگور بریزید.

به همین سادگی به لیست صبحونه‌خورهایی پیوستید که ریسک امتحان کردن غذاهای جدید رو می‌پذیرن و اهل هر جایی که هستن بلدن “توگی” درست کنن.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. نغمه
  ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲

  این غذا اسمش توگی نیست، مغز ارزن هم در عطاری ها پیدا نمیشود، فکر نکنم غیر از گناباد بشود در جای دیگری پیدا کرد.
  دستور توگی: پیازداغ + زردچوبه + نعنای خشک + روغن + گوشت چرخ کرده، وقتی گوشت سرخ شد به آن آب اضافه می کنیم و شلغم خورد کرده را در آن میریزیم تا بپزد. وقت شلغم پخت ارزن شسته را داخل آن میریزیم و درب ظرف را نمیگذاریم، باید مراقب بود که آب کم نشود تا زمانی که ارزن بپزد. اگر درب ظرف را بگذارید ارزن له می شود و اگر ارزن له شده دوست دارید حتماً درب ظرف را بگذارید.
  غذای آماده شده را میشود تنها، با کشک، با رب انار میل کرد. در ضمن این غذا مزه یا بوی شلغم نمیدهد و بسیار خوشمزه است.
  • نگار یعقوبی
   ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲

   خیلی خیلی از این توضیحات ممنونم !
 2. مرسده
  ۶ فروردین ۱۳۹۳

  سلام
  چرا اسم این غذا هم توگی ست. توگی دو نوع داره یه مدل با شیر که شما گفتید یه مدل هم با گوشت که دوستمون گفتن تو لهجه محلی هم بهشون می گن توگی به شیر و توگی به قورمه
 3. الهه (:
  ۲ شهریور ۱۳۹۷

  ممکنه غذاهایی رو قبلا با توضیح یاد دادید رد به صورت آموزش تصویری در بیارید؟؟
  چون من همه عکس های آموزش آشپزیهاتون رو ذخیره میکنم ولی اینایی که توضیح داره رو نمیتونم?
  • رنگی رنگی
   ۳ شهریور ۱۳۹۷

   پیشنهادتون رو بررسی میکینم؛ ممنون که همراهمون هستید 🙂ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...