سمفونی چوب‌های تمیز - رنگی رنگی

سمفونی چوب‌های تمیز

سمفونی چوب‌های تمیز

وسایل چوبی خونه، می‌خواد تخت‌خواب و کمد باشه یا یه قندون کوچیک، چون از چوب ساخته شده، نیاز به مراقبت داره. از گرونی این وسایل هم که بگذریم، اگه نتونیم چوبای خونه رو خوب تمیز کنیم، اونا رو تبدیل به آشیونه گرم و راحت برای موریانه‌ها و سوسکا می‌کنیم.
به غیر از سطح چوب، درزها، جاهای کنده‌کاری شده و نقاط اتصال تیکه‌های چوب جاهایی هستن که باید هرچند وقت یه بار تمیزشون کنید. اگه جاروبرقی‌تون بروس مخصوص داره، ازش استفاده کنید و غبار این سطوح رو پاک کنید. اگر نه با یه مسواک کهنه خاک این گوشه موشه‌ها رو بگیرید.
بعضی از تولیدکننده‌های شوینده، اسپری مخصوص سطوح چوبی هم تولید می‌کنن که تو موادش به غیر از پاک‌کننده روغن گلسیرین هم وجود داره. اگه بخواهید خودتون پاک‌کننده درست کنید می‌تونید بعد از گردگیری با یه دستمال مرطوب، چوب رو با کمی روغن بزَرَک تمیز و براق کنید. یادتون باشه از مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی و هیچ شوینده شیمیایی دیگه‌ای برای پاک کردن چوب استفاده نکنید.
مراقب آب و رطوبت باشید. اگه اتفاقی افتاد و آب روی چوب ریخت، سریع خشک‌ش کنید. آب چوب رو فاسد می‌کنه و از ریخت می‌ندازه. اگه گلدونی روی میز چوبی دارید، حتما زیر گلدونی براش بذارید و مراقب باشید، آب سرریز نشه. اگه آب ریخت و موند و خشک شد یه لکه سفید جاش باقی می‌مونه. این یعنی یه دردسر تازه! برای پاک کردن این لک اول کمی روغن ساج روی لکه بمالید و بذارید چند ساعت بمونه، بعد با دستمال روغن رو پاک کنید و روش روغن جلا بزنید. اگه باز هم این لکه باقی بود ترکیبی از روغن بزرک و تربانتین درست کنید روی لکه بمالید. بعد از خشک شدن‌ش پولیش بزنید و با روغن جلا ترمیم‌ش کنید.
چوب رو نزدیک وسایل گرمایشی نگه ندارید، چون به غیر از خطر اشتعال، عمر چوب هم در اثر خشک شدن بیش از حد کم می‌شه و ترک می‌خوره. همین‌طور آفتاب مستقیم هم چوب رو از بین می‌بره.
مراقب وسایل چوبی خونه باشید، این وسایل نماینده‌های طبیعت تو خونه ما هستن. تمیزشون کنید و مراقب‌شون باشید تا سمفونی تمیزی رو براتون اجرا کنن.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. سلماس
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۱

  مرسی از گفتن این مطلب خوب با این زبون ساده. یه چیزی هم من اضافه تر میدونم : چوب هایی که سن ١۵ سال به بالا رو دارن خیلی بیشتر احتمال موریانه و خرابی و ترک و فاسد شدن دارن.
 2. mah
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

  ممنون خیلی خوب بود.
  من ازیک نجارپرسیدم که میگفت روی وسایل چوبی پارافین بمالیدوبعدازحدودبیست دقیقه بادستمال پاکش کنیدبه گفته ایشون هم لکه های روی آن تمیز میشه وهم برای وسایل چوبی خیلی خوبه که گاهی آنهاراچرب کنیم.
 3. مریم
  ۲ شهریور ۱۳۹۵

  سلام
  از روغن چرخ استفاده کنین خیلی موندگاریش بیشتره و خیلی هم براقترو زیباتر میشه پارافین کرک و خاک میگیره که اصلا نمیره
 4. زینب
  ۲ شهریور ۱۳۹۵

  ممنون از مطلب هامیلتون
  یه نکته ی دیگه اینکه اگه رو چوب ها معمولا پارکت ها خط افتاد و خراشیدگی ایجاد شد یه تیکه گردو بردارید و روش بکشید یعنی گردو رو روی اون سطح بسایید بعد هم با دستمال چربی گردو رو تمیز کنید و اینطوری خراش رو از بین ببریدارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...