ساختن دنیایی شادتر برای کم توان ها - رنگی رنگی

ساختن دنیایی شادتر برای کم توان ها

ساختن دنیایی شادتر برای کم توان ها

از بین هزاران آدمی که اطراف ما زندگی می‌کنن، کسایی هستن که با معلولیت‌های جسمی یا ذهنی زندگی می‌کنن. شاید روی کاغذ این آدما هیچ فرقی با بقیه نداشته باشن، جز اینکه مثلا ناشنوا، نابینا یا فلج باشن. اما این فقط روی کاغذه و خیلی وقتا خودمون هم بدون اینکه متوجه باشیم رفتار اشتباه و حتی مخربی با کم توان ها داریم.
مثلا اگه از ما بپرسن که نظرت درباره کسی که با یک دست به دنیا اومده چیه، ممکنه بگیم هیچ نظری ندارم چون نداشتن یک دست چندان مهم نیست. اما آیا وقتی یه بچه رو با یک دست می‌بینیم هم باهاش مثل هر بچه دیگه‌ای رفتار می‌کنیم؟
خیلی وقتا می‌خواهیم آدمای خوبی باشیم و رفتار انسانی از خودمون نشون بدیم، اما در عمل کار اشتباهی می‌کنیم و تاثیر بدی روی اون فرد می‌ذاریم. هیچی برای یه کم توان بدتر از این نیست که بفهمه وضعیت جسمی یا مغزی‌اش دیگران رو وادار به ترحم می‌کنه. تفکیک لحن یا کلمات ترحم‌آمیز از کلمات جدی و توام با احترام کار سختی نیست و یه بچه ۵ ساله هم فرق اینا رو می‌دونه. پس یه کم توان ذهنی هم اینو تشخیص می‌ده و کم توان های جسمی هم که جای خودشون رو دارن.
با هر کم توانی عاقلانه و طوری حرف بزنید که نشون بده، واقعا مشکل اون برای شما انقدر مهم نیست که بخواهید طرز حرف زدن‌تون رو تغییر بدید. کم توان ها به احترام و حمایت و توجه ما نیاز دارن، اما به ترحم هیچ کسی نیاز نداره. حداقل کاری که می‌تونیم در مواجهه با این افراد انجام بدیم اینه که بدون هیچ تبعیضی مثل بقیه آدما باهاشون حرف بزنیم. رفتارهای دیگه‌مون هم تا حد امکان باید عادی باشه و اگه واقعا برای انجام کاری نیاز به کمک ما دارن، این کمک رو باید در محترمانه‌ترین حالت‌ش بهشون بدیم.
هیچ کس حق نداره کسی رو به خاطر وضعیت جسمی‌ش از حقوق انسانی‌ش محروم کنه و حق برخورداری از احترام و منزلت اجتماعی هم یکی از این حقوقه. متاسفانه خیلی از ما بدون اینکه بدونیم یکی از ناقضان این حق هستیم. به همه احترام بذارید و تو ساختن دنیایی انسانی‌تر و شادتر برای کم توان ها سهیم بشید.

رنگی رنگی هم تصمیم گرفته در ساختن این دنیای شادتر سهمی داشته باشه و پا به دنیای آدمهای رنگی کم توان بذاره.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. محمد
  ۶ خرداد ۱۳۹۲

  خیلی خوب بود…فقط امکان به اشتراک گذاشتن در صفحات اجتماعی را لطفا اضافه کنید
 2. AySan
  ۹ بهمن ۱۳۹۳

  عالی بود ♥
 3. maryam^_^
  ۲۸ مهر ۱۳۹۴

  حتما عملیش میکنم
 4. سارا
  ۲۸ مهر ۱۳۹۴

  خوشحالم که به جای کلمه ی معلول از لغت کم توان استفاده کردین.همه ی کم توانان چه جسمی چه ذهنی و چه مربوط به اعصاب و روان جزئی از زیبایی های خلقتن چون راستی و پاکی هیچوقت تو وجودشون از بین نمیره.❤❤❤❤
 5. مرجان
  ۲۸ مهر ۱۳۹۴

  همیشه با این موضوع موافقم و دیدن اینکه دیگران با کم توانان با محبت مصنوعی و عمدتا ترحم آمیز برخورد میکنن،ناراحتم میکنه.ممنون واقعا از فرهنگ سازیتون
 6. هانیه
  ۱۷ فروردین ۱۳۹۵

  یه آقای مهربونی که معلولیت جسمی داشتن چندوقت پیش اومده بودن دانشگاهمون،ایشون مدیر کارخونه ی فیروز بودن و یه جمله ی خیلی جالب گفتن…”من به شما ثابت میکنم که معلولا از شما سالما توانمندترن…محدودیت جسمی انسان رو سازنده و توانمند کرد،دید نمیتونه پرواز کنه باعث شد هواپیما بسازه و…بخاطر همین افراد معلول سازنده تر و توانمندتر هستن”ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...