به مناسبت روز فرهنگ عمومی، هوای هم را داشته باشیم - مجله آنلاین رنگی رنگی

هوای منو داشته باش

هوای منو داشته باش

با یه لبخند، با یه سلام گرم، با یه آرزوی خوب واسه راننده‌ای که شما رو سر کارتون رسونده، با یه نیش‌ترمز برای عبور یکی از خیابون، با همه این کارای کوچیک حتی اگه مشکلی از مشکلات دنیا هم کم نکنیم، دست‌کم دنیا رو رنگی‌تر از چیزی که الان هست کردیم.

بیایید ۶ روز از ۳۶۵ روز سال هوای همدیگه رو داشته باشیم. شاید دنیامون انقدر قشنگ شد که خواستیم همه سال این ۴ تا کار آسون رو انجام بدیم. این یه تصمیم جمعی و مردمیه برای داشتن آدمایی که هوای همدیگه رو دارن. توضیحات این طرح رو بخونید و اگر همراه این طرح شدید، تجربه‌تون رو  برامون بفرستید

ارتقاء فرهنگ عمومی، خیلی توجیهی نداشته باشه. به نظر می‌رسه مردم انقدر دغدغه‌های مختلفی مثل گرونی دارن که فرصت فکر کردن به رفتارهای اجتماعی‌شون رو پیدا نکنن درحالیکه شاید در چنین شرایطی، همه‌مون نیاز بیشتری داریم که به اینطور مسائل دقت کنیم و هوای همدیگه رو داشته باشیم، هوای شهر و جامعه‌مون رو که چیزی غیـر و خارج از خود ما نیستن و از کنار هم قرار گرفتن تک‌تک ما شکل می‌گیرن.

روز ۱۴ آبان، توی تقویم روز «فرهنگ عمومی» نام‌گذاری شده. اگه فرهنگ عمومی رو مجموعۀ رفتار و باورهای مردم در حوزه و فضای عمومی(جامعه و شهر) بدونیم، شاید این مناسبت بهونۀ خوبی باشه برای فکر کردن به این موضوع که در این روز و یا در طول کل سال، چه جوری می‌تونیم توی سیل معضلات و مشکلات مختلفی که هست حداقل ماها بیشتر حواسمون به همدیگه و به شهرمون باشه.

 1. برای کاهش ترافیک و همینطور برای ایجاد فرصت با هم بودن در شهر، تا حد امکان از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنیم؛ اگر ضرورتی هم پیش اومد، به صورت گروهی از خودروی شخصی‌ استفاده کنیم.
 2. در صورت استفاده از وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی، به ماشینهای دیگه و به عابرهای پیاده راه بدیم و به عنوان عابر، به چراغ راهنما و خط‌کشی مخصوص عابرها توجه کنیم.
 3. در همه جای شهر با روی خوش و لبخند با هم برخورد کنیم و استفاده از عباراتی مثل «روز خوبی داشته باشین» رو فراموش نکنیم و از دیگران برای کاری که می‌کنن یا حتی برای بودنشون تشکر کنیم.
 4. یه کاری برای یه کسی که دوست داریم، انجام بدیم؛ تماسی بگیریم با دوستان قدیمی، کادویی بگیریم و یا حتی برای یه ناشناس کاری بکنیم.

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. ata shafiee
  ۲۲ آبان ۱۳۹۱

  baba in che vazeshe tahte tasir gharar gerftam emruz tu daneshgah vase sobune dashtam sosis tokhme morgh mikhordam senafar umadan kenaram ru mize man neshastan setayi ie sosis tokhme morgh bokhoran.manam tahte tasire in matlabe shoma goftam bacheha biain baham bokhorim manam nemitunam hameye ghazamo bokhoram.vahshia hamchin khordan be khodam hichi naresid
  ama khodayi haal dad mohem nist ke sir nashodam:D
  kheiliam refigh shodim badesh.dar heine neveshtane in matlab ham alan iekishun zang zad hamin alan:D
 2. محسن
  ۲۴ آذر ۱۳۹۱

  🙂
  موافقم
 3. مائده
  ۹ آذر ۱۳۹۲

  والا ما هرروز اینکارارو میکنیم نمیدونم چرا تاثیر بسزا نداره!!!ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...