روز جهانی ساز نی انبان - مجله آنلاین رنگی رنگی

روز جهانی ساز نی انبان

روز جهانی ساز نی انبان

امروز (۲۰ اسفند) روز جهانی ساز نی‌انبان و بهونه‌ای برای نوازاندگان این ساز تو دنیاست که لباسای محلی‌شون رو تن‌شون کنن با سازای عجیب‌شون کارناوالای شادی رو تو خیابانا راه بندازن. ساز نی‌انبان یه ساز خیلی قدیمیه که تو شرق و غرب قرن‌هاست که نواخته می‌شه. این ساز، یه ساز بادی که تو کل اروپا، آسیا و شمال آفریقا طرفدار داره. تنوع این ساز خیلی زیاده و ۱۳۲ نوع مختلف نی‌انبان تو جهان ساخته می‌شه.
صدای نی‌انبان ایرانی همیشه از جنوب میاد و بوشهری‌ها جدی‌ترین نوازنده‌های این ساز هستن. نی انبان در واقع از معده گوسفند تهیه می‌شه. تو بعضی از کشورا از پوست حیوانات این ساز رو درست می‌کنن. قدیما دهنه این ساز رو از شاخ یا عاج حیوانات می‌ساختن، اما الان قطعات چوبی و پلاستیکی جای اونو گرفته.
این ساز جایگاه ویژه‌ای تو فرهنگ جنوبی‌ها و موسیقی خلیجی داره، به طوری که تو مراسم عزا و عروسی و حتی عزاداری‌های دسته جمعی عاشورا و … صدای این ساز از خیابونا و تکیه‌ها شنیده می‌شه.
از نی‌انبان خیلی تو موسیقی ایرانی استفاده نمی‌شه اما این ساز تپل مپل نماینده مسلم فرهنگ اسکاتلنده. حتما شما هم تصویر مردان دامن‌پوش این کشور رو دیدید که با دامنای چهارخونه و جورابای بلند این ساز بادی رو می‌زنن و با صداش یه شهر رو روی سرشون می‌ذارن.
نی‌انبان صدای شگفت‌انگیزی داره و موسیقی‌دان‌ها در مورد صدای این ساز می‌گن که این یه ساز بدویه با یه صدای مدرن.
یه جستجویی تو اینترنت بکنید و تک‌نوازی از این ساز رو بشنوید، شاید عاشق این ساز شکمی شدید.

Bagpipes-Scotland

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...