راز چلوهای کابینتی - رنگی رنگی

راز چلوهای کابینتی

راز چلوهای کابینتی

یه آشپز حرفه‌ای همین دور و برا هست که راه‌های زیادی برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی بلده. اون با شیوه عجیبی که برای پخت برنج داره، صاحب مدال “خوشمزه‌ترین چلوی جهان” شده. خاله سیمین همون آشپز ماست که این‌بار راز پختن برنج‌های آبکشی‌ش رو با ما به اشتراک گذاشته. از این دستور پخت استفاده کنید، شاید یه روز رقیب این خاله رنگی ما شدید:

چلو یا برنجی که کته نشده، یه ذره دنگ و فنگ داره. برنجی که قراره آبکش بشه، باید چند ساعت تو آب‌نمک خیس خورده باشه، در نتیجه نمی‌تونید در لحظه تصمیم به پختن چلو بگیرید و دست به کار شید.
من یه راه خیلی خوب سراغ دارم که وقت کمی می‌گیره و مهم‌ترین نکته‌اش اینه که هر لحظه که بخواهید می‌تونید به جای کته چلو درست کنید. این راه خیس کردن برنج تو آب‌نمکه. البته بهتون بگم که با نمک‌های بسته بندی و تصفیه شده نمی‌شه این کار رو انجام داد. برای داشتن چلوهای خوشمزه نیاز به نمکِ سنگی داریم. این نمک رو از مغازه‌هایی که ترشیجات و این‌جور چیزا را دارن می‌تونید تهیه کنید.
برنج رو چند بار با آب ولرم و بدون این که چنگ بزنید بشورید و تو یه کاسه بزرگ خیس کنید. تقریبا به اندازه ۶ تا ۷ سانت روش آب بریزید نمک سنگی خیلی زیادی رو تو یه کیسه پارچه‌ای کنید و همه‌ش رو روی برنج بذارید. حالا این ظرف رو توی یکی از کابینت‌ها بذارید. نمک باید بقدری زیاد باشه که آب برنج از نمک اشباع شه و کاملا شور باشه. همین شوری باعث می‌شه که برنج حتی برای هفته‌ها خراب نشه. حالا هر وقت خواستید برنج درست کنید کافیه برای هر نفر با یک کفگیر برنج بردارید تو یه آبکش بریزید. روی برنجا کمی آب بگیرید تا شوری‌ش گرفته شه. بعد برنجا رو توی یع قابلمه آب بریزید و آبکش کنید.
کیفیت پلویی که به این صورت خیس خورده ۳۰ تا ۴۰ درصد بهتر از پلویی می‌شه که شما صبح همون روز خیس کردید. در ضمن همیشه برنج خیس کرده هم دارید و هر روز مجبور نیستید که برای هر وعده برنج خیس کنید.

سیمین قنات آبادی

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. aida
  ۲۸ خرداد ۱۳۹۲

  مرسی خاله
 2. پرنده کوچک
  ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

  یعنی واقعا به نظرتون این برنج دیگه خاصیتی هم داره؟
  این که فقط شکم پر کنه.
  • نگار یعقوبی
   ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

   خاصیت این برنج برای چه باید از بین رفته باشه ؟
  • سیمین قنات آبادی
   ۱۳ تیر ۱۳۹۲

   سلام پرنده کوچک. خوب به هر صورت برنجی که بصورت کته پخت میشود ممکن است خاصیت بیشتری داشته باشد اما ما در مورد پخت برنجی صحبت میکنیم که میخواهیم به صورت چلو تهیه شود. من فکر نمی کنم خیس کردن برنج به این صورت فرقی با خیس کردن از شب قبل داشته باشه و تنها فرقش اینه که کیفیت چلوی شما بهتر میشود.در ضمن همیشه برنج خیس کرده دارید و لازم نیست که هر روز وقت صرف کنید و برای تهیه غذاهایی مثل لوبیا پلو، زرشک پلو و یا باقالی پلوو غیره همون روز برنج خیس کنید
 3. الا
  ۳۱ خرداد ۱۳۹۲

  دم شما گرم خاله سیمین وسرتان خوش باد خیلی خوشم اومد واقعا عالیه منتظر ایده های رنگی رنگی دیگه اتون هستم
 4. روناك
  ۸ تیر ۱۳۹۲

  سلام من این کارو انجام دادم ولی روی آب حباب میزنه و بوی موندگی گرفت مثل حبوباتی که زیاد تو اب میمونه.ممکنه راهنمایی کنید.ممنون.
 5. s.ghanatabadi
  ۱۰ تیر ۱۳۹۲

  روناک عزیز همونطور که گفتم نگهداری این برنج به نمک سنگی زیادی احتیاج داره و نباید از شوری زیاد بترسی. برای حدود دو کیلو برنج باید دو تکه بسیار بزرگ نمک سنگی استفاده کنی. نمک باید آنقدر زیاد باشد که آب از شوری اشباع بشه و دیگه نمک آب نشه. از شوری آب نباید بترسی چون وقتی اونو تو یه آبکش بریزی و یه کم آب روش بگیری و اونو توی آب در حال جوش روی گاز بریزی و بعد آبکش کنی شوری برنج به حالت طبیعی در میاد. برنج خیس کرده شما نمکش بسیارکم بوده برای همین هم شروع میکنه به حباب کردن و خراب شدن. بازم میگم نمک سنگی میخواد اونم بسیار زیاد.
 6. روناك
  ۱۲ تیر ۱۳۹۲

  ممنون که زود جواب دادید.حق با شماست نمک سنگی تهیه نکردم. حتما امتحان می کنم این دستور خیلی به دردم میخوره.در ضمن هر روز سایتتونو میبینم و واقعا دوستش دارم.:)
 7. تارا
  ۴ دی ۱۳۹۲

  حیف این دستورات که توش از نمک این سم سفید زیاد استفاده میشه
  • نگار یعقوبی
   ۴ دی ۱۳۹۲

   استفاده میشه اما این همه نمک رو که قرار نیست بخوریم :دیارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...