رادیو رنگی رنگی - قسمت چهل و پنجم - رنگی رنگی

رادیو رنگی رنگی – قسمت چهل و پنجم

رادیو رنگی رنگی – قسمت چهل و پنجم

قرار هست هر هفته یک قسمت رادیو رنگی رنگی داشته باشیم. این یک پادکست شاد و کوتاه برای آدم های رنگی هست.
این هفته در مورد برند استارباکس صحبت کردیم. نه به صورت تخصصی که در این حد که اطلاعات اولیه ای در این موضوع داشته باشید.
این شما و این هم شماره جدید رادیو رنگی رنگی :

 

 

دانلود رادیو رنگی رنگی – قسمت چهل و پنجم

 

 

قهوه نوشیدنی جالبیه! انگار تمام حس و حال روزت توی یه فنجون جمع میشه. آسیاب کردن و دم کردن دونه های برشته قهوه لذت خاصی داره که تو کمتر چیزی پیدا میشه. عِطر مست کننده قهوه تازه دم ممکنه باعث بشه همسایه‌ای که سالی یکبار هم نمی بیندیش ، در خونتون سبز بشه و سراغی ازتون بگیره. بعضی ها اعتقاد دارن قهوه ای که تو خونه درست میشه یه چیز دیگست ولی خیلی‌ها میگن قهوه هایی که کافی شاپ ها دم می کنن طعم بهتری داره چون هم دستگاه‌های بهتری دارن و هم قهوه رو بهتر میشناسن. با وجود این همه اختلاف نظر ، همه اذعان دارن که قهوه استارباکس ، مثل هیچ جای دیگه نیست! پس تو این هوای برفی و بارونی ، مهمون رنگی رنگی باشید با یه فنجون قهوه استارباکس!

این استارباکسی که الان بیشتر از ۱۸ هزار تا شعبه تو ۶۲ تا کشور جهان داره، از یه فروشگاه خیلی کوچیک تو سیاتل آمریکا شروع شد. داستان از این قراره که سه تا هم‌کلاسی بعد از سالها همدیگرو می بینن و از حال هم جوبا میشن. یکیشون معلم تاریخ شده بود ، یکشون معلم زبان و یکی هم نویسنده. این سه نفر تو یه چیز مشترک بودن و اونهم عشق به دونه های قهوه بود. در کنار کار اصلیشون ، این سه نفر شروع کردن به جمع کردن مرغوب ترین ترکیبات قهوه جهان. انواع قهوه های دنیا از مزارع قهوه اندونزی گرفته تا برزیل تو فروشگاه استارباکس وجود داشت. در ابتدا استارباکس فقط دونه قهوه میفروخت و قهوه سرو نمی کرد. با اینکه توی فروشگاه چای مرغوب و ادویه های خاص هم پیدا میشد، تمرکز استارباکس روی کاری بود که توش تخصص داشت ، یعنی درست کردن بهترین ترکیب ممکن از قهوه ها.

یه روز سرد پاییزی ، مردی به نام هوارد شولز وارد فروشگاه استارباکس شد و یه بسته قهوه سوماترا خرید. هوارد وقتی قهوه رو دم کرد ، گرفتار جادوی استارباکس شد و میخواست هرطور شده تو استارباکس سهمی داشته باشه. هوارد با پرداخت مبلغی تو استارباکس شریک شد. این شراکت سرآغاز دوران جدید استارباکس بود. هوارد کلی ایده جدید داشت. در حقیقت ، رؤیای هوارد باز کردن کافی شاپ هایی بود که گرما و صمیمت کافی شاپ های ایتالیایی رو داشته باشن. وقتی این ایده رو با بقیه شرکا در میون گذاشت ، با مخالفت شدید روبرو شد! برای همین هم موقتاً استارباکس رو ترک کرد و سراغ رؤیای خودش رفت و مجموعه‌ای از کافی شاپ ها رو راه اندازی کرد. با این حال، دل هوارد هنوز هم پیش استارباکس بود. بنابراین هوارد شولز با کمک سرمایه گذارهای محلی استارباکس رو خرید و رویاهاش رو به حقیقت رسوند. حالا استارباکس اینقدر بزرگ شده که تو آمریکا، شما نمیتونید بیشتر از ۱۷۰ مایل از استارباکس دور بشید! این یعنی استارباکس هرکجا فکرش رو بکنید شعبه داره!

اما راز موفقیت استارباکس چیه؟ ببینید استارباکس از اول هم با یه هدف کاملاً متفاوت شروع شد. قرار نبود استارباکس یه کافی شاپ معمولی باشه ، بلکه هدفش این بود که مردم رو به هم متصل کنه. استارباکس از اول هم میخواست خونه سوم مردم باشه. یعنی جایی بین محل کارشون و محل زندگیشون. اینطوری بود که استارباکس تونست روحیه خیلی خاصی رو ترویج بده. هر روز صبح که کارمندای استارباکس سرکارشون میان، با این نیت کارشون رو شروع می کنن که دنیا تبدیل به جای بهتری بشه. استارباکس برای به حقیقت رسوندن این رؤیا از هیچ کاری دریغ نمیکنه! این غول قهوه، به دل کمپانی ها، کتاب فروشی ها ، فروشگاه های موسیقی و یا حتی قدیمی ترین مکان های جهان مثل شهر افسانه‌ای چین نفوذ کرده تا ثابت کنه به هدفش پایبنده. حتی استارباکس یه توزیع کننده موسقی و کتاب هم هست و فقط قهوه رو باعث نزدیک‌تر شدن آدما نمی دونه!

یکی از جالب‌ترین بخش‌های استارباکس ، تنوع منوی نوشیدنی های استارباکسه. بیشتر از ۱۰ نوع دونه قهوه متفاوت در استارباکس سرو میشه و تنوع نوشیدنی هایی که استارباکس میتونه عدد خنده‌دار ۱۸۵ هزار تاست! یعنی شما می تونید این تعد نوشیدنی متفاوت رو سفارش بدید. البته این‌ها فقط نوشیدنی های استارباکس هستن و کلی آیتم دیگه هم در منو وجود داره. لوگوی استارباکس هم داستان جالبی داره! توی این لوگو تصویر یه پری دریایی رو میبینید که افسانه جالبی پشتشه. طبق افسانه ها، پری دریایی برای اینکه ملوان ها رو شکار کنه ، براشون آواز میخونده و اونها رو وسوسه میکرده تا بپرن تو آب. طبق افسانه‌ها وسوسه نشده در مقابل پری دریایی کار خیلی سختیه. باید اعتراف کنیم وسوسه نشدن در مقابل یه قهوه داغ استارباکس اونم توی این هوا ، کار سخت تریه!
تا یه شماره دیگه از رادیو رنگی رنگی ، بدرود!

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. Azi
  ۲۸ دی ۱۳۹۲

  خیلی جالب بود

  لذت بردم هم از مطلب که خیلی جالب بود و هم از شنیدن صدای گوینده که بسیار گرم بود

  ممنون
 2. sOoFiA
  ۲۲ تیر ۱۳۹۳

  واقعا جالب بود.مرسی رنگی رنگی 🙂 ♥
 3. roya
  ۱۸ فروردین ۱۳۹۴

  وصف لوگو برام جالب بود، در کل عالی بود، همیشه شاد و پر انرژی باشید.ارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...