رادیو رنگی رنگی - قسمت هجدهم - رنگی رنگی

رادیو رنگی رنگی – قسمت هجدهم

رادیو رنگی رنگی – قسمت هجدهم

قرار هست هر جمعه یک قسمت رادیو رنگی رنگی داشته باشیم. این یک پادکست شاد و کوتاه برای آدم های رنگی هست.
این هفته هم یک داستان کوتاه دیگه برای شما می خونیم که گوش دادن بهش چند دقیقه طول می کشه. و البته یک شعر خوب از شل سیلور استاین.
این شما و این داستان خوشحالی از آنتوان چخوف.

 

دانلود رادیو رنگی رنگی – قسمت هجدهم

 

 

خوشحالی

دمیتری کولدارف ، هیجان زده و آشفته مو ، دیوانه وار به آپارتمان پدر و مادرش دوید و تمام اتاقها را با عجله زیر پا گذاشت. در این ساعت ، والدین او قصد داشتند بخوابند. خواهرش در رختخواب خود دراز کشیده و گرم خواندن آخرین صفحه ی یک رمان بود. برادران دبیرستانی اش خواب بودند. پدر و مادرش متعجبانه پرسیدند:

ــ تا این وقت شب کجا بودی ؟ چه ات شده ؟

ــ وای نپرسید! اصلاً فکرش را نمیکردم! انتظارش را نداشتم! حتی … حتی باور کردنی نیست! بلند بلند خندید و از آنجایی که رمق نداشت سرپا بایستد، روی مبل نشست و ادامه داد: ــ باور نکردنی! تصورش را هم نمی توانید بکنید! این هاش ، نگاش کنید! خواهرش از تخت به زیر جست ، پتویی روی شانه هایش افکند و به طرف او رفت. برادران محصلش هم از خواب بیدار شدند.

ــ آخر چه ات شده ؟ رنگت چرا پریده ؟

ــ از بس خوشحالم ، مادر جان! حالا دیگر در سراسر روسیه مرا می شناسند! سراسر روسیه! تا امروز فقط شما خبر داشتید که در این دار دنیا کارمند دون پایه ای به اسم دمیتری کولدارف وجود خارجی دارد! اما حالا سراسر روسیه از وجود من خبردار شده است! مادر جانم! وای خدای من! با عجله از روی مبل بلند شد ، بار دیگر همه ی اتاقهای آپارتمان را به زیر پا کشید و دوباره نشست.

ــ بالاخره نگفتی چه اتفاقی افتاده ؟ درست حرف بزن ؟

ــ زندگی شماها به زندگی حیوانات وحشی می ماند ، نه روزنامه می خوانید ، نه از اخبار خبر دارید ، حال آنکه روزنامه ها پر از خبرهای جالب است! تا اتفاقی می افتد فوری چاپش میکنند. هیچ چیزی مخفی نمی ماند! وای که چقدر خوشبختم! خدای من! مگر غیر از این است که روزنامه ها فقط از آدمهای سرشناس می نویسند؟ … ولی حالا ، راجع به من هم نوشته اند!

ــ نه بابا! ببینمش!

رنگ از صورت پدر پرید. مادر ، نگاه خود را به شمایل مقدسین دوخت و صلیب بر سینه رسم کرد. برادران دبیرستانی اش از جای خود جهیدند و با پیراهن خوابهای کوتاه به برادر بزرگشان نزدیک شدند.

ــ آره ، راجع به من نوشته اند! حالا دیگر همه ی مردم روسیه ، مرا می شناسند! مادر جان ، این روزنامه را مثل یک یادگاری در گوشه ای مخفی کنید! گاهی اوقات باید بخوانیمش. بفرمایید ، نگاش کنید! روزنامه ای را از جیب در آورد و آن را به دست پدر داد. آنگاه انگشت خود را به قسمتی از روزنامه که با مداد آبی رنگ ، خطی به دور خبری آشیده بود ، فشرد و گفت:

ــ بخوانیدش! پدر ، عینک بر چشم نهاد.

ــ معطل چی هستید ؟ بخوانیدش!

مادر ، باز نگاه خود را به شمایل مقدسین دوخت و صلیب بر سینه رسم کرد. پدر سرفه ای کرد و مشغول خواندن شد: » در تاریخ ٢٩ دسامبر ، مقارن ساعت ۲۳ ، دمیتری کولدارف …

« ــ می بینید ؟ دیدید ؟ ادامه اش بدهید! ــ »

… دمیتری کولدارف کارمند دون پایه ی دولت ، هنگام خروج از کافه واقع در مالایا برونا (ساختمان متعلق به آقای آوزیخین) به علت مستی …

« ــ می دانید با سیمون پترویچ رفته بودیم کافه … می بینید ؟ جزء به جزء نوشته اند! ادامه اش بدهید! ادامه!

ــ … به علت مستی ، تعادل خود را از دست داد ، سکندری رفت و به زیر پاهای اسب سورتمه ی ایوان دروتف که در همان محل متوقف بود ، افتاد. سورچی مذکور اهل روستای دوریکین از توابع بخش یوخوسکی است. اسب وحشت زده از روی کارمند فوق الذکر جهید و سورتمه را که یکی از تجار رده ی ٢ مسکو به اسم استپان لوکف سرنشین آن بود ، از روی بدن شخص مزبور ، عبور داد. اسب رمیده ، بعد از طی مسافتی توسط سرایدارهای ساختمانهای همان خیابان ، مهار شد. کولدارف که به حالت اغما افتاده بود ، به کلانتری منتقل گردید و تحت معاینه ی پزشکی قرار گرفت. ضربه ی وارده به پشت گردن او …

« ــ پ ِس گردنم ، پدر ، به مال بند اسب خورده بود . بخوانیدش ؛ ادامه اش بدهید! ــ »

… به پشت گردن او ، ضربه ی سطحی تشخیص داده شده است. کمکهای ضروری پزشکی ، بعد از تنظیم صورتمجلس و تشکیل پرونده ، در اختیار مصدوم قرار داده شد

« ــ دکتر برای پس گردنم ، کمپرس آب سرد تجویز کرد. خواندید که ؟ ها ؟ محشر است! حالا دیگر این خبر در سراسر روسیه پیچید! آنگاه روزنامه را با عجله از دست پدرش قاپید ، آن را چهار تا آرد و در جیب کت خود چپاند و گفت:

ــ مادر جان ، من یک تک پا می روم تا منزل ماکارف ، باید نشانشان داد … بعدش هم سری به ناتالیا ایوانونا و آنیسیم واسیلیچ میزنم و میدهم آنها هم بخوانند … من رفتم! خداحافظ! این را گفت و کلاه نشاندار اداری را بر سر نهاد و شاد و پیروزمند ، به کوچه دوید.

 

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. محمد مهدی
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

  لطفا لینک رو اصلاح کنید قسمت ۸ اشتباها به جای ۱۸ قرار داده شده!
  • نگار یعقوبی
   ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

   درست شد . ممنون که گفتین 🙂
 2. مینا
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

  واقعا جالب بود و نشون دهنده ی سطحی نگری و کوته بینی آدم ها….
 3. فاطمه
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

  عاااااااااااالی
  آقای کهریزی این قسمت رو عالی اجرا کردین 🙂
 4. مريم & مهدي
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

  داستان خیلی جالب بود، شعر هم همینطور
  و صدای گرم آقای کهریزی هم به اونها روح داده بود.
  ممنونارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...