رادیو رنگی رنگی - قسمت سی و چهارم - رنگی رنگی

رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و چهارم

رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و چهارم

قرار هست هر جمعه یک قسمت رادیو رنگی رنگی داشته باشیم. این یک پادکست شاد و کوتاه برای آدم های رنگی هست.
این هفته در مورد برند لاکوست صحبت کردیم. نه به صورت تخصصی که در این حد که بتونید این برند رو بشناسید.
این شما و این هم شماره جدید رادیو رنگی رنگی :

 

دانلود رادیو رنگی رنگی – قسمت سی و چهارم

 

همونطور که احتمالاً تو چند شماره گذشته متوجه شدید، تمام برند ها و بیزنس های موفق یک ویژگی مشترک دارن. تمام این بیزینس ها روی ویژگی‌هایی تمرکز کردن که اونها رو از بقیه مارک ها و برند ها متمایز می کنه. مثلاً بیژن با قیمت بالا و پارچه های لوکس و لویی ویتان با تمرکز خاص روی دست دوز بودن و استفاده از متریال مرغوب تونستن ویژگی مورد نظرشون رو توی بازار تثبیت کنن. اما همیشه لازم نیست برای بدست آوردن سود بالا در بازار ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای داشته باشین! تمرکز روی ویژگی‌های منحصر به فرد محصولتون، هرچه قدر هم کوچیک باشن، می تونه برند شما رو به یه برند خاص تبدیل کنه. اینطوری شما می تونید بازار خودتون رو داشته باشید و روی اون برنامه‌ریزی کنید. اگر دوست دارید بدونید برند نام آشنای لاکست چطور از هیچ بازار تیشرت های دنیا رو قبضه کرد، همراه ما باشید در شماره ۳۴ از رادیو …. رنگی رنگی!

شاید طرح تیشرت های امروزی به نظرتون خیلی عادی بیاد ولی تا قبل از سال ۱۹۳۳ ، تیشرت های یقه دار سه دکمه به شکلی که ما امروز می‌شناسیم وجود نداشتند. رنه لاکست، یک تیشرت تنیس طراحی کرده بود که یک تمساح روی سینش دوخته شده بود. رنه این تیشرت در مسابقه‌های تنیس می پوشی د. چند وقت بعد، رنه با کمک یک تولید کننده بزرگ فرانسوی، اولین سری از تیشرت هاشو تولید انبوه کرد. لاکست ادعا می کنه اولین برندیه که اولین بار در جایی غیر از فشن شو ها ظاهر شده.

خب ، قدم بعدی برای لاکست چی بود؟ باید بگیم که تیشرت های لاکست در ابتدا فقط در رنگ سفید عرضه شدن ، پس برای جذب مشتری‌های بیشتر و فروش در خارج از زمین تنیس، لاکست سراغ تولید تیشرت های رنگی رفت! مقصد این تیشرت های رنگی، جایی نبود جز ینگه دنیا، آمریکا! تیشرت های لاکست در سال ۱۹۵۲ وارد آمریکا شدن و روز به روز به محبوبیتشون اضافه شد! این تیشرت های رنگی تا جایی محبوب شدن که در‌واقع امضای دهه ۸۰ آمریکا و کشورهای اروپایی به حساب میان!

برندهای زیادی با طرح ببر و پلنگ و مار به جنگ تمساح سبز ما اومدن ولی هیچ کدوم نتونستن موفقیت لاکست رو تکرار کنن. نکته جالب اینجاست که لاکست هیچ وقت متوقف نمی شه! به تازگی با کمک یه طراح جوون، تیشرت های لاکست رنگ و لعاب تازه‌ای گرفتن و به سمت بازارهای جوون هدف گرفته شدن. روبرو شدن با برندی که تو ۱۱۰ کشور دنیا فروش داره و فقط برای مثال در سال ۲۰۰۵ ، پنجاه میلیون محصول فروخته ، اصلاً کار آسونی نیست!

اما لاکست چطور تونست به این موقعیت برسه؟ سادست! لاکست از اولین روزهای فعالیتش ، بازار خودش رو شناخت! اصلاً اول تیشرت های سه دکمش رو برای بازی تنیس ارایه کرد و بعد محصولاتش رو توسعه داد. الان هم لاکست تونسته این مطلب رو در ذهن مصرف کنندگان القاء کنه که تنیس بازها و گلف باز های جوون از برند لاکست استفاده می کنن. برای همین هم خیلی از ورزشکارهای معروف جوون از محصولات لاکست استفاده می کنن و این تأثیر خیلی خوبی روی فروش لاکست داشته.

نکته دیگه در کامیابی لاکست حفظ اصالت طراحیش بود. شما ممکنه یک کیف گوچی و یا بعضی از مدل های لویی ویتان رو از روی طرح های پارچه یا مارکشون تشخیص بدید ولی یه تیشرت لاکست رو میشه از ۱۰۰ متری تشخیص داد. همین موضوع برای رایحه عطرهای لاکست هم صدق می کنه و بوشون به شدت خاص و متمایزه. همین خاص بودن و در عین حال ساده بودن، باعث شده این برند مشتری‌های وفاداری داشته باشه.

اگر در مدتی هست که برندتون رو درست کردید ولی به اندازه کافی مشتری ندارید، سریع طرحتون رو برای جذب سلیقه های بیشتر تغییر ندید! بلکه تلاش کنید بخش کوچیک تری از بازار رو هدف بگیرید و بعد کم کم به توسعه برندتون فکر کنید. برای مثال، اگر تا حالا با چوب گردن بند تولید می‌کردید ولی از فروشتون راضی نیستید، سعی کنید بازار هدفتون رو کوچیک کنید. مثلاً فقط محصولاتی برای افراد علاقه‌مند به ستاره شناسی تولید کنید. اینطوری، با تأکید روی اصالت و طراحی محصولاتتون، می تونید توی همون بازار خاص و کوچیک، سود خوبی بدست بیارید.

 

لمیس

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. mohade3
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۲

  اشتباه نوشتین این قسمت ۳۳ هست
  • نگار یعقوبی
   ۱۵ شهریور ۱۳۹۲

   نه ۳۴ است و ۳۳ بعدا میاد ! تو این هفته !
 2. شیرین
  ۱۶ شهریور ۱۳۹۲

  سلام
  قرار بود دیروز تیپ جدید دخترونه بذارید
  پس چی شد؟؟؟
  از ۵شنبه قولشو داده بودید اخهارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...