داستان موفقیت کسی که می خواهد با موسیقی دنیای بهتری برای بچه ها بسازد - رنگی رنگی

داستان موفقیت کسی که می خواهد با موسیقی دنیای بهتری برای بچه ها بسازد

داستان موفقیت کسی که می خواهد با موسیقی دنیای بهتری برای بچه ها بسازد


ریچل فیلیپس موسیقیدانی است که قصد دارد با بهره‌گیری از استعدادش، دنیا را به جایی بهتری برای کودکان تبدیل کند. موسسه غیرانتفاعی او Music Crossing Borders نام دارد که کار آموزش موسیقی به کودکان را انجام می‌دهد. متن گفتگو با وی را در ادامه بخوانید:

لطفاً ابتدا درباره Music Crossing Borders توضیح دهید.
موسسه ما (ام‌سی‌بی) یک مؤسسه غیرانتفاعی است که پایگاه اصلی آن در نیویورک قرار دارد. در این مؤسسه، موسیقی فرهنگ‌ها و ملل مختلف دنیا با استفاده از اجرای تعاملی به کودکان آموزش داده می‌شود. برنامه‌های این مرکز با توجه به دیدگاه متفاوت استاد و مجری موسیقی تنظیم شده‌اند. در طول برگزاری یک کنسرت ۴۵ دقیقه‌ای، کودکان به‌سختی می‌توانند تمرکز خود را حفظ کنند. به همین دلیل، تمام برنامه‌ها به شکلی شاد و مشارکتی طراحی شده‌اند تا بتوانند هنرجویان را درگیر و فعال نگه‌دارند. بنابراین ما می‌توانیم در یک زمان، برای ۳۰۰ یا حتی چند هزار هنرجو اجرا داشته باشیم.
ام‌سی‌بی هم در سطح درون‌مرزی و هم در عرصه بین‌المللی فعالیت می‌کند. در سال جاری، ما توانسته‌ایم با ۵ مدرسه در نیویورک همکاری کنیم. ضمناً ما در سطح جهانی با دو بنیاد خیریه و غیرانتفاعی در ارتباط هستیم. ما اکنون در حال جمع‌آوری سرمایه هستیم تا بتوانیم برنامه‌هایمان را در مدارس و نوانخانه‌های کنیا و اوگاندا هم اجرا کنیم.

چه شد که تصمیم گرفتید یک مؤسسه غیرانتفاعی در زمینه موسیقی راه‌اندازی کنید؟
من و شریکم، چارلی اشمیت، به‌عنوان موسیقی‌دان در مدارس نیویورک تدریس می‌کردیم. ما احساس کردیم که کمبودی در دنیای آموزش موسیقی وجود دارد. امروزه حجم زیادی از بودجه اختصاص داده شده به مدارس دولتی، مخصوصاً در زمینه هنر، کاسته شده است. ما دریافتیم که آن دسته از مدارسی که از سرمایه کافی برای اختصاص‌دادن به موسیقی و هنر برخوردار هستند، اغلب آن‌طور که باید به نیاز کودکان در زمینه موسیقی پاسخ نمی‌دهند. در این مدارس، برنامه‌های زیادی در مورد موسیقی عمومی یا اجرای آهنگ‌های ساده وجود داشت، ولی تعداد برنامه‌هایی که موسیقی ملل و فرهنگ‌های مختلف را، آن‌هم با شیوه‌ای جذاب و درگیر کننده، به کودکان یاد دهند زیاد نبود.
ما تصمیم گرفتیم از آموخته‌هایمان در زمینه اجرای موسیقی و شیوه یادگیری کودکان، استفاده کنیم تا بتوانیم توجه آن‌ها را جلب کنیم. بنابراین در پایان یک اجرای ۴۵ دقیقه‌ای، کودکان حتی متوجه نمی‌شوند که سرگرم یادگیری درباره تاریخ و فرهنگ‌های دیگر بوده‌اند؛ آن‌ها از شنیدن موسیقی لذت می‌برند و اوقاتی عالی را می‌گذرانند.

خودتان کار موسیقی را از کجا شروع کردید؟
در تمام زندگی‌ام، با موسیقی زندگی کرده‌ام. من از کلاس چهارم، نواختن ترومپت را آغاز کردم. در نوجوانی به آکادمی هنر Interlochen رفتم و مدتی بعد توانستم در اجرای موسیقی جاز و آموزش موسیقی تا درجه استادی پیش بروم. ولی من و چارلی می‌خواستیم با استفاده از استعدادمان، کاری بزرگ‌تر انجام دهیم. البته هنوز هم به اجرا و نوازندگی حرفه‌ای می‌پردازیم، ولی در عین حال می‌خواهیم با استفاده از استعداد موسیقی‌مان، دنیا را به جای بهتری، مخصوصاً برای کودکان، تبدیل کنیم.

چه‌چیزی به شما انگیزه داد که این ایده را ادامه دهید؟
هنگامی که کودکان را ببینید، متوجه اشتیاق و شور ذاتی آن‌ها در هنگام گوش‌دادن به موسیقی می‌شوید. آن‌ها به‌طور طبیعی می‌خواهند با موسیقی برقصند و با آن همراهی کنند. در بیشتر موارد، آموزش موسیقی به شکلی سطحی انجام می‌شود. ما می‌خواستیم آموزشی با عمق بیشتر را به کار ببندیم تا کودکان را تشویق کند و به آن‌ها امکان دهد که از شور و شوق درونی‌شان برای یادگیری استفاده کنند. تاکنون مطالعات بی‌شماری در مورد تأثیر مثبت موسیقی بر روی نمره‌های درسی و اخلاق و رفتار، انجام شده است. برای ما گسترش‌دادن این ایده و استفاده از آن، بسیار مهم است.

توضیح می‌دهید که کودکان بدون آنکه خودشان متوجه شوند، مطالب را فرا می‌گیرند؟
هنگامی که شما فیلم‌ برنامه‌های ما را تماشا کنید، می‌بینید که کودکان در تمام مدت با موسیقی همراهی می‌کنند و دست و کف می‌زنند. جالب‌ترین قسمت آن این است که هنگامی که ما در حال جمع‌کردن وسایل‌مان و رفتن از مدرسه هستیم، کودکان هنوز در تالار سرگرم آواز خواندن و کف‌زدن هستند. آن‌ها حتی به این موضوع توجه نمی‌کنند که ۴۵ دقیقه گذشته را سرگرم آموزش‌دیدن و فرا گرفتن بوده‌اند. این بخش اصلی و اساس کار ما را تشکیل می‌دهد.

اگر همین فردا سرمایه‌ای نامحدود به دست‌تان برسد، کدام بخش از کار را با شیوه‌ای متفاوت انجام خواهید داد؟
مهم‌ترین چیز، توان ما برای پیشرفت است. در حال حاضر، ما تنها می‌توانیم با پنج مدرسه همکاری کنیم و سالی یک بار به سفرهای بین‌المللی برویم. هدف ما این است که در ده سال آینده به چندین ایالت راه پیدا کنیم و در هر تعداد مدرسه که بتوانیم، برنامه اجرا کنیم. در حالت ایده‌آل، ما باید بیست مدرسه در ده ایالت مختلف داشته باشیم و سالی پنج بار به سفرهای بین‌المللی برویم. ما می‌دانیم که به این چیزها دست خواهیم یافت، تنها برای رسیدن به آن‌ها باید چندین مرحله را بگذرانیم.

نکته دیگری دارید که بخواهید اضافه کنید؟
تنها مایلم به شعارمان در ام‌سی‌بی اشاره کنم: «۶.۸ میلیارد نفر، یک زبان، یک دنیا». ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن میلیاردها میلیارد نفر با نگرش‌ها و فعالیت‌های متفاوت حضور دارند. آن‌ها به سبک‌های مختلفی از موسیقی گوشی فرا می‌دهند و به زبان‌های مختلفی صحبت می‌کنند. چیزی که ما به کودکان و افراد بزرگسال آموزش می‌دهیم این است که ما می‌توانیم با زبان موسیقی، مرزها را درنوردیم و با یکدیگر همدل شویم. ما می‌خواهیم با استفاده از موسیقی، مردم را گرد هم جمع کنیم. باب مارلی از این موضوع با عبارت «عشق واحد» یاد می‌کند. ما هم سعی داریم با زبان موسیقی به «دنیایی واحد» برسیم.

وب سایت Music Crossing Borders
صفحه فیس بوک Music Crossing Borders
توییتر Music Crossing Borders
ارتباط با Music Crossing Borders
منبع مطلب

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter

دیدگاه‌ها

 1. فربد
  ۲۲ آذر ۱۳۹۳

  رنگی رنگی جان طالع این هفته چی شد؟
 2. mahdi
  ۲۲ آذر ۱۳۹۳

  رنگی رنگی طالع میخوام:(
  کی میذاری؟:(
 3. چیکچی
  ۲۳ آذر ۱۳۹۳

  خیلی عالی 🙂
 4. ثریا
  ۲۳ آذر ۱۳۹۳

  رنگی رنگی جون زیبا بود من چطوری میتونم عضو سایت باشم و عکس پروفایلی بگذارم مثل خودتون؟
  • مجله آنلاین رنگی رنگی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۳

   در این سایت باید عکس بذارید : gravatar.comارسال نظر

رنگی رنگی یعنی...